Connect with Us

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë

Aktualitet

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë

Publikuar

-

Ylli Manjani shpjegon ku ka ngecur Gjykata e Lartë

Gjykata e Lartë e Republikës kryen 2 detyra kushtetuese dhe 1 detyrë ligjore.

Sipas kushtetutës, Gjykata e Lartë:

1. Unifikon dhe drejton praktikën gjyqësore. Pra merr vendime që shërbejnë si udhëzues për gjykatat e faktit dhe të apelit, kur zgjidhin çështje të ngjashme me atë që ka shqyrtuar Gjykata e Lartë.

2.  Zgjedh 3 gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese.  Kjo e fundit përbëhet nga 9 anëtarë, por 3 gjykatësit e përzgjedhur nga gjykata e lartë pre supozohet të bëjnë dallimin si në shumicën vendimmarrëse ashtu dhe në cilësitë profesionale të gjykatësve.

Sipas kodeve të Procedurave Gjykata e lartë kryen edhe shqyrtimin e rekurseve për vendimet e shkallëve të ulëta. Rekurset bëhen vetëm për shkelje të procedurave të gjykimit ose për shkelje të vendimeve unifikuese. Ndërkohë, vendimi mund  jetë ekzekutuar, gjatë kohës që shqyrtohet rekursi në Gjykatën e Lartë.

Pyetje Kushtetuese!

A mundet që ligji ti japë më shumë detyra nga sa ka dhënë Kushtetuta një organi kushtetues?!

Nga pikëpamja Organizative Gjykata e Lartë , që të ushtrojë funksionet e saj kushtetuese duhet të ketë:

1. Tre kolegje (penal, civil dhe administrativ) me të paktën nga 5 gjyqtarë secili kolegj.

2. KLGJ të miratojë një numër maksimal të gjyqtarëve që duhet të shërbejnë aty. Aktualisht është pranuar numri 19 sipas ligjit të vjetër për Gjykatën e Lartë.

Aktualisht në detyrë janë vetëm 3 gjyqtarë të cilët sigurisht nuk plotësojnë dot vakumet nëpër kolegje. Ata thjesht gjykojnë në dhomë këshillimi.

Për të gjykuar në seancë të rregull gjyqësore duhet trupë gjykuese me 5 gjyqtarë të kolegjit përkatës, në vartësi të objektit të çështjes. Vetëm në kolegjin civil mund të ketë çështje që gjykohen me trupë gjyqësore prej 3 gjyqtarësh.

LEXO EDHE:  Rama vizitë zyrtare në Turqi, takim me Erdogan

Duhet theksuar një konfuzion  në ligjin procedural civil. Një nen kërkon gjykimin me 3 ose 5 gjyqtarë, pastaj përgjatë procedurës së gjykimit përmendet vetëm numri 3.  Në fakt në praktikë kolegji civil që ishte gjykoi me 3 gjyqtarë.

Kolegjet e bashkuara mblidhen vetëm kur prezent janë të paktën 15 gjyqtarë.

Ndërsa mbledhja e gjyqtarëve që zgjedh gjyqtarët e gjykatës kushtetuese zhvillohet vetëm kur prezent janë të paktën 13 gjyqtarë të gjykatës së lartë.

Konkluzion:

Pra për të pasur Gjykatë të Lartë të ngritur dhe të aftë të kryejë detyrat kushtetuese dhe detyrën ligjore, duhet që së paku të jenë zgjedhur 15 gjyqtarë që të ndahen në 3 kolegjet e saj.

Si zgjidhen gjyqtarët e Gjykatës së Lartë?

1. Shpallen vendet vakente nga KLGJ.

2. Mblidhen kandidaturat për secilin vend vakant.

3. Kandidaturat i shqyrton KLGJ dhe i liston sipas pikëve

4. KLGJ emëron gjyqtarin sipas vendit vakant dhe renditjes së pikëve dhe ja dërgon emërimin Presidentit të Republikës.

5. Presidenti dekreton emërimin. Nëse presidenti e refuzon emërimKLGJ e voton dekretin e rrëzimit. Nëse rrëzon dekretin, miraton gjyqtarin e emëruar.

6. Gjyqtari i emëruar/dekretuar betohet tek Presidenti dhe fillon detyrën.

Gjyqtarët e gjykatës së Lartë përzgjidhen nga radhët e gjykatësve të gjykatave të faktit dhe të apeleve me përvojë pune mbi 13 vite

Vetëm 1/5 e numrit të gjyqtarëve mund të zgjidhen nga radhët e juristëve jo gjyqtarë./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit/ Ambasada amerikane: Shqipëria vend i rrallë

Publikuar

-

Nga

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit/ Ambasada amerikane: Shqipëria vend i rrallë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës përkujtuar Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, ku shumë famije shqiptare shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Përmes një postimi në rrjetin social, ambasada citon ambasadorin e SHBA në Shqipëri në vitin 1934 Herman Bernstein, i cili shprehej se vendi ynë është një nga vendet e rralla ku nuk ka urrejtje fetare.

“Nuk ka asnjë gjurmë të asnjë lloj diskriminimi kundër hebrenjve në Shqipëri, sepse Shqipëria ndodh të jetë një nga vendet e rralla sot në Europë ku paragjykimi dhe urrejtja fetare nuk ekzistojnë, edhe pse shqiptarët vetë janë të ndarë në tre besime”. Herman Bernstein, Ambasador i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, 1934.

Sot është Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit dhe ne do ta përkujtojmë duke kujtuar historitë e familjeve shqiptare që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ato janë, ende sot, histori të fuqishme të mirësisë njerëzore dhe një dëshmi e vërtetë të traditës unike shqiptare të besës.

LEXO EDHE:  Hetimi i deputetëve të opozitës/ Basha “sulmon” Ramën dhe Markun

LEXO EDHE:  Gjuha në Parlament/ Berisha sqaron betejën me Ramën

Shqipëria, i vetmi vend europian me shumicë myslimane, ia doli aty ku kombet e tjera europiane dështuan: pothuajse të gjithë hebrenjtë që jetonin brenda kufijve shqiptarë gjatë pushtimit gjerman, si ata me origjinë shqiptare ashtu edhe refugjatë, u shpëtuan dhe, në mënyrë mbresëlënëse, në Shqipëri kishte më shumë hebrenj në fund të luftës sesa përpara saj”, thuhet në postim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD nis mbledhjen e firmave/ Refuzon propozimin e Korab Litës

Publikuar

-

Nga

PD nis mbledhjen e firmave/ Refuzon propozimin e Korab Litës

Partia Demokratike ka nisur me mbledhjen e firmave për tu regjistruar në Komisonin Qendror të Zgjedhjeve si parti politike. Deri tani, PD ka mbedhur 10 mijë firma nga mbështetësit e saj, ndërkohë që i duhen edhe 5 mijë firma të tjera. Pak ditë më parë, ishte deputeti i opozitës në Parlament Korab Lita ai i cili iu vetëofrua demokratëve për t’u deklaruar si deputet i PD, në mënyrë që të shmangej mbledhja e 5 mijë firmave, por nga selia blu, kjo kërkesë nuk është marrë parasysh me argumentin se ata nuk i njohin deputetët e rinj në Kuvend.

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Ivi Kaso shprehet se PD ka mbledhur tashmë 10 mijë firma nga anëtarët e saj.

“Në bazë të parashikimeve që neni 28 ka për subjektet të cilët nuk kanë përfaqësim në parlament, duhet të paraqesin firmat, respektivisht 5 mijë firma për parti politike dhe 7 mijë firma për koalicion, një detaj burokratik i cili dhe nga ana jonë është përmbushur.

Tashmë PD ka mbledhur më shumë se 10 mijë firma dhe të tjera vijojnë të vijnë për të përfunduar procesin e regjistrimit. Sigurisht nuk ishte aspak e vështirë për partinë më të madhe në vend që numëron më shumë se 100 mijë anëtarë të regjistruar”, tha Kaso.

Nga ana tjetër, sekretari për çështjet ligjore në PD shprehet se nuk i njohin deputetët që kanë pranuar mandatin, duke theksuar se Parlamenti aktual është një fasadë.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ FARSA E RE E LULZIM BASHËS NUK ËSHTË PROCESI JUAJ

LEXO EDHE:  Rama jep një tjetër lajm/ Nis më në fund asfaltimi në Bypass-in e Vlorës 

“PD dhe opozita e bashkuar e kanë bërë të qartë fare mirë qëndrimin e tyre lidhur me legjitimitetin e parlamentit që në momentin që ato kanë vendosur të djegin mandatet dhe t’i japin fund farsës parlamentare.

Sigurisht një vendim i tillë është bërë publik dhe në më shumë se një rast qëndrimi i prerë dhe i shprehur publik i opozitës së bashkuar ka qenë ai i mosnjohjes së legjitimitetit të këtij parlamenti dhe nuk ka se si procesi i regjistrimit të kryhej duke u kthyer dhe duke legjitimuar kauzën që nga e opozitës së bashkuar, u bë kauza e gjithë shqiptarëve”, theksoi Kaso./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Publikuar

-

Nga

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka nisur tentativat për të blerë kandidatët e opozitës dhe sipas tij qëllimi i vetëm i tij është që të fitojë mbi 71 mandate në zgjedhjet e 25 prillit.

Gjatë një takimi me strukturat drejtuese në Tiranë, Mediu u shpreh se Rama po përdor të gjitha asetet e pushtetit për këtë regjim që sipas tij është i korruptuar.

“Edi Rama dhe njerëzit afër tij kanë filluar dhe po bëjnë presion mbi kandidatët apo eksponentë të opozitës, tentativa për t`i blerë dhe intimiduar ata, përfshirjen dhe angazhimin e të gjithë administratës në fushatën elektorale, të gjithë struktuarave të pushtetit qendror dhe lokal, duke përdorur të gjitha asetet e pushtetit në shërbim të këtij regjimi të korruptuar”, tha ai.

Sipas Mediut synimi i kryeministri Rama është që të fitojë I vetëm dhe një mandate tjetër qeverisës.

LEXO EDHE:  Kush është trafikanti më i madh i Tiranës?!/Ish-deputeti “kërcënon” Ramën: S’do shpëtoni …!

LEXO EDHE:  Rama jep një tjetër lajm/ Nis më në fund asfaltimi në Bypass-in e Vlorës 

“Edi Rama deklaroi se po planifikon të vjedhë 75 mandate, për të qeverisur i vetëm përsëri dhe as faktet skandaloze të manipulimit të zgjedhjeve, as varfërimi i shqiptarëve, as shitja e interesave kombëtare, as devijimi i boshtit Euro-Atlantik të shqiptarëve, nuk ka për t`a ndalur Ramën në rrugën e tij të manipulimit, kontrollit të pushtetit, të shtetit dhe qytetarëve shqiptarë. Pra nëpërmjet parave të blihet politika dhe nëpërmjet politikës të shtojnë paratë në interes të krimit”, deklaron Mediu.

Ai e akuzoi kreun e qeverisë se i ka dhënë pushtet krimit të organizuar dhe e ka vendosur shtetin në shërbimit të kriminelëve. Duke folur për negociatat me PD-në për të dalë së bashku në një koalicion, ai tha se nuk është duke kërkuar Pazar por vlerësimin e çdo demorkati dhe republikani, si mënyrën e vetme për të mposhtur kryeministrin aktual./CNA.al

LEXO TE PLOTE