Connect with Us

Pandemia dhe biznesi i kanabisit në Shqipëri

Kronika

Pandemia dhe biznesi i kanabisit në Shqipëri

Publikuar

-

Pandemia dhe biznesi i kanabisit në Shqipëri

Pandemia “Covid-19” nuk e ndaloi kultivimin e kanabisit. Gjatë 8 muajve të parë të vitit 2020, tendenca për kultivimin e kanabisit ka qenë në rritje. Të dhënat zyrtare nga Policia e Shtetit, për periudhën janar-gusht 2020 tregojnë se janë asgjësuar më shumë se 104,500 rrënjë drogë, janë kapur më shumë se 5,5 ton kanabis i gatshëm për shitje si dhe janë shënuar 1,422 vepra penale në fushën e drogave.

Shifrat e 8 muajve të parë të vitit 2020 janë më të larta se viti 2019 i marrë në tërësi gjatë së cilit u asgjësuan 90,175 bimë narkotike apo thënë ndryshe, sa totali i viteve 2017 dhe 2018 të marrë së bashku, gjatë së cilëve u asgjësuan 103 mijë bimë kanabisi.

Kryeprokurori Olsian Çela, gjatë raportimit në Komisionin e Ligjeve më 11 maj 2020 shprehu shqetësimin për rritje të kultivimit të kanabisit e teksa përmendi dhe qarqet më problematike nënvizoi se Policia e Shtetit nuk ka dokumentuar shkaqet e kësaj tendence.

“Kemi vënë re një rritje të kultivimit të kanabisit në qarqet Krujë, Vlorë, Gjirokastër, ndoshta Shkodra ku problemet janë konstante. Pse ka ndodhur kjo rritje e fenomenit? Në fakt do bëj një analizë paraprake jo vetëm brenda strukturës së Prokurorisë, por edhe Policisë së Shtetit, për të kuptuar cilat kanë qenë masat parandaluese nga ana e tyre në këto qarqe” – u shpreh Çela.

Drejtori i Përgjitshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu gjithashtu, në një deklaratë të ngjashme me kryeprokurorin Çela, më 29 maj, pranoi se tendenca për kultivimin e kanabisit ishte në rritje teksa theksoi se me të njëjtin trend po ecte edhe përpjekja e policisë për asgjësimin e tij.

“Po është e vërtetë, tendenca është në rritje edhe këtë vit, tendeca për kanabisin është në rritje, por shifrat e policisë për goditjen janë në rritje. Pushteti vendor dhe prefektët duhet të marrin më shumë përgjegjësi sepse në këtë luftë ka ngelur vetëm policia. Të gjithë aktorët e tjerë të marrin përgjegjësi. Trafikantët kanë ndyshuar strategji, mbjellin në pyje të larta malore dhe mes pyjesh dhe në toka pa pronar” – u shpreh Veliu.

Edhe gazetarja Anila Hoxha, pohon gjithashtu se trafikantët po ndryshojnë strategji, ndërsa thotë se ka një përqëndrim shqetësues në zonën e Dukagjinit

“Kanabis-sativa sërish është kultivuar dhe ka qenë e pamundur për t’u asgjësuar pasi grupet kriminale kanë gjetur forma të reja, ku përfshihet edhe kultivimi i bimës narkotike në sera, kultivimi i bimës narkotike në tërrene të paaksesueshme. Dukagjini, është kthyer tashmë në një problem shumë të madh, në një mini-Lazarat” – shprehet gazetarja Anila Hoxha.

Kanabizimi i vendit në thuajse gjithë territorin e tij në vitin 2016, largimi i ish-ministrit, Saimir Tahiri dhe ardhja në krye të Ministrisë së Brendshme të Fatmir Xhafës, u shoqërua edhe me nisjen e zbatimit të “Planit Kombëtar Kundër Kultivimit të Kanabisit” i cili pati për qëllim reduktimin deri në shmangien totale të kultivimit të lëndës narkotike në vend.

Tre vite nga nisja e “Planit Kombëtar Kundër Kultivimit të Kanabisit”, shifrat e raportuara nga Policia e Shtetit nuk janë edhe aq optimiste sa pritshmëritë e iniciativës.

LEXO EDHE:  Italia miraton dekretin e ri për mbylljen e kufijve/ Çfarë vendoset për Shqipërinë

“Të thuash që Shqipëria nuk do ketë më asnjë rrënjë bime narkotike kanabis sativa është një mision i pamundur, shumë i vështirë dhe që të arrihet kjo do duhej e para një bashkëpunim mes të gjithëve, që nga polica deri te institucionet në fushën e mjedisit” – thkeson Hoxha.

Për ish-drejtuesin e Policisë së Shtetit, Arjan Hoxhaj, Plani Kombëtar Kundër Kultivimit të Kanabisit nuk përmbushi pritshmëritë.

“Nuk kemi një minimizim të kultivimit të lëndëve narkotike. Policia jonë e ka të pamundur zerimin e e tyre. Kjo do të ishte idelaja, por një gjë të tillë nuk e kanë arritur as polci shumë here më të zhvilluara se policia jonë që kanë një teknologji, teknika, aftësi dhe burime njerëzore disa here më të kualifikuara” – argumenton Hoxhaj.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, gjatë interpelancës në Kuvend më 15 tetor, mohoi që kanabisi të ishte më fenomen në vend teksa argumentoi se ai kultivohej në mënyrë sporadike.

“Viti 2020 shënoi një tjetër vit të përshkallëzimit të suksesshëm të luftës kundër kultivimit dhe trafikimit të kanabisit në vendin tonë. Fenomeni i kanabisit në Shqipëri ka marrë goditje shkatërrimtare, tashmë në vend nuk mund të flitet më për një fenomen, por vetëm për tentativa të izoluara për kultivim apo trafikim” – u shpreh Lleshaj.

Studiuesi Arben Malaj, ka ne tjeter aryetim mbi ketë ceshtje. Zoti Makaj thekson seshpeshherë njerëzit orientohen drejt kultivimit të kanabisit për shkak të kushteve të diktura nga vështirësitë ekonomike, duke theksuar se politikat ekonomiko-sociale kanë dështuar.

“Varfëria është nëna e krimit. Kjo ka lidhje sidomos me zonat e varfra në të cilat kultivohet kanabisqoftë edhe për shkak të dështimit të politikave tona për të krijuar opcione të tjera zhvillimi në këto zona të tjera të vendit. Asnjë individ, asnjë familje, asnjë biznes dhe asnjë shtet nuk mund të ketë zhvillim të qëndrueshëm dhe përmirsues në qoftë se toleron apo mbështët indirekt ekonominë informale” – shprehet Malaj.
Ndërkohë që Plani Kombëtar Kundër Kultivimit të Kanabisit përmbyllet në fund të këtij viti,Policia e Shtetit, herë pas here raporton për bllokim të kanabisit të gatshëm për shitje, po ashtu edhe për asgjësim të bimëve të kultivuara./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Unpublished/ Brenda shtëpive ku kultivohet hashashi si në Londër

Publikuar

-

Nga

Unpublished/ Brenda shtëpive ku kultivohet hashashi si në Londër

Dokumentari Unpublished në Euronews Albania investigon kultivimin e bimës së hashashit në ambiente të mbyllura si shtëpi apo magazina të vjetra. Kultivimi i hashashit në ambientet e mbyllura është një nga metodat më të fundit të mbjelljes së hashashit në vendin tonë.

Unpublished sjell detaje nga operacioni i Laçit, në të cilën bima e hashashit ishte mbjellë në vazo lulesh brenda një ndërtese përmes teknologjisë së ngrohjes me llamba elektrike.

“Autori kishte kultivuar bimë narkotike në një ambient tip magazine që ishte përballë banesës së tij, të cilën e kishte përshtatur duke kultivuar bimë narkotike nëpër vazo dhe duke krijuar një sistem ndriçimi dhe sistem ngrohje me llamba.

Po kështu kishte krijuar një sistem ajrimi e ventilimi. Gjatë finalizimit të operacionit u arrit që të kapet në flagrancë autori dhe të sekuestrohet e gjitha baza materiale e shfrytëzuar nga autori për kultivimin e bimëve narkotike,”- shprehet Zef Laska drejtori i DVP Lezhë për Unpublished në Euronews Albania.

Kultivimi i kanabisit në ambientet e mbyllura është një formë e re në Shqipëri, e cila ka ardhur nga shqiptarët që kanë emigruar në shtete si Britani e Madhe apo Holandë. Këto shtete përdorin këtë metodë kultivimi pasi klima e ftohtë dhe pa dielli nuk i mundëson kultivimin në ambient të hapur.

“Kultivimi i kanabisit në ambiente të mbyllura është një fenomen i importuar nga ato vende, që ka mungesë të diellit dhe për këtë arsye është e pamundur të kultivohet në ambiente të hapura. Mund të ketë arsye të tjera, por mbase unë nuk jam personi kompetent që të flas për Anglinë apo për Belgjikën. Bima që të bëhet ka nevojë për disa kushte klimaterike dhe këto kushte klimaterike Shqipëria dhe gjithë rajoni i Ballkanit i ka të përshtatshme,”- thotë Shefi i Seksionit të Narkotikëve në DPPSH, Rezar Velmishi.

LEXO EDHE:  Meta ngre alarmin/ “Pandemia po del jashtë kontrollit, qeveria të marrë masa”

LEXO EDHE:  “Shqipëria do të ndryshojë”/ Hajdari thirrje maturantëve: Të rrimë e të bëhemi bashkë!

Krijimi i ambientit dhe pajisjeve që shërbejnë për kultivimin e hashashit ka një kosto të lartë financiare dhe këtë e pohon për Unpublished drejtori i DVP Lezhë, Zef Laska.

“Realisht për krijimin e një ambienti të tillë ka një kosto financiar, nuk mund të deklaroj saktë sa është kostoja, por ka një kosto të mirë financiare. Autorët kanë gjetur mbështetjen dhe të individëve të veçantë, të cilët janë të interesuar për shitjen dhe trafikimin e kanabisit në vendet e tjera,”- shprehet Laska.

Policia ka bërë përpjekje për ndalimin e kultivimit të kanabisit në Shqipëri, por tani ai është kthyer një metodë të cilën po e shfrytëzojnë grupet e krimit të organizuar. Kjo ka bërë që policia e Lezhës të ketë përcaktuar dhe zonat problematik, të cilat janë në mbikëqyrje të vazhdueshme.

“Zonat ku është kultivuar vitet e tjera, që ka pasur kultivim me bimë narkotike në Lezhë janë zona e Kashnjetit që paraqitet me risk të lartë. Kemi zonën e Vinjovit në Kurbin dhe zonën e Fanit në Mirditë. Këto zona mbahen në mbikëqyrje të vazhdueshme,”- thotë Zef./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kush ma ka çakmakun?!/ Artan Hoxha në kërkim për subjekte të OFL-së me kapuç në kokë

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto në rrjetet sociale, ku ironizon Presidentin Ilir Meta, pas daljes se fotos  veshur me një bluzë me kapuç dhe u përfol se është në tavolinë me një person të lidhur me krimin.

Teksa kujton dhe një batutë të Ndrek Lucës, “kush ma ka çakmakun”, Hoxha shkruan se drejt asaj situate po shkojmë.

LEXO EDHE:  Shqipëri-SHBA firmosin sot marrëveshje të re ekstradimi/ Përfshin krime korrupsioni, financiare, mjedisore e kompjuterike

LEXO EDHE:  Meta ngre alarmin/ “Pandemia po del jashtë kontrollit, qeveria të marrë masa”

“Në aksion….

Si eshte ajo batuta e Ndrek Luces të “Detyre e posaçme”:

Kush ma ka çakmakun?!!!

Drejt asaj situate po shkojme…

Në kerkim për subjekte të OFL-se me kapuç në koke, qe ta vendosin “gjysmen e kulaçit” te “geshtenja me zgaver”../CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Policia jep informacion: Tre akuza për Arbër Paplekaj, 10 në pranga, 1 në kërkim

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Pergjithshem i Policise se Shtetit Ardi Veliu se bashku me Prokurorin e Rrethit kanë dalë në Konference per shtyp në ambientet e Drejtorise Vendore te Policise Elbasan, pas konfliktit të armatosur një ditë më parë.

Veliu ka dhënë versionin zyrtar të ngjarjes dhe emrat e personave të përfshirë. 11 persona kanë përfunduar në pranga, 1 tjetër në kërkim.

Ndërkohë ndaj Arbër Paplekajt janë ngritur 3 akuza, “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave”, “Vrasja e punonjësve të Policisë së Shtetit, e mbetur në tentativë”, “Heqja e paligjshme e lirisë e kryer me dhunë” në bashkëpunim.

Sot, më datë 22.04.2021, shërbimet e Policisë Gjyqësore të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, në kuadër të hetimit në lidhje me procedimin penal nr. 477 të vitit 2021, ekzekutuan urdhrat e ndalimit për shtetasit:

Arbër Paplekaj, i dyshuar për kryerjen e veprave penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave”, “Vrasja e punonjësve të Policisë së Shtetit, e mbetur në tentativë”, “Heqja e paligjshme e lirisë e kryer me dhunë” në bashkëpunim;

Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Heqja e paligjshme e lirisë së personit e kryer me dhunë”në bashkëpunim.

U shpall në kërkim shtetasi Klement Xhaferri, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, mbetur në tentativë” dhe vijon puna intensive për kapjen e tij.

Si dhe u arrestua në flagrancë shtetasi Eldjo Beko, për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës”

Nga tërësia e veprimeve hetimore të deritanishme ka rezultuar se:

Më datë 21.04.2021, rreth orës 14:00, janë njoftuar shërbimet e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, nga shtetasi Arjan Hoxha, i prezantuar si përgjegjës i sigurinë për shtabin elektoral të subjektit politik Partia Demokratike për qarkun Elbasan, së në rrugën ”Lef Nosi”, në qytetin e Elbasanit, kishte një incident me disa persona.
Nga ana e Policisë është vlerësuar informacioni dhe menjëherë kanë shkuar në adresën e dhënë një patrullë e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, dhe dy zv.drejtorët e Policisë së qarkut, ai i Hetimit dhe ai i Sigurisë.

Në vendngjarje, shtetasi Arjan Hoxha është shkëputur nga grupi i personave që e shoqëronin
dhe ka komunikuar me punonjësit e Policisë, duke u thënë se ai bashkë me disa persona të tjerë kishin bllokuar një person, për të cilin pretendonin se po kryente veprime për blerje votash për një subjekt politik.

Po kështu grupi i personave të ndaluar kanë bllokuar qarkullimin e automjetit fuoristradë ML
të drejtuar nga shtetasi M. G., duke i prerë rrugën, marrë çelësin e automjetit. Ndaj këtij shtetasi dyshohet se janë kryer veprime të kundërligjshme të heqjes së paligjshme të lirisë, nëpërmjet dhunës të kryer në bashkëpunim.

Shtetasi Arjan Hoxha ka qenë i shoqëruar nga shtetasit Arbër Paplekaj, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa dhe Nuredin Kasma, pjesa më e madhe e të cilëve janë ish-ushtarakë dhe ish-punonjës policie dhe nuk janë banorë të qarkut Elbasan.

Gjithashtu këta shtetas kanë deklaruar se janë vullnetarë të mbrojtjes së votës për Partinë Demokratike. Ata qarkullonin me tre furgonë të bardhë dhe të loguar me siglën e kësaj force politike.

Pas mbërritjes së forcave të Policisë, konflikti i nisur më parë u përshkallëzua deri në përdorimin e armëve dhe për pasojë ka mbetur i varrë shtetasi Pjerin Xhuvani dhe janë plagosur shtetasit Emiljan Prenga, Pavlo Vuksani, Eltjon Bodinaku dhe punonjësja e policisë e forcës së posaçme “Shqiponjat”, Xh. S.

Nga këqyrja e vendit të ngjarjes janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 20 gëzhoja të kalibrave 9 dhe 11.1 milimetra, 4 predha, tre furgonë me logo të subjektit politik Partia Demokratike, automjeti fuoristradë ML pa targa dhe një automjet tjetër tip Benz, 11 telefona celular, pamje filmike etj.

Gjithashtu, në cilësinë e provës materiale shtetasit Arbër Paplekaj i është sekuestruar edhe një armë zjarri e tipit “Glock” .

Nga këqyrja e automjetit tip ML Benz pa targa, i gjetur në vendngjarje, grupi hetimor nuk ka konstatuar sende të kundërligjshme apo të dyshuara se mund të përdoreshim për shitblerje të votës.

Këto prova po i nënshtrohen ekzaminimeve të mëtejshme në Institutin e Policisë Shkencore.

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, nga grupi i posaçëm hetimor vijon puna intensive për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë ligjor të kësaj ngjarjeje, si dhe për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë ngjarje.

Policia e Shtetit do vijojë me forcën e ligjit për të mbajtur nën kontroll të plotë territorin, do të reagojë ligjërisht dhe proporcionalisht ndaj kujtdo që kërcënon, intimidon apo shkel ligjin dhe do të krijojë të gjitha kushtet që qytetarët shqiptarë të votojnë të lirë.

LEXO TE PLOTE