Connect with Us

Rritja e rasteve me Covid, Manastirliu merr vendimin/ Ja kur mbyllen shkollat

Sociale

Rritja e rasteve me Covid, Manastirliu merr vendimin/ Ja kur mbyllen shkollat

Publikuar

-

Rritja e rasteve me Covid/ Manastirliu merr vendimin për zhvillimin e mësimit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu thotë se duke filluar nga 1 dhjetori, mësimi parauniversitar të alternohet, gjysëm fizik e gjysëm online. Propozimi i kalon ministrisë së Arsimit, institucion që pritet ta marrë shpejt vendimin për këtë alternim.

Të dashur qytetarë, ashtu siç e kemi përsëritur në këto javë, për ne shëndeti është i pari dhe mirëqenia e përgjithshme e fëmijëve tanë, shëndeti dhe siguria e tyre, janë prioritet absolut.
Deri tani, siç ekspertet analizojnë, fëmijët nuk vlerësohet të jenë transmetues të lartë të infeksionit nga Sars-CovV2.
Rezulton se protokollet e sigurisë në tërësi janë zbatuar nga strukturat arsimore, gjë që është reflektuar dhe në shifra.
Por, për të minimizuar risqet gjatë kësaj periudhe, ku të pranishme janë edhe infeksione të tjera respiratore, kemi peshuar rëndësinë e ekuilibrit të mirëqenies dhe sigurisë së shëndetit të fëmijëve, dhe pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve kemi vendosur:

1. T’i rekomandojmë MASR që, nga data 1 Dhjetor, të aplikojë skenarët që parashikojnë kryerjen e mësimit të alternuar, pra në formën tradicionale, me prani fizike duke e kombinuar dhe me mësimin ne distance (online) bazuar në specifikat e sistemit arsimor dhe të dhënave lokale përkatëse në bashkëpunim me autoritetet shëndetësore”, thotë Manastiliu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Foto/ Vjosa del nga shtrati, merr përpara urën e Drashovicës

Publikuar

-

Nga

Foto/ Vjosa del nga shtrati, merr përpara urën e Drashovicës në Vlorë

Dalja e Lumit të Vjosës nga shtrati sipasojë e reshjeve të dendura ka bërë që të shembet Ura e Drashovicës në Vlorë.

Kjo urë lidh lagjen e Paramillosë duke lënë banorët e Drashovicës pa ujë.

Ndërkohë që në Vlorë është përmbytur edhe pjesa e pazarit.

Kjo vepër ishte pjesë e projektit për ndërtimin e ujësjellësit të fshatit Drashovicë

LEXO EDHE:  E rëndësishme! Çfarë është COVID-19, si kalon nga një person tek tjetri dhe si mund të neutralizohet

LEXO EDHE:  Dalja nga izolimi/ Dr. Fauci: Numër i vogël rastesh nëse SHBA tregohet e kujdesshme

Investimi është prokuruar dhe kryer në vitin 2016-2018 nga Bashkia e Selenicës e drejtuar nga përfaqësuesi i Partisë Demokratike Përparim Shametaj.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-Durrësi nën ujë/ Banorët përplasen me kryetaren e bashkisë

Publikuar

-

Nga

Video-Durrësi nën ujë/ Banorët përplasen me kryetaren e bashkisë

Durrësi dhe zonat përreth janë zgjuar mëngjesin e kësaj të hënë nën pushtetin e ujit.

Mbi mbi 120 familje rezultojnë të izoluara ndërsa niveli i ujit kalon 1.5 metra nëpër banesa.

Pranë banorëve ka shkuar edhe kryetarja e bashkisë Durrës, ndërkohë që midis tyre ka pasur edhe debat.

‘Na bëni hall. Ky nuk është ujë nga natyra. Ky është viti i dytë që përmbytemi. Kjo është e përmbytur nga dora e njeriut. Ne këtu na kanë vdekur njerëzit tanë 100 vjet, edhe ne do vdesim këtu, por nuk është përmbytur ndonjëhërë kjo lagje. Këtu është dora e njeriut. Ne na kanë hyrë uji dy metra. Unë kam djalin në kat të dytë që s’ka dalë nga shtëpia”, thotë një banore gjatë debatit me kryetaren e bashkisë.


LEXO TE PLOTE

Sociale

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti në vend, ja epiqendra

Publikuar

-

Nga

Kroacia nuk gjen qetësi/ Një tjetër i fortë tërmet lëkund vendin

Lëkundje tërmeti janë regjistruar pasditen e sotme në juglindje të vendit.

Faqja sizmiologjike “Earthquake” raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.1 ballë i shkallës Rihter.

Vatra në thellësi 2 km, ndërsa epiqendra 94 km në juglindje të Elbasanit dhe 19 km në jug të Korçës.

LEXO TE PLOTE