Connect with Us

“U bë vëlla me armikun”, legjenda e Arsenalit kritikon Xhakën

Premier Liga

“U bë vëlla me armikun”, legjenda e Arsenalit kritikon Xhakën

Publikuar

-

Arsenal u ndal nga Lids në ndeshjen e djeshme të Premier League, teksa sfida nuk i shpëtoi edhe tensionit. Nikolas Pepe, futbollisti i topçinjvë goditi me kokë futbollistin me origjinë shqiptare, Ezgjan Aliiski. Arbitri fillimisht nuk e vuri re incidentin, por pas konsultimit me VAR, ndëshkoi sulmuesin me karton të kuq. Një ndëshkim që ndikoi në mbarëvajtjen e lojtarëve të Artetës duke e mbyllur sfidën 0-0.

Por, rreth këstij episodi, mbrojtësi Tiernej në fund vendosi t’i kërkonte shpjegime Alioskit. Por, Xhaka i gjendur aty, shtyu shokun e skuadrës për të mos lejuar një zënkë. Për këtë veprim, mesfushori është kritikuar nga një legjendë e klubit si Martin Kjeun.

“Tjernei tregoi shpietin e garës, nuk qëndroi vetëm aty në mbrojtje për të mbajtur portën e paprekur. Ai mund të jetë ndjerë i ofenduar nga Xhaka, i cili pas gjithë asaj që ndodhi i hodhi krahun në qafë Alioskit. Edhe unë do të ndjehesha ashtu, nëse do të shihja një nga shokët e mi të bëhej vëlla i armikut. Xhaka më pas edhe e shtyu Tjernei, duke mbështëtur Alioskin”, u shpreh ish-sulmuesi i Arsenal.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

VIDEO / Kupa FA dhuron spektakël, Mançester Junajtid eliminon Liverpulin

Publikuar

-

Nga

Mançester Junajtid ka arritur një tjetër fitore të rëndësishme përballë rivalëve historikë të Liveprulit, duke i eliminuar nga Kupa FA pas një ndeshje spektakolare mes dy skuadrave. Ky ishte nje rezulatat i rëndësishëm, që tashmë bën të qartë se për Liverpulin këtë vit ekziston vetëm kampionati dhe Liga e Kampioneve, me të parin që është komplikuar mjaft për momentin duke qenë jashtë podiumit.

Salah kaloi në avantazh Liverpulin, por talenti Grinud barazoi shpejt shifrat për të mbyllur pjesën e parë me rezultatin 2-1. Rashford ishte më pas ai që shënoi golin e avantazhit në fillimin e pjesë ssë dytë për “djajtë e kuq”, por Salah realizoi dygolëshin personal kur regjistrohej minuta e 59 e kësaj ndeshje e cila prodhoi në vijim raste të shumta nga të dy ekipet dhe një futboll me ritëm të lartë.

Për të zgjidhur duelin mendoi portugezi Buno Fernandes dhe jo me penalltinë e zakonshme. Ai ekzekutoi në mënyrë mjeshtërore një goditje dënimi duke dërguar sferën në rrjetë dhe duke i dhënë avantazhin 3-2 skuadrës së tij, shifra që rezistuan deri në vërshëllimën përfundimtare duke kaluar këtë skuadër në turin tjetër. /vipsport.al/

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Zbulohet e ardhmja e Shkodran Mustafit

Publikuar

-

Nga

Fabrizio Romano, si njëri ndër gazetarët më të besueshëm të merkatos, ka thënë se Shkodran Mustafi është i gatshëm të largohet nga klubi ditët në vijim. I gjithë ky raportim erdhi pasi kontrata e Sokratis u ndërpre dhe Mesut Ozil u nis për Turqi për të kompletuar transferimin e tij në Fenerbahce.

Këtë muaj është përmendur disa herë se Arsenali duhet të largojë disa lojtarë nga klubi për arsye të situatës financiare në të cilën ata gjenden, e kjo është pikërisht ajo se çfarë ata po bëjnë. Duke biseduar rreth se ardhmes së Mustafit, Romano tha se Genoa kanë qenë shumë të interesuar për të, transmeton lajmi.net.

“Genoa kanë qenë mjaftë të interesuar, para se të kontaktonin me Sokratis, mirëpo një marrëveshje e tillë nuk u arrit”, tha ai. Tutje, Romano shpjegon se largimi i Mustafit në këtë afat kalimtar është i pashmangshëm,vetëm mbetet për tu parë se në cilin klub do të shkojë ai.

Njëri ndër klubet që ka shprehur interesim për të ka qenë edhe Barcelona, por këta të fundit nuk dëshirojnë të shpenzojnë pa ardhur presidenti i ri në klub. “Është e vështirë transferimi i tij në Barcelonë, mirëpo largimi nga Arsenali do të ndodhë ditët në vijim”, tha Romano në fund./

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Granit Xhaka vendos një rekord të ri/ Askush si ai në Premier League

Publikuar

-

Nga

Arsenali arriti një fitore shumë të rëndësishme mbrëmjen e djeshme, pasi mundi me rezultatin 3-0 Newcastle United. Të besuarit e Mikel Artetës shkëlqyen në “Emirates Stadium” dhe një ndër më të mirët në fushë ishte Granit Xhaka.

Mesfushori me origjinë nga Kosova ishte zot në fushë, aq sa vendosi dhe një rekord të ri për këtë sezon në Premier League. 28-vjeçari arriti të rikuperonte plot 12 topa nga kundërshtarët, gjë të cilën nuk e ka bërë askush sezonin aktual.

Duhet theksuar se Xhaka është rikthyer sërish në formën e tij më të mirë dhe është tashmë një titullar stabël në formacionin e “Topçinjve”. Këtë sezon ai ka luajtur në 15 ndeshje, duke shënuar edhe një gol.

LEXO TE PLOTE