Connect with Us

“Thonë se po më vjen fundi me Balajn dhe Sadikun”, Cikalleshi flet hapur: Nuk jam plakur unë akoma…

Kombëtare

“Thonë se po më vjen fundi me Balajn dhe Sadikun”, Cikalleshi flet hapur: Nuk jam plakur unë akoma…

Publikuar

-

Sokol Cikalleshi ishte “heroi” i Shqipërisë në dy ndeshjet e fundit në Ligën e Kombeve duke ndihmuar me golat e tij që kuqezinjtë të marrin vendin e parë. Në një intervistë për “Procesi Sportiv”, sulmuesi shqiptar ka folur hapur.

Fillimisht për të heshtur kritikën që e ka quajtur “të vjetër” së bashku me Sadikun dhe Balajn. Pra konkurrenca e Brojës dhe Seferit ka sjellë që Cikalleshi të ndezi motorët.

Gjithashtu një sqarim i jepet edhe çështjes të shumë komentuar se mungesa e tij në transfertën kundër Lituanisë dhe Kazakistanit ishte një dënim nga ana e Rejës.

“Unë ndihem shumë i lumtur që Kombëtarja ka arritur që të fitojë me golat që unë kam shënuar. Sigurisht që nuk është këtu vetëm merita ime, por e gjithë grupit.

Mungesa ime në dy transfertat? Po janë disa gjëra që ndodhin brenda familjes, ndodhin për të parë dhe provuar elementet e rinj, janë gjëra që ndodhin për mirë. Sigurisht unë nuk jam plakur ende.

Për kë e them këtë? Nuk e them për Federatën dhe Kombëtaren, por për mediat që shkruajnë se mua më ka ardhur fundi me Balajn dhe Sadikun”, tha Cikalleshi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Futbollisti i Juventusit injoron Shqipërinë dhe zgjedh Zvicrën

Publikuar

-

Nga

Nedim Bajrami rrëmbeu skenën në sfidën e Kupës së Italisë ndaj Napolit, duke i shënuar 2 gola skuadrës së Gatuzos. 21 vjeçari ka lindur në Tetovë, por që fëmijë ka emigruar së bashku me familjen në Zvicër.

Ai ka debutuar 17-vjeç në Superligën e Zvicrës me Grashopperin. Bajrami ka kaluar në të gjitha kombëtaret e moshave te Zvicra, ndërsa vitin e kaluar ishte pjesë e helvetëve në kualifikuese e kampionatit Evropian U21 së bashku me Andi Zeqirin e Bastien Tomën.

Tetovari ka menaxher vëllain e Xherdan Shaqirit, Erdinin, teksa është në pronësi të Juventusit dhe luan si i huazuar te Empoli.  Mësohet se Bajrami pak muaj më parë e ka refuzuar ftesën për të përfaqësuar Shqipërinë, teksa dëshiron t’i përkushtohet Zvicrës.

Interes për të ka shfaqur edhe Federata e Futbollit të Kosovës dhe duke qenë se ende nuk ka zhvilluar ndeshje zyrtare me kombëtaren A të Zvicrës, Bajrami ligjërisht mund të ndryshojë ekipin Kombëtar që do të përfaqësojë.

Për sa i përket sfidës së djeshme ndaj Napolit, lojtari më i mirë në fushë, në sfidën e Kupës së Italisë, mes Napolit dhe Empolit u vlerësua pikërisht shqiptari Nedim Bajrami, me notën 7.5:

“Bën gjithçka do mes linjave të mesfushës dhe mbrojtjes së Napolit, duke treguar personalitet dhe një goditje kirurgjikale. Dopietë fantastike me dy goditje balistike, të cilat sigurisht nuk do të kenë mbetur pa tërhequr vëmendjen drejt 21-vjeçarit nga Tetova”.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Salehi ka mbetur në stol, do largohet nga Tuente

Publikuar

-

Nga

Lindon Selahi ishte një prej mesfushorëve më të mirë të “Eredivisie” në sezonin e shkuar, atje ku në bazë të statistikave vlerësohej mbi emra të tjerë të njohur në elitën e futbollit holandez. Por me ndryshimin e trajnerit, futbollisti shqiptar është venitur së tepërmi duke përfunduar në stol.

Në merkaton e verës ishte Celtic që u interesua për të marrë shërbimet e Selahit, por nuk do të gjente akordin me klubin holandez. Ndërkohë në këto ditë të para të janarit vijnë shumë interesime nga Belgjika, pikërisht në vendin ku është formuar edhe futbollisti. Përgjigja e parë e Tëentes kanë qenë disi negative pasi sipas tyre Selahi është shumë i mirë dhe stërvitet me shumë seriozitet. Por kur bëhet fjalë për ndeshjet e luajtura në kampionat gjithmonë zgjidhen mesfushorë të tjerë përpara tij.

Tashmë është drejtori teknik i Tëentes, Jan Steuer, i cili është shprehur se nuk do ta pengojnë largimin e Selahit, vetëm se oferta që duhet të vijë, ka kushtin për të plotësuar dëshirat e tyre. Pas largimit të këtij futbollisti Tëente nuk do të hidhet sërish në merkato për futbollistë pasi ka një mbingarkesë sa i përket mesfushorëve në organikë.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Surprizon Edi Reja: Në moshën time ndihem me fat që…

Publikuar

-

Nga

Trajneri i kombëtares, Edi Reja ndihet me fat që Etrit Berisha nuk e ka infektuar edhe të me COVID duke qenë se portieri kishte udhëtuar në të njëjtin avion me të pas rikthimit nga grumbullimi me kuqezinjtë. Tekniku ka folur në Itali, ndërsa thekson edhe se gardiani është duke arritur sërish formën e tij optimale.

“Me Berishën kam folur në ditët e fundit dhe më dukej shumë mirë nga ana e moralit. Po stërvitej në palestër dhe e kuptova se është drejt rrugës për të mbërritur në formën optimale. Me virusin ishte diçka e çuditshme sepse përveç italianëve (Hysaj dhe Berisha), të tjerët kishin rënë në kontakt në vendet ku luajnë dhe unë nuk i kisha grumbulluar. Por, Hysaj dhe Berisha ishin të vetmit që e morën virusin pasi ishin me mua. Hysaj shfaqi shenjat gjatë grumbullimit. Vizitoi familjen dhe virusin duhet ta ketë marrë aty. Problemi është se ai dhe Berisha janë shokë dhome.

Pas atij grumbullimi, unë dhe Berisha jemi kthyer në Itali me të njëjtin avion dhe pas një jave ai ishte pozitiv. Sigurisht, u shqetësova edhe unë. Kisha bërë një tampon para se të udhëtoja me të dhe isha negativ, por edhe tampon tjetër pas rastit të Berishës rezultoi negativ. Duke parë edhe moshën time, isha me fat. Ishte luks. Mendoj se Berisha ose e ka marrë në grumbullim dhe unë isha me fat që nuk u infektova, ose ai është infektuar menjëherë sapo ka mbërritur në Itali”, u shpreh Berisha

LEXO TE PLOTE