Connect with Us

“Vllaznia ecën nëse nuk ka ‘Kalë Troje’ apo Hamza”, Rudi Vata befason me deklaratën

Sport

“Vllaznia ecën nëse nuk ka ‘Kalë Troje’ apo Hamza”, Rudi Vata befason me deklaratën

Publikuar

-

Rudi Vata beson se Vllaznia mund të vazhdojë të bëjë mirë, nëse përreth nuk do të ketë njerëz që do të mundohen ta dëmtojnë. Në emisionin Fair Play, shkodrani thekson se skuadra vetëm mund të rritet, ndërsa shtoi se kuqeblutë nuk janë marrë seriozisht nga kundërshtarët.

“Është një Vllazni e mirëorganizuar, më mirë se disa skuadra të kampionatit shqiptar. Po punohet me seriozitet dhe është përqendruar te grupi, jo më si më përpara kur kishte individë cilësorë, por nuk kishte skuadër kompakte. Me ardhjen e sponsorit të ri dhe të trajnerit Brdaric, ka ndryshuar tërësisht Vllaznia.

Mendoj se Vllaznia nuk është marrë në konsideratë nga kundërshtarët. E shohin si një Vllazni pa ambicie dhe duke mos patur presionin e rezultateve, ka gjetur ekuilibrin e duhur.

Trajneri është i uritur, është serioz në punën që bën dhe mbështetja e sponsorit Xhaferri i ka shërbyer. Është një skuadër e organizuar, por ka edhe defekte. Ka fituar tre ndeshje, është në krye dhe duke arritur këtë stabilitet, skuadra vetëm mund të rritet.

Vllaznia është pretendente. E shoh mjaft komode, ku s’do të luftojë më për mbijetesën, por për Kupat e Evropës. Nëse vazhdon me këtë ritëm, mos të ketë “Kalin e Trojës”, që ekziston në ambientin e Shkodrës, apo një Hamza, pasi ka njerëz negativë që mundohen të prishin punët e mira, ekipi do të ecë si duhet. E shoh një Vllazni kompakte, ku mbështetja e klubit ka qenë perfekte”, u shpreh Vata.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

FOTO/ Edhe familjarët i urojnë fat, Armando Sadiku bën valixhet gati drejt Bolivisë

Publikuar

-

Nga

Karriera e Armando Sadikut ka marrë një rrjedhë të papritur së fundmi. Aventura me Erzurumsporin rezultoi për t’u harruar për sulmuesin shqiptar, i cili nuk arriti dot të linte gjurmë në fushën e lojës. Në këto kushte largimi duket zgjidhja e vetme.

Por kur të gjithë prisnin një kampionat cilësor në Europë si të ardhmen e Sadikut, lojtari i surprizon të gjithë me emrine skuadrës së re. Bëhet fjalë për skuadrën amerikano jugore Bolivar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

ZYRTARE/ Rrezikojnë rënien në kategoria, skuadra e Serie A habit me rinovimin e kontratës së trajnerit

Publikuar

-

Nga

Cagliari pësoi ditën e sotme humbjen e 7-të radhazi në kampionat duke u mundur në transfertë 1-0 ndaj Genoas. Pas ndeshjes mendohej se drejtuesit e klubit mund të shkarkon trajnerin Di Francesco duke parë se skuadra renditet në vendin e 18-të dhe rrezikon rënien në Serie B.

Drejtuesit e Cagliarit i kanë habitur të gjithë më vendimin e tyre. Klubi në faqen zyrtare ka bërë të ditur se ka rinovuar kontratën me Eusebio Di Francesco në 30 qershor të 2023. Një vendim që ka surprizuar jo pak edhe tifozët që prisnin largimin e trajnerit pas rezultateve zhgënjyese.

  

LEXO TE PLOTE

Sport

3500 metra mbi nivelin e detit, “çudirat” me Messin dhe stadiumi, ç’duhet të dini për ekipin e ri të Armando Sadikut në Bolivi

Publikuar

-

Nga

Armando Sadiku po pret të zyrtarizohet te FC Bolivar në Bolivi, pas largimit nga Erezumspor në Turqi. Elbasanasi tanimë është prezantuar në rrjetet sociale nga presidenti i klubit, teksa do jetë lojtari i parë me origjinë shqiptare që luan në vendin e Amerikës Latine.

FC Bolivar është skuadra me e madhe në Bolivi, teksa ka fituar 20 nga 49 titujt qëkur Federata e re e futbollit u krijua. Skuadra ka si qytet La Paz, kryeqytetin e vendit që gjendet në lartësinë 3500 metra mbi nivelin e detit.

Shpeshherë, lojtarët që nuk kanë lindur në Bolivi kanë probleme me frymëmarrjen në këtë lartësi. Jo më kot, Federata e Futbollit i zhvendos ndeshjet kryesore të Kombëatres së Bolivisë në atë stadium, për të qenë një pengesë me shumë për kundërshtarët. Edhe Messi ka vjedhë në duelin Bolivi – Argjentinë, duke mos u mbushur me oksigjen.

Stadiumi ka një kapacitet prej 41 mijë e 143 vendesh dhe mban emrin Hernando Siles Reyes, presidentit të 31-të të Bolivisë. Skuadra stërvitet në një kompleks modern me 5 000 vende për tifozët, ndërsa muajt e fundit ka lindur ideja për të ndërtuar aty edhe një stadium të ri.

Bolivar dhe presidenti i saj Marcelo Claure kanë një marrëveshje bashkepunimi me Etihad dhe City Football, teksa Sadiku mund të ketë një shans të lëvizë edhe në Miami te Inter, ekip që ka si president Beckham dhe bën pjesë në këtë shoqëri futbolli.

LEXO TE PLOTE