Connect with Us

Epidemiologu Simaku shpjegon hapat/ Pse tamponi bëhet ditën e katërt

Shëndeti

Epidemiologu Simaku shpjegon hapat/ Pse tamponi bëhet ditën e katërt

Publikuar

-

Epidemiologu Simaku shpjegon hapat/ Pse tamponi bëhet ditën e katërt

Epidemiologu Artan Simaku shpjegoi, të martën, të gjitha hapat që qytetarët duhet të ndjekin për të bërë tamponin për të zbuluar nëse janë apo jo të infektuar me Covid, nga Instituti i Shëndetit Publik.

Në një intervistë për emisionin ‘Me pak fjalë’ Simaku sqaroi se ‘nëse një qytetar ka shenja ose simptoma në lidhje me sëmundjen, ose do të telefonojë direkt numrin 127 ose do të lidhet me mjekun e familjes.’

Ai theksoi se ndjekja e pacientit bëhet nga mjeku i familjes, i cili përveç se e referon pacientin tek Njësia e Kujdesit të Shëndetit për marrjen e tamponit, i jep pacientit dhe trajtimin sipas gjendjes ku ndodhet. Simaku sqaroi se përse tamponi merret me disa ditë vonesë, pas telefonatës së qytetarëve.

Epidemiologu sqaroi se tamponi duhet t’i merret qytetarëve të dyshuar si të infektuar në ditën e katërt ose të pestë të simptomave, pasi kjo siguron një shans më të lartë që tamponi të japë përgjigjen e saktë:

“Tamponi merret në ditën 4 ose të 5 sepse ndryshe del rezultat fals negativ.”

Lidhur me vendimin për karantimin apo rikthimin në punë të të infektuarve, Simaku sqaroi se i takon mjekut të familjes të vendosë për këtë gjë:

“Vendimi merret nga mjeku i familjes edhe të personit me simptoma edhe të familjarëve të tij. Mjeku i familjes jep vërtetimin për vetëizolim, karantinim ose rikthim në punë, në varësi të gjykimit të mjekut”, tha ai.

LEXO EDHE:  Lajme të këqija/ Të qëndrosh në këmbë gjatë punës të dëmton

Qeveria shqiptare ndërkohë po mendon të mos ritestojë më tamponët pozitivë të bëra në klinikat private.

Deri më tani, çdo tampon që rezultonte pozitiv në klinikat private, ribëhej në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik për të verifikuar rezultatin. Por epidemiologu Artan Simaku deklaroi, të martën, për emisionin ‘Me pak fjalë’ në Euronews, se ekspertët po diskutojnë për të mos e bërë fazën e ritestimit të tamponëve:

“Ndërsa laboratorët jo publik po flitet për të mos ritestuar më, por vetëm të deklarohet. Ky është një vendim që do të merret në ditët në vijim.”

Simaku tha se që nga fillimi i pandemisë në vend, ISHP ka rritur ndjeshëm kapacitetet për të testuar: “Në lidhje me kapacitete kanë ardhur në rritje. Pra në fillim të pandemisë kryeheshin 250 testime në 24 orë ndërkohë që tani arrijnë n 2500 në total në laboratorët public, jo publik dhe ISHP.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Publikuar

-

Nga

Deklarata shokuese/ Vaksina anti-Covid mund t’i kthejë njërëzit në homoseksuale

Një udhëheqës fetar hebre nga sekti ultra-ortodoks i Izraelit ka shokuar me deklaratën e tij, ku thekson se vaksina e koronavirusit mund të ndikojë në prirjet seksuale të njerëzve.

“Vaksina e Covid mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë”, ka deklaruar Rabini Daniel Asor raportojnë mediat izraelite.

Rabini Daniel Asor, i cili ka një ndjekje të madhe të mediave sociale, gjithashtu pohoi se e gjithë vaksinimi është puna e një “qeverie globale keqdashëse”, e cila “po përpiqet të vendosë një rend të ri botëror”.

Në predikimin e tij të fundit në internet, udhëheqësi tha se gjithçka, përfshirë vaksinën, e cila është bërë duke përdorur “një substrakt embrional” mund të shkaktojë prirje të kundërta, raporton “ Independent”.

Ai e quajti “organizata kriminale” Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe gjigandët për zhvillimin e vaksinave Pfizer dhe BioNTech, të cilët sipas tij kanë paraqitur të dhënave të rreme rreth efikasitetit të vaksinës.

Sipas Isral Hayom, Asor ka argumentuar se virusi u lëshua për të “shkatërruar popullsinë globale” dhe vaksinat janë vetëm një mënyrë për të “çuar më tej këtë axhendë”.

LEXO EDHE:  Halim Kosova ne Shkoze: Do punoj per te gjithe, pa dallime partiake

LEXO EDHE:  Lajme të këqija/ Të qëndrosh në këmbë gjatë punës të dëmton

Sidoqoftë, kjo nuk është hera e parë kur një pretendim kaq i çuditshëm në lidhje me vaksinën është bërë nga një udhëheqës global.

Më parë, në dhjetor, Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro paralajmëroi brazilianët se nëse marrin vaksinën, do të shndërrohen në aligatorë.

Deri tani nuk ka asnjë provë që vaksina e covid lidhet me homoseksualitetin dhe bie në kundërshtim me thirrjet e tjera të Daniel Asor./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi i ri/ Ekstraktet e kanabisit mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Studimet më të fundit sugjerojnë se disa ekstrakte kanabisi mund të ulin rrezikun e vdekjes nga Covid-19 duke parandaluar që sistemi imunitar i keqfunksionimit të një pacienti të sulmojë vetveten.

Një “stuhi citokine” është një proces përmes të cilit sistemi imunitar sulmon indet e shëndetshme në vend që të sulmojë vetëm koronavirusin. Në shumë raste të rënda Covid, kjo është ajo që rezulton fatale dhe gjetja e një mënyre për të zbutur këtë proces ka qenë një përparësi për mjekët.

Studiuesit në Universitetin e Lethbridge kanë hetuar se si ekstrakte nga bimët Cannabis sativa bashkëveprojnë me citokinat. Ata gjetën tre lloje që janë shumë të efektshëm në zvogëlimin e niveleve të dy prej kimikateve që luajnë role integrale në stuhinë e citokinës.

Ekspertët studiuan më shumë se 200 variante të kanabisit në koleksionin e tyre dhe e ngushtuan rrethin në 7 prej tyre.

“Në këtë studim, ne kemi identifikuar tre ekstrakte shumë të mira; disa lloje të identifikuara në studimet e mëparshme ishin gjithashtu mjaft të mira”,- thotë Dr. Olga Kovalchuk, bashkautore e studimit. Ndalimi i stuhisë së citokinës ka qenë një përparësi për studiuesit që kur u identifikua për herë të parë në ditët e para të pandemisë.

Ajo vazhdon edhe kur virusi është çrrënjosur nga trupi dhe çon në sindromën akute të shqetësimit të frymëmarrjes (ARDS) e cila mund të jetë një fatkeqësi fatale, shkruan Daily Mail. Kjo gjithashtu mund të shkaktojë fibrozë të mushkërive, e cila është kur indet e mushkërive dëmtohen dhe dhëmbëzohen dhe për këtë arsye nuk janë në gjendje të funksionojnë siç duhet.

LEXO EDHE:  “Jam njeri me rekorde publike”/ Basha në delir: Punoj 15 orë në ditë

LEXO EDHE:  T’i mbijetojmë koronavirusit/ 9 hapa për t’u ndjekur nga sipërmarrësit turistikë

Studimi përdori bimë të kultivuara në mënyrë profesionale të kanabisit, të cilat ishin nxjerrë me kujdes dhe studiuesit thonë se gjetjet e tyre nuk do të thotë se pirja e marihuanës ose përdorimi i vajit CBD ofron ndonjë mbrojtje kundër Covid-19.

Dr. Kovalchuk dhe ekipi i saj zbuluan se kimikatet e kanabisit mund të jenë në gjendje të parandalojnë SARS-CoV-2 nga infektimi i qelizave njerëzore. Hapi tjetër për kërkimin janë provat klinike për të parë nëse kanabis është efektiv në trajtimin e pacientëve me Covid-19 në kujdesin intensiv. Në fillim të këtij muaji u publikuan të dhëna që zbuluan se dy ilaçe anti-inflamatore të përdorura tashmë për të trajtuar artritin janë efektive në ndalimin e stuhisë së citokinës.

Matt Hancock gjithashtu përshkroi zbulimin si “një tjetër zhvillim historik në gjetjen e një rrugëdalje nga kjo pandemi”. Studimi përfshiu 3,900 njerëz me Covid-19 në gjendje të rëndë, në 15 vende të botës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram

Publikuar

-

Nga

Mos u shqetësoni për kilet e tepërta/ Këto janë ushqimet që nuk do t’iu shtojnë asnjë gram

Sipas dietologut Dr. Lisa Young , këto ushqime përgjithësisht hyjnë në një nga dy kategoritë: pemë ose perime jo-niseshte. Young thotë se ka disa arsye pse nuk do të fitoni peshë duke konsumuar këto ushqime:  Ata janë kryesisht të përbërë nga uji.  Janë të ulëta në kalori.  Ato përmbajnë fibra, të cilat ju ndihmojnë të ndiheni te ngopur dhe të qëndroni të ne forme.

Selino

Pothuajse 95% e selino është ujë, por kjo nuk do të thotë që nuk ka përfitime të rëndësishme shëndetësore. Selino përmban kalium, folate, fibra dhe 30% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë K.

Lakër jeshile

Lakra jeshile është e lehtë në kalori , një filxhan lakër jeshie e papërpunuar ka vetëm rreth 33 kalori,  por përmban afro tre gram proteina dhe 2.5 gr fibra për çdo servir. Eshtë një nga ushqimet relativisht të pakta që përmban një acid yndyror omega-tre, një lëndë ushqyese që shumica e njerëzve mbështeten tek peshqit për ta marrë. Si llojet e tjera të maruleve, kale janë gjithashtu të pasura me vitamina dhe folate.

Boronica

Fruti ka më shumë antioksidantë se çdo frut tjetër. Dhe për të gjitha fibrat një filxhan me boronica -14% të vlerës tuaj të rekomanduar ditore ka vetëm rreth 85 kalori.

Kastraveci

Farat dhe lëkura përmbajnë pjesën më të madhe të vlerës ushqyese të frutave, kështu që më mirë të mos i qeroni kastravecat. Lëkura dhe farat sigurojnë të dyja fibra dhe një formë të vitaminës A të njohur si beta-carotene, e cila dihet se është e mirë për sytë tuaj.

Domate

Përveç likopenit, domatet janë të pasura me vitamina A, C dhe B2, si dhe folate, krom, kalium, dhe fibra. Dhe për të gjitha lëndët ushqyese që mburret, një domate e mesme ka vetëm rreth 25 kalori.

Brokoli

Përveç vitaminave A, C, E dhe K, një shërbim i brokolit përmban afërsisht 20% të kërkesës suaj ditore për fibra. Plus, ka vetëm rreth 31 kalori në një shërbim.

LEXO EDHE:  Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte në pushtet/ “Lokalet do i lejoja të punonin që nesër”

LEXO EDHE:  Duhet të jeni shumë të vëmendshëm në punë/ Parashikimi i yjeve për javën e ardhshme

Pjepër

Cantaloupe ka më shumë beta karoten,  një formë e vitaminës A që promovon sytë e shëndetshëm, sesa shumë fruta të tjerë të ngjashëm si portokall, qitro, pjeshkë dhe mango.

Lulelakër

Edhe pse ngjyra e saj e bardhë mund t’i bëjë njerëzit të mendojnë ndryshe, lulelakra është në të vërtetë një perime shumë e shkathët dhe ushqyese. Ajo përmban antioksidantë dhe fitokimikanë , që të dy ndihmojnë për të luftuar sëmundjen kronike dhe është një burim i shkëlqyeshëm i folateve, fibrave dhe vitaminave C dhe K.

Manaferra

Përfitimet shëndetësore të manaferrave janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Ashtu si shumë manaferrat e tjera, fruti është i pasur me vitaminë C si dhe antioksidantë të njohur si bioflavonoide.Përtej kësaj, të hahet manaferra mund të ndihmojë me tretjen dhe qëndrimin vigjilent dhe shtrëngon indet, duke çuar në lëkurë me te shendetshme.

Luleshtrydhe

Ka më shumë vitaminë C në një servir luleshtrydhe sesa në një portokall. Përveç kësaj, luleshtrydhet po shpërthejnë edhe polifenole, një lloj antioksiduesi.Luleshtrydhet janë gjithashtu një burim i mirë i kaliumit dhe fibrave, dhe ato janë pa yndyrë, pa natrium dhe pa kolesterol, gjë që i bën ata të shëndetshëm për zemrën. Një filxhan frutash ka vetëm rreth 50 kalori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE