Connect with Us

Video- Deputeti i PS nuk i bindet shtetit/ Ja shtron këngës me 12 veta

Politikë

Video- Deputeti i PS nuk i bindet shtetit/ Ja shtron këngës me 12 veta

Publikuar

-

Deputeti i njohur i Partisë Socialiste Vullnet Sinaj, njëherësh biznesmen, ka publikuar dje një video në rrjetet sociale teksa ka shtruar një darkë në lokal me disa miq të tij dhe grupin polifonik “Çipini”.

Ndonëse Komiteti Teknik i Ekspertëve ka ndaluar çdo lloj grumbullimi më shumë se 10 veta, socialisti duket se u bën karshillëk autoriteteve shtetërore. Sinaj ka shpërndarë videon e darkës në rrjetet sociale dhe shkruan se një mik e ka paralajmëruar të mos i publikojë pasi janë më shumë se 10 persona, por ai nuk “ka bërë mbrapa”.

“Jeni 12 vetë dhe maksimumi i lejuar është 10 persona së bashku. Mos e publiko”, i ka thënë Sinajt një prej miqve të tijë të pranishëm në darkë. Por biznesmeni e deputeti socialist ka treguar se gjoba “nuk i prish punë”.

“Për të ndenjur me njerëz të mirë dhe për të dëgjuar këtë mrekulli të polifonisë, e bëj hallall gjobën”, ia ka kthyer deputeti i PS mikut që e këshilloi të mos publikonte pamjet nga darka. Por disa orë pas publikimit të videos dhe shkrimit mospërfillës për autoritetet shtetërore, Vullnet Sinaj e ka “zhdukur” atë nga rrjetet sociale./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bashkimi kombëtar/ Bushati: Përdoret për të fshehur problemet

Publikuar

-

Nga

Bashkimi kombëtar/ Bushati: Përdoret për të fshehur problemet

Gazetarët Andi Bushati dhe Baton Haxhiu kanë debatua gjatë emisionit “Shock” mbi tezën e hedhur pak ditë më parë nga Ramush Haradinaj ku bëri thirrje për mbajtjen e një referendumi për bashkim e Shqipërisë me Kosovën.

Për Bushatin çështja e bashkimit kombëtar është një tezë që politikanët e të dy vendeve e përdorin për qëllime elektorale dhe për të larguar vëmendjen nga problemet reale.

“Shqiptarët e të gjitha trojeve do të bashkohen nën ombrellën e BE. Kjo do të ishte zgjidhja më e mirë sepse shoqëri si tonat nuk mund të tejkalojnë problemet e përditshme. Tema të mëdha hapen nga paaftësia për të zgjidhur problemet e brendshme. Ndjenjat nacionaliste shpeshherë përdoren nga politikanë të fshehur problemet reale dhe për të gënjyer me një ëndërr të madhe”, tha ai.

Mendim tjetër ka Baton Haxhiu për këtë temë. Ai thotë se teza e bashkimit kombëtar duhet të diskutohet si një mundësi reale pasi nga një anë BE është në krizë zgjerimi dhe nga ana tjetër 5 vende të saj nuk e kanë njohur ende Kosovën.

“Bashkimi i shqiptarëve nuk është se varet nëse kemi shoqëri më shumë apo më pak të korruptuar. Korrupsioni as e ndal dhe as e bashkon një vend. Dy shoqëritë tona nuk vuajnë nga demokracia. 5 shtete të BE nuk e pranojnë Kosovën dhe të mos flasin për faktin se BE është në krizë zgjerimi”, tha ai.

LEXO EDHE:  Prej 2 javësh i shtruar në Infektiv/ Humb jetën nga Covid-19 infermieri i QSUT-ës

LEXO EDHE:  “Avash avash deputete se je në ditët e para”/ Murrizi i nxjerr sekretin deputetes së PS

Por sipas Bushatit “nuk ka filozofi për bashkimin kombëtar” dhe se kjo çështje nuk mund të diskutohet në mënyrë “folklorike”. Ndaj ia thotë se fillimisht duhet shëndoshur demokracia në të dy vendet.

Kurse për Haxhiun bashkimin nuk e bëjnë politikanët pasi atyre u intereson ndarja për të ruajtur pushtet. Ndaj bëri thirrje për bashkimi sa më shpejt në mënyrë që të mos krijohen diferenca ekonomike mes dy vendeve.

“Politikanët kanë krijuar atmosferën e ndarjes me dy feudale. Është shumë e zbrazët dhe e padobishme Kosova kështu siç është. Bashkimin nuk e bëjnë politikanët e bëjnë idetë’, përfundoi Baton Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Politikë

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Publikuar

-

Nga

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Ish deputetja e PD-së Dhurata Çupi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se pandemia e koronavirusi ka shkaktuar pasoja të shumta në zonën e Matit.

Çupi thekson se në Mat dëgjohet përditë për njerëz që përcillen për në banesën e fundit, duke shtuar se populli matjan ndihet i braktisur.

“Trishtim i madh. Pandemia  është treguar e pamëshirshëme kudo në mbarë botën por  dhimbja që ka kapluar Matjanët nga kjo situatë êshtë e pamatë. Cdo ditë  degjojme se  përcillen për në banesën e fundit banorë të kësaj zone.

Askush nuk jep të dhëna zyrtare por numri qytetarëve që kanë humbur jetën, apo  vazhdojnë të jenë në numër të madh të prekur, nga ky virus në Mat, është i lartë.

Matjaneve po u behet jeta shume e veshtire, shume e pasigurte: Për shkak të ashpërsisë së këtij virusi;

Për shkak të pamundësisë për tu kuruar pasi tarifat e larta të medikamenteve ua pamundësojnë mjekimin.

Bluzat e bardha janë heronjtë e vërtetë të kësaj beteje, por numri i lartë i të prekurve nga pandemia, vështirëson shërbimin për pacientët.

Institucionet lokale e qendrore përgjegjëse bëjnë sikur punojnë duke bërë “një sy qorr e një vesh shurdh” përballë ambienteve publike plot, dështimit në identifikimin e rasteve të prekura ndërsa situata u ka dalë nga kontrolli.

Në një betejë globale, populli i Matit është i braktisur në mêshirë të fatit nga  të gjitha institucionet qê duhet të veprojnë për të parandaluar përhapjen dhe të identifikojnë këtë virus që po merr cdo ditë jetë njerëzish.

Është koha për të siguruar jetën e qytetarëve dhe jo për të bërë propagandë korruptive për suksese imagjinare.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse…

Publikuar

-

Nga

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ishte i ftuar pasditen e sotme në ‘Top Talk” ku ka theksur se sot do të bashkëpunonte me PD nëse do respektonin listat e hapura.

Sipas Patozit, marrëveshjet që po bën PD dhe LSI janë pazare dhe demokratët kanë treguar se nuk duan ndryshimin por vetëm rotacion politik.

“Në do donim që PD dhe LSI, por më shumë PD që është më sfidante, të kishtë të njëjtën kauz me ne. Pra listën e hapur ta mbronte.

PD i ka treguar qytetarëve që kërkon rotacionin por jo ndryshimin. Ne do ishim me PD sot nëse do kishin një listë të hapur, dhe kjo do ishte goditja e parë për ta shkriftuar situatën”, tha ai./CNA.al

 

LEXO EDHE:  “Avash avash deputete se je në ditët e para”/ Murrizi i nxjerr sekretin deputetes së PS

LEXO EDHE:  “Do iki nga Shqipëria”/ Renato Mekolli “shuplakë” Ramës: Po falimentoj, shteti s’më ndihmoi

 

LEXO TE PLOTE