Connect with Us

16 vjeçarja thyen rrjetin e Tik Tok/ Arrin 100 milionë ndjekës në platformë

Teknologji

16 vjeçarja thyen rrjetin e Tik Tok/ Arrin 100 milionë ndjekës në platformë

Publikuar

-

16 vjeçarja thyen rrjetin e Tik Tok/ Arrin 100 milionë ndjekës në platformë

Një vajzë 16-vjeçare është bërë përdoruesja e parë e TikTok që kalon kufirin e 100 milion ndjekësve. Charli D’Amelio, nga Norwalk, Connecticut, shënoi momentin historik pas një viti e gjysmë në aplikacion. Vjen disa ditë pas një polemike mbi sjelljen e saj në një video në YouTube.

Në episodin e parë të serialit të realitetit të familjes së saj, Darka me D’Amelios, tifozët pretenduan se ylli nuk veproi me respekt ndaj kuzhinierit personal i cili u përgatiti atyre darkën. Më shumë se 600,000 tifozë e ndoqën menjëherë atë në protestë. Sidoqoftë, polemikat u shuan pasi D’Amelio ndau një video në të cilën ajo kërkoi falje për veprimet e saj dhe premtoi se do të bënte më mirë.  Snapchat do të paguajë përdoruesit 1 milion dollarë në ditë për hitet virale.Charli dhe Dixie D’Amelio flasin për ngacmimet në internet

Ylli i TikTok bie keq ndaj vëzhguesit të reklamave në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo shkoi në Tëitter për të falënderuar fansat për arritjen e saj rekord të dielën: “100 milion njerëz që më mbështesin … Unë me të vërtetë nuk mund të besoj se kjo është e vërtetë,” shkroi ajo.

Marrëveshje shumë milionëshe

16-vjeçarja filloi – siç bënë shumë në TikTok – duke shpërndarë video të saj duke kërcyer në dhomën e saj të gjumit.Profili i saj si në TikTok ashtu edhe jashtë platformës, është rritur vitin e fundit. Ajo u bë personi i parë që goditi 50 milion abonentë në Prill.Ajo bëri debutimin e saj në film në filmin e animuar 2019 Stardog dhe Turbocat, duke vepruar me zë së bashku me Luke Evans, Bill Nighy dhe Gemma Arterton.Ylli i TikTok ka bashkëpunuar me markat globale në linjat e modës dhe make-up, dhe gjithashtu ka pirë një pije me emrin e saj në Dunkin ‘Donuts.

LEXO EDHE:  Me goditje të shumta në fytyrë e trup/ Gjendet e pajetë 16 vjeçarja shqiptare në Greqi

Libri i saj i parë, Charli: The Ultimate Guide To Keeping It Real, do të dalë më vonë gjatë këtij viti.Sipas Forbes, marrëveshje të tilla i kanë fituar asaj rreth 4 milion dollarë vetëm vitin e fundit.D’Amelio e gjeti veten në qendër të një polemike tjetër në fillim të këtij viti kur u vlerësua në mënyrë të gabuar për krijimin e trendit të vallëzimit “Renegade” – diçka që erdhi në të vërtetë nga Jalaiah Harmon, një adoleshente zezake nga Atlanta, Georgia.Ndërsa D’Amelio nuk kishte pretenduar kurrë se kishte krijuar vallëzimin, konfuzioni nxiti pretendimet se algoritmi i TikTok tregoi paragjykime racore të paqëllimta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Publikuar

-

Nga

Google “kërcënon” se do të heqë opsionin e kërkimit për Australinë

Google ka kërcënuar të heqë opsionin e kërkimit për Australinë në lidhje me përpjekjen e vendit për ta bërë gjigantin e teknologjisë të ndajë honorare me botuesit e lajmeve.

Australia po paraqet një ligj të parë në botë për të bërë Google, Facebook dhe kompani të tjera potencialisht të teknologjisë të paguajnë mediat për përmbajtjen e lajmeve.

Por firmat amerikane kanë kundërshtuar, duke paralajmëruar se ligji do t’i bëjë ata të tërheqin disa nga shërbimet e tyre. Kryeministri Australian Scott Morrison tha se ligjvënësit nuk do t’i nënshtrohen “kërcënimeve”.

Megjithëse Australia është larg tregut më të madh të Google, kodi i propozuar i lajmeve shihet si një rast i mundshëm testimi global për mënyrën se si qeveritë mund të kërkojnë të rregullojnë firmat e mëdha të teknologjisë.

Kodi i Australisë do të lidhte Google dhe Facebook në negociatat e ndërmjetësuara me botuesit mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve, nëse nuk mund të arrihej më parë ndonjë marrëveshje. Drejtori menaxhues i Google Australia Mel Silva tha në një seancë dëgjimore në Senat të Premten se ligjet ishin “të pazbatueshme”.

LEXO EDHE:  Eksperimenti i radhës i aplikacionit/ Dizanji i ri Snapchat i ngjashëm me Tik Tok

LEXO EDHE:  Eksperimenti i radhës i aplikacionit/ Dizanji i ri Snapchat i ngjashëm me Tik Tok

“Nëse ky version i kodit do të bëhej ligj, nuk do të na jepte zgjidhje tjetër përveçse të ndalojmë vënien në dispozicion të Google Search në Australi,” tha ajo. Por ligjvënësit e sfiduan këtë, duke akuzuar Google për “shantazh” dhe ngacmimin Australi për ngritjen e reformës.

Zonja Silva u përgjigj se kodi ishte “një rrezik i paqëndrueshëm për operacionet tona Australiane”. Z. Morrison tha se qeveria e tij mbeti e përkushtuar për përparimin e ligjeve përmes parlamentit këtë vit. “Më lejoni të jem i qartë: Australia bën rregullat tona për gjërat që mund të bëni në Australi. Kjo është bërë në parlamentin tonë,” u tha ai gazetarëve të Premten./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Logoja e iPhone, një buton “sekret” që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Publikuar

-

Nga

Logoja e iPhone, një buton “sekret" që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Logoja juaj  e iPhone mund të veprojë si një “buton sekret” i zgjuar. Butoni i fshehur mund të kryejë shumë detyra të dobishme, përfshirë edhe shkrepjen e fotografive.

Quhet “Back Tap” dhe është pjesë e azhurnimit të ri të softuerit iOS 14.

Si të përdorni Trokitje e lehtë në iPhone

Për të aktivizuar funksionin sigurohuni që të keni azhurnuar në iOS 14.Pastaj shkoni te Cilësimet tuaja. Pastaj lëvizni poshtë te “Kthehu Trokitje”.Do të keni zgjedhjen të aktivizoni “Trokitje e dyfishtë” ose “Trokitje e trefishtë”.Cilindo që zgjidhni ju jep të njëjtat opsione.Klikoni për të parë se cilat tipare mund të kontrolloni tani ose me një trokitje të dyfishtë ose të trefishtë në logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.

LEXO EDHE:  Trendi i pazakontë në Tik Tok që po shqetëson stomatologët/ Çfarë po bëhet virale në rrjetet sociale

LEXO EDHE:  Me goditje të shumta në fytyrë e trup/ Gjendet e pajetë 16 vjeçarja shqiptare në Greqi

Ato përfshijnë marrjen e fotografive në ekran, kthimin e volumit lart ose poshtë, zmadhimin, lëvizjen dhe më shumë.Për shembull, nëse keni dashur të përdorni një Trokitje të Dyfishtë për të marrë pamje nga ekrani, klikoni në opsionin “Trokitje e Dyfishtë” dhe më pas shënoni “Screenshot”.

Tani duhet të jeni në gjendje të bëni një pamje të ekranit vetëm duke trokitur dy herë logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.Shkoni poshtë dhe prekni “Accessibility” dhe më pas klikoni “Touch”. Mund t’i ndërroni veçoritë e Kontrollit të Trokitjes së Prapa ose ta çaktivizoni atë në çdo kohë duke përdorur të njëjtat hapa më sipër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Publikuar

-

Nga

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Google ka zbuluar një të metë “kritike” të sigurisë në shfletuesin e saj të Chrome që mund t’i ekspozojë përdoruesit ndaj hakerave.

Gjiganti i kërkimit po hap një azhurnim këtë javë për të rregulluar cenueshmërinë që duhet të shpërndahet automatikisht në telefona dhe PC në të gjithë botën. Është një nga dhjetëra mënyrat e sigurisë të fiksuara nga Google në azhurnimin e softuerit Chrome 88 të lëshuar të Martën.

Shkarkimi përfshin gjithashtu një numër përmirësimesh të stabilitetit dhe performancës, tha Google. Titani i teknologjisë në Kaliforni renditi 36 dobësi të Chrome të rregulluara nga azhurnimi, të cilat duhet të arrijnë tek përdoruesit në ditët ose javët e ardhshme.

Njëra, CVE-2021-21117, u shënua si “kritike”. Të metat kritike janë zakonisht ato që kërkojnë rregullim urgjent, zakonisht sepse e ekspozojnë përdoruesin ndaj hakerave. Google nuk shkoi në detaje mbi natyrën e çështjes, ose çfarë mund të arrijnë vjedhjet kibernetike nëse e shfrytëzojnë atë. Nuk është e qartë nëse hakerat mendohet të kenë përdorur cenueshmërinë për të depërtuar në pajisjet e njerëzve para se të rregullohej.

LEXO EDHE:  Imitoi Lulzim Bashën/ Ylli i “Tik Tok” tregon si u ndje kur mësoi reagimin e Ramës

LEXO EDHE:  Tragjike/Aktorja e njohur ndërron jetë në moshën 16 vjeçare

Për t’u siguruar që jeni të sigurt, të gjithë përdoruesit e Google Chrome këshillohen të azhurnojnë tani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE