Connect with Us

Dëshironi një jetë të shëndetshme?/ Këto janë 12 perimet më të mira për lëng

Shëndeti

Dëshironi një jetë të shëndetshme?/ Këto janë 12 perimet më të mira për lëng

Publikuar

-

Dëshironi një jetë të shëndetshme?/ Këto janë 12 perimet më të mira nga të cilat mund të pini një gotë lëng

Në vitet e fundit, lëngëzimi ka fituar popullaritet të gjerë në mesin e individëve të ndërgjegjshëm për shëndetin që kërkojnë një mënyrë të shpejtë dhe të përshtatshme për të rritur marrjen e tyre të lëndëve ushqyese. Sidoqoftë, nëse jeni i ri në lëngëzimin, mund ta keni të vështirë të përcaktoni se cilat perime të zgjidhni.

Këtu janë 12 perimet më të mira për lëng për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm.

1. Lakër jeshile

Kale është një jeshile me gjethe të gjithanshme dhe me një aromë të butë që bashkohet mirë me frutat dhe perimet e tjera në lëngje. Ky përbërës i mbushur me energji elektrike është një burim i shkëlqyeshëm i disa lëndëve ushqyese kryesore, përfshirë vitaminat A, C dhe K.

Lakra e papërpunuar është gjithashtu veçanërisht e pasur me antioksidantë, përfshirë beta-karotenin. Antioksidantët neutralizojnë molekulat e dëmshme të quajtura radikale të lira për të mbrojtur nga sëmundje si sëmundja e zemrës.  Në fakt, pirja e lëngut të lakrës jeshile është treguar për të zvogëluar faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, përfshirë kolesterolin LDL (të keq).

Një studim në 32 burra me nivele të larta kolesteroli zbuloi se pirja e 5 ons (150 ml) lëng lakre çdo ditë për 3 muaj ul kolesterolin LDL (të keq) me 10% dhe rrit kolesterolin HDL mbrojtës të zemrës me 27%.

2. Karrota

Për shkak të aromës së tyre pak të ëmbël dhe profilit mbresëlënës të lëndëve ushqyese, karrotat janë një zgjedhje perfekte për lëngëzimin. Ata janë të ulët në kalori dhe të larta në vitaminë A , biotinë dhe kalium.

Për më tepër, ato janë të ngarkuara me karotenoide, të cilat janë pigmente bimore që punojnë si antioksidantë të fuqishëm në trupin tuaj. Këto përfshijnë beta-karoten, likopen, alfa-karoten dhe luteinë.

Studimet tregojnë se ngrënia e një diete të pasur me karotenoide mund të lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve degjenerative të syve , sëmundjeve të zemrës dhe llojeve të caktuara të kancerit, duke përfshirë edhe prostatën.

Ëmbëlsia e lëngut të karotës kombinohet mirë me perime dhe fruta të tjera me lëng, të tilla si agrumet, xhenxhefili dhe panxhari.

3. Panxhari

Përveç ngjyrës së gjallë dhe aromës së tyre tokësore, panxhari shton një mori përfitimesh shëndetësore në lëngun tuaj të përditshëm. Për sa i përket të ushqyerit, panxhari është i mbushur me mangan, kalium dhe folate.  Ata janë gjithashtu të pasur me nitrate , një lloj përbërje natyrore bimore me efekte të fuqishme shëndetësore.

Në fakt, studimet tregojnë se lëngu i panxharit të pasur me nitrate mund të përmirësojë presionin e gjakut, si dhe performancën atletike dhe mendore.  Jo vetëm që panxhari bën një shtesë të shijshme të lëngjeve, por edhe majat e tyre me gjethe jeshile – të quajtura zarzavate panxhari – janë shumë ushqyese dhe mund të lëngëzohen gjithashtu.

4. Lakra

Lakra mund të mos duket si një zgjedhje e qartë për lëngëzimin, por është një përbërës ushqyes dhe i shijshëm që funksionon mirë në lëngje. Çdo racion i lakrës është plot me vitamina K dhe C, së bashku me mikroelementë të tjerë si folati, mangani dhe vitamina B6.  Kjo është klasifikuar gjithashtu si një perime kryqëzore dhe e lidhur ngushtë me perime të tjera si brokoli, lakra jeshile, lulelakër dhe lakrat e Brukselit .

Studimet tregojnë se ngrënia e më shumë perimeve kryqëzore shoqërohet me një rrezik më të ulët të diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe inflamacionit.

5.Spinaqi

Spinaqi është një perime jeshile me gjethe që sjell një aromë të butë, të freskët në smoothie dhe lëngje. Highshtë e pasur me vitamina A dhe C dhe jep një dozë të bollshme antioksidantësh si quercetin, kaempferol dhe lutein.  Spinaqi është gjithashtu i pasur me nitrate, të cilat mund të përfitojnë shëndetin e zemrës.

Një studim në 27 njerëz zbuloi se konsumimi i spinaqit për 7 ditë uli ndjeshëm presionin e gjakut sistolik dhe diastolik (numri i sipërm dhe i poshtëm i një leximi). Presioni i lartë i gjakut është një faktor kryesor i rrezikut për sëmundjen e zemrës.  Për më tepër, disa studime sugjerojnë që lëngu i spinaqit ka një aktivitet të konsiderueshëm antacid, duke e bërë atë një zgjedhje të mençur për ata me zbaticë acidi.

6. Brokoli

Brokoli është një perime kryqëzore që lidhet me përfitime të ndryshme mbresëlënëse shëndetësore. Në veçanti, është një burim i shkëlqyeshëm i mikroelementëve kryesorë, siç janë kaliumi dhe vitaminat A, B6 dhe C.

Ai gjithashtu përmban kaempferol, një përbërje e fuqishme që është treguar se neutralizon radikalet e lira që shkaktojnë sëmundje, ul inflamacionin dhe zvogëlon rritjen e qelizave kancerogjene në studimet e provëzave.

Për më tepër, një studim i fundit në 960 njerëz vuri në dukje se ngrënia e një racioni në ditë me perime jeshile të pasura me kaempferol dhe antioksidantë të tjerë mund të ngadalësojë rënien mendore të lidhur me moshën.  Hidhni kokat dhe rrjedhjet e brokolit në shtrydhësen tuaj për një shtesë ushqyese në recetën tuaj të lëngut të gjelbër.

LEXO EDHE:  Përdorimet e kanellës

7. Majdanoz

Shpesh hiqet si pak më shumë se një barishte dhe zbukurim për gatim, majdanozi është një perime e shkëlqyeshme për t’u përdorur për lëngje. Majdanozi i freskët është veçanërisht i pasur me vitamina A, K dhe C, të cilat të gjitha mund të kontribuojnë në përfitimet e tij të shumta shëndetësore.

Në një studim, dhënia e minjve me ekstrakt diabeti majdanoz uli ndjeshëm sheqerin në gjak dhe përmirësoi nivelet e antioksidantit në gjak, krahasuar me një grup kontrolli. Një tjetër studim zbuloi se administrimi i ekstraktit të majdanozit te minjtë me dëmtim të mëlçisë të shkaktuar nga ilaçet rrit statusin e antioksidantit dhe funksionin e ruajtur të mëlçisë.

8. Kastaravecat

Kastravecat kanë një përmbajtje të lartë uji , duke i bërë ato një shtesë e shkëlqyeshme për lëngun tuaj të ardhshëm. Ata janë gjithashtu të ulët në kalori, por të larta në kalium, mangan dhe vitamina K dhe C. Shtimi i trangujve në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të jeni të hidratuar, gjë që është thelbësore për shëndetin e tretjes, funksionimin e veshkave, menaxhimin e peshës dhe performancën fizike.

Për më tepër, hulumtimi i epruvetës tregon se ekstrakti i kastravecit mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit në qelizat e lëkurës. Kjo e bën lëngun e kastravecit një zgjedhje të shkëlqyeshme pas ditëve të kaluara në diell.

9. Chard zvicerane

Chard zvicerane është një perime me gjethe jeshile që është e mbushur me vitamina dhe minerale kryesore. Në fakt, çdo racion përmban shumë vitamina A dhe C, të cilat janë lëndë ushqyese të rëndësishme që dyfishohen si antioksidantë për të ndihmuar në luftimin e dëmtimit qelizor në trupin tuaj.

Disa hulumtime mbi kafshët sugjerojnë që zhardhoku zviceran mund të jetë veçanërisht i dobishëm për ata me diabet. Në një studim 45-ditor, ushqimi i ekstraktit të zhavorrit zviceran për minjtë me sheqer të lartë në gjak uli nivelet e ngritura duke rritur statusin antioksidant dhe duke ndryshuar aktivitetin e enzimave që kontrollojnë insulinën, një hormon që rregullon sheqerin në gjak.

Ju mund të shtoni copëza zvicerane në pothuajse çdo lëng ose ta përdorni atë në vend të zarzavateve me gjethe më të zakonshme , të tilla si lakër jeshile dhe spinaq.

10. Bari i grurit

Bari i grurit është një bar i ngrënshëm që shpesh konsiderohet si një nga perimet më të njohura për lëngje. Ky është një përbërës tepër i dendur në lëndë ushqyese dhe furnizon një sasi të konsiderueshme hekuri, fosfori, magnezi dhe bakri, së bashku me 17 aminoacide të ndryshme – blloqet ndërtuese të proteinave.

Përmban gjithashtu klorofil, një pigment natyral bimor me veti të fuqishme anti-inflamatore dhe luftuese ndaj kancerit.  Për më tepër, një studim në 59 gra zbuloi se plotësimi me pluhur barishte për 10 javë uli ndjeshëm nivelet e trigliceridit dhe kolesterolit, duke përmirësuar shëndetin e zemrës.  Lëngu i barit të grurit mund të shijohet më vete si një goditje ose të shtohet në çdo lëng për një nxitje ushqyese.

11. Selino

Lëngu i selinos ka filluar të marrë tërheqje në botën e shëndetit – dhe për një arsye të mirë. Përveç përmbajtjes së lartë të ujit, selino përmban një sasi të mirë të vitaminave A, K dhe C, si dhe antioksidantë si kaempferol, acid kafeik dhe acid ferulik.

Kërkimet mbi kafshët dhe epruvetat kanë zbuluar se ekstrakti i selinos mund të përmirësojë shëndetin e zemrës duke ulur presionin e gjakut, trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit.

Një studim mbi kafshët gjithashtu tregoi se përbërje të caktuara në selino kanë veti të fuqishme anti-inflamatore , të cilat mund të mbrojnë kundër sëmundjeve kronike. Shumë njerëz pëlqejnë të pinë lëng selino më vete, por ai gjithashtu mund të kombinohet me lëng limoni, mollë, xhenxhefil dhe zarzavate me gjethe për një pije të shijshme.

12. Domatet

Domatet janë një element kryesor i kuzhinës dhe i shkëlqyeshëm për t’u përdorur në shtrydhëse frutash e perimesh. Ata jo vetëm që janë të ulët në kalori, por edhe të mbushur me lëndë ushqyese thelbësore si vitamina C, kalium dhe folate. Domatet janë gjithashtu të pasura me likopen , një përbërje që lidhet me një rrezik më të ulët të kancerit të prostatës, sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Pirja e lëngut të domates gjithashtu është treguar se zvogëlon inflamacionin, rrit metabolizmin dhe përmirëson pjellorinë mashkullore. Për më tepër, lëngu i domates mund të zvogëlojë inflamacionin që lidhet me stërvitjen, duke e bërë atë një zgjedhje të zgjuar për atletët.  Bashkoni domatet me selino, kastravec dhe majdanoz për një lëng freskues dhe të shëndetshëm./CNA.al.

Marrë nga healthline.com

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Publikuar

-

Nga

Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

2021 duhet të na buzëqeshë shumë më tepër. Me siguri 2021 do te jete një vit më i mirë dhe një vit me një shëndet më të mirë falë kujdesit ndaj masave te gjithsecilit dhe falë vaksinave”!

Cfare do bejne vaksinat? Shkurt dhe thjesht do ndikojne te imuniteti permes antitrupave!

Çfarë janë antitrupat?

Antitrupat janë proteina të bëra nga një lloj i veçantë qelizash brenda sistemit imunitar të quajtur limfocitet B. Antitrupat prodhohen në përgjigje të një substance të huaj të quajtur antigjen, në këtë rast virusi SARS-CoV-2. Antitrupat, të quajtur gjithashtu imunoglobulina, janë molekula të proteinave në formë Y. Fundi i secilit krah Y është një zonë që lidhet me një zonë specifike të antigjenit dhe përshtatet si një pjesë e enigmës vetëm në atë zonë. Virusi SARS-CoV-2 mund të ketë dhjetra apo edhe qindra zona të dallueshme, secila e identifikuar nga një molekulë e ndryshme e antitrupave.

Kur ndodh një përgjigje imune, sistemi imunitar prodhon një familje antitrupash që njohin pjesë të ndryshme të virusit.

Kjo quhet një përgjigje poliklonale sepse secili anëtar i familjes së antitrupave prodhohet nga një klon i ndryshëm i qelizave B.

Kështu, dy individë të veçantë do të prodhojnë dy familje të ndryshme të antitrupave bazuar në kodin e tyre gjenetik. Kur sistemi imunitar për herë të parë ndesh një agjent infektiv, qoftë bakter apo virus, së pari prodhon imunoglobina M (IgM). IgM fillojnë të shfaqen disa ditë pas fillimit të infeksionit. Disa ditë më vonë, një lloj i dytë i antitrupave, imunoglobina G (IgG) fillon të shfaqet me radhë.

IgM dhe IgG janë familje të antitrupave që luftojnë kundër virusit SARS-CoV-2. IgM-të e prodhuara zakonisht fillojnë të zhduken brenda disa javësh. Antitrupat IgG në gjak vazhdojnë të rriten për disa javë dhe mund të jenë të pranishëm në sistemin imunitar për disa muaj para se të zhduken.

Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Ashtu si me shumicën e infeksioneve, IgM anti-SARS-CoV-2 fillojnë të shfaqen tek disa njerëz rreth 3 deri në 5 ditë pas fillimit të infeksionit.

Sidoqoftë, në varësi të ndjeshmërisë së testit të zbulimit, mund të duhen deri në 3 javë që disa individë të shprehin IgM anti SARS-CoV-2.

IgG-të anti-SARS-CoV-2 fillojnë të shfaqen rreth disa ditësh pas IgM-ve. Një përqindje e vogël e njerëzve, rreth 5% e atyre me COVID-19, që shfaqin simptoma me një test pozitiv për virusin, duket se nuk zhvillojnë antitrupa, edhe pasi të jenë rikuperuar nga COVID-19.

LEXO EDHE:  A do ja besonte shëndetin një studenti që mëson online?/ Ja si përgjigjet Rakacolli

LEXO EDHE:  A do ja besonte shëndetin një studenti që mëson online?/ Ja si përgjigjet Rakacolli

Si eshte e mundur ?

Përgjigja është se prodhimi i antitrupave nuk është funksioni kryesor i sistemit imunitar që pastron një infeksion viral. Nga ana tjetër, antitrupat janë mbrojtja e parë kundër një infeksioni viral të ardhshëm.

A e përbën imunitetin prania e antitrupave kundër COVID-19?

Ne nuk e dimë përgjigjen e sakte. Ne ende nuk e dimë nëse antitrupat e pranishëm do të parandalojnë një infeksion në të ardhmen me SARS-CoV-2. Nëse është kështu, nuk e dimë për sa kohë nivelet e këtyre antitrupave do të qëndrojnë mjaftueshëm të larta për të siguruar mbrojtje. Antitrupat që mbrojnë nga infeksionet e ardhshme quhen antitrupa neutralizues. Është e mundur të vlerësohet aftësia neutralizuese e antitrupave duke i marrë ato nga një pacient i kuruar nga COVID-19 dhe duke i përdorur ato për të bllokuar infeksionin SARS-CoV-2 në një kafshë, por e vetmja provë absolute është parandalimi i ri-infektimit të një njeriu gjatë një epidemie të shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2.

Qëllimi i vaksinimit kundër COVID-19 është padyshim që të induktojë nivele të larta të antitrupave neutralizues në një përqindje të madhe të njerëzve që marrin vaksinën. Edhe një herë, prova e vetme absolute e pranisë së antitrupave dhe e efektivitetit të vaksinës është ekspozimi i individëve të vaksinuar ndaj SARS-CoV-2 në një epidemi të ardhshme.

Testimi për antitrupa anti-SARS-CoV-2 do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm ndërsa epidemia evoluon. Do të jetë thelbësore për të përmirësuar kuptimin e përgjigjes së antitrupave ndaj këtij lloji të koronavirusit dhe gjithashtu për të kuptuar se çfarë mund të matin llojet e ndryshme të testeve të antitrupave.

Por mbase edhe më e rëndësishme do të jetë aftësia për të vlerësuar dhe krahasuar saktësinë e testeve të ndryshme të antitrupave.

Hapi i parë do të jetë kryerja e një kodimi të përshtatshëm të testeve të ndryshme në mënyrë që të mendojmë për origjinën e mostrave të testuara, natyrën e asaj që testohet, metodat e përdorura për të përfshirë pajisjen specifike, kodimin e rezultateve dhe vlerësimi i vlerës parashikuese të secilës provë.

Vetëm atëherë do të jemi në gjendje të vlerësojmë nivelin e mbrojtjes së individëve bazuar në nivelet e tyre të antitrupave, efektivitetin e vaksinave dhe të zhvillojmë njohuritë tona në lidhje me mënyrën e kontrollit të COVID-19 në shkallën e komunitetit, popullatës.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shifrat/ Konfirmohen 474 raste të reja me Covid, numri i viktimave nuk njeh ulje

Publikuar

-

Nga

Shifrat/ Konfirmohen 474 raste të reja me Covid, numri i viktimave nuk njeh ulje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju njeh me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:
Janë kryer 2521 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 474 qytetarë.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 167 raste në Tiranë, 39 raste në Vlorë, 35 raste në Durrës, 29 raste në Lushnje, 20 raste në Fier, Elbasan, 12 raste në Lezhë, 10 raste në Shkodër, Krujë, Kurbin, 9 raste në Berat, 8 raste në Kukës, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë, Patos, 7 raste në Kavajë, Kuçovë, 6 raste në Librazhd, Dibër, 5 raste në Delvinë, 4 raste në Mat, Peqin, Gramsh, Poliçan, 3 raste në Divjakë, Prrenjas, Shijak, 2 raste në Korçë, Tropojë, Malësi e Madhe, Bulqizë, 1 rast në Devoll, Has, Mirditë, Mallakastër, Tepelenë, Belsh, Himarë, Vorë, Cërrik.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 363 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 40,453 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 282 pacientë, 30 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.
Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra të moshave 65-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Këto janë 8 shenjat në trupin e njeriut që tregojnë se nuk jeni të shëndetshëm

LEXO EDHE:  Largoni nervozizmin duke konsumuar këto pije

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (17 Janar 2021)
Raste të reja ditore        474
Të shëruar në 24 orë     363
Të shtruar në spitale     282
Humbje jete në 24 orë   7
Testime ditore              2521

Testime totale            313,188
Raste pozitive             67,690
Raste të shëruara       40,453
Raste Aktive                25,960
Humbje jete                 1277

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 14962
Fier  1961
Shkodër   1378
Durrës  1446
Lezhë  1016
Vlorë   1049
Korçë    880
Elbasan  1045
Berat  821
Dibër  532
Gjirokastër 478
Kukës 392

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

6 përfitimet shëndetësore të spinaqit, sipas nutricionistëve

Publikuar

-

Nga

6 përfitimet shëndetësore të spinaqit, sipas nutricionistëve

Spinaqi është i pasur me lëndë ushqyese

Tri gota spinaq të papërpunuar sigurojnë vetëm 20 kalori, pa yndyrë, 2 gram proteina dhe 3 gram karbohidrate me 2 gramë fibra (pra 1 gram karbohidrate neto). Megjithëse ka kaq pak kalori, spinaqi është i mbushur me lëndë ushqyese. Një pjesë prej tre gotash siguron mbi 300% të nevojës ditore për vitaminë K që mbështet kockat. Spinaqi gjithashtu siguron mbi 160% të qëllimit ditor për vitaminën A dhe rreth 40% për vitaminën C, të cilat mbështesin funksionin imunitar dhe promovojnë lëkurë të shëndetshme. Spinaqi gjithashtu përmban 45% të nevojës ditore të folatit, një vitaminë B që ndihmon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ADN-së. Dhe spinaqi furnizon 15% të qëllimit ditor si për hekur dhe magnez, 10% për kalium dhe 6% për kalcium, së bashku me sasi më të vogla të vitaminave të tjera të grupit B.

Spinaqi është i pasur me antioksidantë

Përveç shumë vitaminave dhe mineraleve të tij, spinaqi siguron antioksidantë të lidhur me anti-inflamacion dhe mbrojtjen e sëmundjeve. Këto përfshijnë kaempferol, një flavonoid që tregohet se zvogëlon rrezikun e kancerit , si dhe ngadalëson rritjen dhe përhapjen e tij. Një tjetër, i quajtur quercetin , ka qenë i lidhur me efektet e mundshme mbrojtëse në kujtesë, si dhe sëmundjet e zemrës dhe diabetin e tipit 2 .

Spinaqi është një ushqim funksional

Në një studim të botuar në revistën Food & Function , studiuesit përmbledhin efektet mbrojtëse të spinaqit, bazuar në aktivitetin e fitokimikateve dhe përbërësve bioaktivë të tij që ndodhin natyrshëm. Ata deklarojnë se këto substanca të rrjedhura nga spinaqi mund të zvogëlojnë stresin oksidativ, dëmtimin e ADN-së dhe sëmundjen. Ata janë gjithashtu në gjendje të ndikojnë pozitivisht në shprehjen e gjeneve të përfshira në metabolizëm dhe inflamacion. Përveç kësaj, ato nxisin çlirimin e hormoneve të ngopjes, të cilat mund t’ju bëjnë të ndiheni më të ngopur dhe të kënaqur.Për këto arsye, studiuesit arrijnë në përfundimin se ngrënia e më shumë spinaq mund të ndihmojë në largimin e sëmundjeve të zemrës, kancerit , diabetit të tipit 2 dhe mbipeshes. Spinaqi mbështet shëndetin e trurit.

Efektet anti-inflamatore të spinaqit e bëjnë atë një pretendent kryesor për mbrojtjen e trurit, veçanërisht me plakjen. Në një studim, studiuesit gjurmuan modelet e të ngrënit dhe aftësitë njohëse të më shumë se 950 të rriturve të moshuar për rreth pesë vjet. Ata panë një rënie të ndjeshme në shkallën e rënies njohëse midis atyre që konsumuan sasi më të mëdha të perimeve me gjethe jeshile. Të dhënat treguan se njerëzit që hanin një deri në dy racione zarzavate me gjethe çdo ditë kishin të njëjtat aftësi njohëse të një personi 11 vjet më të ri sesa ata që nuk konsumuan asnjë zarzavate me gjethe.

Spinaqi mund të ndihmojë në menaxhimin e presionit të gjakut

Spinaqi është një burim i nitrateve që ndodhin natyrshëm, përbërës që hapin enët e gjakut për të përmirësuar rrjedhën e gjakut dhe për të lehtësuar ngarkesën e punës në zemër. Në një studim të vogël, botuar në The Journal of Nutrition , 11 burra dhe shtatë gra konsumuan katër pije të ndryshme të pasura me nitrate, përfshirë një pije spinaq.

Studiuesit zbuluan se nivelet e nitratit në gjak u rritën pas uljes së të katër pijeve. Pija e spinaqit, përveç atyre të bëra nga lëngu i panxharit dhe sallata me raketa (një tjetër jeshile me gjethe), uli gjithashtu presionin e gjakut. Presioni diastolik i gjakut mbeti më i ulët pesë orë pasi gëlltiti pije spinaqi dhe raketa. (Diastoliku është numri më i ulët në leximin e presionit të gjakut, që tregon sasinë e presionit në arteriet tuaja midis rrahjeve.) Spinaqi mbron shëndetin e syve.

Një nga antioksidantët në spinaq, i quajtur lutein, është treguar për të zvogëluar rrezikun e degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD), një sëmundje e syrit që mund të mjegullojë shikimin e mprehtë dhe qendror të kërkuar për aktivitete si leximi dhe ngarja e makinës. AMD është një shkak kryesor i humbjes së shikimit për njerëzit e moshës 50 vjeç e lart. Aktualisht nuk ka shërim ose trajtim për të ndryshuar gjendjen, kështu që parandalimi është thelbësor.

LEXO EDHE:  Ju pëlqejnë frutat e thata?/Ja çfarë duhet të dini për to

LEXO EDHE:  Këto janë 8 shenjat në trupin e njeriut që tregojnë se nuk jeni të shëndetshëm

Në një studim japonez, studiuesit ekzaminuan sytë e 11 jo-duhanpirësve të shëndetshëm që konsumuan 75 gram spinaq të ngrirë që përmbante 10 mg luteinë çdo ditë për dy muaj. Marrja e spinaqit të pasur me luteinë rriti nivelet e luteinës në gjak, dhe gjithashtu rriti masat e densitetit optik të pigmentit makular (MPOD). Kjo është e rëndësishme, sepse pigmenti makular vepron si syze dielli të brendshme për të mbrojtur sytë, dhe MPOD i ulët ose i zvogëluar është një faktor rreziku për AMD. Ky studim tregon se spinaqi mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të AMD .

Si ndikon gatimi i spinaqit në ushqyesit e tij

Ndërsa rekomandoj përfshirjen e spinaqit në enët e gjalla dhe ato të gatuara, disa hulumtime tregojnë se mos gatimi i zarzavate është mënyra më e mirë për të ruajtur përmbajtjen e saj në luteinë.Në një studim suedez, spinaqi u ble në një supermarket dhe më pas u gatua duke përdorur metoda të ndryshme deri në 90 minuta. Sa më gjatë të zihej spinaqi, aq më i ulët do të jetë niveli i mbetur i luteinës. Kur skuqet në një temperaturë të lartë, një përqindje e madhe e luteinës shperbehet brenda vetëm dy minutash.

Shkencëtarët thonë se mënyra më e mirë për të konsumuar spinaq për marrjen maksimale të luteinës mund të jetë në një gojëmjaltë të kombinuar me një yndyrë të shëndetshme, të tilla si avokado ose gjalpë bajame. Kjo pasi kur spinaqi pritet në copa të vogla, më shumë luteinë lirohet nga gjethet, dhe yndyra rrit aftësinë për të thithur antioksidantin.Kërkimet e vjetra zbuluan se gatimi ndikon gjithashtu në përmbajtjen e folateve të spinaqit ; zierja e uli këtë nivel të vitaminës B me gati gjysmën. Avullimi, megjithatë, rezultoi në asnjë humbje të konsiderueshme të folatit, edhe pas katër minutash e gjysmë.

Një studim i fundit shqyrtoi efektin e metodave të ndryshme të gatimit në përmbajtjen e vitaminave në perimet e zgjedhura, përfshirë spinaqin. Studiuesit zbuluan se mikrovalimi rezultoi në humbjen më të ulët të vitaminës K. Blançimi uli ndjeshëm përmbajtjen e vitaminës C, e cila mbahej më së miri nga avullimi. Gatimi gjithashtu zvogëloi nivelet e vitaminës E në spinaq, por rriti përmbajtjen e vitaminës A. Kjo ndodh kur muret e bimës zbuten, gjë që ndihmon në çlirimin dhe thithjen e lëndës ushqyese. Përsëri, për rezultate më të mira, përzieni mënyrën se si e konsumoni spinaqin ca të papërpunuar, disa të gatuar por përpiquni të mos e gatuani shumë.

Mënyra të thjeshta për të ngrënë më shumë spinaq

Unë rekomandoj të hani çdo ditë një filxhan (sa madhësia e një topi tenisi) me një lloj jeshile me gjethe. Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa vendosja e një grusht spinaqi në një pjatë si një shtrat për çfarëdo tjetër që po hani, kështu që të merrni disa gjethe spinaqi me çdo kafshatë. Për një pjatë anësore të shpejtë dhe të lehtë, hidhni spinaq me një vinaigretë të thjeshtë të bërë së bashku me vaj ulliri ekstra të virgjër, uthull balsamike, mustardë Dijon dhe erëza të bimëve italiane të thata. Kaurdisni spinaq në vaj ulliri ekstra të virgjër me speca të kuq të ëmbël dhe piper të kuq të grimcuar, ose avulloni dhe hidhni zarzavate me tapenadë ulliri të copëtuar ose pesto pa qumësht.

LEXO TE PLOTE