Connect with Us

Topalli dhe Patozi me listë të përbashkët në zgjedhje/ Koordinatori i BD: Me PD jemi ndarë në koncept

Politikë

Topalli dhe Patozi me listë të përbashkët në zgjedhje/ Koordinatori i BD: Me PD jemi ndarë në koncept

Publikuar

-

“Patriark për Shqipërinë e disa gjeneratave”/ Patozi mesazh ngushëllimi për humbjen e Koço Devoles

Koordinatori i Bindjes Demokratike në një intervistë për RTSH-në ka folur për alternativën që së bashku me anëtarët e tjerë synojnë t’i ofrojnë Shqipërisë.

Patozi dhe ish-kryetarja e Kuvendi, Jozefina Topalli do të jenë në listë të përbashkët në zgjedhjet e 25 prillit. Koordinatori i  BD tha se e vetmja mënyrë që lejon kodi elektoral është një listë e përbashkët.

Ne synojmë të jemi alternativë e tretë për Shqipërinë dhe mundësisht të kemi një koalicion opozitar ku të bashkojë parti dhe lëvizje të ngjashme të cilët kanë si objektiv jo thjesht rotacionin e Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit dhe Edi Ramës, por ndryshimin e politikbërjes në Shqipëri.

Ne mendojmë që kjo është një nevojë e shoqërisë shqiptare dhe nuk është vetëm ambicia politike e disa personave dhe duke qenë e tillë ne mendojë se do jemi një forcë qeverisë përcaktuese, ky është objektivi ynë.

Nuk na ndan asgjë. Kemi të drejtën e botës që të ruajmë nuancat dhe profilin që secili ka. Ne na bashkon një gjë e madhe. Kauza jonë e përbashkët është ndryshimi i politikbërjes në Shqipëri. Kemi të përbashkët dhe llogaritë elektorale, sepse kodi elektoral është i tillë që penalizon partirtë e reja. Ne në përgjigje të këtij kodi i cili është bërë qëllimisht nga partitë e vjetra, për të mos lejuar që në fushë të futen dhe lojtarë të rinj, ne e kemi detyrim të bashkojmë forcat dhe t’i lemë vetëm ata. Pra dy blloqet politike, PS në pushtet dhe nga ana tjetër PD dhe LSI.

Ne nuk kemi asnjë mënyrë tjetër të garuar në zgjedhje. E vetmja formë që lejon kodi elektoral është një listë e përbashkët, në do të prezantohemi më shumë si frymë sesa si forcë elektorale.
Në ndryshim nga partitë e vjetra do i vendosim gjerat me kolegjialitet.
Do ulemi brenda partive tona në rradhë të parë, por pastaj dhe me njëri tjetrit që të maksimilizojmë fuqinë tonë elektorale në çdo qark”, tha Patozi.

I pyetur se ku do të kandidojë Patozi u shpreh se nuk është vendosur asgjë akoma edhe pse ajo që do i shkonte më shumë do të ishte kandidimi në Tiranë.

LEXO EDHE:  Basha kundër Metës/ “Nuk hyjmë në zgjedhje pa u plotësuar kushtet”

“Sipas të gjitha gjasave ajo që më shkon më shumë do të ishte Tirana. Pasi edhe origjinën dhe jetën time elektorale e kam pasur në Tiranë por kjo është një gjë që ende nuk është mbyllur.
Ne do të jemi përballë qeverisë. Kjo alternativë do të dalë përballë qeverisë, ky është kundërshtari“, u shpreh ai.

Patozi përjashtoi çdo mundësi bashkëpunimi me PD dhe shtoi se shtoi se me këtë parti është ndarë në koncept.

Ne nuk mund të kemi aleancë parazgjedhore me partitë e vjetra, të cilët sipas nesh janë autorët ose bashkëpërgjegjësit e krizës politike në Shqipëri.
Jemi shumë të qartë se çfarë na pret, dimë kush janë kundërshtarët dhe dimë kush janë partnerët e mundshëm.
Ne do hyjmë në garë që të jemi fitues. Në rast se populli do të vendosë fitues tjetër në do shohim rast pas rasti të gjitha opsionet në mënyrë që të ruajmë kauzën tonë e cila do të mbette dhe pas 25 prillit, por dhe interesin publik.

Ne me PD jemi ndarë në koncept. PD ka respektin tonë si forcë opozitare dhe shumë prej nesh kanë kaluar më shumë se gjysmën e jetës brenda asaj partie. Unë jam krenar për çdo ditë që kam qenë përfaqësues i PD. Politika është dinamike. Tani nuk na bashkon asgjë si e konceprojmë të ardhmen e Shqipërisë dhe si e shohim zgjidhjen krize.

Ka një problem konceptual që vjen kryesisht nga lidershipi i gabuar, dhe të tjerëve që duan ta ndjekin“, përfundoi Patozi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Publikuar

-

Nga

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Ish deputetja e PD-së Dhurata Çupi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se pandemia e koronavirusi ka shkaktuar pasoja të shumta në zonën e Matit.

Çupi thekson se në Mat dëgjohet përditë për njerëz që përcillen për në banesën e fundit, duke shtuar se populli matjan ndihet i braktisur.

“Trishtim i madh. Pandemia  është treguar e pamëshirshëme kudo në mbarë botën por  dhimbja që ka kapluar Matjanët nga kjo situatë êshtë e pamatë. Cdo ditë  degjojme se  përcillen për në banesën e fundit banorë të kësaj zone.

Askush nuk jep të dhëna zyrtare por numri qytetarëve që kanë humbur jetën, apo  vazhdojnë të jenë në numër të madh të prekur, nga ky virus në Mat, është i lartë.

Matjaneve po u behet jeta shume e veshtire, shume e pasigurte: Për shkak të ashpërsisë së këtij virusi;

Për shkak të pamundësisë për tu kuruar pasi tarifat e larta të medikamenteve ua pamundësojnë mjekimin.

Bluzat e bardha janë heronjtë e vërtetë të kësaj beteje, por numri i lartë i të prekurve nga pandemia, vështirëson shërbimin për pacientët.

Institucionet lokale e qendrore përgjegjëse bëjnë sikur punojnë duke bërë “një sy qorr e një vesh shurdh” përballë ambienteve publike plot, dështimit në identifikimin e rasteve të prekura ndërsa situata u ka dalë nga kontrolli.

Në një betejë globale, populli i Matit është i braktisur në mêshirë të fatit nga  të gjitha institucionet qê duhet të veprojnë për të parandaluar përhapjen dhe të identifikojnë këtë virus që po merr cdo ditë jetë njerëzish.

Është koha për të siguruar jetën e qytetarëve dhe jo për të bërë propagandë korruptive për suksese imagjinare.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse…

Publikuar

-

Nga

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ishte i ftuar pasditen e sotme në ‘Top Talk” ku ka theksur se sot do të bashkëpunonte me PD nëse do respektonin listat e hapura.

Sipas Patozit, marrëveshjet që po bën PD dhe LSI janë pazare dhe demokratët kanë treguar se nuk duan ndryshimin por vetëm rotacion politik.

“Në do donim që PD dhe LSI, por më shumë PD që është më sfidante, të kishtë të njëjtën kauz me ne. Pra listën e hapur ta mbronte.

PD i ka treguar qytetarëve që kërkon rotacionin por jo ndryshimin. Ne do ishim me PD sot nëse do kishin një listë të hapur, dhe kjo do ishte goditja e parë për ta shkriftuar situatën”, tha ai./CNA.al

 

LEXO EDHE:  PD do te qeverise ne bashkite ku Rama u tall me kandidatet

LEXO EDHE:  SHBA zgjedh presidentin/ Proces i rregullt dhe i qetë në mbarë vendin

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Astrit Patozi u shpreh se Bindja Demokratike do të ketë kandidat në çdo qark dhe në zgjedhjet e 25 prillit do të hapin 100% listat.

Koordinatori i Bindjes zbuloi se ku do të kandidojë vetë, duke thënë se Qarku i Tiranës është mundësia më e madhe, ku shtoi se ky është një vendim që do të diskutohet edhe me anëtarët e tjerë.

“Ne i kemi listat e hapura brenda nesh. Ne ndryshojmë sepse ata janë mbledhur në listën e sigurt në dhomën e PD me aleatët për të siguruar një mandat. Ne do të kemi një angazhim solem dhe këtë e kemi kusht të panegociueshëm dhe bëjmë koalicion vetëm me forca që janë njësoj si ne. Me shumë gjasa, ne ende nuk kemi marrë një vendim, ne do ta vendosim bashkarisht por logjika e formimit tim më çon që do të kandidoj në Tiranë për t’i dhënë një impuls fushatës, por edhe sepse unë kam lindur në qarkun e Tiranës.

LEXO EDHE:  Kryemadhi flet e bindur për fitoren/ 85% nuk e votojnë Ramën, 55% votojnë opozitën

LEXO EDHE:  Gazetari për sharësit e Lulit/ Do e dridhni për herë të tretë

Ne do jemi me 140 deputet madje edhe më shumë. Ne do të kandidojmë në çdo qark”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE