Connect with Us

Cilat janë grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Shëndeti

Cilat janë grupet e gjakut më rezistentë ndaj Covid-19

Publikuar

-

Sipas një studimi të ri shkencor kanadez, grupet e gjakut ndikojnë në infektimin me koronavirus.

Në bazë të të dhënave të studimit të fundit, njerëzit me grupin e gjakut O kanë mesatarisht 12% më pak të ngjarë të infektohen me koronavirus në krahasim me grupet e tjera të gjakut.

Gjithashtu, personat me një grup gjaku negativ (O-, A-, B- ose AB-) kanë një rrezik 21% më të ulët të infektimit me koronavirus sesa ata me një grup gjaku pozitiv.

Gjithashtu, njerëzit me grupin e gjakut O kanë 13% dhe 19% më pak të ngjarë të kenë simptoma të rënda Covid-19 ose të vdesin nga Covid-19. Prandaj, personat me grup gjaku negativ O- janë më pak të rrezikuar se çdo grup gjaku tjetër.

Sipas studimit rreziku i infektimit nga SARS-CoV-2 është 15% më i lartë për grupin AB se sa për grupin A dhe 5% më i ulët për grupin O sesa për grupin A. Personat me grupin B kanë një rrezik 21% më të lartë të infektohen me Covid-19 sesa ata me grupin A.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Joel Ray i Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Torontos dhe Spitalit St. Michael, analizuan testet e gjakut të 225,556 personave me një moshë mesatare 54.

44% prej tyre kishin grupin O, 36% grupin A, 15% B dhe 5% AB.

Zbulimi i studimit kanadez është në përputhje me ato të një gruaje më të vjetër kineze, e cila ishte e para që zbuloi se jo të gjitha grupet e gjakut kanë të njëjtin rrezik të infektimit me koronavirus.

LEXO EDHE:  Izolim për 3 muaj/ Boris Johnson letër anglezëve nga karantina: Gjërat do të përkeqësohen

Një studim kinez, i cili mori në studim 2,173 pacientë me Covid-19 në tre spitale në Wuhan dhe zonën përreth Hubei zbuloi se shkalla e vdekshmërisë nga Covid-19 ishte më e lartë në grupin e gjakut A (41% të të gjitha viktimave), ndërsa përqindja e njerëzve me të njëjtin grup gjaku në popullatën Wuhan ishte 34%. Nga ana tjetër, shkalla e vdekshmërisë së njerëzve me Covid-19 me grupin O ishte më e ulët (25%) krahasuar me përqindjen e grupit O- në popullatën e përgjithshme (32%).

Çdo person i përket një prej tetë grupeve të gjakut. Këto grupe janë nënkategori të katër grupeve kryesore të sistemit ABO (A, B, AB ose O). Sipas sistemit rhesus (Rh) këto katër grupe ndahen në Rh pozitiv (+) ose Rh negativ (-), duke krijuar tetë lloje ose grupe themelore të gjakut: O-, O +, B-, B +, A-, A +, AB- ose AB +.

Sistemi Rhesus u zbulua në vitin 1939 dhe bazohet në praninë e antigjeneve , kryesisht të antigjenit D. Antigjenet janë molekula që lidhen me një antitrup. Një person mund ose nuk mund të ketë faktor Rh (antigjen D) në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut, kështu që ata klasifikohen si rezus pozitiv (Rh +) ose negativ (Rh-).

Jo të gjitha grupet e gjakut janë në përputhje me njëri-tjetrin. Kjo është për shkak të antitrupave të ndryshëm që çdo person ka në varësi të grupit të gjakut.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Infektimi i Piperos me Covid/ Drejtoresha e ISHP: Nuk dyshojmë në cilësinë e vaksinës

Publikuar

-

Nga

Infektimi i Piperos me Covid/ Drejtoresha e ISHP: Nuk dyshojmë në cilësinë e vaksinës

Drejtoresha e ISHP Albana Fico ka hedhur poshtë aludimet për cilësinë e vaksinave Pffizer, pasi mjeku infeksionist Pëllumb Pipero rezultoi pozitiv ditën e sotme, ndonëse kishte marrë dozën e parë, para dy javësh.

Fiço tha se pas dozës së parë ka një mbrojtje pjesore, dhe se kujdesi duhet të jetë i njëjtë, maskë dhe distancë.

Sipas saj, trupi i njeriut nis të krijojë antritrupat e parë 12 ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës, dhe është i mbrojtur nga virusi një javë pas dozës së dytë.

“Do ta kisha të vështirë të pohoja situatën, sidomos kur vjen puna për prof.Piperon. Nuk jam as në pozicionin si drejtuese, apo si mjeke, për të pohuar rastin. Doktorit i urojmë shërim të shpejtë, pavarësisht faktit që Covid-i është një sëmundje që ka një kohëzgjatje të caktuar. Vaksinat hyjnë në kategorinë e barnave, dhe si të tilla futen në vende të ndryshme sipas një rregullatori, i cili është përgjegjës për sigurinë e vaksinës. Në Shqipëri vaksina Pfizer ka hyrë me leje, në kushte optimale. Ne nuk dyshojmë te Pfizer, dimë që ka ardhur në kushte optimale. Nga ISHP është transportuar në vendin e vetëm që kemi sot, Arenën Kombëtare dhe është aplikuar”, tha Fico.

E pyetur nga gazetarja nëse mund të ndodhë që një njeri të infektohet, ndonëse ka nisur procesin e vaksinimit, Fico u shpreh se “Po. Kur një vaksinë vjen, ose studiohet, ka diçka që quhet sensitiviteti i vaksinës. Pra, sa sensitiv është trupi në krijimin e kundërtrupave kur bën dozat e vaksinës. Vaksina Pfizer është në grupin e vaksinave, të cilat përdorin ANN mesagjere dhe ka dy doza me diferencë 7 ditësh. Ajo që është parë nga punimet klinike të tyre është që pas dozës së parë përtej 12 ditëshit nga bërja e vaksinës ka një mbrojtje pjesore në 52% të rasteve. Ndërsa me aplikimin e dozës së dytë, pas një jave, fillon rritja e kundërtrupave deri në 95%. Ne jemi në një situatë kur njerëzit që janë vaksinuar me dozën e parë, qëndrojnë të përballen me një infeksion nga Covid-19 dhe kjo është arsyeja që ne kemi ngulur këmbë që edhe gjatë procesit të vaksinimit, edhe pas, duhen zbatuar rregullat, maska dhe distanca. Kjo është e vërteta. Ky nuk është vetëm fenomen shqiptar. Është një fenomen i njohur, por që nuk cenon efikasitetin e vaksinës, që përveçse nga kushtet si prodhohet e ruhet, ka dhe një element tjetër, që për faktin që është me dy doza, ndërtimi i anti-trupave ndodh në një distancë 12-ditore nga doza e parë dhe pas një jave nga doza e dytë.

LEXO EDHE:  Situata shqetësuese nga Covid/ Erion Dasho: Kurbat e çuditshme janë fryt fantazie

LEXO EDHE:  “Boom” rastesh të reja/ Manastirliu takim me mjekët e Infektivit

Ajo që dimë është pas dozës së parë nga dita e 12 fillon një mbrojtje paraprake, ndërsa pas dozës së dytë, një javë më pas, nis mbrojtja”, deklaroi ajo./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Trajtimi i ri për kancerin e gjakut/ Rrit mundësitë e njerëzve për të jetuar më gjatë

Publikuar

-

Nga

Trajtimi i ri për kancerin e gjakut/ Rrit mundësitë e njerëzve për të jetuar më gjatë

Një trajtim i ri mund të ofrojë shpresë për pacientët me kancer të gjakutnjë sëmundje e cila është përhapur në trurin ose në shtyllën kurrizore.

Studiuesit thonë se një kombinim intensiv i kimioterapisë dhe imunoterapisë mund të dyfishojë kohën e jetës për këta pacientë.

Kanceri i gjakut është një sëmundje që prek rreth 40,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit. Ekipi shpreson që gjetjet mund të ndihmojnë në ndryshimin e udhëzimeve ndërkombëtare se si të trajtohen pacientët pas përhapjes së kancerit të tyre.

Në një studim të financuar pjesërisht nga “Cancer Research UK”, studiuesit kanë zbuluar se regjimi i trajtimit ishte më efektiv në pacientët që kishin limfoma, një lloj kanceri në gjak , ku sëmundja ishte përhapur tashmë kur u diagnostikua për herë të parë.

Kjo u krahasua me ata që ishin trajtuar më parë për limfoma dhe sëmundja ishte përhapur pasi kanceri i tyre ishte kthyer. Studiuesit thanë se gjetjet e tyre, të botuara në revistën Lancet Hematology, mund të ndihmojnë në ndryshimin e udhëzimeve ndërkombëtare se si të trajtojnë pacientët pasi limfoma e tyre përhapet në trurin ose shpinë, e njohur si limfoma sekondare e sistemit nervor qendror.

Ndërsa limfoma sekondare e sistemit nervor qendror është e rrallë, ajo mund të jetë vdekjeprurëse. Një ekip studiuesish të udhëhequr nga Dr Kate Cëynarski nga Spitali University College London në Mbretërinë e Bashkuar dhe Profesor Andres Ferreri në Milano, Itali, vlerësuan 75 pacientë në të katër vendet.

I njohur si studimi Marietta, mendohet se është prova më e madhe klinike ndonjëherë për të parë limfomën sekondare të sistemit nervor qendror. Pacientët në provë morën një kombinim të ilaçeve të kimioterapisë dhe imunoterapisë në regjimet e trajtimit, të njohur si Matrix dhe Rajs.

Ai përfshinte tre kurse Matrix të ndjekura nga tre kurse Rajs, përpara një transplantimi të qelizave burimore duke përdorur qelizat e marra nga vetë pacientët. Nga 75 pacientë të vlerësuar, 32 u diagnostikuan fillimisht kur limfoma e tyre ishte përhapur tashmë në trurin ose shpinë dhe nuk kishin marrë trajtim, dhe 43 ishin trajtuar më parë për limfoma dhe sëmundja ishte përhapur pasi kanceri i tyre u kthye.

LEXO EDHE:  Petrit Vasili rikthehet pas betejës me Covid/ Nuk i lë gjë pa thënë Ramës

LEXO EDHE:  Petrit Vasili rikthehet pas betejës me Covid/ Nuk i lë gjë pa thënë Ramës

Studiuesit thanë se trajtimi intensiv Matrix / Rajs parandaloi përkeqësimin e kancerit në 42 (58%) të pacientëve për të paktën një vit pasi u regjistruan për të marrë pjesë në provë.

Pacientët, limfoma e të cilëve ishte përhapur në tru ose shpinë kur u diagnostikua për herë të parë, u zbulua se i përgjigjeshin trajtimit të kombinuar shumë më mirë se ata që ishin trajtuar tashmë për limfomë. Në ata pacientë, mbijetesa dy-vjeçare pa progresion u raportua të ishte 71%, gjë që, thanë studiuesit, nuk është arritur kurrë më parë.

Ata thanë se rezultatet janë ‘jashtëzakonisht mbresëlënëse’ sepse ato janë të ngjashme me ata që kanë limfoma që nuk është përhapur në tru ose shpinë.

Sipas studiuesve, gjetjet e tyre sugjerojnë se trajtimi Matrix / Rajs mund të ‘përmirësojë në mënyrë dramatike mbijetesën për pacientët me limfomë sekondare nervore qendrore’.

Dr Cëynarski tha: ‘Prova e Marietta ka bërë që pacientët që mund të kenë pasur vetëm disa muaj që jetojnë janë gjallë dhe po jetojnë mirë vite pasi janë diagnostikuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

U infektua pas vaksinimit/ Alimehmeti për rastin e Piperos: Covid ka dhe raste të pashpjegueshme

Publikuar

-

Nga

U infektua pas vaksinimit/ Alimehmeti për rastin e Piperos: Covid ka dhe raste të pashpjegueshme

Mjeku i njohur infeksionit, Pëllumb Pipero ka rezultuar  pozitiv me Covid-19, ndonjëse mori dozën e parë të vaksinës Pffizer dy javë më parë.

Lidhur me këtë kanë folur dhe kolegët e tij. Në një lidhje me Neës 24, mjeku Ilir Alimehmeti, th se Covid ka dhe raste të pashpjegueshme.

Ai shtoi se vaksina nuk jep mbrojtje 100% edhe pas dozës së dytë, pasi Pffizer e ka konfirmuar tashmë se vaksina e tyre, jep mbrojtje vetëm 94%.

“Megjithatë 10-12 ditët e para vaksina s’është në lojë, quhemi të pavaksinuar. Edhe kur ke bërë 2 dozat me procedurë rigoroze, është mundësia e infektimit.

Nuk e njoh situatën, duke marrë parasysh që nuk gjenerojmë dot të gjeneralizojmë. Ajo që kemi nga Pfizer, është ky informacion, kemi mesatare. Bëhet nga individë të ndryshëm. Ka dhe raste të pashpjegueshme. S’mund të bëjmë dot krahasim.

Do dokumentohet shumë shpejt situata ku jemi. Ajo që është e sigurt, ësthë që vaksina prodhon përgjigje, nuk është 100%. Është diçka teknikisht e pritshme. Pra edhe total, edhe po ka bërë dy dozat siç duhet brenda 21 ditëve, Pfizer deklaron efektivitet 94.7%. Ka të infektuar edhe tek të vaksinuarit. 8 te të vaksinuarit, 162 tek të pavaksinuarit. Pra ishin rastet gjithsesi. Një dozë vetëm ofron më pak mbrojtje, prandaj është e pranusehme që shifrat të jenë më të larta. Izraeli ka vaksinuar 47% të popullsisë, efektiviteti me një dozë është 33%.”

LEXO EDHE:  “Boom” rastesh të reja/ Manastirliu takim me mjekët e Infektivit

LEXO EDHE:  Bill Gates merr dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19: Ndihem mirë

Por a ka të dhëna që ata që  kanë bërë dozën e parë të vaksinës, nëse infektohen mund ta kalojnë më lehtë?

“Nuk kemi të dhëna, por llogjikisht kush është i vaksinuar mund të kalojë simptomat më lehtë’, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE