Connect with Us

A do kemi izolim të dytë?/ Brataj: Nuk përjashtohet as mbyllja e madhe

Shëndeti

A do kemi izolim të dytë?/ Brataj: Nuk përjashtohet as mbyllja e madhe

Publikuar

-

A do kemi izolim të dytë?/ Brataj: Nuk përjashtohet as mbyllja e madhe

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, nuk e ka përjashtuar mundësinë e mbylljes totale të vendit nëse shifrat e Covid-19 marrin përmasa të mëdha.

Teksa u pyet për skenarët dhe për izolimin e vendit, Brataj tha në A2 se ende nuk është marrë një vendim i tillë.

Ai theksoi se asnjë lloj mase nuk përjashtohet nga skenarët e qeverisë, të cilët do të aplikohen në bazë të rasteve ditore.

Nuk mund të flasim për afër apo larg, është në bazë të asaj çfarë ndodh. Nga momenti në moment, mund të merret edhe një masë, qoftë edhe drastike. Nuk është marrë vendim, dhe nuk më takon mua ta them diçka të tillë.

Unë jap mendimin tim personal si specialist, ndërsa vendimi është kolegjial dhe ekzekutivi është ai që vendos në bazë të këshillimeve që ka marrë nga ekspertët. Nuk përjashtohet një masë e tillë në kushtet e sotme, në kushtet e pandemisë, po e bën gjithë bota, nuk është se po e bëjmë vetëm ne. Por nuk janë të përjashtuara asnjë nga gjitha masat”, u shpreh ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Humbin jetën dhe 6 persona

Publikuar

-

Nga

Shifrat/ Konfirmohen 474 raste të reja me Covid, numri i viktimave nuk njeh ulje

Janë rritur sërish shifrat e të infektuarve me covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2510 testime, nga të cilët 586 raste kanë rezultuar pozitiv, nga 292 që ishin dje. Gjithashtu kanë humbur jetën 6 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
188 raste në Tiranë, 47 në Durrës, 30 në Kavajë, 27 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Elbasan, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Sarandë, Ura Vajgurore, 15 në Berat, nga 12 raste në Dibër, Lushnje, 11 Mat, nga 10 raste në Kurbin, Lezhë, nga 9 raste në Korçë, Kukës, Gramsh, 8 në Librazhd, nga 7 raste në Fier, Pogradec, Delvinë, Belsh, nga 6 raste në Mirditë, Tepelenë, Bulqizë, nga 5 raste në Mallakastër, Patos, nga 4 raste në Divjakë, Shijak, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Malësi e Madhe, Kuçovë, nga 2 raste në Devoll, Has, Pukë, Tropojë, Gjirokastër, Vau i Dejës, Poliçan, nga 1 rast në Rrogozhinë, Peqin, Memaliaj, Vorë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 594 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,464 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 6 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, të moshave 54-88 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

LEXO EDHE:  Abraham dë Muavre: Matematikani që llogariti saktë datën e vdekjes së tij

LEXO EDHE:  Kur mbaron COVID-19?/ Mjekët ‘parashikojnë’ fundin e pandemisë

COVID-19 – Statistika (19 Janar 2021)
Raste të reja ditore 586
Të shëruar në 24 orë 594
Të shtruar në spitale 277
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2510

Testime totale 318,041
Raste pozitive 68,568
Raste të shëruara 41,464
Raste Aktive 25,817
Humbje jete 1287
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15014
Fier 1943
Durrës 1428
Shkodër 1343
Elbasan 1044
Vlorë 1036
Lezhë 965
Korçë 866
Berat 804
Dibër 495
Gjirokastër 495
Kukës 384

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Publikuar

-

Nga

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Ardhja e shpejtë e disa vaksinave COVID-19 ka ushqyer shpresat se pandemia do të përfundojë së shpejti, por mbetet për t’u parë për sa kohë njerëzit do të mbrohen nga ky koronavirus i ri më pas.

Periudha e saktë e imunitetit e ofruar nga këto vaksina nuk do të dihet për ca kohë, e cila ka të ngjarë të ndryshojë nga personi në person, paralajmërojnë ekspertët. Por ka një arsye të mirë për të besuar se njerëzit e vaksinuar mund të arrijnë një nivel të mbrojtjes afatgjatë.

Pasi të vaksinohen, është e pamundur për momentin të thuash se personi nuk është më ngjitës. “Kjo hipotezë aktualisht është duke u eksploruar, por asnjë studim i besueshëm nuk mund të konfirmojë që një pacient i vaksinuar nuk mund të infektojë njerëz të tjerë”, thone imunologet.

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, cfare do te thote per sistemin imunitar?

Kur sistemi imunitar për herë të parë ndesh një vaksinë, ai aktivizon dy lloje të rëndësishëm të qelizave të bardha të gjakut. Të parat janë qelizat plazmatike B, të cilat kryesisht përqendrohen në krijimin e antitrupave. Fatkeqësisht, kjo lloj qelize ka një jetëgjatësi të kufizuar.

Pastaj janë qelizat T, secila prej të cilave është përshtatur posaçërisht për të identifikuar një patogjen të veçantë dhe për ta vrarë atë. Disa nga këto qeliza T të kujtesës janë në gjendje të qëndrojnë në trup për dekada derisa të godasin objektivin e tyre – që do të thotë që imuniteti ndaj vaksinave ose infeksioneve ndonjëherë mund të zgjasë një jetë të tërë.

Doza përforcuese është një mënyrë për të ri-ekspozuar trupin ndaj antigjeneve – molekulat e patogjenit që shkaktojnë antikorpe ne sistemin imunitar – për të dhenë pjesën e dytë të përgjigjes.

Pra, pasi të keni pasur nxitjen tuaj, do të keni një frekuencë më të lartë të qelizave T të kujtesës dhe në një farë mase të njëjtë për madhësinë e grupit të qelizave B të kujtesës që keni. Gjithashtu do të prodhohen antitrupa me cilësi më të mirë.

LEXO EDHE:  Tensioni në Kapitol/ Mike Pence paralajmëron protestuesit: Ndalni dhunën

LEXO EDHE:  Izolim për 3 muaj/ Boris Johnson letër anglezëve nga karantina: Gjërat do të përkeqësohen

Në një ekspozim të dytë me të njëjtën vaksinë ose patogjen, qelizat B të mbetura nga epoka e mëparshme janë në gjendje të ndahen shpejt dhe të krijojnë një turmë kërcënuese të pasardhësve, duke rezultuar në një goditje të dytë në sasinë e antitrupave në qarkullim.

Doza e dytë gjithashtu shkakton procesin e “pjekjes së qelizave B”, e cila përfshin zgjedhjen e qelizave të papjekura me receptorët më të mirë për t’i bashkuar ato në një patogjen të veçantë. Kjo ndodh ndërsa ata janë akoma në palcën e kockave – ku bëhen qelizat e bardha të gjakut – dhe më pas ata udhëtojnë në shpretkë për të përfunduar zhvillimin. Kjo do të thotë që jo vetëm që qelizat B janë më të shumta më pas, por antitrupat që ata prodhojnë synohen më mirë.

Nga ana tjetër, qelizat T të kujtesës, shumohen me shpejtësi të shpejtë.

Tashmë besohet se qelizat T kanë luajtur një rol jetësor gjatë pandemisë aktuale, duke mbrojtur disa njerëz nga përkeqësimi i Covid-19. Megjithëse virusi ka qarkulluar nëpër botë që nga rreth Dhjetorit 2019, duket se ata kanë “parë” koronavirusë të tjerë më parë, të tillë si ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, të cilat do t’i lejonin ata të njohnin Covid-19.

Ndaj dhe pyetjes a duhet te vaksinohem, nqs e kam kaluar Covidin, pergjigjia i vjen e thjesht duke e menduar si nje doze perforcuese.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Publikuar

-

Nga

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Një udhëheqës fetar hebre nga sekti ultra-ortodoks i Izraelit ka shokuar me deklaratën e tij, ku thekson se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet seksuale të njerëzve.

“Vaksina e Covid mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë”, ka deklaruar Rabini Daniel Asor raportojnë mediat izraelite.

Rabini Daniel Asor, i cili ka një ndjekje të madhe të mediave sociale, gjithashtu pohoi se e gjithë vaksinimi është puna e një “qeverie globale keqdashëse”, e cila “po përpiqet të vendosë një rend të ri botëror”.

Në predikimin e tij të fundit në internet, udhëheqësi tha se gjithçka, përfshirë vaksinën, e cila është bërë duke përdorur “një substrakt embrional” mund të shkaktojë prirje të kundërta, raporton “ Independent”.

Ai e quajti “organizata kriminale” Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe gjigandët për zhvillimin e vaksinave Pfizer dhe BioNTech, të cilët sipas tij kanë paraqitur të dhënave të rreme rreth efikasitetit të vaksinës.

Sipas Isral Hayom, Asor ka argumentuar se virusi u lëshua për të “shkatërruar popullsinë globale” dhe vaksinat janë vetëm një mënyrë për të “çuar më tej këtë axhendë”.

LEXO EDHE:  Masa drastike nga koronavirusi/ Mbyllet zona Shengen

LEXO EDHE:  Abraham dë Muavre: Matematikani që llogariti saktë datën e vdekjes së tij

Sidoqoftë, kjo nuk është hera e parë kur një pretendim kaq i çuditshëm në lidhje me vaksinën është bërë nga një udhëheqës global.

Më parë, në dhjetor, Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro paralajmëroi brazilianët se nëse marrin vaksinën, do të shndërrohen në aligatorë.

Deri tani nuk ka asnjë provë që vaksina e covid lidhet me homoseksualitetin dhe bie në kundërshtim me thirrjet e tjera të Daniel Asor./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE