Connect with Us

Takimi i G20: Shumë fjalë dhe disa nisma të mira

Bota

Takimi i G20: Shumë fjalë dhe disa nisma të mira

Publikuar

-

Takimi i G20: Shumë fjalë dhe disa nisma të mira

Në fakt të gjithë ishin pro bashkëpunimit multilateral, vetëm një person fliste për madhështinë e tij personale gjatë gjithë kohës. Me këtë fjali, ministri i Financave Olaf Scholz natyrisht nënkuptonte Presidentin e SHBA, egomanikun Donald Trump, i cili po largohet na ky post kundër vullnetit të tij. Ai ka vështirësuar punën e Grupin 20 në katër vitet e fundit. Por kjo së shpejti do të përfundojë – duke i falënderuar votuesve amerikanë. Me largimin e presidentit më të dashuruar në vete, G20 mund të rifillojë nga e para.

Kjo u bë e qartë edhe në këtë samit të drejtuar nga sauditët, ndonëse Trumpi ishte në tavolinën e bisedimeve. Të befasuar nga pandemia e Coronës, e cila i tregon botës se sa varen njerëzit nga njëri-tjetri, udhëheqësit e shteteve janë të gatshëm të miratojnë një strategji të përbashkët vaksinimi, të forcojnë Organizatën Botërore të Shëndetësisë, të ringjallin tregtinë botërore, të mbrojnë më shumë klimën, biodiverstietin, ekonominë dixhitale dhe të flasin më shumë mes vete. G20 mund të arrijë shumë më tepër me Presidentin e ardhshëm, Joe Biden, sesa me “unë i pari – Presidentin” Donald Trump.

Pa Trumpin gjërat do të jenë më të thjeshta

Në pandemi është shumë e nevojshme që elita e udhëheqjes globale të bashkohet dhe të vendosë nëse vaksina do të shpërndahet në mënyrë të drejtë. Fillimi është bërë, por nevojiten shumë më shumë angazhime financiare për të organizuar dy miliardë doza vaksinash për pjesën më të varfër të popullsisë në botë. SHBA duhet të bashkohen në shoqatën ndërkombëtare të vaksinimit Covax sa më parë, pas largimit të Donald Trumpit nga Shtëpia e Bardhë.

Si zakonisht, deklaratat e G20 janë plot me proza ​​melodike politike. Gjëra konkrete duhet t’i kërkosh më gjatë nëse do t’i gjesh. Një rezultat i prekshëm megjithatë është që 46 e së shpejti 77 vende të varfëra do të shtyjnë pagesat e interesit për huat, në mënyrë që këto fonde të mund të derdhen në luftën kundër pandemisë. Duket mirë. Por me një vëllim të përgjithshëm prej pesë deri në gjashtë miliardë dollarë në vit, është vetëm një pikë në oqean krahasuar me njëmbëdhjetë trilionë (11.000 miliardë) që G20 ka mobilizuar për ekonomitë e tyre. Do të duhej një shkurtim i vërtet i borxheve për të ikur recesionin, veçanërisht në vendet afrikane.

LEXO EDHE:  Merkel në Athinë: “Sot vini në një Greqi krejtësisht tjetër”

Bernd Riegert, Korrespondent, Studio Brüssel

Por askush në G20 nuk është vërtet i gatshëm për këtë, më së shumti që ata duan është të flasin për këto gjëra. Kjo nuk është për t’u habitur, sepse e gjithë bota, duke përfshirë vendet relativisht të pasura, është bllokuar në një krizë ekonomike të paparë dhe aktualisht po këto vende po futen me shpejtësi në borxhe. Në këtë samit të G20, ministri i Financave Scholz flise për një shans për daljen nga kriza ekonomike, por kancelarja Angela Merkel tha javë më parë në Bruksel se burimet e Gjermanisë janë gjithashtu të kufizuara dhe se borxhet nga kriza e Coronës po grumbullohen në kurriz të brezave të ardhshëm.

Të drejtat e njeriut dhe politika reale

Bashkëpunimi ndërkombëtar është më i nevojshëm se kurrë më parë. Fatkeqësisht kjo vlenë edhe për shtetet e G20, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me kuptimin tonë perëndimor të demokracisë dhe të drejtat e njeriut. Ndër to janë edhe drejtuesja e G20, Arabia Saudite, një monarki absolute që shkel të drejtat e njeriut, si dhe diktatura kineze apo autokracitë ruse dhe turke. Për të ecur përpara, duhet të merremi edhe me këto shtete. Fakti që situata e të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite, Kinë ose Rusi as që u përmend është në kundërshtim të plotë me këto aspirata.

Një inkurajim i vogël nga ana e Merkelit, Macronit dhe von der Leyen do të ishte më mirë. Kjo sepse diktatorët dhe potencialet e G20 kanë nevojë për shtete të legjitimuara në mënyrë demokratike. Arabia Saudite, për shembull, nuk është vetëm mike e mirë me Rusinë, por ka nevojë edhe për SHBA demokratike, si një aleat në konkurrencën me Iranin, si një furnizues armësh në luftën e Jemenit, si një investitor në parkun teknologjik Saudit NEOM. Por kjo nuk është arsyeja që princit Mohammed bin Salam t’i lejohen të gjitha, siç ishte vrasja e një gazetari të padëshiruar, burgosja e aktivistëve të të drejtave të grave etjerë. Pas pandemisë, në rend dite duhe të jenë edehe të drejtat e njeriut dhe qeverisja e mirë./DW.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Bien shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Publikuar

-

Nga

Bine shifrat në Kosovë/ Regjistrohen afro 300 raste të reja dhe shtatë viktima

Në Kosovë, janë regjistruar shtatë viktima të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Viktimat janë nga: Malisheva 3 raste dhe nga një rast në Dragash, Prishtinë, Rahovec dhe Vushtrri.

Në raportin ditor për situatën epidemiologjike të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, njoftohet se janë konfirmuar edhe 296 raste pozitive me Covid-19, nga 1.659 testime të kryera gjithsej.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 526 pacientë, numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.572 persona, kurse numri i rasteve aktive është 5.164.

LEXO EDHE:  Kriza e Iranit/ Putin fton Merkelin në Rusi

LEXO EDHE:  Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore kanë regjistruar 55.135 persona të infektuar me këtë virus, prej të cilëve 48.572 janë shëruar, ndërsa 1.399 kanë vdekur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Analiza/ Sfidat më të mëdha të pandemisë janë ende përpara nesh

Publikuar

-

Nga

Thuhet se ora më e errët, është gjithmonë para agimit. Pikërisht kur vaksinat kishin sjellë njëshpresë për një zbutje graduale të kufizimeve, dhe kthim në një lloj normaliteti brenda disamuajsh, shfaqja e të paktën 2 varianteve më infektivë të koronavirusit,nënkupton që shumë popullata do të përballen me bllokime më të ashpra, me të gjitha dëmet njerëzore dhe ekonomike që ato sjellin me vete.

Presionet mbi sistemet e kujdesit shëndetësor dhe numri i të vdekurve, mund t’i tejkalojnë edhe ato të ditëve më të zymta të valës së parë së pandemisë 9 muaj më parë. Pjesa e parë e këtij viti që sapo ka nisur, do të duket shumë ndryshe nga sa pritej para disa javësh.

Shkencëtarët e kishin ditur gjithmonë që virusi do të pësonte ndryshime. Por ajo që ata nuk e prisnin ishin mutacionet kaq të mëdha, që kanë sjellë ndryshime kaq të shpejta dhe të konsiderueshme me ndikimin që kanë.

Varianti që dominon në pjesën më të madhe të Britanisë së Madhe – dhe i identifikuar tashmë edhe në 25 vende të tjera – përmban 17 ndryshime në kodin e tij gjenomik, të cilat mund të ndryshojë sjelljen e virusit.

Ishin këto ndryshime që e ndihmuan atë të zëvendësonte “paraardhësit” e tij dhe të përhapej me shpejtësi edhe gjatë bllokimit kombëtar që përjetoi Anglia. Ndërkohë, një variant i gjetur në Afrikën e Jugut ka 3 ndryshime thelbësore në proteinën e tijtë jashtme,të cilat e ndihmojnë atë të përhapet shumë më shpejt, dhe të shkaktojë një “ngarkesë” më të lartë virale midis viktimave që preken.

Tani për tani, variantet nuk duket se kanë nivele më të larta të vdekshmërisë, edhe pse aritmetikisht, nivelet më të larta të transmetimit të lëna jashtë kontrollit do të çojnë në më shumë vdekje.

Asnjëri prej varianteve të mësipërme, nuk mendohet të jetë më rezistent ndaj vaksinave ekzistuese, megjithëse shkencëtarët shqetësohen më shumë për variantin e Covid-19 ëAfrikës së Jugut. Krijuesi i vaksinës së BioNTech/Pfizer, ka deklaruar se vaksina mund të modifikohet brenda 6 javësh për të luftuar të gjitha variantet mutante.

Por edhe kjo kohë do të shkaktonte vonesa thelbësore. Një nga pasojat është se do të nevojitet një vigjilencë shumë më e madhe ndërkombëtare, për të zbuluar sa më shpejt mutacionet. Në dallim nga shumë aspekte të tjera të kontrollit të virusit, Britania është lidere në këtë drejtim, pasi ka kryer gati gjysmën e të gjithë mbikëqyrjes globale gjenomike të koronavirusit deri më sot.

Edhe Afrika e Jugut, ka aftësi të forta në këtë drejtim. Mund të ketë variante të ngjashme edhe diku tjetër, duke shtuar ritmet e transmetimit të virusit, por kjo mbetet ende për t’u identifikuar. Vende të tjera të përparuara përfshirë Francën, SHBA-në dhe madje edhe Gjermaninë, kanë bërë shumë më pak për monitorimin e ndryshimit të koronavirusit të ri.

LEXO EDHE:  Ideja e unitetit Greqi-Evropë

LEXO EDHE:  Merkel në Athinë: “Sot vini në një Greqi krejtësisht tjetër”

Gjithsesi, edhe ato do t`a fitojnë aftësinë për t`a bërë këtë me një kosto relativisht të kufizuar.

Pasoja e dytë është që ato ekonomi të cilat kanë mundësi t`a përballojnë këtë proces, duhet të fokusohen tek një strategji 2-planëshe:kryerjen sa më shpejt qëtë jetë e mundur të vaksinimit të popullatës, dhe ruajtjen ndërkohë të masave të forta të bllokimit.

Sa më shpejt të vaksinohen anëtarët më të prekshëm të shoqërisë, aq më shpejt mund të lehtësohen masat kufizuese.

Por fazat e hershme të vaksinimit,përbëjnë aktualisht një moment të një rreziku të shtuar. Disa shkencëtarë shqetësohen se një popullatë pjesërisht e imunizuar, dhe një transmetimi i shpejtë dhe i vazhdueshëm i virusit, krijojnë së bashku kushtet dhe presionin evolucionar që të shfaqen lloje rezistente ndaj vaksinave.

Vendimi i Britanisë për t’i shpërndarë doza e vaksinave tek sa më shumë njerëz që është e mundur, duke rrezikuar të vonojë shpërndarjen e dozës së dytë përforcuese -edhe pse mbështetet nga këshilltarët e qeverisë si strategji-e ka ndarë më dysh mendimin e shkencëtarëve dhe ka krijuar një dilemë ndërkombëtare.

Kufizimet më të ashpra të shpallura në Angli, Skoci dhe shumë pjesë të Evropës, janë korrekte dhe të pashmangshme. Qeveritë me të drejtë janë përpjekur të balancojnë mbrojtjen e jetës dhe sistemeve shëndetësore,në raport me ekonominë.

Por, përballë kaq shumë mutacioneve infektive, gjithçka që tolerohet nga bllokimet e ashpra,rrezikon të shkaktojë shifra të patolerueshme të vdekjeve, dhe vetëm sa e vonon momentin kur vaksinat do të ndryshojë gjërat, që jeta normale dhe biznesi t`i kthehen normalitetit. Fundi i kësaj pandemie është në horizont tashmë. Por arritja deri atje,do të kërkojë kalimin e sprovave të mëtejshme e të kushtueshme, të qëndrueshmërisë dhe vendosmërisë. / Financial Times – Bota.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

Publikuar

-

Nga

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje për kufizime më të ashpra kundër koronavirusit, pasi numri i përgjithshëm i rasteve të vendit kaloi shifrën e dy milionë njerëzve. Duke theksuar urgjencën e situatës, ajo bëri thirrje që samiti i ardhshëm me udhëheqësit e shtetit të bëhet sa më parë.

Samiti i Coronavirusit të bëhet sa më parë

Duke e përshkruar situatën si një “garë kundër kohës”, Kancelarja Angela Merkel ka thënë se ajo dëshiron “veprim shumë të shpejtë” për të trajtuar përhapjen e koronavirusit në Gjermani. Në një takim të anëtarëve të lartë të CDU, Merkel tha se ajo dëshironte të planifikonte samitin e ardhshëm të koronavirusit me shtetet federale, i cili ishte planifikuar fillimisht për 25 janar, “në javën e ardhshme”. Sipas agjencisë gjermane të shtypit, ajo mund të zhvillohet shumë shpejt, që nga e hëna ose e marta.

Një numër pjesëmarrësish në takimin në fjalë kanë cituar Merkelin të thoshte se duhen marrë “masa të konsiderueshme shtesë” për të ndaluar përhapjen e virusit. Këto mund të përfshijnë kontrolle më të ashpra kufitare, kërkesa për të mbajtur maska ​​FFP2 në disa vende publike dhe shumica e njerëzve të punojnë nga shtëpia, tha Merkel.

Bild fillimisht njoftoi se Merkel tha se donte të mbyllte transportin publik, por ky pretendim është kundërshtuar nga një numër burimesh të ndryshme. Me sa duket, Merkel vetëm tha se dëshironte të ulte presionin mbi shërbimet e transportit publik duke inkurajuar njerëzit të punojnë nga shtëpia.

Ajo gjithashtu shprehu shqetësim në lidhje me llojet e reja të virusit, të konsideruara si më ngjitëse, që janë shfaqur javët e fundit në Britani dhe Afrikën e Jugut. Ajo tha se njerëzit kishin nevojë të zvogëlonin në mënyrë drastike kontaktet e tyre shoqërore.

LEXO EDHE:  Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash

LEXO EDHE:  Kriza e Iranit/ Putin fton Merkelin në Rusi

Më shumë se dy milion raste me koronavirus në Gjermani

Lajmi erdhi ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit mbi kufirin e dy milionëve. Instituti Robert Koch regjistroi edhe 1.113 vdekje të tjera të premten, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 44.994.

Në një konferencë shtypi të Enjten në mbrëmje, kreu i RKI, Lothar Wieler, u kishte kërkuar njerëzve që t’i marrin rregullat aktuale më seriozisht në dritën e zbulimit të mutacioneve të reja COVID-19. Institucioni shprehu mbështetje për kufizime më të ashpra dhe u bëri apel të gjithëve që të përmbahen nga udhëtimet jo-urgjente. Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE