Connect with Us

Situata nga pandemia dhe tërmeti/ Këto janë 22 bashki që kanë krizë të thellë financiare

Aktualitet

Situata nga pandemia dhe tërmeti/ Këto janë 22 bashki që kanë krizë të thellë financiare

Publikuar

-

Pandemia nga Covid-19 dhe tërmeti në fund të vitit të kaluar kanë bërë që pushteti vendor të përballet me një sërë sfidash.

Këta dy faktorë duket se kanë thelluar krizën financiare  duke bërë që 22 bashki të kenë një performancë negative midis tyre 9 janë në vështirësi financiare dhe Kavaja në prag falimenti me një stok detyrimesh që e kalon 85%  të nivelit të shpenzimeve të miratuara.

Kreu i shoqatës së  bashkive Agron Haxhimali shprehet se  gjatë muajve të fundit gjendja financiare është rënduar shumë.

“Kemi 112 bashki që janë me problem financiare, janë 9 bashki që kanë vërtet probleme serioze financiare, dhe një bashki që është në kushtet e pamundësisë për të realizuar aktivitetin e saj. Sot në këtë moment nuk kemi një pushtet vendor të të shendetshëm nga ana buxhetore”, është shprehur ai.

LEXO EDHE:  Shifra të larta në shtetin fqinj/ Regjistrohen 477 raste të reja, shkon në 2 657 numri i viktimave

Në total  borxhi vlerësohet të ketë arritur në 8.5 mld lekë  ose  68,5 mln euro  të krijuara këto kryesisht  si pasojë e kryerjes së investimeve pa bërë pagesat.

“I formuar kryesisht nga katër komponentë, e që zë vendin diku te 50-52 % janë investimet të kryera në infrastrukturë por që nuk janë likuiduar, e dyta është blerja e mallrave dhe e shërbimeve nga bashkitë, diku te 14-15% janë detyrimet e largimeve të tyre nga puna”.

Haxhimali i sugjeron bashkive që të marrin masa urgjente për të përmirësuar gjendjen e tyre financiare pasi edhe buxheti i shtetit nuk është në gjendje ti ndihmojë

“Të merren masa urgjente të ulen shpenzimet dhe koston administrative. Nuk duhet të thellojnë borxhin aktual”, ka thënë Haxhimali.

Bashkitë që  kanë një stok më të ulët detyrimesh janë bashkitë Korçë,Fier,Elbasan,Durrës,Tiranë dhe Shkodër./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vijojnë largimet nga LSI/ Një tjetër emër i bashkohet PS

Publikuar

-

Nga

Vijojnë largimet nga LSI/ Një tjetër emër i bashkohet PS

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, jep lajmin se një tjetër ish-deputete është larguar nga LSI dhe i është bashkuar PS-së. Bëhet fjalë për ish-deputeten e LSI në Tepelenë, Ediola Braha, e cila tashmë ka vendosur t’i bashkohet PS-së.

Në mesazhin e tij në Facebook, ministri Çuçi thekson se angazhimi me LSI-në dhe vota për këtë parti është një mundësi e çuar dëm.

“Skuadrës fantastike të Partisë Socialiste në Tepelenë iu bashkua edhe deputetja e LSI-së, Ediola Braha. S’ka më asnjë dyshim se partia që kryetari i opozitës e ka quajtur “SHPK-ja e tregtarit të Venedikut”, po shkon drejt shkërmoqjes totale dhe më 25 prill do të marrë goditjen finale. Angazhimi me LSI-në dhe vota për këtë parti është një mundësi e çuar dëm.

LEXO EDHE:  Shifra të larta në shtetin fqinj/ Regjistrohen 477 raste të reja, shkon në 2 657 numri i viktimave

LEXO EDHE:  U dyshua se ishin infektuar nga Covid-19/ Dalin rezultatet për 11 personat e testuar në Kukës

Kaq gjë shqiptarët e kanë të qartë dhe do ta dëshmojnë me votë. Partia Socialiste është e vetmja e mirë që ka sot politika shqiptare. Në këto zgjedhje nuk diskutohet thjesht mandati jonë i tretë, por jemi në një betejë mes të ardhmes dhe të shkuarës. Ata janë e shkuara e rrëmujës dhe e rrënimit që nuk meritojnë më besim. #BashkëMePartinëSocialiste Për Shqipërinë Që Duam”, shkruan Çuçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish kreu i ISHP kandidat për deputet/ Tregon sa mandate synon LSI në 25 prill

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i ISHP kandidat për deputet/ Tregon sa mandate synon LSI në 25 prill

Ish-kreu i ISHP-së dhe Agjensisë së Kontrollit të Barnave, Besnik Jakaj do të jetë pjesë e listave të kandidatëve për deputetë në radhët e LSI-së për qarkun e Tiranës.

Jakaj tha se më shumë sesa mandati i tij i deputetut dhe përfitimi personal, është shumë e rëndësishme që opozita e bashkuar të mund të fitojë zgjedhjet për të ndryshuar gjendjen ku sot ndodhen qytetarët e vendit.

Jakaj tha se LSI synon që të fitojë 40 mandate deputetësh në rang kombëtar, ndërsa foli dhe për politikanët që do të ketë përballë nga PS në dy prej njësive të Tiranës Pandeli Majo dhe Ulsi Manja. Jakaj foli me supelativa për të dy deputetët socialistë, por tha se përpara që ti shërbejnë Rilindjes, ata duhet të dëgjojnë zërin e familjeve të tyre.

“Kam marrë angazhim politik në njësinë numër 11 dhe në njësinë numër 5, unë kam qenë në mënyrë të vazhdueshme kritik ndaj qeverive, kërkues ndaj vetes dhe ndaj qeverisë, por kërkues duhet të jesh duke dhënë kontributin tënd.

Në fakt ju po më pyesni për dy emra nominale (Pandeli Majo dhe Ulsi Manja), por unë nuk jam në këtë garë për të qenë përballë tyre. Për të dy emrat kam respekt, me zotin Majko njihem që prej vitit 1998, ndërsa më zotin Manja kam marrëdhënie miqësore, janë dy familjarë të shkëlqyer të dy, por nuk janë në rrugën e duhur me Rilindjen. Kjo qeveri ka kaluar çdolloj limiti, ata duhet të bëjnë punën e tyre si politikanë, sa kohë që janë pjesë e PS-së.

LEXO EDHE:  ‘Po vdes nga frymëmarrja’/ Flet vajza e pacientit që u hodh nga spitali: Ka qëndruar disa orë pa asnjë mjekim

LEXO EDHE:  Tërmeti në Korçë/ Mblidhet shtabi i emergjencave

Unë është hera e parë që angazhohem në një nivel të tillë politik, qoftë me strukturat, qoftë edhe me kandidimin tim. Unë nuk e di sesa njerëz do ti bashkohen Besnikut, doktorit, dhe LSI-së ajo mbetet për t’u parë. LSI do të kalojë 40 mandate në nivel kombëtar. Unë përballë kam Rilindjen, nuk kam as Pandeliun dhe as Ulsin, unë nuk jam përballë Nora Malajt apo zotit Haxhinasto.

Unë nuk kam asnjë lloj ambicie personale të shfrenuar, e rëndësishme është që LSI është jnjë familje e madhe, dhe me emrat që ka do të ketë një fitore spektakolare. Në krye të fushatës së Tiranës do të jetë zoti Vasili, që ka një eksperiencë të shkëlqyer, është zonja Klajda Gjosha, Përparim Spahiu që është një ekonomist i spikatur, për të vazhduar me zyshë Norën e cila është një mikja e familjes sime, për të vazhduar te Brisida Shehaj, nuk është çështja se kush do të jetë deputet nga ne, do të bëjmë më të mirën për qytetarët”, tha Jakaj për “Fax News”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Erion Veliaj ortak 20% me mafien italiane”/ Këlliçi: SPAK nuk duhet të heshtë

Publikuar

-

Nga

“Erion Veliaj ortak 20% me mafien italiane”/ Këlliçi: SPAK nuk duhet të heshtë

Duke iu referuar përgjimeve të anti-mafies italiane, kreu i FRPD, Belind Këllici shprehet se Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion nuk duhet të heshtë. Sipas tij, Shqipëria do të shkëputet nga kthetrat e mafies më 25 prill.

Në një dalje për media, Këlliçi u shpreh se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj është një ortak me 20% me mafien italiane, duke shtuar se përgjimet nxorrën një politikan të rrezikshëm për vendin dhe të korruptuar.

Këto 48 orë keni patur mundësinë të shikoni kryebashkiakun e Tiranës siç është në të vërtetë, një politikan që i shërben mafies italiane kundrejt rryshfetit 20 %.

Përgjimet e anti-mafies italiane, që po publikohen çdo ditë nga Ora News, e zhveshin Erion Veliajn nga propaganda e blerë shtrenjtë me paratë tona, duke e nxjerrë një politikan të rrezikshëm për vendin dhe thellësisht të korruptuar.

Antonio Gallo,, sekser kyç i hetimit të antimafias italiane për zbulimin e bashkëpunimit mes Politikës-Mafias-Biznesit, shprehej gjatë bisedave të përgjuara se në Shqipëri rregullat e lojës ishin të qarta, kryeministri merr 20% e tenderave dhe koncensioneve, ndërsa zari i tij, Erion Veliaj, do 20% e fitimit që të firmosë lejet e ndërtimit”, tha ai.

Këlliçi deklaroi më tej se përfitimet personale është arsyeja pse kryeminsitri Edi Rama nuk ndalet duke dhënë koncesione dhe Erion Veliaj për të ngritur kulla, duke mos kursyer as Sahatin e Tiranës.

Prandaj nuk ndalet Rama së dhëni konçensione!

Prandaj nuk ndalet Erion Veliaj duke ngritur kulla. Aq sa nuk kurseu dhe Sahatin e Tiranës.

Kjo është jo vetëm qeveria më e keqe e Shqipërisë, por dhe më e korruptuara!

Erion Veliaj faktohet nga përgjimet e antimafias si një kolektor i parasë së pistë në Tiranë. Je kapur MAT, Erion! Nuk ke ku shkon. Fërkoje duart kur dolën përgjimet për Sajmir Tahirin, por një fat edhe më i zi se i tij të pret.

Jeni demaskuar nga Anti Mafia e Italisë, e një shteti themelues të Bashkimit Europian, derën e të cilit shqiptarët e kanë të mbyllur, për aq kohë sa vendi ka në krye ortakët e Ndrage’tas”, tha Këlliçi.

LEXO EDHE:  Dr. Fauci optimist për 1 milion vaksinime në ditë

LEXO EDHE:  Maska “arma” më e fuqishme për të penguar përhapjen e virusit

Kreu i FRPD i bëri thirje drejtësisë së re të mos hesht, por t’i shkoj deri në fund hetimit të këtij korupsioni politik.

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion nuk duhet të heshtë! Më e pakta që mund të bëjë SPAK është të ruajë standardin e ndjekur me Saimir Tahirin! Heshtja e SPAK është kundër interesit të Shqipërisë dhe qytetarëve që presin me padurim veprimin e drejtësisë njësoj për të gjithë.

Shqiptarët meritojnë shumë më shumë se një prokurori që hesht përballë mafies qeveritare, shumë më shumë se një kryebashkiak dhe kryeministër ortak me mafien italiane.

Në 25 prill, Shqipëria do të shkëputet nga kthetrat e mafies. Së bashku me shqiptarët e ndershëm, ne do të bëjmë ndryshimin! Nën drejtimin e Partisë Demokratike do të kemi konkurrencë të lirë, vlerësim në bazë të meritës, afrim të investimeve që hapin vende pune. 25 prilli është një ditë mundësie dhe ndryshimi! Është ditë për drejtësi!”, tha Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE