Connect with Us

Nga kampion bote, te goli me “dorën e zotit”/ Kush ishte Diego Armando Maradona?

Sport

Nga kampion bote, te goli me “dorën e zotit”/ Kush ishte Diego Armando Maradona?

Publikuar

-

Bota u trondit sot nga lajmi i vdekjes së Diego Armando Maradonës. Gjeniu i futbollit mbylli sytë për herë të fundit sot në moshën 60-vjeçare, pasi pej kohësh ishte në gjendje të rënduar shëndetësore. Por kush ishte Maradona?

Emri: Diego Armando Maradona

Kombësia: argjentinas

Data dhe vendi i lindjes: 30 Tetor 1960 në Lanus, Argjentinë

Pozita: Sulmuesi i mesfushorit / sulmuesi i dytë

Klubi: Argentinos Juniors (1976-1981), Boca Juniors (1981-1982), Barcelona (1982-1984), Napoli (1984-1991), Sevilla (1992-93), Newell’s Old Boys (1993), Boca Juniors -1997)

Karriera Ndërkombëtare: 1977-1994 (91 ndeshje, 34 gola)

Teknika e Maradonës ishte magjike dhe e majta këmbë ishin arma e tij më e fortë. Forca e tij, aftësitë dribling dhe kontrolli i ngushtë i kombinuar për të marrë mbrojtës të së kaluarës, rezultati përfundimtar shpesh është një qëllim ose një ndihmë për një shok grupi. Maradona e nisi karrieren ne vitin 76 dhe u tërhoq si lojtar në vitin 1997.

Vitet e hershme:

Maradona u ngrit në Villa Fiorito, një qytet i shanty në periferi jugore të Buenos Aires . Një nga gjashtë fëmijët në një familje të varfër, thotë në autobiografinë e tij se babai i tij kurrë nuk e lejoi të shkonte pa ngrënie, por se duhej të punonte në një fabrikë prej orës 4 të mëngjesit çdo ditë për ta bërë këtë.

El Pibe de Oro bëri debutimin e tij profesional me Argentinos Juniors kundër Talleres de Córdoba më 20 tetor 1976, vetëm 10 ditë pas ditëlindjes së tij të 16-të. Ai shënoi më shumë se 100 gola për klubin, por pavarësisht nga forma e tij hipnotike, një thirrje nga trajneri i Argjentinës Cesar Luis Menotti për Kupën e Botës 1978 nuk ishte i afërt. Maradona u bashkua me Boca Juniors në vitin 1981, edhe pse ishte vetëm një qëndrim i shkurtër. Ai i ndihmoi ata të fitonin kampionatin përpara se të transferoheshin në Barcelonë.

Kontradiktat në Barcelonë:

Tarifa e tij e transferimit ishte një rekord botëror, por Maradona i gjeti tundimet e qytetit shumë për t’i rezistuar, dhe në vitin 1983 ai dyshohet se filloi të përdorte kokainë.

Qyteti ka disa kujtime të këndshme për Maradonën. Ai rreshtoi me drejtorët, pësoi një periudhë hepatitie, kishte thyer këmbën nga “Butcher of Bilbao” Andoni Goikoetxea, ndërsa nuk arriti të fitonte një ligë apo titull europian. Ai fitoi një Kupë Spanjolle dhe Kupën e Ligës tashmë të pambaruar, por ishte një periudhë e dobët.

Një lëvizje në Napoli do të ndezë përsëri karrierën e tij.

Biri i preferuar i Napolit:

El Diego u bë idolized nga tifozët e Napolit, ndërsa ai e udhëhoqi klubin në titujt e Serie A në 1987 dhe 1990. Kjo ishte një arritje befasuese dhe një epokë krenare për jugun e Italisë në përpjekjen e tyre për të konkurruar me veriun dhe centralin e tillë klubet si Juventus, AC Milan dhe Inter Milan .

Karakteristikat e Maradonës përputheshin me ato të qytetit dhe njerëzve të saj; sfidues, i pangopur dhe i pasionuar.

Tifosi (tifozët) e adhuronin atë dhe ai i pagoi ata me një varg qëllimesh të bukura dhe një afinitet të vërtetë për klubin. Napoli fitoi gjithashtu Kupën e Italisë 1987 dhe Kupën Uefa të vitit 1989, ndërsa prania e Maradona filloi një epokë suksesi të paparë në Stadio San Paolo.

Por varësia e tij e drogës vazhdoi dhe një pezullim prej 15 muajsh pas dështimit të testit të drogës për kokainë e pa atë të largohej nga vendi në turp. Lidhjet me mafian e qytetit – Camorra – bëri gjithashtu pak për të rritur reputacionin e tij dhe ai u nis për në Spanjë në vitin 1992.

Një lëvizje në Sevilla nuk u zhvillua dhe pas një periudhe të shkurtër në Newell’s Old Boys, ai përfundoi karrierën e tij në Boca Juniors e tij të dashur.

Karriera ndërkombëtare:

Një nga kujtimet më të bukura të Maradonas po luan për vendin e tij në Kampionatin Botëror të Rinisë 1979 në Japoni. Ai i frymëzoi shokët e tij të fitores, duke e bërë pas tij zhgënjimin për të mos udhëtuar në Kupën e Botës një vit më parë.

Shikuesit në Kupën e Botës 1982 nuk panë më të mirën e Diego, edhe pse ai fitoi dy herë kundër Hungarisë. Turneu i tij përfundoi në polemika, pasi ai u dërgua kundër Brazilit, pasi u frustrua me shënimin e ngushtë të mbrojtësve Selecao.

Katër vjet më vonë në Meksikë 1986, ishte viti i tij, duke nisur edhe golin e famshëm kundër Anglisë me dore, turne ku Argjentina u shpall kampione bote. E para ishte përpjekja e tij ‘Hand of God’ kur ai goditi topin mbi portierin Peter Shilton dhe në rrjetë. E dyta e tij ishte sublime pasi ai mundi çdo lojtar në rrugën e tij dhe rrumbullakoi portierin. Një tjetër mbajtëse kundër Italisë e çoi anën e tij në finale, ku mundën 3-2 Gjermaninë Perëndimore.

Maradona gjithashtu ndihmoi Argjentinën të përparojë në finale në Itali katër vjet më vonë, por kontributi i tij u pengua nga një lëndim në kyçin e këmbës. Megjithatë, asnjë nga vendosmërinë e tij nuk ishte zvogëluar, por ai nuk mund të bënte asgjë për të ndalur humbjen 1-0 në Gjermaninë Perëndimore në finale.

El Pibe u dërgua në shtëpi me turp nga Kampionati Botëror i vitit 1994 në SHBA pas dy ndeshjeve . Ai shënoi kundër Greqisë, por pas dështimit të një prove të drogës për doping ephedrine, FIFA e dëboi atë nga turneu.

Tridhjetë e katër gola në 91 ndeshje ndërkombëtare e bën Maradona Argjentinën më të lartë të shënuesit më të lartë pas Gabriel Batistuta, por kjo ishte më shumë se vetëm qëllimet që ai solli në tavolinë gjatë një karriere më të diskutueshme të futbollit.

Puna si trajner

Deri më tani puna e tij më e madhe ishte marrja e trajnerit kombëtar të Argjentinës në tetor të vitit 2008 pas dorëheqjes së Alfio Basile. Fushata kualifikuese për Kampionatin Botëror 2010 ishte një trazirë që përfshinte një humbje 6-1 në Bolivi, duke barazuar diferencën më të keqe të humbjes së ekipit. Argjentina ishte në vendin e pestë në grup me dy ndeshje të mbetura dhe u përball me mundësinë e dështimit të kualifikimit, por fitorja në dy ndeshjet e fundit shpëtoi Maradonën qe plotesoi endrren per te drejtuar kombetaren e tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Rrogë e frikshme, ja sa do përfitojë në muaj sumuesi finlandez i Tiranës

Publikuar

-

Nga

Tirana godet në merkato, teksa dje ka prezantuar Tim Vairinen si afrimin e tretë në merkato pas Behiratçes dhe Seferit.

Gazeta “Panorama Sport” ka mësuar ekskluzivisht edhe detaje nga kontrata e sulmuesit 28-vjeçar.

Tirana ka bërë shpenzime të rëndësishme, teksa mësohet se lojtari do të ketë një pagë neto rreth 11 mijë euro në muaj, e cila me bonuse të rëndësishme apo për një ecuri fantastike me gola, mund të shkojë mesatarisht edhe në 15 mijë euro në muaj.

Gjithashtu, krahas kontratës prej 18 muajsh të firmosur me sulmuesin, klubi ka ruajtur të drejtën e rinovimit edhe për një vit tjetër.

LEXO TE PLOTE

Sport

Zgjidhja gjeniale e Skënderbeut, “maskon” tifozët si… VIP-a

Publikuar

-

Nga

Skënderbeu dhe Partizani zhvilluan një ndeshje shumë të luftuar në Korçë. “Panorama Sport” ju sjell pikantet dhe të veçantat e këtij takimi, që ishte i pari për këtë sezon që u luajt në një terren të mbuluar nga bora.

* Skënderbeu-Partizani është zhvilluar në një terren të rënduar nga bora e rënë në juglindje gjatë ditëve të fundit. Ka qenë Cjapi, së bashku me Jorgjin, që 10 minuta para startit të ndeshjes, pasi ekipet kishin zhvilluar nxehmjen, kanë testuar terrenin. Kryesori, së bashku me arbitrin e katërt janë ndalur veçanërisht në zonat e rreptësisë, si dhe në fashat anësore të fushës. Pasi kanë konstatuar gjendjen, kanë dhënë OK-in për fillimin e ndeshjes.

* Jasir Asani ka qenë protagonist i këtij takimi, që prej hyrjes në stadium e deri në fund. Sulmuesi i të kuqve menjëherë sapo ka dalë nga tuneli është kthyer nga tribunat, duke bërë gjeste joetike ndaj personave të ndodhur në tribunën VIP. Pas provokimit, një lumë ofendimesh janë vështruar drejt tij gjatë gjithë takimit.

* I çuditshëm ishte fakti që Partizani luante në fushën e mbuluar nga bora me uniformë të bardhë. Një gjë e tillë, nuk i ka bërë përshtypje as kryesorit Cjapi.

* Në mungesë të përfaqësuesve të klubit, të cilët prej javësh nuk janë prezent në Korçë, drejtuesit kanë vendosur që vendet e lëna bosh, të mbushen me përfaqësues të tifogrupit zyrtar të Skënderbeut. Një gjë e tillë, ndodhi edhe në ndeshjen me Partizanin, teksa tifozët korçarë nuk reshtën së mbështeturi ekipin gjatë gjithë ndeshjes. Ky shihet si një faktor që i jep moral ekipit në fushë.

* Kjo ka shkaktuar edhe acarimin e delegatit Besnik Çela, i cili fillimisht është përplasur me tifozërinë, duke u ndeshur me ofendimet e këtyre të fundit. Kjo solli humbjen e kontrollit nga Çela që më pas u acarua edhe me gazetarët e ndodhur në tribunën e mediave. Duke shkuar edhe më tej, sa shkrepi foto për të dokumentuar dhe evidentuar nëse bëhej fjalë për punonjës të mediave apo jo.

* Disavantazhi i dy golave step Skënderbeun,  ndërsa tifozët herë pas here i bënin thirrje Liçit. “O Liçi o ujk, hyr ti dhe mësoi këta se si luhet dhe fitohet në borë”.

* Në momentin e zëvendësimit, Asani sërish ka vijuar me gjeste ofenduese karshi tifozëve që ndodheshin në tribunë. Kjo ka sjellë reagimin e menjëhershëm të Ilir Dajës, që i ka tërhequr vëmendjen lojtarit të tij duke i thënë. “Ulu në stol, s’ke pse ofendon dhe replikon me tifozët”.

* Në fund të sfidës, Ilir Daja ka takuar të gjithë ishlojtarët e vet duke i përqafuar dhe iu uruar suksese. Jo vetëm kaq, por më pas është ndalur para tribunës VIP duke vënë dorën në zemër në shenjë respekti dhe vlerësimi për atë periudhë të artë të kaluar në Korçë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Lilaj, Hasani e Mici/ Tre emra “BIG” për merkaton e Partizanit

Publikuar

-

Nga

Partizani ka objektiva të qartë në këtë merkato janari. Gledi Mici dhe Sabien Lilaj janë dëshirat e klubit. Të dy janë pjesë e Prishtinës dhe me kontratë, por Partizani ka bisedime dhe i pret të dy futbollistët në kryeqytet, pasi të rikthehen nga Antalia, aty ku Prishtina do të luajë finalen e Superkupës së Kosovës kundër Dritës. Për Micin pritet të paguhet kartoni i tij, ndërsa Lilaj mund të vijë në formë huazimi. Ndërsa pista “Hasani” është nuk është mbyllur dhe te Partizani mbeten optimistë për firmën e fantazistit 30-vjeçar.

MICI – Sa i takon repartit të mbrojtjes, Partizani synon me çdo kusht firmën me Gledi Micin. Anësori 29-vjeçar ka eksperiencë në Superiore me Skënderbeun e Kukësin dhe shihet si një ndër futbollistët më të mirë shqiptarë në rolin e tij. Mici ka kontratë me Prishtinën, por falë marrëdhënieve të mira të presidentit Demi me drejtuesit e Prishtinës, mund të arrihet në një akord dhe Mici të veshë fanellën e kuqe të Partizanit.

LILAJ – Dëshira e madhe e Dajës dhe Partizanit është Sabien Lilaj. Pas bllokimit të merkatos në verë, mesfushori 31-vjeçar firmosi me Prishtinën në IPKO Superliga. Gjithsesi, situata e mesfushorit në klubin kosovar nuk duket aspak e qetë, pasi shpeshherë është kritikuar dhe nuk po arrin të përshtatet. Me një ardhje te Partizani, edhe në formë huazimi, do të ishte një plus i madh për Lilajn, i cili do të punonte me një trajner që e njeh shumë mirë dhe në një kampionat ku ka tepër eksperiencë.

HASANI – Përveç dëshirës së madhe për Sabien Lilajn, Partizani mund të investojë shumë edhe për firmën e Ferhan Hasanit. “Buba” është një lojtar me kosto të madhe, por që bën diferencën. U duk se 30- vjeçari nuk do të firmoste me Partizanin disa ditë më parë, por bisedimet janë ende aktive dhe oferta e Partizanit është ende në fokusin e Hasanit dhe agjencisë së tij menaxheriale. Me ardhjen e Micit, Lilajt dhe Hasanit, pa diskutim që të kuqtë do të ishin favoritët absolutë për fitimin e titullit kampion.

LEXO TE PLOTE