Connect with Us

7 pjesë të trupit që i keni pastruar gabim gjithë jetën tuaj

Life Style

7 pjesë të trupit që i keni pastruar gabim gjithë jetën tuaj

Publikuar

-

7 pjesë të trupit që i keni pastruar gabim gjithë jetën tuaj

Ka rreth 2,368 specie bakteriale që jetojnë vetëm në butonat e barkut, ndoshta më shumë, dhe megjithatë higjiena e tij shpesh neglizhohet. Përdorimi i një shtupë pambuku për të pastruar dyllin e veshit tuaj është në të vërtetë e rrezikshme dhe e panevojshme. Siç rezulton, ne kemi qenë duke pastruar pjesët e trupit tonë në mënyrë të gabuar gjatë gjithë kohës dhe duke bërë më shumë dëm sesa mirë.

Kërthiza

Shumica prej nesh në përgjithësi ose e injoron pastërtinë e butonit të barkut ose e pastron atë në mënyrë të gabuar. Butoni juaj i barkut supozohet të pastrohet një herë në  javë dhe në një mënyrë specifike. Zhytni një shtupë pambuku në disa alkool fërkues dhe përdoreni atë për të pastruar brendësinë. Përsëriteni derisa tamponi të dalë i pastër. Ndiqni me një shtupë të freskët për të hequr qafe alkoolin që fërkon. Shmangni përdorimin e locionit të trupit.

Veshët

Kjo është e vetëkuptueshme por përdorimi i thonjve tuaj ose ndonjë gjë tjetër me majë për të pastruar dyllin e veshit është një jo-jo absolute. Në vend të kësaj, vendosni disa pika vaj foshnje ose glicerinë për të  zbutur dyllin . Pas 1-2 ditësh, hidhni butësisht në ujë të ngrohtë duke përdorur një shiringë me pika ose llambë gome. Kthejeni kokën në anën tjetër për të lënë ujin. Fshijeni atë me një peshqir dhe përsëritni procesin sipas nevojës. Ju gjithashtu mund të përdorni një shtupë për të pastruar zonën e jashtme të veshit tuaj.

Gjuha

Sipas ekspertëve, heqja e gjuhës është mënyra më efektive për ta pastruar atë. Gjuha juaj duhet të pastrohet po aq shpesh sa dhëmbët tuaj. Vendosni një kruajtës në pjesën e pasme të gjuhës tuaj dhe ngadalë silleni përpara me pak presion. Nëse ju pëlqen gagging, shmangni atë duke rregulluar vendosjen e heqësit të gjuhës sa më shpesh që të jetë e nevojshme.

LEXO EDHE:  Shkaqet e dhimbjes në pjesën e poshtme të kurrizit

Bërrylat

Për të shmangur grumbullimin e qelizave të vdekura të lëkurës që errësojnë bërrylin tuaj, këshillohet të bëni  shtresimin e tyre një herë ose dy herë në javë. Ju mund të përdorni pastrimin tuaj shtëpiak ose të blini një nga dyqanet, por çelësi këtu është të fërkoni në një lëvizje rrethore, butë. Presioni i tepërt vetëm do ta përkeqësojë atë.

Skalpi

Grumbullimi i kokës mund të shkaktohet nga  qelizat e vdekura ose edhe nga përdorimi i tepërt i produkteve të flokëve. Për ta pastruar, pije flokët plotësisht para se të përdorësh shampon. Pastaj, përzieni ujin me shampon tuaj dhe aplikojeni atë në zonën tuaj të kokës. Nëse përdorni kondicioner, vendoseni vetëm në skajet e flokëve.

Fytyra

Sapunët dhe larjet e shkumëzuara në fakt e bëjnë lëkurën tuaj të thatë, kështu që shmangni ato. Përdorni një pastrues të butë së bashku me ujë të vakët për të larë fytyrën tuaj. Lëreni të ulet në fytyrë për 60-90 sekonda para se ta lani.

Shpina

Larja e shpinës duhet të jetë gjëja më e ndërlikuar kur bëhet fjalë për pastrimin e trupit. Për të siguruar që po e bëni në mënyrën e duhur, filloni me furçë të thatë . pastaj me një copë të pambuktë për të lehtësuar ashpërsimin e lëkurës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Fjoralba Ponari surprizon ndjekësit: Kam vendosur të bëj një pauzë nga “E Diell”

Publikuar

-

Nga

Fjoralba Ponari është një nga moderatoret më të komentuara të ekranit. Moderatorja ka surprizuar ndjekësit duke treguar se pas përfundimit të sezonit të “Beaty” do të shkëputet nga “E Diell”.

Fjoralba nuk ka preferuar të zbulojë më shumë detaje duke i lënë të gjihhë konfuzë.

Me përfundimin e “Beauty” të dielën e ardhshme, kam vendosur një marrë një pauzë. Si, pse, qysh, tek, e zbulojmë në Q&A e ardhshme”, shkruan moderatorja.

Gjithashtu ajo ka ndarë në rrjetet sociale, me ndjekësit e saj foto nga fëmijëria dhe një foto nga “pjesa e errët e saj”.

LEXO EDHE:  A i vret alkooli mikrobet?

LEXO EDHE:  Marrëveshja Rama-Basha/ Vasilit i thahet gjuha

Kujtojmë se Fjoralba tashmë moderon një nga emisionet më të rinj në Top Channel, “Më thuaj një dëshirë”. Deri më tani ka rezultuar i suksesshëm falë emocioneve që përcjellin fëmijët.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Skenat më të nxehta mes meje dhe Albanit kanë qenë…”/ Modelja sqaron të vërtetën e lidhjes me këngëtarin

Publikuar

-

Nga

“Skenat më të nxehta mes meje dhe Albanit kanë qenë…”/ Modelja sqaron të vërtetën e lidhjes me këngëtarin

Modelja Kleoniki Delijorgji dhe këngëtari Alban Ramosaj janë komentuar shumë në mediat rozë si çift. Dyshja provokuan ndjekësit në rrjetet sociale teksa publikonin foto dhe skena të nxehta me njëri-tjetrin.

Gjithashtu dhe dedikimet që bënin në postimet e njëri-tjetrin bënë që të gjtihë të mendonin se ata ishin në një lidhje dashurie. Madje u aludua se modelja dhe këngëtari ishin në pritje të një fëmije por kjo u përgënjeshtrua nga këngëtari dhe modelja pasi zbuluan se bebi i tyre ishte kënga dhe klipi që po realizonin së bashku.

E ftuar në emisionin “Why Not” të Roza Latit, Kleoniki Delijorgji ka zbuluar lidhjen e vërtetë që ka me këngëtarin Alban Ramosaj.

Zemra ime, Alban Ramosaj të dua shumë. Është si shpirt. Ne nuk u bëmë asnjëherë prindër, madje nuk bëmë as atë punën asnjëherë që të bëheshim prindër. Skenat më të nxehta që kanë ekzistuar mes meje dhe Albanit kanë qenë te klipi jonë. Unë kam qenë modele në Londër dhe më kërkonin modele shtatzënë.

Edhe unë me Albanin kur flisnim për këngën tonë e quanin “Bebi jonë” se artistët e konsiderojnë si beb këngën e tyre. Para se të bëja fotot e publikova atë foton dhe thsh “baby daddy” me shaka. E pamë që merreshin vetëm me neve, po nxirnim dhe këngën dhe thamë pse mos promovojmë pak veten”, tha Kleoniki./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Fjalët e para, momenti më i vështirë dhe ëndrrat për të birin/ Klea Huta zbulon detajet rreth rritjes së Krid

Publikuar

-

Nga

Klea Huta është një nga moderatoret dhe këngëtaret më të pëlqyera të ekranit. Ajo është shumë aktive në rrjetet sociale ku shpesh iu jep mundësinë ndjekësve të bëjnë pyetje për të mësuar më shumë rreth saj.

Së fundi ajo ka marrë shuëm pyetje përsa i përket rritjes të djalit të saj Krid ku ka treguar se i biri tashmë ka nisur të belbëzojë, madje ka thënë fjalët e para që kanë qenë baba dhe mama.

Gjithashtu ajo ka treguar dhe momentin më të vështirë për të. Klea ka treguar se Krid është bërë synet, vetëm dy ditë pas lindjes.

Më tej ajo ka zbuluar se Krid qëndron vetë ulur dhe shpesh mundohet të qëndrojë në këmbë.

LEXO EDHE:  Pasuri nga pastrimi i parave/ Vlonjatit i sekuestrohen dyqane, apartamente dhe 300 mije euro

LEXO EDHE:  Bankat fshijnë kreditë e këqija, “pastrohen” 11 miliardë lekë

Klea ka treguar edhe për ëndrrën e saj për Krid dhe dëshiron që i biri kur të rritet të bëhet regjisori dhe pse jo të rrëmbejë ndonjë Oscar.

Përsa i përket ngjashmërisë, Klea tregon se ai është një mix i saj dhe i Elgitit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE