Connect with Us

Vaksina e Oksfordit mund të ruhet në një frigorifer normal/ Publikohet edhe “çmimi i lirë” i saj

Bota

Vaksina e Oksfordit mund të ruhet në një frigorifer normal/ Publikohet edhe “çmimi i lirë” i saj

Publikuar

-

Universiteti i Oksfordit ka njoftuar rezultatet e fundit të vaksinës anti-Covid në provat klinike.

Sipas Daily Mail, Britania e Madhe tashmë ka porositur 100 milionë doza të vaksinës, e cila thuhet se mund të ruhet në një frigorifer normal, ndryshe nga vaksinat e tjera që treguan rezultate të ngjashme premtuese javën e kaluar.

Siç bëhet e ditur, provat e Oxford zbuluan se vaksina ka një mundësi prej nëntë në dhjetë raste për të funksionuar kur administrohet fillimisht si gjysmë doze dhe pastaj një dozë të plotë një muaj më vonë. Analiza e kombinuar nga të dy dozat rezultoi në një efikasitet mesatar prej 70.4 për qind, tha Universiteti i Oksfordit/AstraZeneca, me Sekretarin e Shëndetësisë së Britanisë, Matt Hancock duke thënë se miliona doza do të jenë gati deri në fund të dhjetorit.

Ai tha për BBC: “Shpresojmë të jemi në gjendje të fillojmë vaksinimin muajin tjetër. Pjesa më e madhe e programit të shpërndarjes së vaksinave do të jetë në janar, shkurt, mars. Dhe ne shpresojmë që diku pas Pashkëve gjërat të jenë në gjendje të fillojnë të kthehen në normalitet”.

Vaksina britanike që kushton nga 2 deri në 4 funte secila (4.5 euro), shihet si shansi më i mirë i Britanisë për vaksinimin masiv të popullsisë deri në fund të pranverës, sepse Boris Johnson ka porositur 100 milionë doza.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Regjistrohen 13 viktima dhe 299 raste të reja në Serbi

Kryeministri shkroi në Twitter: ‘Lajme tepër emocionuese, vaksina e Oksfordit ka rezultuar kaq efektive në prova. Ende ka kontrolle të mëtejshme të sigurisë, por këto janë rezultate fantastike. Bravo për shkencëtarët tanë të shkëlqyeshëm në @UniofOxford & @AstraZeneca, dhe të gjithë atyre që janë bërë vullnetarë në testime”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Mpiksjet e gjakut/ Pse po shkaktohen nga vaksinat e Astra Zeneca dhe J&J?

Publikuar

-

Nga

Mpiksjet e gjakut/ Pse po shkaktohen nga vaksinat e Astra Zeneca dhe J&J?

Rastet e mpiksjes së gjakut as vaksinës së Johnson and Johnson janë të ngjashme me ato të lidhura me vaksinën e Astra Zenecas.

Të  dyja vaksinat, përdorin një vektor të adenovirusit, virus i padëmshëm gripi, për t’i diktuar qelizat të prodhojnë proteinën e zbuluar në sipërfaqen e koronavirusit, duke nxitur sistemin imunitar ta njohë e ta sulmojë atë.

Gjithashtu, vaksina ruse Sputnik V, mbështetet në një qasje të ngjashme. Ndërsa Pfizer dhe Moderna përdorin teknologjinë mRNA, dhe nuk kanë shfaqur çrregullime të këtij lloji.

Askush nuk e di pse Astra Zeneca dhe Johnson and Johnson po shkaktojnë këtë çrregullim të rrallë. Mund të jetë për shkak të platformës së përdorur. Ato të dyja përdorin adenoviruse, të cilët mund të jenë shumë eficentë në prodhimin e një sërë proteinave virale. Mbase mund të jetë pikërisht për faktin se janë shumë të efektshme në atë që bëjnë, por ende nuk e dimë me siguri”, thotë Martin Blaser, ekspert për mjekësi dhe bioteknologji të avancuar.

Çrregullimi i gjakut, që është bërë shkas për pezullimin e vaksinës, është sa i rrallë aq edhe i rrezikshëm. Siç shpjegojnë ekspertët rastet e trombozave, përgjithësisht venoze cerebrale, kanë ndodhur në kombinim me nivele të ulëta trombocitesh,  çka është e pazakontë.

LEXO EDHE:  Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

LEXO EDHE:  Pasojat e Covid në tru pas negativizimit/ Mjekja: Mund të rrezikojë jetën deri pas 8 javësh

Zakonisht mpiksjet e gjakut shoqërohen me rritje të trombociteve.

Kjo sindromë duket të jetë analoge me atë që në mjekësi njihet si trombocitopenia e shkaktuar nga holluesi i gjakut, Heparin. Pas vaksinës, disa qytetarë kanë krijuar antitrupa qe ulin nivelet e palateleve, apo trombociteve, por në vend që të shkaktohet gjakderdhje, në mënyrë paradoksale ndodh mpiksja e gjakut. Fenomeni po ndodh kryesisht te gratë. Nuk kemi ende informacion të saktë, por faktorë rreziku mund të jetë edhe përdorimi i kontraceptivëve oralë apo gjëra të tjera”, shton Bruce Farber, shef i epidemiologjisë në Northwell./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Publikuar

-

Nga

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Danimarka ka ndaluar imunizimin përmes vaksinës AstraZeneca-Oxford kundër koronavirusit.

Vendimi pason shqetësimet për efektin anësor të mpiksjes së gjakut. Zyrtarët thanë se 2.4 milionë dozat që posedon vendi, do të tërhiqen deri në një njoftim të ri.

Autoritetet shëndetësore kanë thënë se në bazë të studimeve, një në 40.000 njerëz është prekur nga mpiksja e gjakut. Ky është një rezultat më i lartë sesa ishte pritur.

Danimarka bëhet vendi i parë evropian që e ndalon plotësisht përdorimin e kësaj vaksine. Programi i imunizimit të këtij vendi pritet të vonohet për disa javë.

Agjencia Evropiane e Barnave javën e kaluar njoftoi për një lidhje të mundshme me mpiksjen e gjakut që shkaktohet nga kjo vaksinë. Por, megjithatë agjencia tha se rreziku për vdekje nga sëmundja COVID-19 është shumë më i madh.

LEXO EDHE:  Shifra alarmante të koronavirusit në Elbasan/ 37 të infektuar mes të cilëve zyrtarë e mësues

LEXO EDHE:  127 raste të reja me Covid në shtetin fqinj/ Humbin jetën 5 pacientë

Më parë, disa vende evropiane kishin pezulluar vaksinimet përmes kësaj vaksine.

Shumica kanë rinisur përdorimin e saj, mirëpo e kanë kufizuar për përdorim vetëm te grupmoshat më të vjetra. Të martën, SHBA-ja, Kanadaja dhe Bashkimi Evropian ndaluan vaksinën e Johnson&Johnson. Arsyeja ishte e ngjashme: rreziku nga mpiksja e gjakut.

AstraZeneca por edhe kompania Johnson & Johnson kanë thënë se efektet anësore të mpiksjes së gjakut janë jashtëzakonisht të rralla./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Incidenti në Minesota/ Ngrihet akuzë për vrasje të shkallës së dytë ndaj oficeres

Publikuar

-

Nga

Incidenti në Minesota/ Ngrihet akuzë për vrasje të shkallës së dytë ndaj oficeres

Prokurorët ngritën akuzë për vrasje të shkallës së dytë ndaj oficeres së policisë, e cila qëlloi për vdekje me armë zjarri një afro-amerikan gjatë një ndalimi në rrugë në periferi të qytetit të Mineapolisit.

Ngjarja ka shkaktuar protesta disa ditore dhe rritje të tensioneve në shtetin e Minesotës. Incidenti ndodh ndërsa po në të njëjtin shtet, pak kilometra larg, po zhvillohet gjyqi ndaj një ish-oficeri policie akuzuar për vrasjen e afro-amerikanit George Floyd.

Punonjësja e policisë Kim Potter dhe shefi i Policisë së Brooklyn Center Tim Gannon dhanë dorëheqjen të martën, dy ditë pasi oficerja Potter qëlloi me armë zjarri ndaj 20-vjeçarit Daunte Wright. Zoti Gannon ka thënë se ai besonte se ngjarja ishte aksidentale pasi zonja Potter kishte kapur gabimisht armën ndërsa po përpiqej të kapte paralizuesin.

Kryebashkiaku i Brooklyn Center, Mike Elliott tha në një konferencë për shtyp se përpara dorëheqjeve këshilli bashkiak i qytetit kishte marrë vendim për shkarkimin e zonjës Potter, e cila ka shërbyer prej 26 vitesh në polici. Zoti Elliott tha se ai shpresonte që dorëheqja e saj “të sillte disi qetësi në komunitet” duke shtuar se do të vazhdonte të punonte që mbi rastin të mbahej “përgjegjësi e plotë bazuar në ligj”.

LEXO EDHE:  “70% e personelit mjekësor e kanë kaluar Covidin”/ Ivanaj flet me shifra, “AstraZeneca” e sigurtë

LEXO EDHE:  Kosova regjistron 461 raste me koronavirus/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Ndërkohë protestat në Minesota lidhur me ngjarjen vazhdojnë. Të martën në mbrëmje policia dhe protestuesit u përleshën për të tretën natë me radhë.

Autoritetet në zonën e Mineapolisit kanë vendosur një ndalim-qarkullimi që fillon në orën 10 të mbrëmjes në një përpjekje për të shmangur protestat, por qindra njerëz u mblodhën jashtë selisë së policisë në Brooklyn Center duke kërkuar drejtësi mbi çështjen.

Policia urdhëroi turmën të shpërndahej, por mes palëve pati konfrontime me protestuesit që hidhnin sende të forta në drejtim të policisë e këta të fundit që lëshonin granata çorientuese në një përpjekje për të shpërndarë turmën.

Protestat nisën të dielën në mbrëmje pasi oficerja e policisë Kim Potter qëlloi me armë zjarri 20 vjeçarin Daunte Wright. Mjeku ligjor i qarkut Hennepin tha se zoti Wright vdiq nga një plagë me armë në gjoks dhe e klasifikoi mënyrën e vdekjes si vrasje.

Prokurorët shpresojnë që të mërkurën të arrihet në një vendim mbi ngritjen e akuzave.

LEXO TE PLOTE