Connect with Us

Tha se e ka kaluar Covid/ Braçe nuk ia përton Kryemadhit: Nuk është politikë kjo, ky është krim!

Politikë

Tha se e ka kaluar Covid/ Braçe nuk ia përton Kryemadhit: Nuk është politikë kjo, ky është krim!

Publikuar

-

Organizimi i Ermal Mamaqit/ Braçe: Krim, policia mos bëj sikur nuk sheh

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ka reaguar pas deklaratës së djeshme të kryetares së LSI, Monika Kryemadhi e cila tha se e kishte kaluar Covid.

Braçe ka kujtuar deklaratat e mëparshme të Kryemadhit teksa thoshte se Covid nuk ekziston, si dhe takimet e zhvilluara pa maskën mbrojtëse. Sipas tij, ështëkrim që të përballesh me njerezit që janë me maskë, ta bësh politike mbajtjen e saj, t’i sfidosh edhe pse mbrojnë veten e të tjerët.

Më tej zv.kryeministri thekson se pohimi i djeshem nuk ishte i ri, por është krim .

“#EVERTETAVONON POR
NUK ZHDUKET!
Natyrisht, zoja te jete mire me shendet;
Covid nuk eshte heqje bajamesh, as heqje dhemballe!
NUK ESHTE TURP TE INFEKTOHESH, ESHTE KRIM TE INFEKTOSH-ME DASHJE PATJETER, POR EDHE NGA PAKUJDESIA!
E THOTE LIGJI DHE LIGJI DUHET TE ZBATOHET I NJEJTE PER TE GJITHE!
Ti thuash njerezve se,
“Covid nuk egziston” si nisje e nje vargu marrezish te tjera;
Ti ftosh njerezit neper takime e ti grumbullosh, ti mbash aty, ashtu,
pa maske e distance, pa e ditur-rasti lehtesues, nese je apo ka nder ta te infektuar;
Te perballesh me njerezit qe jane me maske, ta besh politike mbajtjen e saj, ti sfidosh edhe pse mbrojne veten e te tjeret,
qofte edhe ty, tu kerkosh ta heqin masken ne ambjent te hapur kur ligji e rregulli eshte ndryshe;
ESHTE KRIM! PO PO, ESHTE KRIM!
Ndryshimet ne Kodin Penal, miratuar ne 16. 4. 2020,
dekretuar nga shkelqesia e tij presidenti Ilir Meta me dekretin 11463, date 22. 4. 2020, e thone qarte:
PERHAPJA E SEMUNDJEVE INFEKTIVE
…..
Kur kjo veper eshte kryer nga pakujdesia, denohet me gjobe ose me burgim deri ne dy vjet.
Po kjo veper, kur ka shkaktuar pasoja te renda per shendetin ose rrezik per jeten e njerezve, denohet me burgim nga tre deri ne tete vjet.
Pohimi i djeshem nuk ishte i ri;
POR ISHTE ME I RENDI AMA.
Ne kuptim te ligjit penal dhe akteve te kryera ne gjithe keta muaj, ne gjithe keto jave te renda per cdo shqiptar!
Nuk mund te kaloj si nje gje e zakonshme, nuk duhet tja pranojme kerkujt si normalitet!
Eshte krim dhe i qarte;
Aq i qarte sa izolimi i presidentit ne Pallatin e Brigadave pa spjegim,
sa zenia e pistes se Liqenit per me shume oksigjen, te gjitha veprime normale ne dijeni te njeriut apo njerezve te infektuar.
Por nese per vete mbrohesh e mbron, po per njerezit e zakonshem qe i fton e grumbullon, pa asnje mase mbrojtese, pse e mohon, pse i mashtron, pse i ve ne rrezik ata vete e familjet e tyre?!
Nuk eshte politike kjo, ky eshte krim!
Eshte shume me teper se ajo ditelindja VIP, fund e krye e ndaluar nga ligji;
Eshte me teper sepse kane qene takime edhe me te medha e disa te tilla, kudo lart e posht, pa i matur kujt temperaturen ke dera, as prej verteti e as si rrene”, shkruan Braçe./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Publikuar

-

Nga

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Ish deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka zhvilluar një takim me banorët e zonës së Bregut të Lumit në Laprake, të cilët i shprehën shqetësimet e tyre, duke nisur që nga infrastruktura dhe falimentimi i bizneseve.

Në takimet derë më derë, Vokshi u shpjegoi qyyetarëve planin konkret të PD për rritjen e të ardhurave përmes rritjes së pensioneve, dyfishimit të ndihmës ekonomike dhe masave të tjera lehtësuese.

“Edi Rama i ka braktisur njerëzit dhe këta qytetarë trajtohen si të dorës së dytë.  Kjo gjendje duhet të marrë fund në 25 prill. E kemi në dorë vetë ta ndryshojmë. Edi Rama nuk e ka mbështetur biznesin. Ai është pasuruar vetëm për vete dhe i ka lënë qytetarët në mëshirë të fatit.

Edi Rama do që të rinjtë të largohen, në mënyrë që ta ketë më të lehtë sundimin. Duhet të qendrojmë këtu. Të votojmë PD në 25 prill dhe të bëjmë ndryshimin për jetën tonë”- tha Albana Vokshi.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Kryemadhi: Vendim i domosdoshëm

LEXO EDHE:  Përçahet opozita?/ Kryemadhi paralajmëron hapur Bashën

Vokshi u shpjegoi qytetarëve planin konkret të PD, duke theksuar se do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit.

“Me qeverinë e re të Lulzim Bashës do të ketë rritje të pensioneve dhe do tju shtohen lekët në xhepin tuaj. Do të ketë ulje të çmimit të energjisë dhe të shumë shërbimeve. Këta 8 vite duhet të marrin fund, sepse nuk e meritojnë shqiptarët një kryeministër që i ka braktisur dhe shton pasuritë e veta. Qeveria jonë do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit dhe përfitimet do të jenë direkt për çdo shqiptar, që të marrë atë që meriton”, theksoi Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Publikuar

-

Nga

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli prezantoi ditën e sotme kandidatët për deputetë në katër qarqe, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Berat.

Në qarkun e Lezhës, Lëvizja për Ndryshim do të kandidojë Matilda Gjinin, një eknonomiste në profesion, e cila ka studiuar në Universitetin e Bocconi-t dhe ka dalë studentja më e mirë.

Ajo ka një eksperiencë mbi katër vite pune në sektorin e financës në Europë dhe Azi.

Ja kush është kandidatja e qarkut të Lezhës:

Matilda Gjini

Ka mbaruar studimet ne Bocconi.

Eshte kandidate e Levizjes per Ndryshim ne Qarkun e Lezhes.

LEXO EDHE:  Rama tallet me Kryemadhin/ Doktoresha e shkencave horoskopike

LEXO EDHE:  Sulmoi Kryeministrin me çizme/ Kryemadhi zbulon çfarë i tha prifti katolik

Per shkak te situates nuk ishte sot prezente.

Ka studiar Ekonomi ne Milano dhe Madrid dhe ka perfunduar dy Master ne degen Finance Kontabilitet ne Bocconi University dhe Drejtesi Biznesi ne 24ORE Business School.

Ka mbi 4 vite eksperience pune ne sektorin e finances ne Europe dhe Azi. Ka punuar ne Itali per kompani nderkombetare si PëC dhe Epyon Consulting. Nga viti 2019 punon ne Singapor si Account Manager ne Hawskford, nje kompani konsulence qe ndihmon investitoret e huaj ne Azi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Revolucioni dixhital”/ Rama: Imagjinoni ç’do ndodhte nëse s’i shërbenim qytetarëve në karantinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave ku ka folur për revolucionin dixhital.

Rama ka bërë me dije se nëse nuk do të bëhej dixhitalizimi i shërbimeve, tërmeti dhe pandemia nuk do ishte përballuar siç ka ndodhur deri më tani. Ai ka bërë një pasqyrim të shifrave, ku tha se nëpërmjet shërbimeve online shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radhë.

“Nuk do kishim përballuar nëse nuk do ishim në fazën e këtij revolucioni, përfytyroni vetëm për një cast se çfarë do mund të bënim nëse në momentin kur duhet të garantonim mbylljen e përgjithshme të një viti më parë, nuk do kishim mundësi t’u shërbenim qytetarëve në nevojë për të dalë nga shtëpia. Parafytyroni nëse sikur kjo ngjarje shumë e rëndë, do të na kishte gjetur në kohën kur, ky shtet kishte vetëm 1% të shërbimeve online, dhe vetëm 50 mijë përdorues të këtyre shërbimeve. Ndërkohë që sot, nga 14 shërbime që ishin kur ne e nisëm këtë revolucion kemi 1207 shërbime dhe nga 50 mijë përdorues kemi 1.87 mln përdorues. Nga 51 mijë aplikime, për shërbimin online për 2013 sot në 2021 kemi 7.7 mln. Nëse në 2013 kishte vetëm 6 regjistra elektronikë, me total 680 mijë transaksione sot ka 55 data bazë me 145 transaksione, ndërveprime, 211 herë më shumë. Nga ana tjetër, kemi bërë një llogari dhe pa këtë revolucion deri në këtë fazë ku ka ardhur ne do të kishim konsumuar 472 vjet pritje në radha, janë shkurtuar 472 vjet kohë pritje në radha, si kohë e harxhuar. Vetëm gjatë pandemisë janë shërbyer 1.2 mln biznese, janë kursyer 293 vite pritje dhe në total qytetarëve u janë kursyer 4 mln euro që do kishin shkuar për tarifat minimale për dokumente në radhë pa llogaritur kursimet e bakshisheve dhe ryshfet që ky sistem i asgjëson komplet. 95% e shërbimeve janë online”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE