Connect with Us

Kufizohen oraret në pikat kufitare/ Mali i Zi mbyll Hanin e Hotit dhe Muriqanin gjatë natës

Sociale

Kufizohen oraret në pikat kufitare/ Mali i Zi mbyll Hanin e Hotit dhe Muriqanin gjatë natës

Publikuar

-

Bie fluksi në pikat kufitare/ Ja sa shtetas kanë hyrë dhe kanë dalë në vendin tonë në 24 orët e fundit

Duke nisur nga sot dhe çdo ditë, deri në një urdhër të dytë, nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit të çdo dite, do të mbyllen pika kufitare e Hanit të Hotit.

Autoritetet policore malazeze, nëpërmjet një njoftimi zyrtar kanë informuar se me vendim të Komisionit Shtetëror të Menaxhimit të Situatës për COVID-19, do të ketë ndalim të plotë të qarkullimit në të gjithë territorin e Malit të Zi në orët e vona të darkës deri në mëngjes.

Përjashtim nga ky rregull bëjnë mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë në kufi (kamionët), mjetet që udhëtojnë drejt aeroportit, shërbimet e urgjencës dhe mjetet ose shtetasit që kalojnë tranzit në territorin e Malit të Zi.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Elisa Spiropali/ Që 16 vjeç kam pasur pasion politikën, qaja kur merrja 9 në shkollë

Policia sqaron se shtetasit shqiptarë mund të kalojnë nëse janë të pajisur me testin serologjik, brenda orarit të përcaktuar 05:00-19:00./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Mënyra më e mirë për të zbythur virusin”/ Gentjan Çekeli sfidon temperaturat dhe futet në liqen

Publikuar

-

Nga

Prej disa ditësh Shqipëri po përballet me tempratura mjaft të ulëta dhe reshjet e borës e ngricat kanë “pushtuar” vendin.

Ndërkohë teksa temperaturat shkojnë nën disa gradë minus, drejtuesi i JOQ Albania, Gentjan Çekeli, ka sfiduar të ftohtin. Ai është futur të lahet në një liqen malor në Malin me Gropa, ku nga përllogaritjet temperaturat aty shkojnë deri në -10 gradë Celsius.

”Ka llafe që në Tiranë bën ftohtë, por këtej është koha perfekte për të notuar”, shkruan në profilin e tij në Instagram Çekeli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperaturat mbeten nën zero/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Reshje shiu dhe bore/ Surprizat ei motit për sot dhe ditët në vazhdim

Dita e sotme nis me kthjellime por temperatura relativisht të ulta mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë.

Parashikohet që edhe pasditja të vijojë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit, vetëm në zonat përgjatë kufirit lindor kemi shfaqje të vranësirave.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -11°C deri në 8°C.
Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë.

LEXO EDHE:  Pse presidenti Donald Trump, meriton edhe 4 vjet të tjera në këtë detyrë

LEXO EDHE:  “Besniku” i fundit që i ka mbetur Donald Trump

Rajoni dhe Europa; Europa Veriore dhe ajo perëndimore mbeten në ndikimin e varnësirave të dendura dhe reshjeve të shiut e dëborës, por pjesa më e madhe e kontinetit vijon me mot të kthjellët por të acart për shkak të temperaturave të ulëta.

LEXO TE PLOTE

Sociale

E trishtë/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur anëtari i Akademisë së Shkencave

Publikuar

-

Nga

E trishtë/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur anëtari i Akademisë së Shkencave

Është ndarë nga jeta profesori i njohur i matematikës, Petraq Petro.

Lajmi i hidhur bëhet i ditur nga Akademia e Shkencave, e cila thekson se studiuesi është ndarë nga jeta në mënyrë të papritur e të parakohshme.

Teksa shpreh ngushëllime, ASH thekson se “Petro do të mbahet mend për kontributet e tij shkencore të vlerësuara brenda dhe jashtë vendit në fushën e matematikës së specialitetit dhe të algjebrës, si autor tekstesh shkollore dhe universitare”.

Njoftimi i Akademisë së Shkencave:

Ndahet nga jeta në mënyrë të parakohshme anëtari i Akademisë së Shkencave, studiuesi i shkencave matematike akad. Petraq Petro

Petraq Petro, anëtar i Akademisë së Shkencave që nga viti 2008, profesor i njohur, matematikan, u nda nga jeta në mënyrë të papritur e të parakohshme.

Kryesia e Akademisë së Shkencave u shpreh ngushëllimet e veta anëtarëve të saj, familjes së tij shkencore; bashkësisë së studiuesve të shkencave matematike; trupës së profesoratit të Fakultetit të Shkencave të Natyrës ku ai ushtroi veprimtarinë e tij mbi gjysmëshekullore akademike dhe universitare; brezve të studentëve që u formuan me dijet dhe etikën e tij; familjes dhe të afërmve që i la në pikëllim.

LEXO EDHE:  “Vendi në prag kolapsi”/ Basha: Ja pse e kam vënë gjithë theksin tek ekonomia

LEXO EDHE:  Rrëfehet Elisa Spiropali/ Që 16 vjeç kam pasur pasion politikën, qaja kur merrja 9 në shkollë

Akad. Petraq Petro do të mbahet mend për kontributet e tij shkencore të vlerësuara brenda dhe jashtë vendit në fushën e matematikës së specialitetit dhe të algjebrës, si autor tekstesh shkollore dhe universitare (jo pak por rreth 25 tituj të botuar dhe ribotuar duke nisur që nga viti 1970); si studiues kreativ i fushës që iu kushtua (mbi 25 artikuj shkencorë të botuar pjesa më e madhe jashtë vendit në revista të profilizuara me faktor impakti dhe me pranim me konkurrencë); si titullar lëndësh dhe drejtues i programeve dhe tezave doktorale; si përfaqësues i njohësve të matematikës dhe algjebrës në institucionet më të rëndësishme të punës dhe kërkimit shkencor, që nga katedra deri tek këshillat dhe komitetet shkencore kombëtare dhe këshillat botues të revistave të profilizuara brenda dhe jashtë vendit.

Në vitet e fundme ai kryesoi me një energji komisionin e përhershëm të matematikës që funksionon pranë Akademisë së Shkencave.

U prehsh në paqe miku dhe kolegu ynë i shtrenjtë, i paharruari Petraq Petro.

 

LEXO TE PLOTE