Connect with Us

“Na kanë frikë, sepse ne kemi rininë”/ Rudina Hajdari mesazh të qartë për partitë tradicionale

Politikë

“Na kanë frikë, sepse ne kemi rininë”/ Rudina Hajdari mesazh të qartë për partitë tradicionale

Publikuar

-

“Na kanë frikë, sepse ne kemi rininë”/ Rudina Hajdari mesazh të qartë për partitë tradicionale

Në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit krahas partive historike në garë do të jenë edhe forca të reja politike, dhe një ndër to është edhe Nisma e Rudina Hajdarit. Gjatë një interviste në Euronews Albania me gazetaren Ilva Tare, znj. Hajdari tha se më 28 nëntor do të prezantohet platforma e partisë, datë kjo që përkon edhe me 108-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.

“Është një datë, e cila besoj se shumë prej nesh identifikohen dhe është një datë shumë e rëndësishme për ne. Është nja datë e rëndësishme për lëvizje e re politike, që do lind atë ditë. Besoj se do kemi një format, i cili në fakt do të ketë fjalime, por do ketë edhe një shpalosje të një vizioni dhe platforme, e cila do të thellohet në vijim”, tha ajo.

Për herë të parë znj. Hajdari zbuloi në Euronews Albania filozofinë e partisë së saj. Ajo tha se do jetë parti e qendrës dhe do përpiqet të marrë vota nga të gjitha palët, përfshirë edhe nga elektorati i të zhgënjyerve.

“Nga boshti ideologjik është parti e qendrës dhe ne jemi munduar të kuptojmë se në kontekstin shqiptar nuk ka një betejë mes të djathtës dhe të majtës, por këtu ka një betejë mes të qënurit poshtë dhe lart dhe për këtë arsye se një parti e re politike duhet të jetë një lëvizje e re ku shumë njerëz të shohin veten e tyre për problemin që ata kanë. Po mundohemi të rrimë në qendër, që të thithim elektoratin gri, ato të pakënaqurit”, theksoi ajo.

Deputetja e opozitës parlamentare Rudina Hajdari u shpreh se në partinë e saj do ketë emra me profil të lartë publik.

“Padyshim çdo qark do jetë i përfaqësuar dhe çdo kandidat do ketë përgjegjësinë e atij qarku. Ne kemi afruar kandidatë që janë të aftë, pasi kanë profil të lartë publik. Të gjithë që janë aty kanë pasur aktivizim të lartë dhe kanë një profil të tyre për një kohë të gjatë”, theksoi ajo.

LEXO EDHE:  Debate në KQZ/Zbardhet skenari i PS, “vija e kuqe” për regjistrimin e koalicioneve

E pyetur se si do garojnë e vetme apo në listë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, znj. Hajdari nuk u shpreh konkretisht, por shpalosi këtë argument:

“Mendoj se është vendim në formë kolegjiale, por duhet të ngelemi pak të ftohtë dhe mos të nxitohemi duke parë arenën gjatë fushatës. Gara në tërësi është shumë shëndetshme, dhe duhet të këtë garë dhe garat nuk duhet të etiketohen si të blera dhe të ndara mes dy kampeve. Në të dyja anët ka të pakënaqur. Marr telefonata që kanë dëshirën dhe thonë se do votojmë për ju se janë të zhgënjyer”, theksoi ajo.

Ajo tha se jo vetëm PD-ja, por edhe partitë e tjera të vjetra e kanë frikë projektin e ri politik ku ajo bën pjesë.

“Lëvizja e re politike nuk ka pronar është organizuar në mënyrë horizontale dhe do krijojë një ekip shumë të mirë. Ne nuk na shqetëson pjesa majtas apo djathtas, por ajo që na intereson është gjendja e shqiptarëve. Na kanë shumë frikë, jo vetëm PD, por dhe partitë e vjetra sepse ne kemi ato fuqi që ata nuk i kanë. Ne kemi rininë.”, sqaroi Hajdari.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Publikuar

-

Nga

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Ish deputetja e PD-së Dhurata Çupi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se pandemia e koronavirusi ka shkaktuar pasoja të shumta në zonën e Matit.

Çupi thekson se në Mat dëgjohet përditë për njerëz që përcillen për në banesën e fundit, duke shtuar se populli matjan ndihet i braktisur.

“Trishtim i madh. Pandemia  është treguar e pamëshirshëme kudo në mbarë botën por  dhimbja që ka kapluar Matjanët nga kjo situatë êshtë e pamatë. Cdo ditë  degjojme se  përcillen për në banesën e fundit banorë të kësaj zone.

Askush nuk jep të dhëna zyrtare por numri qytetarëve që kanë humbur jetën, apo  vazhdojnë të jenë në numër të madh të prekur, nga ky virus në Mat, është i lartë.

Matjaneve po u behet jeta shume e veshtire, shume e pasigurte: Për shkak të ashpërsisë së këtij virusi;

Për shkak të pamundësisë për tu kuruar pasi tarifat e larta të medikamenteve ua pamundësojnë mjekimin.

Bluzat e bardha janë heronjtë e vërtetë të kësaj beteje, por numri i lartë i të prekurve nga pandemia, vështirëson shërbimin për pacientët.

Institucionet lokale e qendrore përgjegjëse bëjnë sikur punojnë duke bërë “një sy qorr e një vesh shurdh” përballë ambienteve publike plot, dështimit në identifikimin e rasteve të prekura ndërsa situata u ka dalë nga kontrolli.

Në një betejë globale, populli i Matit është i braktisur në mêshirë të fatit nga  të gjitha institucionet qê duhet të veprojnë për të parandaluar përhapjen dhe të identifikojnë këtë virus që po merr cdo ditë jetë njerëzish.

Është koha për të siguruar jetën e qytetarëve dhe jo për të bërë propagandë korruptive për suksese imagjinare.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse…

Publikuar

-

Nga

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ishte i ftuar pasditen e sotme në ‘Top Talk” ku ka theksur se sot do të bashkëpunonte me PD nëse do respektonin listat e hapura.

Sipas Patozit, marrëveshjet që po bën PD dhe LSI janë pazare dhe demokratët kanë treguar se nuk duan ndryshimin por vetëm rotacion politik.

“Në do donim që PD dhe LSI, por më shumë PD që është më sfidante, të kishtë të njëjtën kauz me ne. Pra listën e hapur ta mbronte.

PD i ka treguar qytetarëve që kërkon rotacionin por jo ndryshimin. Ne do ishim me PD sot nëse do kishin një listë të hapur, dhe kjo do ishte goditja e parë për ta shkriftuar situatën”, tha ai./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Beteja për Korçën/Rënia e PD-së solli ndryshimin e rezultatit

LEXO EDHE:  Beteja për Korçën/Rënia e PD-së solli ndryshimin e rezultatit

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Astrit Patozi u shpreh se Bindja Demokratike do të ketë kandidat në çdo qark dhe në zgjedhjet e 25 prillit do të hapin 100% listat.

Koordinatori i Bindjes zbuloi se ku do të kandidojë vetë, duke thënë se Qarku i Tiranës është mundësia më e madhe, ku shtoi se ky është një vendim që do të diskutohet edhe me anëtarët e tjerë.

“Ne i kemi listat e hapura brenda nesh. Ne ndryshojmë sepse ata janë mbledhur në listën e sigurt në dhomën e PD me aleatët për të siguruar një mandat. Ne do të kemi një angazhim solem dhe këtë e kemi kusht të panegociueshëm dhe bëjmë koalicion vetëm me forca që janë njësoj si ne. Me shumë gjasa, ne ende nuk kemi marrë një vendim, ne do ta vendosim bashkarisht por logjika e formimit tim më çon që do të kandidoj në Tiranë për t’i dhënë një impuls fushatës, por edhe sepse unë kam lindur në qarkun e Tiranës.

LEXO EDHE:  “Preka nga afër varfërinë e tejskajshme”/ Hajdari e prekur, tregon çfarë do propozojë në parlament

LEXO EDHE:  Ish-kreu i PD-së në krah të Rudina Hajdarit/ Sfidon hapur Bashën

Ne do jemi me 140 deputet madje edhe më shumë. Ne do të kandidojmë në çdo qark”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE