Connect with Us

OFL si dështim i kapter Lleshajt

Politikë

OFL si dështim i kapter Lleshajt

Publikuar

-

OFL si dështim i kapter Lleshajt

Operacioni Forca e Ligjit filloi një vit më parë me shumë zhurmë pas disa daljeve të shpeshta të kryeministrit Edi Rama i cili theksonte se ndaj krimit dhe personave të përfshirë në të, do të kishte një ligj shembullor që qeveria tashmë e kishte bërë gati.

Por, pas një viti duket se Operacioni i drejtuar nga Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm, ish gjeneral i ushtirsë që u bë kapter partie, thuajse ka dështuar. Përveç zhurmës së përditshme që bën policia e Shtetit duke plotësuar formularët, nuk ka asgjë më shumë sesa kaq. Rezultatet janë thuajse qesharake, një dështim total. Pritej që dënimi kundër krimit do të ishte shembullor, porn ë këtë rast shembullor është dështimi i ligjit.

Sipas të dhënave zyrtare , siguruar dje nga A2 CNNdhe gazetari Julian Kasapi, Policia e Shtetit ka dërguar formularë në 7800 subjekte, mes këtyre personave ka pasur edhe raste skandalze si fakti që këto formularë janë dërguar tek persona që kanë vdekur, siç ishte rasti i Shkelëzn Dumanin në Siri apo dhe i Almir Dacit në Leshnicë të Pogradecit. Krahas motivit për të qenë konform ligjit se për këta persona nuk ka një certifikatë vdekjeje, ajo që bie në sy është se mes 291 vendimeve për sekuestro preventive vetëm 1 automjet i vjetër është konfiskuar.

Pra 7800 formularë ka çuar policia, janë proceduar gati 291 persona dhe një automjet është sekuestruar në gjithë kjo zhurmë e përdirshme, 5 subjekte në Vlorë, 2 na Laç, 8 në Kukës, 1 në Shkodër, 7 në Tiranë, 5 në Fier, 3 në Gjiokastër në bazë të operacionit të OFL.

Ka qenë vetë ministri Brendshëm Sandër Lleshaj i cili ka thënë në një dalje tek Lutfi Dervishi në RTSH, në televizionin publik shqiptar, se qeveria kërkonte shtyrjen e mëtejshme të zbatimit të këtij ligji, të këtij akti normativ, siç është Operacioni Forca e Ligjit. Por ateherë ende nuk ishte rehatuar në BMW e tij luksoze që e bleu gati 100 milionë lekë në kohë pandemie.

Pra gjenerali i kthyer në kapter partie kërkon që dështimin e tij ta vazhdojë me tej me sukses dhe ta shesë çdo ditë si propagandë përmes njoftimeve zyrtare të policisë së Shtetit. A thua se qeveria po lufton krimin dhe policia e shtetit e çmonotoi atë, ndërkohë që një ligj i përgatitur nga kjo qeveri me një drejtësi të formuar me frymën e Rilindjes, me një politikë komplet në shërbim të saj, është vërtet një dështim.

Fyeu dhe përbuzi trupën e Policisë së Shtetit/ Lleshaj censuron videon skandaloze

Duket sikur Operacioni Forca e Ligjit nuk ka bërë gjë tjetër thjesht dhe vetëm ka pastruar figurat e personave të botës së krimit. Gjithë personazheve që u është dërguar letra, u është lënë bosh, kush e ka deklaruar pasurinë, kush ka mundur ka fsheur gjithçka. Ka persona që janë dënuar 20 vite më parë, shumë persona kanë pasuri të ngritura më vonë pasi kanë shlyer detyrimet ligjore. Në të vërtetë Operacioni Forca e Ligjit, edhe pse i ndërtuar me një zhurmë shumë të madhe dhe më nje shpresë së do të sekuestronte pasuritë e të gjithë atyre që i kishin vënë padrejtësisht, ishte një dështim total.

Rast spektakolar është edhe ai i Lulzim Berishës që Ministria e Brendshme e bëri zhurmë të madhe.
Fillimisht, atij iu sekuestrua një automjet i blinduar e disa ditë më pas me motivacionin se nuk i ishte përgjigjur pyetjeve të OFL e njëjta gjë ndodhi me 1,2 milionë litra naftë dhe një magazinë doganore në pronësi të tij. Hetimi i nisur në SPAK u delegua më pas për kompetencë në Prokurorinë e Durrësit, ku dyshimet nuk u provuan. Kjo prokurori vendosi të çlirojë nga sekuestroja 1,2 milionë litra karburant dhe kthimin e sasisë te shoqëria tregtare. Vendimi i Prokurorisë u parapri nga një tjetër fitore e Berishës në Gjykatën Administrative të Apelit, që në tetor i ktheu licencën e hequr shoqërisë së tij “Rajan 2007”.

LEXO EDHE:  Fatmira Hajdari përlotet para KPK/ Ju jap fjalën e nderit që kam qenë gjyqtarja më e pastër

Ky nuk është rasti i parë, por një nga shembujt e shumtë ku duket qartë se OFL është një dështim personal i ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj, njeriut që bashkë me kryeministrin e reklamuan këtë operacion. Dy personat kryesorë të cilët deklaruan se ky operacion do të ishte një sukses i papërsërishtëm në llojin e vet ku krimi do të merrte goditjen e tij përfundimtare. Në fakt nuk ndodhi kështu, është vetëm një automjet i sekuestruar dhe disa procese të tjera që vazhdojnë. Sandër Lleshaj kërkon që ta zgjasë këtë operacion, ndoshta e do si pazar përpara zgjedhjeve, pikërisht ashtu siç ka ndodhur deri tani, pasi raportohet se në jo pak raste formularët dërgohen me porosi, por dhe në jo pak raste të tjera porosia për çuarjen e formularit ka qenë një marrëveshje midis klasës politike, elementëve të saj dhe botës së krimit. Në finale ky operacion duket të jetë një dështim i qartë.

Ky operacion i cili mban firmën e Sandër Lleshajt dhe të Edi Ramës, dy personat që e reklamuan dhe mbështetën këtë operacion, tashmë nuk mund të thonë dot se është dështim. Fletët e tyre ata i çojnë në SPAK aty ku i referojnë rastet, është ky SPAK produkt i Reformës në Drejtësi, i mbështetur nga qeveria, i drejtuar nga një ushtar i bindur partie dhe njeriu i zgjedhur i Ramës, siç është Arben Kraja, i cili merr dokumentat e Sandër Lleshaj dhe Edi Ramës e nuk ka çfarë tju bëjë pasi gjithçka çohet me letra, është thjesht dhe vetëm process i dështuar.
Botës së krimit, përkohësisht i janë çuar disa formularë, i janë bllokuar disa asete të cilat ligji u’a ka rikthyer sërish.

Por, këtë herë as Sandër Lleshaj, as Edi Rama nuk justifikohen dot me gjykatat dhe prokuroritë pasi gjithçka po kalon nëpërmjet SPAK i cili është i mbështetur fort nga qeveria. Ajo që duket qartë është se deri tani ashtu si SPAK edhe ky operacion kanë të njëjtin fat, dështimin./CNA.al

Qeveria i shtyn afatin OFL-së/ Lleshaj: Do të amendojmë ligjin

Skandalet/ Lleshaj “kapteri” që duhej të dorëhiqej

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

“Kapter” Lleshaj pranon blerjen e makinës luksoze/ Tani në përballje ligjore me CNA.al

Foto ekskluzive-Lleshaj pranon skandalin/ Ndryshon targat e makinës

Skandali/ “Kapter” Lleshaj pas sulmit ndaj mediave kërcënon uniformat blu

Pasi bleu BMW-në luksoze, “kapter” Lleshaj shumëfishon gjobat

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ta japë dorëheqjen Sandër Lleshaj?

Skandali me BMW-në luksoze/ Kur do ti publikojë dokumentet Sandër Lleshaj?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Çfarë e mban peng koalicionin me Bashën?/ Rrëfehet Mediu: Nuk kërkoj vend të sigurt, por…

Publikuar

-

Nga

Çfarë e mban peng koalicionin me Bashën?/ Rrëfehet Mediu: Nuk kërkoj vend të sigurt, por…

Gjetja e gjuhës së përbashkët mes kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kreut të Partisë Republikane Fatmir Mediu, nuk është gjetur akoma.

Për këtë ka folur mbrëmjen e sotme Fatmir Mediu, i cili tha se nuk i ka kërkuar asgjë PD-së përveç partneritetit.

Nëse kemi një mandat në Tiranë duhet të jemi në atë zonë që përcaktohet mandati, por edhe të biem atë vlerë të votave në Tiranë. Nuk i kam kërkuar asgjë PD-së përveç partneritetit në çdo qendër votimi për të fituar zgjedhje.

Ne po negociojmë me zotin Basha dhe të gjithë negociatorët. Para 2-3 ditëve kam qenë me zotin Basha. 90% të kohës e kemi konsumuar për mënyrën si duhet të dalë, organizohet opozita”, u shpreh ai në emisionin “Log”, ndërsa tregoi se çfarë po e mban peng partneritetin me Bashën.

LEXO EDHE:  Nipi i Dritan Hoxhollit zbulon lidhjet/ “Bledar Toçi nipi i ish-deputetit socialist, u lirua me urdhër të Ramës”

LEXO EDHE:  Fatmira Hajdari përlotet para KPK/ Ju jap fjalën e nderit që kam qenë gjyqtarja më e pastër

Fatmir Mediu psh do të kandidojë në Tiranë. Sipas votave i takojnë 2 kandidime në Tiranë. Sepse ne kemi nxjerrë 36 kandidatë, po shkojmë te 2, të tjerët do të jenë mbështetës të kandidatëve të listës.

Në Shkodër ne kemi vendin ku na takon, duhet bërë përllogaritja i 6-shti apo 7-ti, etj, në Fier 6-ti apo 7-ti, në Korçë 8-ti apo 9-ti, në Elbasan i 6-ti, 5-ti apo 7-ti, të gjitha sipas përllogaritje. Nuk po i kërkojmë PD-së vend të sigurt, por futja në garë”, deklaroi kreu i PR-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përgjimet/ Frrok Çupi: Ata që flasin në telefon janë halabakë që mburren me Presidentin

Publikuar

-

Nga

Përgjimet/ Frrok Çupi: Ata që flasin në telefon janë halabakë që mburren me presidentin

Përgjimet e antimafias italiane janë temë diskutimi sonte në “Open”, çka ka sjellë dhe debate të forta mes panelistëve.

Frrok Çupi ka thënë se nuk ka asgjë në këtë histori, dhe se ata që flasin në telefon janë hallka e fundit e mafias që mburren në telefon me emrat e figurave të larta në Shqipëri.

Nga ana tjetër përfaqësuesi ligjor i PD, Çlirim Gjata tha se kjo është një ngjarje e madhe dhe një skandal i thellë, që tregon lidhjen e mafias me qeverinë shqiptare.

“Media dhe politika po e bën popullin budalla. Ai është një zarf bosh, që s’ka asgjë brenda. Nuk ka një çështje. Duhet të kesh një çështje, nuk ka. Duhet të kesh një shifër, shifër nuk ka. Duhet të ketë të akuzuar, nuk ka. I vetmi që përmendet aty, është Ilir Kulla. Por si mund ta akuzosh Ilir Kullën se i paska siguruar një takim atij të mafias me prokurorin italian të antimafias. Nuk ndodh. Bie Italia. Këta janë halabakë që flasin, janë fundi i mafias”, tha Çupi.

LEXO EDHE:  “Hiqe maskën o ditëzi se të doli boja”/ Lefter Maliqi paralajmëron Ramën: Do të tërheqin zvarrë…

LEXO EDHE:  Luan Rama “shpërthen” ndaj qeverisë/ Po përdorin fatkeqësinë për propagandë!

Ndërsa sipas Gjatës, ky është skandali i radhës pas darkës së famshme.

“Ky korrupsion nuk është thjesht skandali i radhës, mbas darkës së famshme. Janë nga 3-4 në javë, por ky është i përmasave të tjera. Këto e kanë bazën tek ato zgjedhjet që i kemi folur. Këtu ka bashkëpunim te mafias me qeverinë. Ky është rast i madh sepse po diskutohet me një organizatë mafioze të madhe si ajo e Ndraghetës. Ata nuk e dinin që po përgjoheshin. Kur përgjohet dikush po flet me sinqeritet, pra çdo gjë është e vërtetë. Në këtë maxhorancë kanë hyrë dhe kanë dalë personazhe që kanë pasur lidhje me krimin.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përgjimet e “Ndraghetas”/ Spiropali: Janë zero me xhufkë, Prokuroria nuk ka prova

Publikuar

-

Nga

Përgjimet e “Ndraghetas”/ Spiropali: Janë zero me xhufkë, Prokuroria nuk ka prova

Ministrja e Shtetit  për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka reaguar për publikimin e një serie përgjimesh të Anti-Mafias italiane, ku flitej për interesa të mafias italiane për të investuar në ndërtim dhe shëndetësi në Shqipëri, nëpërmjet personave që kishin lidhje të forta në qeveri.

Spiropali tha se përballja është me asgjë, pasi pretendon se përgjimet janë një zero me xhufkë dhe banalitet të dy delirantëve.

Kjo është përballje me asgjë. Janë fjalë të instrumentalizuara, ju nuk duroni t’i analizoni, le më të prisni gjykatën dhe prokurorinë për të ndarë fjalët nga faktet. Në të gjithë atë dosje, edhe pse nuk jam prokurore, por ato që ju keni nxjerrë si xhevahirë, perla dhe prova të pakundërshtueshme, aty është një zero me xhufkë. Një banalitet i dy delirantëve që komunikojnë me njëri-tjetrin për ëndrrat që kanë mbi lidhjen që duan të kenë në Shqipëri.

Mjafton të shohim produktin. Ne nuk mund të gjykojmë as mbi dëshirat dhe as mbi ëndrrat dhe vetëm mbi faktet. Lidhja e tyre nuk ka prodhuar asgjë në Tiranë. Ata këtu në Shqipëri kanë një dyqan rrobash dhe nuk kanë ndërtuar asgjë. Vetëm mafia e prodhuar në Babale mund të prodhojë një gjë të tillë”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Fatmira Hajdari përlotet para KPK/ Ju jap fjalën e nderit që kam qenë gjyqtarja më e pastër

LEXO EDHE:  Video-Denoncimi/ Ja si i helmon Rama banorët e Byshekut

Më tej, socialistja inkurajoi policinë të hetojë çështjen nga fillimi, por sipas saj, nuk ka prova dhe fakte.

Darka e drekë mund të kenë ngrënë. Ne inkurajojmë Prokurorinë që të hetojë nga fillimi deri në fund”, deklaroi Spiropali./ CNA.al

LEXO TE PLOTE