Connect with Us

Ndalimi i grumbullimit më shumë se 10 veta/ Kaso: Rama po përdor pandeminë për zgjedhjet

Politikë

Ndalimi i grumbullimit më shumë se 10 veta/ Kaso: Rama po përdor pandeminë për zgjedhjet

Publikuar

-

Opinioni i ''Venecias''/ Ivi Kaso: Shuplakë për klasën politike

Situata pandemike në vendin tonë ka përplasur ashpër partitë politike në vend. Ndonëse numri i të infektuarëve dhe viktimave është i lartë, krerët e partive kanë nisur akuzat në drejtim të njëri-tjetrit.

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në Partinë Demokratike, Ivi Kaso ka deklaruar se demokratët nuk po bëjnë politik me pandeminë e COVID, siç mazhoranca i ka akuzuar.

Një gjë e tillë për Kason nuk është aspak e vërtetë, madje ai ka drejtuar gishtin nga qeveria duke e akuzuar se është ajo që po përpiqet që këtë situatë ta shfrytëzojë për të marrë avantazhe elektorale.

Kaso tha se denoncimet e bëra nga PD-ja janë solidaritet me shqetësimin e qytetarëve dhe mjekëve, jo mjet për të marrë pushtetin.

“Nëse ka një forcë politike që po përdor pandeminë për të marrë avantazh jo ligjor dhe të pamoralshëm është vetëm mazhoranca e drejtuar nga Rama, të solidarizohesh me qytetarët dhe shqetësimin e tyre, me mjekët heronj dhe infermierët nuk do të thotë që të mbyllësh gojën para shkeljeve të rënda, që në disa raste përbëjnë krime të rënda, detyrë që opozita e ka në çdo vend të botës”, tha Kaso.

Vendimi i Komitetit Teknik të Ekspertëve për të ndaluar mbledhjen me më shumë se 10 persona, Kaso thotë se e kufizon PD-në, por shtoi se janë marrë masa për të mos ulur efikasitetin e fushatës zgjedhore. Ndalur këtu, Kaso ka zbuluar se selia blu ka disa skenarë për të bërë fushatë zgjedhore në kohë pandemie, që është një gërshetim midis mënyrës tradicionale dhe asaj online.

LEXO EDHE:  Ditmir Bushati nga Shkodra/ PD kërkon të na mbajë peng nga çadra

“Vendimi i Komitetit Teknik, nga skema tradicionale e opozitës, shkakton një farë kufizimi, por kemi marrë masa që të mos ule efikasitetin e fushatës zgjedhore. PD është në kontakt të përditshëm me qytarqytetarët e të gjithë shtresave, zonave dhe denoncimet e shumta që ajo ka bërë, ne jemi në krah të qytetarëve jo vetëm për të mbledhur problematiket, por edhe ndihmuar në zgjidhje jo vetëm nga pikëpamja shëndetësore, por edhe ekonomike. Pandemia i kufizon mënyrat dhe mjetet që do përdoreshin në kohë fushate. Kemi gati disa skenarë, që ndërthurin jo vetëm metodologjinë tradicionale të fushatës, me ato që janë dhe risitë teknologjike me kontakte jo të drejtpërdrejta, mundësi që falë avantazheve teknologjike janë të pafundshme. Në varësi të sitiuatës në momentin jo vetëm të fillimit zyrtar, do të gjendet mënyra më e mirë për ë komunikuar me qytetarët, në mënyrë që ruajtja e shëndetit të qytetarëve të mos cënojë bërjen e një fushatës elektorale”, tha Kaso për Report Tv.

Ai nuk i kurseu akuzat për qeverinë se po përdorë administratën për fushatë.

“Kjo qeveri dhe ko mazhorancë po shfrytëzon në mënyrë të paligjshme burimet shtetërore dhe administratës në funksion të fushatës zgjedhore, por pavarësisht, kjo s’do e çojë drejt një rezultati pozitiv se jemi të bindur më shumë se kurrë se 25 prill do të prodhojë rotacionit”, përfundoi Kaso./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Publikuar

-

Nga

“Vendimi për zgjedhje të parakohshme në PD nuk u konsultua”/ Nishani: Tentativë për manipulim

Ish-presidenti Bujar Bishani dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, ka deklaruar se vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e ri nuk u konsultua me demokratët.

Nishani tha në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” se qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të procesit të zgjedhjes së kryetarit të ri të PD-së.

Nishani deklaroi se procesi  është i imponuar dhe sipas tij tregon se kjo është bërë për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.

“Mbledhja e Këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imponuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t’i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. 

LEXO EDHE:  Shifra alarmante në SHBA/ Shkon në mbi 350 mijë numri i vdekjeve nga COVID-i

LEXO EDHE:  “Trima” përballë amerikanëve, të dhjerë përballë “mullixhinjve”…!

PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës”, nënvizoi ish-presidenti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Duma i tregon Bashës si mundet Edi Rama

Publikuar

-

Nga

Deputetja e zgjedhur e PD, Grida Duma, ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në Syri tv, ku deklaroi ku u pyet nëse beson që Lulzim Basha do ta mundë ndonjëherë Edi Ramën.

Duma tha se pasi të kenë fitusr besimin tek publiku Basha mundet plotësisht.

‘Besoj që ai mundet.  Trajektorja e kësaj rruge ka qenë e gjatë. Ka qenë me eksperienca nga të cilat automatikisht duhet të mësojmë dhe duhet të përmirësohemi në një lloj perfeksionimi të situatës. Nëse kemi marrë vendimin që të mos përdorim mjetet e paduhura drejt pushtetit, gjithçka që i duhet Lulzim Bashës dhe çdo korpusi të lartë të PD, të forcojë me mjetet e forta që ka dhe të mos të bëjë më çështje ekuilibrash, balancash, qokash.

Parimet e duhura që ka ndjekur të bashkohen me mjetet e duhura dhe me një organizim supereficent. Nëse do ta bëjmë këtë pasi e kemi fituar besimin te publiku unë them që po mundet plotësisht, dhe këtë nuk e them me patetizëm partiak.’

Nuk kam asnjë iluzion ndryshe për Edi Rama, Unë kërkoj një mirëkuptim. Unë mund të kem sugjerimet e mia për formulën e bërë. Ne nuk duhet të jemi me më formulën përbashkuese, por me formulën përbashkuese që bën eficencën e madhe. Herë pas here ne kemi qenë më shumë luajal se eficente.’/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mentor Kikia: PD-ja duhet të zbresë që tani në terren për zgjedhjet e ardhshme

Publikuar

-

Nga

Mentor Kikia: PD-ja duhet të zbresë që tani në terren për zgjedhjet e ardhshme

Gazetari Mentor Kikia shpjegoi në “Ilva Now” se si duhet të veprojë Partia Demokratike që tani e tutje sipas tij, në mënyrë që të ketë një rezultat më të mirë në zgjedhjet e ardhshme.

Z. Kikia tha për PD-në se duhet të dalë që tani në terren për zgjedhjet e ardhshme, si edhe të gjejë një udhëheqës dhe një strukturë organizative e cila do të jetë e aftë për t’u përballur me Partinë Socialiste.

“Nëse ne themi se PS duhet mundur me frymë, unë mendoj se PD në këto zgjedhje, më shumë kishte frymë se sa kishte kalkulime konkrete. Duhet një PD që të zbresë në terren që tani për zgjedhjet e ardhshme dhe jo dy muaj para zgjedhjeve. PD-ja duhet të gjejë një udhëheqës dhe një strukturë organizative që të përballet me PS-në”, u shpreh z. Kikia.

“PD-ja duhet të zbresë në terren dhe të organizojë zgjedhjet e ardhshme dhe të mos ecë me idenë se na ka ardhur radha dhe do të dalim dy muaj para”, shtoi ai.

Mentor Kikia tha se në Shqipëri pritet që Partia Demokratike të jetë një model i demokracisë, mirëpo sipas z. Kikia në një vend ku sipas tij demokracia nuk është ende në nivelin e duhur, një parti nuk mund të përbëjë model të demokracisë.

LEXO EDHE:  Vrasja e katër protestuesve në 21 janar/ Rrëfehet Berisha, tregon si ndodhi ngjarja

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi i Ramës me biznesmenët kuksianë

“Po i kërkojmë PD-së që të jetë shkolla e demokracisë në Evropë. Unë mendoj që përpara se të jetë modeli i demokracisë, ku ta gjejmë të jetë, por s’mund të jetë një parti e veçantë modeli i demokracisë, në një shoqëri ku demokracia është shumë çalamane”, tha Mentor Kikia.

Sipas z. Kikia, PD-ja duhet të pranojë humbjen pasi rezultati i zgjedhjeve nuk do të ndryshojë, por megjithatë duhet ta çojë deri në fund procesin e kallëzimeve, në mënyrë që të vendoset drejtësi.

“Nuk ka çfarë t’i pranojë më humbjes, humbja ka mbaruar. Procesi i kallëzimeve dhe i ndjekjeve duhet të vazhdojë deri në votën e fundit dhe kjo nuk ka pikë dyshime. Thjesht do të bëhet drejtësi, nëse do të bëhet ai rezultat zgjedhjesh nuk do të  tjetërsohet”, u shpreh z. Kikia./euronews

LEXO TE PLOTE