Connect with Us

Briseida Shehaj zbulon skandalin/ Rama ka dhënë në fshehtësi koncesionin e kontrollit të naftës

Politikë

Briseida Shehaj zbulon skandalin/ Rama ka dhënë në fshehtësi koncesionin e kontrollit të naftës

Publikuar

-

“Bleta e Artë” e Ramës sulmon PS-në/ Aty rilindasit mendojnë të hanë socialistët

Ish-drejtoresha e Tatimeve e qeverisë Rama, Briseida Shehaj, e cila tashmë është anëtare e LSI-së, ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama.

Shehaj tha se qeveria Rama ka dhënë me koncesionin në mënyrë të fshehtë dhe të jashtëligjshme shërbimin për kontrollin e naftës.

Ajo nuk dëshiroi të tregojë ermin e personit që ka marrë koncesionin, por pretendon se ligji për Metodologjinë u ndryshua vetëm për shërbimin e kontrollit të naftës.

E dini që sot biznesi e gjen likuiditetin te fajdet. Deri dje ishte te clearing. Shikojmë gjithmonë Presidentin e Republikës që ka tre vite që përmend Kushtetutën, që kthen ligjet në Parlament dhe askush nuk merr parasysh të analizojë dhe të thotë ore ky Ilir Meta a është serioz, le ti ti hapim letrar, e bën për opozotë apo se u zgjua një ditë në mëngjes dhe tha do bëj një konflikt me Ramën. Unë po ju marr vetëm ligjin për metrologjinë që ktheu Presidenti në Kuvend.

Nëse ka turp më të madh pas Dividentit është pikërisht ligji për Metrologjinë, që vë në kontroll një nga sektorët me riskun më të madh në Shqipërim atë të naftës. Dhe nuk ka sesi shteti të heqë dorë nga autoriteti i tij dhe tja japë atë privatit siç ka ndodhur me sektorin e naftës.

A e dini që qeveria Rama ia ka dhënë një kompanie me koncesion kontrollin e naftës që quhet ‘Noa Control shpk’ dhe kjo tentativë ka nisur që në vitin 2017. Unë nuk po përmend se kush është është zotëria që e ka marrë koncesionin, se do thonë pastaj sikur po i vejmë gjobat biznesit, por ky është një koncesion i jashtëligjshëm.

Dhe thashë që kjo fillon që në vitin 2017, kur  nis dëshira e parë nga qeveria për ta dhënë këtë koncesion. Në fillimi nuk donin ta jepnin këtë koncesin se ligji për metrologninë i jep të drejtë titullarit të institucionit të japë autoizime, por pasi u pa nga ekspertët, i thanë qeverisë që nuk e bënë dot pasi ka një pikë në ligj ku thuhet që mund ta bëjmë ne këtë punë sepse ne kemi automjetet, dhe ishin shpenzuar 700 mijë dollarë.

Ndaj edhe u ndryshua ligji për Metrologjinë. Unë mendoj që shqipatrët duhet të shohin xhepin e tyre, në një qeveri që nuk po pyet për ligje. Ne nuk jemi xhungël, shteti duhet të bëjë rregullarorin”, deklaroi ajo mnë Syri Tv./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Koalicion mes PS dhe PD?/ Duma: Nuk duroj dot pyetjen

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e PD, Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së.

Sipas saj, ka zero mundësi që kjo të ndodhë ndërsa thekson se është një diversion që e bën Partia Socialiste për të ulur entuziasmin e demokratëve.

Ka një thashethem qe Rama merr mandatin e tretë dhe do të bashkqeverisë me Bashën, sa mundësi ka që të ndodhë kjo?

“Unë se duroj dot pyetjen. Kjo është një diversion që e bën Partia Socialiste për të ulur entuziasmin e demokratëve. Nuk duroj dot pyetjen. 0 mundësi të ndodhë kjo. Nuk ka asnjë shans. Kjo që thoni fyen të gjithë demokratët që punojnë dhe që angazhohen”– tha Duma në “Open”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha kullon nga korrupsioni”/ Patozi përplaset me Gjekmarkajn: I dal zot çdo gjëje që kam bërë

Publikuar

-

Nga

“Basha kullon nga korrupsion”/ Patozi përplaset me Gjekmarkajn: I dal zot çdo gjëje që kam bërë

Koordinatori i Bindja Demokratike, Astrit Patozi, është përfshirë në një debat me analistin Agron Gjekmarkaj.

I ftuar në ABC neës, Patozi tha se Basha kullon nga korrupsioni dhe  se opozitën e ka të korruptuar.

Patozi: Të gjithë këta janë të korruptuar, ne duam të heqim Ramën dhe të bëhet kryeministër dikush që nuk është si ai, që nuk i ka bërë dëme Shqipërisë.

Gjekmarkaj: Lulzim Basha i ka bërë më pak dëme Shqipërisë, është më i mirë se Rama, dhe ku e keni parë ju korrupsionin e Bashës?

Patozi: Basha kullon nga korrupsioni se opozitën e ka të korruptuar. Nëse Rama është i korruptuar i aftë, Basha është i paaftë.

Gjekmarkaj: Pse s’dolët të thoshit kjo është opozitë e korruptuar në 2013-2017?

LEXO EDHE:  Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e Ardi Veliut/ Reagon Rama: Ta harroni

LEXO EDHE:  Rama bën fushatë për PD?!/S’jemi armiq, nuk ka krijuar kurrë debat!

Patozi: Po flet me njeriun e gabuar. Unë jam ai që kurrë nuk kam heshtur. Basha nëse e bëri këtë sepse ishte mërzitur nga heshja ime, i lumtë krahu. Në këtë krasitjen që na bëri ne. Çfarë jam unë tani djal i urtë, apo zevzeg? Çfarë më do ti mua? Idenë timë nëse duan ta ndjekin janë të mirëseardhur.

Gjekmarkaj: Pse nuk the opozitë e korruptuar në 2013-2017?

Patozi: E kam denoncuar unë gjithmonë. Unë jam krenar për koherencën time. Koherencën time e kam të shenjtë dhe i dal zot çdo gjëje që kam bërë në politikë.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk i dalin katër vila”/ Topalli bën ‘rezil’ Bashën: Nuk ka bërë transparencë për asgjë

Publikuar

-

Nga

“Nuk i dalin katër vila”/ Topalli bën ‘rezil’ Bashën: Nuk ka bërë transparencë për asgjë

Lulzim Basha është simboli i një njeriu që ka mundur të shumfishojë pasurinë e tijë gjatë kohës që është në krye të opozitës.

Dy vila në kompleksin e Agron Papulit dhe dy të tjera në bregdet duket se nuk i mjaftojnë kryetarit të PD-së, dhe kërkon dhe një tjetër.

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, në një intervistë për ABC tha se Basha nuk ka bërë transparente asgjë, për mënyrën se si është pasuruar.

“Ka një kryetar që në dy vite ka marrë dy vila, në zona luksoze dhe dy të tjera tek bregdeti, dhe na del se nuk i mjaftojnë këto dhe do dhe të tjera, në popullin më të varfër.

LEXO EDHE:  Rama batuta në Kamëz/Thumbon Xhelal Mziun: Ia dhamë lejen dhe kunatit të tij

LEXO EDHE:  Nga Artan FUGA/Ballafaqimi Lulzim Basha - Edi Rama sipas një përqasjeje menaxheriale

Nuk ka bërë transparencë për asgjë. Nuk jam kundër pasurimit të njerëzve, por politikanët duhet të bëjnë transparencë dhe me shumë burime”, tha Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE