Connect with Us

Argjentina shpall tri ditë zie për nder të Maradonës

Sport

Argjentina shpall tri ditë zie për nder të Maradonës

Publikuar

-

Argjentina do të mbajë tre ditë zie dhe Qeveria do të organizojë ceremoninë mortore të Maradonas, sipas Presidentit Alberto Fernandez. Maradona, i cili cilësohet si lojtari më i mirë në histori të futbollit, vdiq në moshën 60 vjecare nga sulmi në zemër, konfirmoi të mërkurën Federata e Futbollit të Argjentinës.

“Me rastin e vdekjes së Diego Armando Maradonas, Presidenti i vendit do të shpallë tri ditë zie”, tha një zyrëtar qeveritar për “TyC Sports”. Është një lajm i tmerrshëm, shumë i vështirë për tu përballuar. Një njeri që ka bërë shumë për identitetin argjentinas”, deklaroi Presidenti Fernandez.

“Kudo që shkon nëpër botë dhe thua jam nga Argjentina çdokush thotë “Ahh.. Maradona”. Është sikur një sinonim për Argjentinën. Un fola me Claudian (Gruan e Maradonës) dhe i tregova që jam i gatshëm për çfarëdo që të ketë nëvojë”, tha kreu i shtetit.

“Ne duhet të organizohemi dhe tu përshtatemi kushteve pandemike, po mundohemi të organizojmë në ambient të hapur në një shtëpi qeveritare, ku mund ta përcjellin miliona argjentinas dhe t’i shprehin respektin dhe ngushëllimet për Diegon”, deklaroi Presidenti.

Maradona fitoi kupën e botës me Argjentinën në vitin 1986, më pas filloi karrierën si menaxher futbolli deri në momentin e vdekjes së tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Ibrahimovic rikthehet me dopietë, Milani mposht Cagliarin

Publikuar

-

Nga

Milani kalon edhe pengesën Kaljari! Kuqezinjtë e Stefano Piolit, triumfuan në transfertë me rezultatin 0-2, falë dopietës së Zllatan Ibrahimoviç. Rikthim i frikshëm i sulmuesit suedez, i cili e nisi ndeshjen si titullar, duke shënuar 2 herë dhe duke i dhuruar 3 pikë të arta skuadrës së tij, që kryeson kampionatin e vetme me 43 pikë në 18 ndeshje.

Edhe pse pa shumë titullarë si Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç si dhe Benaser, 7 herë fituesit e Championsit arritën të bindnin. I vetmi “pishman” në këtë sfidë ishte dalja me karton të kuq e Selemekers.

I rikthyer nga dëmtimi, belgu u aktivizua në minutën e 66-të të sfidës, duke zënë vendin e Hauge. Futbollisti i Milanit qëndroi vetëm 8 minuta në fushë, teksa u ndëshkua 2 herë me kartonë të verdhë në minutat 68 dhe 74, duke lënë skuadrën e Piolit me 10 lojtarë për afro 20 minuta.

Pavarësisht inferioritetit numerik, kryesuesit e Serisë A, arritën ta menaxhonin mjaft mirë rezultatin, duke mos e vënë për asnjë moment në dyshim suksesin. Sfidën e radhës Milani do e luajë më datën 23 janar ndaj Atalantës në shtëpi. Ndërkohë për Kaljarin kjo ishte humbja e 5-të radhazi në kampionat.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Barazoi në ndeshjen e fundit, ish-trajnerin e Milanit e shkarkojnë nga klubi i Serisë A

Publikuar

-

Nga

Tashmë është zyrtare. Marko Xhampaolo nuk do të jetë më në stolin e Torinos. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi “granata” nëpërmjet një komunikate për shtyp të publikuar në faqet zyrtare në rrjetet sociale.

53-vjeçari është liruar nga detyra, për shkak të rezultateve negative. Shkarkimi erdhi pas barazimit 0-0 në shtëpi ndaj Specias. Edhe pse skuadra kundërshtare luajti me 10 lojtarë për shumë minuta, Torino nuk arriti të triumfonte.

 

Skuadra ku aktivizohet mbrojtësi i Kosovës, Vojvoda, gjatë këtij sezoni ka zhvilluar 18 ndeshje, ku ka grumbulluar vetëm 13 pikë dhe gjendet në zonën e rrezikshme, duke mbajtur pozitën e 18-të.

LEXO TE PLOTE

Sport

Ish-sulmuesi i Kukësit bashkohet me Apoloninë e Kamaratës

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi brazilian që pak ditë më parë është bërë pjesë e skuadrës së Apolonisë vijon provën, pasi ende nuk ka një përgjigje për të. Ndërkohë që në Fier së fundmi është bashkuar me skuadrën e trajenrit italian Kamarata edhe MarkoVanbasten Çema.

Ky i fundit që ka qenë pjesë e skuadrave të Partizanit, e më pas te Kukësi dhe Erzeni në pjesën e parë të këtij sezoni synon që të bëhet pjesë e skuadrës së Apolonisë. Por, që është në provë dhe do të vendoset për të pas pak ditësh.

Apolonia pas fitores me Laçin luan në fushën e vet me Kukësin, një ndeshje tjetër mjaft delikate për skuadrën e trajnerit Fabrizio Kamarata që ka marrë 4 pikë në krye të skuadrës bardhjeshile.

LEXO TE PLOTE