Connect with Us

Banori jeton në çadër/ Shkreli: I dalin deri në 4 milionë për të bërë shtëpi, ai ka marrë 5

Aktualitet

Banori jeton në çadër/ Shkreli: I dalin deri në 4 milionë për të bërë shtëpi, ai ka marrë 5

Publikuar

-

Banori jeton në çadër/ Shkreli: I dalin deri në 4 milionë për të bërë shtëpi, ai ka marrë 5

Gazetarja Kristiana Pemaj ka treguar historinë e familjes Gjonaj në Laç, e cila pas tërmetit të 26 nëntorit jeton në çadër.

Kryefamiljari tha se ka marrë 5 milionë lekë të vjetra nga Bashkia, por me to nuk riparon dot shtëpinë, pasi ajo është e pariparueshme.

Nga ana tjetër zv.ministri Shkreli tha se përderisa ekspertët e kanë vlerësuar me DS3, atëherë janë 3-4 milionë lekë të nëvojshme për t’u riparuar, megjithatë familja ka marrë 5 milionë. Kryefamiljari tha se që prej 12 dhjetorit jeton në kushte ç’njerëzore.

Gazetarja Pemaj: Ndodhem në zonën e Fushë-Milotit në familjen Gjonaj. Shtëpia e tyre është prishur nga tërmeti dhe prej asaj dite ata jetojnë në çadër.

Viktor Gjonaj: Nuk kam amrrë premtim. Inxhinierët e kanë cilësuar DS3. 5 milionë. Shtëpia ime është për shembje, nuk pranon riparim. 5 milionë nuk më dalin vetëm për çatinë. Muret i ka të plasaritura. Duhet prishur se është e pabanueshme. Me 12 dhjetor bëhen 1 vit që jetoj në kushte ç’njerëzore. Nuk është shemb shtëpia se më kanë dhënë 5 milionë. Mos prit më shumë prej nesh. Gjatë verës kam hyrë se çadra në verë ka qenë e nxehtë. Tani flej çadër, gjatë ditës kemi ndjet dhe në banesë. Nuk kam asnjë kusht njerëzor jetese. I kam marrë 5 milionë lekët se më tha kryetarja e Bashkisë merri ose nuk do t’i marrësh më. Me ato 5 milionë lekë të vijë shteti ta riparoj. Më tha kryetarja e bashkisë merre ti inxhinierin ta paguajë unë. Banesa është aty me e pa.

LEXO EDHE:  Butrinti do të jepet me koncesion? Përgjigjet ministrja e Kulturës

Shkreli: Është e vështirë që ne të merremi me çdo lloj rasti që del në terren. Eksperët e kanë vlerësuar DS3. Dhe pse një DS3 mund të bëhet me 3-4 milionë lekë, ata knë marrë 5 milionë. Mjafton të shkojë një inxhinier aty. Bashkia mund të jetë e bindur se me 5 milionë lekë bëhet. Ka njerëz që jetojnë keq, por ka dhe mijëra njerëz që vijnë na falenderojnë ne./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me ‘Lëvizjen për Ndryshim’

Publikuar

-

Nga

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me 'Lëvizjen për Ndryshim'

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku ka folur për situtën parazgjedhore.

Ai tha se partia e tij do të dalë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit, por do të ketë një bashkëpunim taktik para elektoral me partinë e Jozefina Topallit.

“Unë dhe topalli nuk jemi kaq të mërzitu, ne jemi në komunikimin, kemi pasur takime dhe jemi përpjekur të arrijmë një rezultat, qëllimi ynë është i përbashkët, synimet e njëjtat por vendosëm që të kandidojmë me lista të veçanta.

Ne kemi një marrëveshje do të kemi një bashkëpunim taktik para elektoral, ku gjatë zgjedhjeve do të përpiqemi të mos i prishim punë njëri-tjetrit por ta mbështesim në qarqe sipas rastit”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Publikuar

-

Nga

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku mes të tjerave ka komenuar dhe deklaratat e fundit të presidentit Ilir Meta, i cili është shfaqur gjithnjë e më tepër i nervozuar lidhur me zhvillimet elektorale.

Patozi tha se Meta është njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve, por në fakt është më i axhituari.

 “Janë shenja të qarta të një nervozizmi ekstrem, unë nuk e kuptoj arsyen, në fakt e kuptoj, njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve është më i axhituari. Ai s’është në zgjedhje, gruaja e tij është, edhe Lulzim Basha është më i qetë. Pas Ilir Metës është më i nervozuar Sali Berisha. Këta duhet edhe të mësojnë nga politika, një njeri që shfaqet nervoz i tradhëton merakun që ata kanë lidhur me rezultatin e zgjedhjeve, të bëjnë edhe gjoja fundja. Por ne s’na intereson se ne kemi betejën tonë”, tha Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Qeveria e Zaevit merr besimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Zaevit merr besimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut i shprehu besimin Qeverisë së kryeministrit Zoran Zaev, pas kërkesës së tij për votëbesim. Për Qeverinë votuan 62 deputetë nga 120 sa numëron Kuvendi, ndërsa opozita e bojkotoi votimin.

Paraprakisht, Zaev tha se e ka paraqitur kërkesën pas deklaratave të vazhdueshme të liderit të opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski, se shumica parlamentare e ka humbur mbështetjen dhe se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Ky është momenti kur duhet të shohim se kush sa numra ka në Kuvend, ne apo opozita, e cila vazhdimisht pretendon se do ta rrëzojë Qeverinë dhe do të formojë një shumicë të re. Lajmet e rreme dhe bllokadat krijojnë pasiguri politike. Unë nuk do ta lejoj këtë, andaj edhe kërkoj votëbesim për Qeverinë”, tha të mërkurën para deputetëve kryeministri Zoran Zaev.

Votëbesimi u bë pa debat, pasi Zaev e paraqiti kërkesën në bazë të nenit të rregullores mbi punën e Kuvendit, që nuk parasheh debat, por vetëm votim për punën e Qeverisë.

Opozita e kritikoi këtë propozim dhe tha se Zaev ka frikë të përballet me fjalimet e opozitës për dështimin e punës së Qeverisë.

“Ju keni frikë të përballeni me argumentet tona që dëshmojnë dështimet e kësaj Qeverie në të gjitha sferat. Ju keni dështuar ta menaxhoni vendin në krizën me pandeminë, ju keni dështuar në luftën kundër korrupsionit, madje jeni zhytur vetë në korrupsion dhe keqpërdorime të tjera të shumta. Dështimet janë evidente, andaj edhe duhet të përballeni me argumentet tona dhe jo të ikni nga përballja me to”, tha kryetari i grupit parlamentar të VMRO DPMNE-së, Nikolla Micevski.

LEXO EDHE:  CNA.al e paralajmëroi/Media gjermane: Ja sa do kushtojë rindërtimi i banesave të shkatërruara nga tërmeti

LEXO EDHE:  Situata post-tërmet/ Profesori nga Maqedonia: Nuk ka vend për panik, toka po qetësohet

Edhe opozita shqiptare drejtoi kritika ndaj Zaevit për propozimin që votëbesimi i Qeverisë të bëhet pa debat.

“Qeveria tenton t’i fshehë dështimit në çdo lëmi të jetës: dështimet në arsim, shëndetësi, shkeljen e të drejtave të shqiptarëve, përfshirë edhe të drejtën për protestë. Për këtë them se opozita duhet të dëgjohet për punën e Qeverisë. Kjo është kopje e asaj që ka ndodhur në regjimin e kaluar”, tha Skënder Rexhepi nga koalicioni opozitar shqiptar.

Zoran Zaev, kryetari i Lidhjes Social-Demokrate, drejton Qeverinë aktuale të Maqedonisë së Veriut që nga 31 gushti, 2020, pas fitores në zgjedhjet e 15 korrikut.

Partia e tij është në koalicion me Bashkimin Demokratik për Integrim dhe disa parti më të vogla./rel

LEXO TE PLOTE