Connect with Us

“Tradhtoi demokratët”/ Jozefina Topalli leksion Bashës

Politikë

“Tradhtoi demokratët”/ Jozefina Topalli leksion Bashës

Publikuar

-

“Tradhtoi demokratët”/ Jozefina Topalli leksion Bashës

Themeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli, është shprehur se Partia Demokratike nuk identifikohet me Lulzim Bashën.

Për TopallinBasha nuk ka bindje ideologjike dhe ka tradhtuar demokratët. Ajo shtoi se qytetarët janë të dorëzuar përballë një qeverië që nuk ka mbajtur asnjë premtim dhe një opozite, tek e cila nuk beson njeri.

“Dua të bëj një sqarim të vogël. Partia Demokratike nuk është Lulëzim Basha dhe anasjelltas, nuk mund të indentifikohen. Sic ka ardhur tek PD-ja mund të kishte shkuar dhe tek PS-ja  sepse nuk ka ndonjë bindje ideologjike të majtë apo të djathtë.

Ka qënë një komoditet për të ardhur në atë periudhë sepse ishte afër pushteti dhe kaq. Gjatë kësaj periudhe të vetmen gje, përvec të tjerave, një gjë të sigurtë që ka bërë është që ka zhdukur të djathtën, per të cilën sigurisht që unë kam keqarrdhje të madhe, përvec faktit që shqiptarët një pjesë të mirë të atij parlamentit janë të papërfaqësuar.

Pra nëse ke një qeverisje të zhytur në skandale dhe papërgjegjshmëri, që dhe sot që flasim bashkë në buxhetin e tijë në vend që ti përqëndronte më shumë para dhe fonde tek mjekësia dhe tek perballimi i pandemisë, vazhdon me tendera sekrete të cilat nuk bëhen publike, vazhdon me hapje të tenderave dhe pse ka ligj që pas 15 tetorit nuk mund të hapen më tendera. Duke bërë të mundur që ky buxhet të shkojë në borxhin e vetë në një shifër që realisht pastaj do bëhet i pakontrollueshëm dhe nuk e di sesi do përballohet.  Kështu që një mosqeverisje dhe një opozitë e pabesueshme kanë bërë që njerzit të shohin : Po mirë unë kam një gjë që është shumë e rëndësishme që është vota ime. Kujt tja jap?

LEXO EDHE:  Foto e rrallë e Bashës/Kur takonte Ibrahim Rugovën në moshën 17-vjeçare

I pari nuk qeveris ska asnjë premtim të mbajtur. I dyti bën marrëveshje jo politike te fshehta me të parin por jo për arsye politike por për agjenda ekonomike personale.

Atëherë këto merren vesh aq bukur me njëri tjetrin sic u morën veshë edhe për reformën elektorale, sic janë marrë vesh edhe për shumë gjëra të tjera. Ka tradhëtuar teatrin, ka tradhetuar astirin, ka tradhëtuar reformën zgjedhore, ka tradhëtuar parlamentin, votën e shqiptarëve që kërkonin të kishin një zë në parlament kundra kësaj qeverisje. Atëherë kujt do ja japin?”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vijojnë largimet nga LSI/ Një tjetër emër i bashkohet PS

Publikuar

-

Nga

Vijojnë largimet nga LSI/ Një tjetër emër i bashkohet PS

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, jep lajmin se një tjetër ish-deputete është larguar nga LSI dhe i është bashkuar PS-së. Bëhet fjalë për ish-deputeten e LSI në Tepelenë, Ediola Braha, e cila tashmë ka vendosur t’i bashkohet PS-së.

Në mesazhin e tij në Facebook, ministri Çuçi thekson se angazhimi me LSI-në dhe vota për këtë parti është një mundësi e çuar dëm.

“Skuadrës fantastike të Partisë Socialiste në Tepelenë iu bashkua edhe deputetja e LSI-së, Ediola Braha. S’ka më asnjë dyshim se partia që kryetari i opozitës e ka quajtur “SHPK-ja e tregtarit të Venedikut”, po shkon drejt shkërmoqjes totale dhe më 25 prill do të marrë goditjen finale. Angazhimi me LSI-në dhe vota për këtë parti është një mundësi e çuar dëm.

LEXO EDHE:  Rama nxjerr bllof Bashën/ Tallet me kreun e opozitës: Eh mër Lul mër Lul, pse të bëjnë kaq qesharak

LEXO EDHE:  Emrat e rinj që pritet të kandidojë Lulzim Basha

Kaq gjë shqiptarët e kanë të qartë dhe do ta dëshmojnë me votë. Partia Socialiste është e vetmja e mirë që ka sot politika shqiptare. Në këto zgjedhje nuk diskutohet thjesht mandati jonë i tretë, por jemi në një betejë mes të ardhmes dhe të shkuarës. Ata janë e shkuara e rrëmujës dhe e rrënimit që nuk meritojnë më besim. #BashkëMePartinëSocialiste Për Shqipërinë Që Duam”, shkruan Çuçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish kreu i ISHP kandidat për deputet/ Tregon sa mandate synon LSI në 25 prill

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i ISHP kandidat për deputet/ Tregon sa mandate synon LSI në 25 prill

Ish-kreu i ISHP-së dhe Agjensisë së Kontrollit të Barnave, Besnik Jakaj do të jetë pjesë e listave të kandidatëve për deputetë në radhët e LSI-së për qarkun e Tiranës.

Jakaj tha se më shumë sesa mandati i tij i deputetut dhe përfitimi personal, është shumë e rëndësishme që opozita e bashkuar të mund të fitojë zgjedhjet për të ndryshuar gjendjen ku sot ndodhen qytetarët e vendit.

Jakaj tha se LSI synon që të fitojë 40 mandate deputetësh në rang kombëtar, ndërsa foli dhe për politikanët që do të ketë përballë nga PS në dy prej njësive të Tiranës Pandeli Majo dhe Ulsi Manja. Jakaj foli me supelativa për të dy deputetët socialistë, por tha se përpara që ti shërbejnë Rilindjes, ata duhet të dëgjojnë zërin e familjeve të tyre.

“Kam marrë angazhim politik në njësinë numër 11 dhe në njësinë numër 5, unë kam qenë në mënyrë të vazhdueshme kritik ndaj qeverive, kërkues ndaj vetes dhe ndaj qeverisë, por kërkues duhet të jesh duke dhënë kontributin tënd.

Në fakt ju po më pyesni për dy emra nominale (Pandeli Majo dhe Ulsi Manja), por unë nuk jam në këtë garë për të qenë përballë tyre. Për të dy emrat kam respekt, me zotin Majko njihem që prej vitit 1998, ndërsa më zotin Manja kam marrëdhënie miqësore, janë dy familjarë të shkëlqyer të dy, por nuk janë në rrugën e duhur me Rilindjen. Kjo qeveri ka kaluar çdolloj limiti, ata duhet të bëjnë punën e tyre si politikanë, sa kohë që janë pjesë e PS-së.

LEXO EDHE:  Arsimi i lartë/ Basha: Kemi ligjin e Bashkimit Sovjetik

LEXO EDHE:  Basha kopjon Blushin/Ja përse

Unë është hera e parë që angazhohem në një nivel të tillë politik, qoftë me strukturat, qoftë edhe me kandidimin tim. Unë nuk e di sesa njerëz do ti bashkohen Besnikut, doktorit, dhe LSI-së ajo mbetet për t’u parë. LSI do të kalojë 40 mandate në nivel kombëtar. Unë përballë kam Rilindjen, nuk kam as Pandeliun dhe as Ulsin, unë nuk jam përballë Nora Malajt apo zotit Haxhinasto.

Unë nuk kam asnjë lloj ambicie personale të shfrenuar, e rëndësishme është që LSI është jnjë familje e madhe, dhe me emrat që ka do të ketë një fitore spektakolare. Në krye të fushatës së Tiranës do të jetë zoti Vasili, që ka një eksperiencë të shkëlqyer, është zonja Klajda Gjosha, Përparim Spahiu që është një ekonomist i spikatur, për të vazhduar me zyshë Norën e cila është një mikja e familjes sime, për të vazhduar te Brisida Shehaj, nuk është çështja se kush do të jetë deputet nga ne, do të bëjmë më të mirën për qytetarët”, tha Jakaj për “Fax News”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Erion Veliaj ortak 20% me mafien italiane”/ Këlliçi: SPAK nuk duhet të heshtë

Publikuar

-

Nga

“Erion Veliaj ortak 20% me mafien italiane”/ Këlliçi: SPAK nuk duhet të heshtë

Duke iu referuar përgjimeve të anti-mafies italiane, kreu i FRPD, Belind Këllici shprehet se Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion nuk duhet të heshtë. Sipas tij, Shqipëria do të shkëputet nga kthetrat e mafies më 25 prill.

Në një dalje për media, Këlliçi u shpreh se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është një ortak me 20% me mafien italiane, duke shtuar se përgjimet nxorrën një politikan të rrezikshëm për vendin dhe të korruptuar.

Këto 48 orë keni patur mundësinë të shikoni kryebashkiakun e Tiranës siç është në të vërtetë, një politikan që i shërben mafies italiane kundrejt rryshfetit 20 %.

Përgjimet e anti-mafies italiane, që po publikohen çdo ditë nga Ora News, e zhveshin Erion Veliajn nga propaganda e blerë shtrenjtë me paratë tona, duke e nxjerrë një politikan të rrezikshëm për vendin dhe thellësisht të korruptuar.

Antonio Gallo,, sekser kyç i hetimit të antimafias italiane për zbulimin e bashkëpunimit mes Politikës-Mafias-Biznesit, shprehej gjatë bisedave të përgjuara se në Shqipëri rregullat e lojës ishin të qarta, kryeministri merr 20% e tenderave dhe koncensioneve, ndërsa zari i tij, Erion Veliaj, do 20% e fitimit që të firmosë lejet e ndërtimit”, tha ai.

Këlliçi deklaroi më tej se përfitimet personale është arsyeja pse kryeminsitri Edi Rama nuk ndalet duke dhënë koncesione dhe Erion Veliaj për të ngritur kulla, duke mos kursyer as Sahatin e Tiranës.

Prandaj nuk ndalet Rama së dhëni konçensione!

Prandaj nuk ndalet Erion Veliaj duke ngritur kulla. Aq sa nuk kurseu dhe Sahatin e Tiranës.

Kjo është jo vetëm qeveria më e keqe e Shqipërisë, por dhe më e korruptuara!

Erion Veliaj faktohet nga përgjimet e antimafias si një kolektor i parasë së pistë në Tiranë. Je kapur MAT, Erion! Nuk ke ku shkon. Fërkoje duart kur dolën përgjimet për Sajmir Tahirin, por një fat edhe më i zi se i tij të pret.

Jeni demaskuar nga Anti Mafia e Italisë, e një shteti themelues të Bashkimit Europian, derën e të cilit shqiptarët e kanë të mbyllur, për aq kohë sa vendi ka në krye ortakët e Ndrage’tas”, tha Këlliçi.

LEXO EDHE:  Foto e rrallë e Bashës/Kur takonte Ibrahim Rugovën në moshën 17-vjeçare

LEXO EDHE:  Thirrja e Metës për protestë/ Basha: Nuk është për partitë politike, por për qytetarët

Kreu i FRPD i bëri thirje drejtësisë së re të mos hesht, por t’i shkoj deri në fund hetimit të këtij korupsioni politik.

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion nuk duhet të heshtë! Më e pakta që mund të bëjë SPAK është të ruajë standardin e ndjekur me Saimir Tahirin! Heshtja e SPAK është kundër interesit të Shqipërisë dhe qytetarëve që presin me padurim veprimin e drejtësisë njësoj për të gjithë.

Shqiptarët meritojnë shumë më shumë se një prokurori që hesht përballë mafies qeveritare, shumë më shumë se një kryebashkiak dhe kryeministër ortak me mafien italiane.

Në 25 prill, Shqipëria do të shkëputet nga kthetrat e mafies. Së bashku me shqiptarët e ndershëm, ne do të bëjmë ndryshimin! Nën drejtimin e Partisë Demokratike do të kemi konkurrencë të lirë, vlerësim në bazë të meritës, afrim të investimeve që hapin vende pune. 25 prilli është një ditë mundësie dhe ndryshimi! Është ditë për drejtësi!”, tha Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE