Connect with Us

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Life Style

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Publikuar

-

Ju ndodh shpesh të ndjeni dridhje të bezdisshme në sy?/ Zbuloni arsyen pse ndodh dhe si ta ndaloni atë

Është goxha e çuditshme kur jemi në publik dhe papritmas ndiejmë se syri ynë ka filluar të dridhet, që të gjithë ta shohin. Ne në fakt kemi një lajm të mirë për ju, ato spazma janë aq minimale sa që të tjerët nuk i vërejnë ato dhe, zakonisht, ato nuk përbëjnë ndonjë kërcënim për shëndetin tuaj. Megjithatë, ato janë mjaft irrituese, prandaj le të shkojmë në fund të arsyes pse ato ndodhin në radhë të parë.

Si ta kuptoni se dridhja e syve tuaj është e padëmshme

Spazmat e pavullnetshme të syrit quhen miokimi dhe ato më së shumti synojnë kapakun e sipërm. Ato janë plotësisht të paparashikueshme dhe zakonisht zgjasin nga disa sekonda në disa minuta. Në raste të rralla, ato madje mund të zgjasin deri në një muaj të tërë. Një dridhje e syve është pa dhimbje dhe zakonisht kalon vetë, kështu që nuk kërkon ndonjë trajtim të veçantë. Sidoqoftë, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore nëse po përjetoni simptomat e mëposhtme:

LEXO EDHE:  Nga se e humbi jetën Nehat Kulla?/ Skënder Brataj: Deklarata ime u keqinterpretua

Qepalla juaj mbyllet plotësisht gjatë një dridhjeje.

Spazmat fillojnë të ndikojnë në pjesën tjetër të fytyrës tuaj.

Një dridhje e syve zgjat për disa javë.

Ka një shkarkesë të pranishme.

Qepalla juaj duket e varur.

Çfarë saktësisht shkakton dridhje të syve tanë dhe cila është mënyra për ta parandaluar atë?

1-Tendosja digjitale e syve

2-Mungesa e gjumit

3-Stresi

4-Dietë jo e shëndetshme

5-Konsumoni shumë kafeinë

6-Alergjitë

Si të ndaloni një dridhje të syve kur po ndodh

1-Vendosni një kompresë të ngrohtë.

2-Shtrëngoni fort sytë.

3-Masazhoni qepallën tuaj të poshtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Komplimenti më i bukur që mund ti bëni çdo shenje të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Komplimenti më i bukur që mund ti bëni çdo shenje të horoskopit

Dashi

“Të shoh vetëm ty”

Dashi ka vullnet të fortë,  është trim dhe konkurrues. Ata posedojnë cilësi heroike ”. Kjo është arsyeja pse të qenit figura model për të tjerët është kaq e rëndësishme për Dashin.

Demi

“Unë e di që gjithmonë mund të besoj te ti.”

“Demi është i sinqertë dhe i besueshëm”, thotë Backe. Kjo është arsyeja pse nëse vërtet dëshironi të komplimentoni natyrën e një Demi, tregojini ata se sa e vlerësoni.

Binjakët

“Të jesh me ty është gjithmonë emocionuese.”

Binjakët janë gjithmonë në ndryshim dhe gjithmonë në lëvizje. “Ata duhet të stimulohen vazhdimisht intelektualisht dhe të bëjnë diçka”, shpjegon Backe.

Gaforrja

Ndihem mirë me ty.

Ata krenohen me jetën në shtëpi dhe familjen. Përpiqen që të dashurit e tyre të ndihen të sigurt.

Luani

“Unë e admiroj besimin tuaj”.

Shumë prej nesh kanë mungesë të besimit që na nevojitet, ndërsa disa njerëz kanë pak shumë. Luanët janë të shkëlqyeshëm në lëshimin e besimit pa u parë si arrogantë. “Ata janë udhëheqës të pavarur, me vullnet të fortë dhe të mirë”, shpjegon Backe.

Virgjëresha

“Ju jeni aq i mirë në leximin e njerëzve.”

Ka shumë mënyra për të komplimentuar një Virgjëreshë sepse ata duan të jenë të shkëlqyeshëm në gjithçka.

Peshorja

“Më bën një person më të mirë.”

Në astrologjinë perëndimore, Peshoret njihen si ndërmjetësuesit e mëdhenj. Ata qëndrojnë për ekuilibër dhe drejtësi dhe priren të kenë përgjigjen më të mirë për pothuajse çdo problem.

LEXO EDHE:  Habit Berisha/ Fleckenstein sulmoi Kryemadhin për shkak të një vajze

LEXO EDHE:  20-vjeçari autori i helmimit të nxënësve dhe mësuesve shqiptarë në Maqedoni

Akrepi

“Personaliteti juaj është magnetik.” Akrepat përshkruhen nga Backe si ” kuriozë dhe misteriozë”. Nuk ka asnjë shenjë të zodiakut aq joshëse sa kjo. Ekziston diçka e paditur për Akrepin – e cila është ajo që e bën kaq intriguese bashkëveprimin me të.

Shigjetari

“Me ty kaloj gjithmonë momente të mira.”

Shigjetari është jashtëzakonisht popullor midis shenjave të tjera. Shumica e njerëzve tërhiqen natyrshëm nga sjellja e tyre argëtuese dhe e butë.

Bricjapi

“Mund të mbështetem gjithnjë tek ju.” Bricjapët janë ambiciozë dhe të vendosur. Atyre u pëlqen të jenë në orar. Për këto arsye, nëse doni që një punë të bëhet mirë, nxirrni një Bricjap për ta bërë atë.

Ujori

“Më pëlqen një njeri si ty.” Kjo frazë është një fakt, aq edhe një kompliment. ” Ujorët janë pionierë”, thotë Backe. “Ata mendojnë jashtë kutisë dhe e duan lirinë e tyre.” Çdo Ujor ka mënyrën e vet të shikimit dhe bashkëveprimit me botën.

Peshqit

“Ju gjithmonë dini saktësisht se çfarë të thoni.”

Peshqit janë shenja më emocionuese. Ata janë të mëshirshëm, krijues dhe intuitivë. Ata bëjnë rolin e terapistit, artistit, psikologut. Një njeri që i përket kësaj shenje do të jetë dëgjuesi më i mirë që njihni, dhe më i miri në dhënien e këshillave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pasi na prezantoi me djalin që i kishte “rrëmbyer” zemrën/ Marina Fara dhe i fejuari “arratisen” në Dubai

Publikuar

-

Nga

Pasi na prezantoi me djalin që i kishte "rrëmbyer" zemrën/ Marina Fara dhe i fejuari “arratisen” në Dubai

Marina Fara është komentuar shpesh në mediat rozë për historitë e saj të dashurisë.

Pak kohë më parë, ajo deklaroi se ishte në një lidhje dashurie duke na prezantuar edhe djalin që i kishte rrëmbyer zemrën.

Marina nuk tregoi asnjë detaj tjetër përveç imazhit të tij. Së fundi dyshja kanë preferuar të pushojnë në një nga vendet më luksoze në botë si Dubai.

LEXO EDHE:  Studim – Teknologjia shkaktare kryesore e rrudhave në fytyrë

LEXO EDHE:  Studim – Teknologjia shkaktare kryesore e rrudhave në fytyrë

Marina duke mjaft në formë teksa ka publikuar disa foto me bikini. Gjithashtu ajo ka treguar disa pamje mahnitëse të Dubait që mund ti shihni më poshtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Rrinë në këmbë si debile”/ Gazetari befason me deklaratën për “Telebingo-n”

Publikuar

-

Nga

“Rrinë në këmbë si debile”/ Gazetari befason me deklaratën për “Telebingo-n”

Gazetari Bledi Strakosha ka kritikuar emisionet si “Telebingo”, që edhe pse ka kohë që transmetohet në televizion vazhdojnë me të njëjtin format dhe skemë si vite më parë.

Strakosha tregon se prej vitesh televizioni shqiptar  frymëzohet ende nga televizionet italiane dhe një gjë që nuk i pëlqen aspak tek “Telebingo” është fakti se vajzat rrinë gjatë gjithë kohës në këmbë dhe nuk bëjnë asgjë.

Nëpër ‘game show’ ekzistojnë akoma por ama kanë një dinjitet tjetër. Tek “Telebingo” për shembull ne kishim ato vajzat që rrinin në këmbë tërë kohës. Nuk duhet të jetë ashtu. Si në Shqipëri dhe në Itali vazhdojnë të transmetohet ajo qasja që është mashkulli i pari pastaj femra që qëndron krah tij si plotësuese. Ato u rrijnë në krah, më falni që po e shpreh kështu por kështu po më vjen, si debile, pra që nuk kanë asnjë pozicion”, është shprehur gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE