Connect with Us

Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit

Vetingu

Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit

Publikuar

-

Inspektori i Drejtësisë letër Ministrisë së Drejtësisë/ Kërkon ndryshimin e ligjit për kriteret e përzgjedhjes

Në Qershor të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi se ka nisur hetimet për prokuroren e Krujës, Mirela Kapo.

Kjo e fundit është dekretuar si prokurore në Krujë në vitin 2015, ku ka hetuar disa prej dosjeve të grupeve kriminale në atë zonë. Në mars të këtij viti, prokurorja e Krujës, Mirela Kapo, me anë të një vendimi të KLP, është emëruar si ndihmës-magjistrate pranë Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë me kryetar Artur Metanin për një periudhë 5- vjeçare.

Kapo është një emër i lakuar nga media, pasi ishte prokurorja që kërkoi arrestimin e Rexhep Rrajës, djalit të deputetit socialist, Rahman Rraja, i cili ushtroi dhunë ndaj të dashurës Xh. M. Kjo çështja, në vitin 2018, trazoi politikën, pasi denoncimi i saj u zbulua rreth tre muaj më pas, kur ish-oficeri i Fushë Krujës, Emiljano Nuhu nga arratia, akuzoi publikisht se ishte kërcënuar me jetë për të liruar djalin e deputetit.

Në media u raportua se Nuhu, nuk kishte kryer disa prej detyra bazike të lëna nga prokurorja Kapo në rastin e ndalimit të Rexhep Rrajës.
Ish-oficeri, u tha se kishte injoruar shtatë nga 11 detyrat që prokurorja ia kishte deleguar atij për t’i trajtuar, ndërsa më pas është detyruar t’i kryejë vetë me oficerët e saj. Por, nga ana tjetër ish-oficeri pretendonte se ishte kërcënuar.

Por, pavarësisht akuzave dhe kundërakuzave ku u përfshi edhe politika, prokurorja Kapo e dërgoi pas hekurave djalin e deputetit socialist.
Sa i përket pasurisë, rezulton se të ardhurat prokurorja nga paga e saj dhe bashkëshorti, i cili është prokuror, në shkallën e parë Tiranë.
Pasuri të patundshme, prokurorja deklaron një apartament të blerë në vitin 2013 me sipërfaqe 128.6 m2, për të cilin thotë se 85 000 euro ia kishte dhënë dhuratë babai.

Ndërsa si pasuri të luajtshme përveç llogarive financiare, ajo deklaron një automjet, që ka kushtuar 15 500 euro, blerë nga bashkëshorti, prokurori Etien Kapo.

Më poshtë po sjellim formularët e deklarimit të pasurisë së prokurores Mirela Kapo.

Viti 2015 (Deklarata fillestare)
Blerë banesë me sip 128.6 m2, në Tiranë, në vitin 2013 me vlerë. Si burim të ardhurash ka shërbyer 85 000 euro dhuratë nga babai i subjektit deklarues.
Shitur automjeti 400 000 lekë.
Hapur llogari bankare në emër të subjektit deklarues, 2 932 euro.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si oficere e policisë gjyqësore përgjatë viteve 2008-2014, në shumën 4 726 170 lekë.
Hapur llogari bankare në emër të subjektit deklarues, 100 000 lekë.
Të ardhura nga pga e subjektit deklarues si pedagoge në një universitet privat, 315 231 lekë.
Hapur llogari bankare në emër të subjektit deklarues, 300 dollarë.
Kursime 400 000 lekë.
Të ardhura nga puna e bashkëshortit si prokuror në Tiranë, 1 068 201 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si oficere e policisë gjyqësore tek Krimet e Rënda, 835 097 lekë.
Automjet në emër të bashkëshortit me vlerë 15 150 euro.
Depozitë bankare e bashkëshortit, 4 000 dollarë.

LEXO EDHE:  Pengmarrja dhe vrasja e Jan Prengës zyrtarisht në SPAK/ Caktohen prokurorët e çështjes

Viti 2015 (Deklarata vjetore)
Gjendje llogarie e subjektit deklarues, 149 97 lekë dhe 736 90 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si oficere e policisë gjyqësore tek Krimet e Rënda, 835 097 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si prokurore në Krujë, 72 249 lekë.
Të ardhura nga puna e bashkëshortit si prokuror në Tiranë, 1 279 226 lekë.
Gjendje e llogarisë së bashkëshortit, 549 66 lekë.

Viti 2016
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si prokurore në Krujë, 1 027 344 lekë.
Të ardhura nga puna e bashkëshortit si prokuror në Tiranë, 1 260 773 lekë.
Kredi bankare në shumën 3 250 000 lekë. Pa shlyer 2 879 861 02 lekë.

Viti 2017
Kursime 100 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si prokurore në Krujë, 1 296 456 lekë.
Të ardhura nga puna e bashkëshortit si prokuror në Tiranë, 988 712 lekë.
Kredi bankare në shumën 3 250 000 lekë. Pa shlyer 2 771 527 66 lekë.

Viti 2018
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si prokurore në Krujë, 1 035 300 lekë.
Të ardhura nga puna e bashkëshortit si prokuror në Tiranë, 1 314 340 lekë.
Kredi bankare në shumën 3 250 000 lekë. Pa shlyer 2 663 200 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Kryegjyqtari me apartamente, garazhe dhe troje të pajustifikuara/ Mblidhen dëshmi të reja për Kastriot Selitën

Publikuar

-

Nga

Kreu i Gjykatës Administrative të Apelit, Kastriot Selita po përballet me shkallën e dytë të Vettingut.

Selita po përballet në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit me ankimin e Komisionerit Publik, Florian Ballhysa si dhe me 12 denoncime të mbërritura pas përfundimit të procesit në shkallën e parë të Vetingut.

Kujtojmë se Selita, u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimitme 18 Qershor 2019.

Ishte ONM që rekomandoi tek Komisionieri Publik, kërkesën për shkarkimin e tij.

KPA mbledh dëshmi në institucione

Kolegji i Posaçëm i Apelimit i përbërë nga Albana Shtylla, kryesuese, Ina Rama relatore dhe Natasha Mulaj, Sokol Çomo, anëtarë,  në seancën e datës 28.04.2021, ka njoftuar palët se kanë mbledhur prova nga aktet e mbërritura nga Gjykata e Lartë, Gjykata Administrative e Apelit, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Durrës, Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Vlorë, Agjencia Shtetërore e Kadastrës Zyra Tiranë si dhe nga banka Intesa San Paolo.

Gjatë paraqitjes së tij, gjyqtari Selita ka deklaruar se pretendimet e Komisionerit Publik sa i përket kriterit të pasurisë janë të pabazuara, po ashtu, sipas tij, edhe pretendimet lidhur me qënien në konflikt interesi gjatë ushtrimit të detyrës, në aspektin praktik nuk janë të vërteta dhe nuk paraqesin aspekt ligjor.

Gjithashtu, Selita ka paraqitur edhe një akt të ri, një vërtetim të lëshuar nga Gjykata Administrative e Apelit që kërkoi të pranohet si provë nga trupi gjykues.

Pasi u tërhoq për konsultim, bazuar në nenin 49, pika 1, germa c, e ligjit 84/2016, trupi gjykues vendosi të administrojë vërtetimin e Gjykatës Administrative të Apelit, i cili do t’i vihet në dispozicion edhe Komisionerit Publik.

KPA do t’i kërkojë dokumentacion shtesë Drejtorisë së Apelimit Tatimor dhe në pritje të mbërritjes së këtij dokumentacioni.

LEXO EDHE:  Deklarimi i pasurise, sa para ka ne banke Presidentja e Kosoves

LEXO EDHE:  OFL ndalet në Fier dhe Tiranë/ Ultimatum për pasurinë katër të dënuarve

Me kërkesë të trupit gjykues, gjatë  séancës së radhës që do të mbahet me datë 19 Maj 2021 , Selita do të mbajë qëndrimin e tij lidhur me shpenzimet e jetesës për vitet 1997-1999, ndërkohë që palët duhet të jenë të përgatitura edhe për të paraqitur konkluzionet përfundimtare.

Gjetjet e Komisionerit Publik

                                       Florian Ballhysa

Komisioneri Publik, Florjan Ballhysa ka kërkuar riçelje të hetimit për burimin e krijimit të disa pronave të zotëruara nga Selita dhe bashkëshortja e tij.

Bëhet fjalë për një apartament me sipërfaqe 124.9 m2 në rezidencën Ambasador 3, një apartament dhe garazh në të njëjtën adresë, një apartament 205 m2 dhe një sipërfaqe trualli në Lalëz të Durrësit si dhe për blerjen e një automjeti.

Ndërsa për shtëpinë e familjes së bashkëshortes, e shitur në vlerën e 220 mijë eurove, Ballhysa  ka kërkuar që të hetohen kostot e ndërtimit, ligjshmëria e burimeve si dhe metodologjia e përdorur nga KPK në analizën financiare.

Sa i përket aftësive profesionale, Ballhysa pretendon për konflikt interesi.

Kjo lidhet me një çështje të gjykuar nga Selita në cilësinë e relatorit, ndaj një kompanie, administratori i së cilës kishte blerë apartamentin e bashkëshortes së tij në vitin 2015 për 110 mijë euro.

Po, në një tjetër çështje, Selita kishte gjykuar një çështje me palë të tretë një kompani ndërtimi, ku një vit më pas kishte blerë një apartament dhe një garazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Pasuria “i pret kokën”/ Gjyqtari i Elbasanit jashtë sistemit të drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas seancave dëgjimore vendosi shkarkimin e gjyqtarit të Elbasanit, Ramazan Avdiu.

KPK ka gjetur probleme për katër huadhënie me interes nga ana e Avdiut si dhe mungesë burimesh financiare për krijimin e pasurisë.

Avdiu e ka konsideruar të pavërtetë raportin e KPK-së dhe e ka quajtur hetimin administrativ të KPK të përciptë dhe të nxituar. Fillimisht u ndal në përllogaritjen e shpenzimeve të Komisionit për periudhën 1994-2002. Avdiu ka këmbëngulur  se ishte e padrejtë që shpenzimet janë konsideruar në vlerën 66% të të ardhurave.

Gjatë seancës së shpalljes së vendimit të enjten, kryesuesi i trupës gjykuese, Olsi Komici deklaroi se, me shumicë votash, ishte rrëzuar kerkesa e gjyqtarit Avdiu për riçeljen e hetimit për të tri kriteret e rivlerësimit dhe se ishte vendosur shkarkimi i tij nga detyra.

Dy anëtarët e tjerë të trupit gjykues që kreu procesin e vetingut për gjyqtarin e Gjykatës së Elbasanit, Ramazan Avdiu janë Xhensila Pine dhe Valbona Sanxhaktari, kjo e fundit në cilësinë e relatores së çështjes.

LEXO EDHE:  Avokati i Kadri Veselit, kritika të ashpra për Prokurorët e Speciales

LEXO EDHE:  Zgjedhja e prokurores, Zaev: Janeva do të ketë autonomi të plotë

Ramazan Avdiu e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1995 dhe ka punuar fillimisht si gjyqtar dhe më pas kryetar në Gjykatën e Gramshit. Prej vitit 2008, Avdiu e ushtron funksionin në Gjykatën e shkallës së parë në Elbasan./CNA.al

Biznesi i drejtësisë/ Hije dyshimi mbi pasurinë e gjyqtarit të Elbasanit

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu/ KPK merr vendimin për prokurorin e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kulaifikimit, ka konfirmuar në detyrë prokurorin e Rrethit Gjyqësor Tiranë, Albert Murçaj.

Gjatë seancës dëgjimore të mërkurën, nuk u evidentuan probleme domethënëse në asnjë prej kritereve të rivlerësimit.

Relatorja Çiftja sqaroi se nuk janë gjetur pobleme në deklarimin e dy depozitave me vlerë 600 mijë lekë dhe 300 mijë lekë, për krijimin të cilave ka deklaruar si burime të ardhurat nga pagat, dietat dhe shpërblimet nga puna si prokuror. Komisioni konstaton se prokurori Murçaj kishte pasur burime edhe për krijimin e gjendjes cash. Por është konstatuar mospërputhje midis vlerës së pasqyruar në deklaratën veting në shumën 750 mijë lekë dhe cash-it në fund të vitit 2016 në vlerën 1 milion e 230 mijë lekë.

Prokurori Murçaj deklaroi se mospërputhja e gjendjes cash kishte ardhur si pasojë e një lapsusi nga ana e tij. Ai shtoi se është evidentuar shtesa, por nuk është shënuar tek gjendja cash. Komisioni nuk ka gjetur probleme edhe për shtëpinë e prindërve në Shkodër që përdoret nga subjekti i rivlerësimit.

LEXO EDHE:  Përfundon afati 48 orësh i OFL/ SPAK-u regjistron dosjen për sekuestrimin e pasurisë së Hajrave

LEXO EDHE:  Deklarimi i pasurise, sa para ka ne banke Presidentja e Kosoves

Nga analiza financiare ka rezultuar se prokurori Murcaj rezultonte me balancë pozitive në të gjithë vitet.
Prokurori Murçaj mori vlerësim pozitiv për pastërtinë e figurës. Për profesionalizmin u konstatua se hetimi i një çështje e vitit 2012 kishte zgjatur tej afatit të përcaktuar; në një hetim tjetër kishte rezultuar se nuk ishin pyetur personat e kërcënuar dhe në një rast mungonte vendimi për zgjatje të hetimit. Komisioni nuk ka gjetur pobleme në katër denoncimet e depozituara nga publiku./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: