Connect with Us

Pse nuk duhet të veshim të njëjtat pizhame për 2 netë rresht

Life Style

Pse nuk duhet të veshim të njëjtat pizhame për 2 netë rresht

Publikuar

-

Pse nuk duhet të veshim të njëjtat pizhame për 2 netë rresht

Njeriu mesatar ndryshon pizhamet e tij çdo 13 netë. Gratë zakonisht presin për 17 netë për të hedhur pizhamet e tyre në lavanderi. Ndërsa shtrihemi në shtrat me pizhame mund të duket e padëmshme, mund të ketë disa pasoja alarmante.

Ju jeni duke fjetur në një mjedis jo të shëndetshëm.

Pizhamat shtrihen kundër lëkurës tuaj. Nëse vishni të njëjtën copë pëlhure pa pushim, bakteret dhe qelizat e vdekura të lëkurës mund të fillojnë të mblidhen në veshjet tuaja. Edhe nëse lani rregullisht shtratin tuaj, ajo nuk do të qëndrojë e freskët për shumë kohë sepse po vihet në kontakt të drejtpërdrejtë me veshjet e natës të palara. Veshja e të njëjtës pizhame natë pas nate mund të shkaktojë infeksione që mund të jenë të vështira për tu trajtuar.

Ju mund të transferoni mikrobet në veshje të tjera.

Kur vendosni pizhamet tuaja në lavatriçe, bakteret në të mund të kalojnë në të gjitha linjat e tjera të larjes. Nëse keni veshur rrobat tuaja të natës për 2 javë rresht, larja nuk do të jetë në gjendje të heqë qafe shumicën e mikrobeve dhe ato do të transferohen në rroba të tjera që vijnë në kontakt me lëkurën.

Ndikon në cilësinë tuaj të gjumit.

Ngjashëm me mënyrën sesi çarçafët e pastruar të flladit mund t’ju japin një ndjenjë  relaksimi , fjetja me rroba të pastra nate ju bën të ndiheni të freskët. Zvarritja në shtrat e veshur me pizhama të djersitura mund t’ju ​​mbajë gjatë natës nëse ndiheni të kruar.

LEXO EDHE:  Alergjitë e pranverës – udhëzimi më i mirë për ti mbijetuar ato

Mund të përkeqësojë alergjitë tuaja.

Nëse jeni alergjik ndaj pluhurit ose keni çrregullime të tjera të frymëmarrjes, fjetja në pizhame të vjetra mund të shkaktojë dëme serioze. Marimangat e pluhurit hanë thekon të lëkurës së vdekur, kështu që tërhiqen nga dysheku dhe veshjet e natës , duke shkaktuar probleme me frymëmarrjen. Nëse jeni alergjik ndaj pluhurit, është më mirë të ndryshoni pizhamet të paktën çdo natë tjetër.

Mund t’iu krijohen puçrrat.

Kur nuk i ndërroni rrobat e natës, bakteret dhe qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen në pëlhurë. Natën, ajo shtypet kundër poreve tuaja, duke i bllokuar ato dhe duke shkaktuar shpërthime. Kur djersitni në gjumë, pizhamet thithin djersë, duke shkaktuar puçrra .

Mbani aromë të keqe.

Rrobat tuaja të natës thithin djersën, duke krijuar një mikroklimë perfekte për bakteret. Ata lulëzojnë në vende me lagështi dhe të errët, duke krijuar erëra të këqija dhe duke prishur gjumin tuaj.

Mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar.

Kur vishni të njëjtën pizhame natë pas nate, sistemi juaj imunitar lufton vazhdimisht kundër mikrobeve, ndërlikimeve të frymëmarrjes dhe alergjive. Të gjithë ata faktorë mund të dobësojnë mbrojtjen e trupit tuaj, duke e bërë më të vështirë për t’ju mbrojtur nga viruset./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 19 janar 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 13 janar 2021

Dashi

Trajtimi i sfidave të reja të vështira mund të mos jetë gjëja e parë në listën tuaj të dëshirave, por sapo të filloni, nuk do të jeni në gjendje të ndaleni derisa të arrini qëllimin tuaj. Miqtë po shohin forcë të re te ju dhe është koha që të filloni ta shihni atë edhe në veten tuaj.

Demi

Është koha për të festuar faktin se po ndiheni më të bazuar se kurrë në jetën tuaj personale. Njerëzit me të cilët po kaloni kohë marrin plotësisht atë që jeni, pranojnë atë që jeni dhe e duan atë që jeni. Bëjuani të ditur se sa të veçantë janë për ju dhe dashuria me siguri do të kthehet dhjetëfish.

Binjakët

Ndoshta do ta keni të vështirë të merreni vesh me dikë që ju pëlqen, por kjo nuk do të zgjasë shumë, prandaj mos u shqetësoni. Ka shumë tension midis të dyve, pa fajin tuaj, dhe nuk mund të bëni asgjë për ta zbutur atë. Besojeni se marrëdhënia juaj mund të përballojë ulje-ngritjet që ju sjell jeta normale.

Gaforrja

Ju jeni shumë i zoti që të mos i lejoni problemet në punë të depërtojnë në jetën tuaj personale, por jo të gjithë në jetën tuaj janë aq të aftë sa ta bëjnë këtë. Mundohuni të jeni më i mirëkuptueshëm ndaj një personi të tillë. Përpiquni të mos e fusni veten në keqkuptime.

Luani

Ju mund të merrni një lajm të mirë sot. Duhet të keni kujdes që të mos lejoni që entuziazmi juaj t’ju largojë shumë nga realiteti. Dërgoni disa mesazhe dhe tregojuni të gjithëve pse jeni kaq të lumtur tani. Do i bëni edhe ata të lumtur. Ata nuk do të mendojnë se po mburreni.

Virgjëresha

Një person nga e kaluara juaj mund të shfaqet befasisht dhe ju nuk keni asnjë arsye për të mos e mirëpritur. Pavarësisht se sa të çuditshme u bënë gjërat mes jush, tani ky person është në anën tuaj dhe i etur për t’ju ndihmuar të mbaroni gjërat. Idetë e tij mund të shtyjnë ambicien tuaj përpara.

Peshorja

Herën tjetër kur të flisni me një të afërm të vjetër, bëjini atij disa pyetje në lidhje me të kaluarën e familjes. Ata kanë shumë gjëra për t’ju mësuar në lidhje me historinë, këmbënguljen dhe ruajtjen e shpresës. Të mësoni diçka të re për të kaluarën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për t’u ndjerë më pozitivë për të ardhmen.

LEXO EDHE:  Lëkurë portokalli për dobësim

LEXO EDHE:  Lëkurë portokalli për dobësim

Akrepi

Ka disa njerëz të mahnitshëm në jetën tuaj tani, dhe ju duhet të lini ca kohë për t’i njohur më mirë. Ata do të mirëpresin vëmendjen tuaj të shtuar dhe do të shpërblejnë kuriozitetin tuaj me këshilla se si të ecni përpara. Ju po hyni në një fazë kur ambicia juaj do të zërë një vend të rëndësishëm.

Shigjetari

Muzika mund t’ju sjellë shumë gëzim sot, prandaj dëgjoni meloditë tuaja të preferuara sa herë që mundeni, ndërsa jeni duke u bërë gati në mëngjes, duke kryer punë, gatim, pastrim ose duke bërë ndonjë tjetër aktivitet. Në aspektin sentimental, sot do të jeni shumë i gëzuar.

Bricjapi

Pavendosmëria mund t’ju sjellë në skaj të zhgënjimit, veçanërisht kur shumë nga miqtë tuaj po ju bëjnë presion për të marrë një vendim më shpejt sesa ndiheni të gatshëm. Në aspektin profesional, duhet të jeni i gatshëm për disa ndryshime.

Ujori

Nëse gjërat po tensionohen midis jush dhe një shoku ose një bashkëpunëtori, mos u përpiqni ta luftoni atë. Sigurisht, konflikti nuk është kurrë argëtues për t’u trajtuar, por ndonjëherë është e nevojshme të zgjidhni një problem ose të lëvizni në një drejtim më të mirë.

Peshqit

Një fjalë e mirë nga ju mund të ndihmojë një bashkëpunëtor që lufton jashtëzakonisht shumë tani. Sa i përket aspektit financiar, sot mund të përballeni me ndonjë problem të vogël që do të zgjidhet shpejt.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Fjoralba Ponari surprizon ndjekësit: Kam vendosur të bëj një pauzë nga “E Diell”

Publikuar

-

Nga

Fjoralba Ponari është një nga moderatoret më të komentuara të ekranit. Moderatorja ka surprizuar ndjekësit duke treguar se pas përfundimit të sezonit të “Beaty” do të shkëputet nga “E Diell”.

Fjoralba nuk ka preferuar të zbulojë më shumë detaje duke i lënë të gjihhë konfuzë.

Me përfundimin e “Beauty” të dielën e ardhshme, kam vendosur një marrë një pauzë. Si, pse, qysh, tek, e zbulojmë në Q&A e ardhshme”, shkruan moderatorja.

Gjithashtu ajo ka ndarë në rrjetet sociale, me ndjekësit e saj foto nga fëmijëria dhe një foto nga “pjesa e errët e saj”.

LEXO EDHE:  Pse nuk po dobësoheni? Ja ku qëndron ‘sekreti’ i ushqimit

LEXO EDHE:  Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj xhenxhefili çdo ditë

Kujtojmë se Fjoralba tashmë moderon një nga emisionet më të rinj në Top Channel, “Më thuaj një dëshirë”. Deri më tani ka rezultuar i suksesshëm falë emocioneve që përcjellin fëmijët.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Skenat më të nxehta mes meje dhe Albanit kanë qenë…”/ Modelja sqaron të vërtetën e lidhjes me këngëtarin

Publikuar

-

Nga

“Skenat më të nxehta mes meje dhe Albanit kanë qenë…”/ Modelja sqaron të vërtetën e lidhjes me këngëtarin

Modelja Kleoniki Delijorgji dhe këngëtari Alban Ramosaj janë komentuar shumë në mediat rozë si çift. Dyshja provokuan ndjekësit në rrjetet sociale teksa publikonin foto dhe skena të nxehta me njëri-tjetrin.

Gjithashtu dhe dedikimet që bënin në postimet e njëri-tjetrin bënë që të gjtihë të mendonin se ata ishin në një lidhje dashurie. Madje u aludua se modelja dhe këngëtari ishin në pritje të një fëmije por kjo u përgënjeshtrua nga këngëtari dhe modelja pasi zbuluan se bebi i tyre ishte kënga dhe klipi që po realizonin së bashku.

E ftuar në emisionin “Why Not” të Roza Latit, Kleoniki Delijorgji ka zbuluar lidhjen e vërtetë që ka me këngëtarin Alban Ramosaj.

Zemra ime, Alban Ramosaj të dua shumë. Është si shpirt. Ne nuk u bëmë asnjëherë prindër, madje nuk bëmë as atë punën asnjëherë që të bëheshim prindër. Skenat më të nxehta që kanë ekzistuar mes meje dhe Albanit kanë qenë te klipi jonë. Unë kam qenë modele në Londër dhe më kërkonin modele shtatzënë.

Edhe unë me Albanin kur flisnim për këngën tonë e quanin “Bebi jonë” se artistët e konsiderojnë si beb këngën e tyre. Para se të bëja fotot e publikova atë foton dhe thsh “baby daddy” me shaka. E pamë që merreshin vetëm me neve, po nxirnim dhe këngën dhe thamë pse mos promovojmë pak veten”, tha Kleoniki./ CNA.al

LEXO TE PLOTE