Connect with Us

Masa të reja anti-Covid?/ Rakacolli tregon kur mund të ndodhin

Aktualitet

Masa të reja anti-Covid?/ Rakacolli tregon kur mund të ndodhin

Publikuar

-

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka dalë ditën e sotme në një konferëncë në të cilën ka bërë një panoramë të ecurisë së koronavirusit në vendit tonë.

Kreu i Urgjencës kombëtare, skënder Brataj u shpreh se se numri i thirrjeve kombëtare në Urgjencë nuk ka pësuar ndonjë rritje të madhe. Më tej Brataj tha se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 463 vizita të kryera në banesa.

“Nuk ka ndonjë rritje të madhe të numri i thirrjeve në Urgjencë. Janë zhvilluar 463 vizita në 24 orët e fundit në banesa. Janë marrë masa për menasxhamin më të mirë të shtretërve në spitalet Covid”, tha Brataj.

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha se mësimi në Universitete do të vijojë online dhe për një periudhë kohe. Për masa të tjera Rakacolli tha se do të nxiqen ecuria e pandemisë.

LEXO EDHE:  Zvicra në prag kolapsi/ Ezaurohen shtretërit në kujdesin intensiv

“Mësimi në Universiteti do të vazhdojë online dhe për një periudhë kohe. Masat e tjera do të jenë në varësi të vlerësimeve ditorë dhe javore. Nëse do të ndryshojnë numrat do të marrin masa të tjera. Beteja me Covid nuk është vetëm betejë spitalore.

Nëse qytetarët do të zbatojnë masat do të kemi mundësi të ndalojmë pandeminë. Qytetarët duhet të mbajnë maskat, të mos grumbudhohemi, të evitojmë pjesëmarrjet në ceremonitë familjare dhe aktivitete kulturore e sportive”, tha Rakacolli./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Mjafton vetëm pasaporta/ Një tjetët shtet heq kufizimet me Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Konfirmohen 23 fluturime për nesër/ TIA publikon listën

 

Pas vendimit të BE-së pak ditë më parë e cila hoqi kufizimet, edhe vende të tjera kanë filluar që të letësojnë masat për Shqipërinë.

Ditën e sotme TIA ka njoftuar se edhe Holanda i ka hequr kufizimet për Shqipërinë duke filluar nga data 24 Qershor.

Tjetër lajm i mirë/Hollanda

Hollanda heq të gjitha kufizimet për pasagjerët shqiptarë me pasaporta biometrike që udhëtojnë në Hollandë, duke filluar nga data 24 Qershor 2021.

1) Asnjë kriter testi

2) Asnjë kriter vaksine

I vetmi kriter, ju lutemi qytetarëve shqiptarë që udhëtojnë në Hollandë, të plotësojnë Formën e Deklaratës së Shëndetit. Formën e gjeni të listuar në këtë link:

https://ëëë.government.nl/…/information-for-passengers…

Ju lutemi, prindërve të moshuar u duhet ndihmë për plotësimin e formës. Nëse udhëtojnë, sugjerojmë që ta kenë të printuar me vete, kur të paraqesin biletën”, thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Greqia lehtëson masat nga Covid-19/ Mbajtja e maskave jo e detyruar në ambiente të hapura

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid-19/ Greqia lehtëson masat: Mbajtja e maskave jo e detyruar në ambjente të hapura

Ministria e Shëndetësisë në Greqi, ka njoftuar se duke nisur nga dita e nesërme do të hiqet kufizimi për të mbajtur maskën mbrojtëse në ambientet e jashtme.

Nikos Hardalias është shprehur se ky vendim ka ardhur pasi rastet ditore dhe humbjet e jetëve janë në rënie.

“Pas sugjerimeve të Komitetit të Sëmundjeve Infektive ne do të lehtësojmë disa nga masat. Më konkretisht: Mbajtja e maskave mbrojtëse do të jetë e detyrueshme në ambientet e mbyllura, por jo në ato të hapura.

LEXO EDHE:  Një tjetër “VIP” për kurim special/ Adriatik Llalla infektohet me Covid dhe niset drejt Turisë

LEXO EDHE:  Zvicra në prag kolapsi/ Ezaurohen shtretërit në kujdesin intensiv

Ndërsa duke nisur nga 28 qershori, të hënën, do të hiqet ora policore, mund të lejohen grumbullimet deri në 10 persona, si dhe plazhet do të jenë të organizuara në 120 persona për 1000 metër katror”, tha Hardalias./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 30 Qershorit/ Kokona: Jemi në devijim të aspekteve procedurale të një shqyrtimi kushtetues

Publikuar

-

Nga

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret

Përfaqësuesja e Këshillit të Ministrave, Elira Kokona ka folur për zgjedhjet e 30 Qershorit ku është shprehur se ky proces ka të bëjë me votuesit. Sipas saj, për aq kohë sa kërkuesi nuk është as votues dhe as subjekt politik , atëherë ka devijim total të aspekteve procedurale të një shqyrtimi kushtetues.

Ajo gjithashtu theksoi se qëllimi i vet ekzistencës së Shoqatës nëpërmjet kryetarëve nuk mundet të kryesohet apo përfaqësohet nga ish-kryetarë.

Ky proces ka të bëjë me votuesit, për aq kohë sa kërkuesi nuk është as votues dhe as subjekt politik jemi në devijim total të aspekteve procedurale të një shqyrtimi kushtetues. Mund të ketë subjekte që i drejtohen Gjykatës Kushtetuese por duhet t’i drejtohen jo me një rol parësor,  por pasi i kanë shteruar nivelet e tjera të gjykimit.

Jemi e kushtet e një shoqate e cila nuk ka në parashikimet e akteve te veta themelore aktet politike dhe as një aktivitet për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Për këtë arsye qëllimi i vet ekzistencës së Shoqatës nëpërmjet kryetarëve nuk mundet sipas vullnetit të kryesohet apo përfaqësohet nga ish-kryetarë. Prezent në proces kemi një ish-kryetar dhe një profesionist i autorizuar nga një ish-kryetare.

Të gjitha rastet kur një kryetar pret që në detyre të vijë një kryetar tjetër nuk mund të shfrytëzojë mbajtjen edhe të postit të një shoqate. Kryetari aktual i shoqatës ka marrë detyrën në vijim të periodicitetit te caktuar. Jemi ne kushtet e mungesës se përfaqësueshmërisë në këtë seancë”, u shpreh Kokona./ CNA.al

LEXO TE PLOTE