Connect with Us

Habit Meta/ Maskën nuk e mbaj për të ruajtur veten, por për të dhënë mesazh te qytetarët

Politikë

Habit Meta/ Maskën nuk e mbaj për të ruajtur veten, por për të dhënë mesazh te qytetarët

Publikuar

-

Foto-Me raki dhe shoqëri/ Meta “shkelës i rregullt” i masave anti Covid

Presidenti Ilir Meta ka habitur me një deklaratë të bërë mbrëmjen e sotme, teksa po fliste për gjobën që mori për pjesëmarrjen e në ditëlindjen e aktorit Bes Kallaku.

Meta e cilësoi veten shembull përgjegjshmërie, ndërsa tregoi në Abc News se maskën nuk e mban për të mbrojtur veten.

Ndonëse të gjithë qytetarët e mbajnë për të mbrojtur veten dhe të tjerët që e rrethojnë, Kreu i Shtetit pranoi që maskën e mban vetëm për të dhënë mesazh të qytetarët.

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga Covid-19/ Humbin jetën pesë persona

Unë jam një shembull i përgjegjshmërisë. Dhe kur erdha këtu e patë si erdha. Unë nuk e mbaj maskën për të ruajtur veten, e mbaj maskën për të dhënë një mesazh për qytetarët”, deklaroi Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD nis mbledhjen e firmave/ Refuzon propozimin e Korab Litës

Publikuar

-

Nga

PD nis mbledhjen e firmave/ Refuzon propozimin e Korab Litës

Partia Demokratike ka nisur me mbledhjen e firmave për tu regjistruar në Komisonin Qendror të Zgjedhjeve si parti politike. Deri tani, PD ka mbedhur 10 mijë firma nga mbështetësit e saj, ndërkohë që i duhen edhe 5 mijë firma të tjera. Pak ditë më parë, ishte deputeti i opozitës në Parlament Korab Lita ai i cili iu vetëofrua demokratëve për t’u deklaruar si deputet i PD, në mënyrë që të shmangej mbledhja e 5 mijë firmave, por nga selia blu, kjo kërkesë nuk është marrë parasysh me argumentin se ata nuk i njohin deputetët e rinj në Kuvend.

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Ivi Kaso shprehet se PD ka mbledhur tashmë 10 mijë firma nga anëtarët e saj.

“Në bazë të parashikimeve që neni 28 ka për subjektet të cilët nuk kanë përfaqësim në parlament, duhet të paraqesin firmat, respektivisht 5 mijë firma për parti politike dhe 7 mijë firma për koalicion, një detaj burokratik i cili dhe nga ana jonë është përmbushur.

Tashmë PD ka mbledhur më shumë se 10 mijë firma dhe të tjera vijojnë të vijnë për të përfunduar procesin e regjistrimit. Sigurisht nuk ishte aspak e vështirë për partinë më të madhe në vend që numëron më shumë se 100 mijë anëtarë të regjistruar”, tha Kaso.

Nga ana tjetër, sekretari për çështjet ligjore në PD shprehet se nuk i njohin deputetët që kanë pranuar mandatin, duke theksuar se Parlamenti aktual është një fasadë.

LEXO EDHE:  Siç nuk e keni parë/ Eni Vasili duke kërcyer me nipin

LEXO EDHE:  Siç nuk e keni parë/ Eni Vasili duke kërcyer me nipin

“PD dhe opozita e bashkuar e kanë bërë të qartë fare mirë qëndrimin e tyre lidhur me legjitimitetin e parlamentit që në momentin që ato kanë vendosur të djegin mandatet dhe t’i japin fund farsës parlamentare.

Sigurisht një vendim i tillë është bërë publik dhe në më shumë se një rast qëndrimi i prerë dhe i shprehur publik i opozitës së bashkuar ka qenë ai i mosnjohjes së legjitimitetit të këtij parlamenti dhe nuk ka se si procesi i regjistrimit të kryhej duke u kthyer dhe duke legjitimuar kauzën që nga e opozitës së bashkuar, u bë kauza e gjithë shqiptarëve”, theksoi Kaso./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Publikuar

-

Nga

“Po tenton të blejë deputetët e opozitës”/ Mediu tregon qëllimin e vërtetë të Ramës

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka nisur tentativat për të blerë kandidatët e opozitës dhe sipas tij qëllimi i vetëm i tij është që të fitojë mbi 71 mandate në zgjedhjet e 25 prillit.

Gjatë një takimi me strukturat drejtuese në Tiranë, Mediu u shpreh se Rama po përdor të gjitha asetet e pushtetit për këtë regjim që sipas tij është i korruptuar.

“Edi Rama dhe njerëzit afër tij kanë filluar dhe po bëjnë presion mbi kandidatët apo eksponentë të opozitës, tentativa për t`i blerë dhe intimiduar ata, përfshirjen dhe angazhimin e të gjithë administratës në fushatën elektorale, të gjithë struktuarave të pushtetit qendror dhe lokal, duke përdorur të gjitha asetet e pushtetit në shërbim të këtij regjimi të korruptuar”, tha ai.

Sipas Mediut synimi i kryeministri Rama është që të fitojë I vetëm dhe një mandate tjetër qeverisës.

LEXO EDHE:  Besa Shahini refuzon të paraqitet në seancë/ Gjykata pushon çështjen ndaj Këlliçit

LEXO EDHE:  Siç nuk e keni parë/ Eni Vasili duke kërcyer me nipin

“Edi Rama deklaroi se po planifikon të vjedhë 75 mandate, për të qeverisur i vetëm përsëri dhe as faktet skandaloze të manipulimit të zgjedhjeve, as varfërimi i shqiptarëve, as shitja e interesave kombëtare, as devijimi i boshtit Euro-Atlantik të shqiptarëve, nuk ka për t`a ndalur Ramën në rrugën e tij të manipulimit, kontrollit të pushtetit, të shtetit dhe qytetarëve shqiptarë. Pra nëpërmjet parave të blihet politika dhe nëpërmjet politikës të shtojnë paratë në interes të krimit”, deklaron Mediu.

Ai e akuzoi kreun e qeverisë se i ka dhënë pushtet krimit të organizuar dhe e ka vendosur shtetin në shërbimit të kriminelëve. Duke folur për negociatat me PD-në për të dalë së bashku në një koalicion, ai tha se nuk është duke kërkuar Pazar por vlerësimin e çdo demorkati dhe republikani, si mënyrën e vetme për të mposhtur kryeministrin aktual./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sherri’ Mziu- Suli për një thertore/ Ironizon keq Patozi: ‘Rilindja’, luftë frontale ‘Republikës së Re’

Publikuar

-

Nga

“Sherri’ i Xhelal Mziut me Rakip Sulin për një thertore/ Ironizon keq Patozi: Po zihen kush e bën më të mirë kasaphanën

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka reaguar me ironi, pas lajmit se kryebashkiaku socialist I Kamzës, Rakip Suli, ka paditur Xhelal Mziun sot në SPAK për një thertore.

Me ironi Patozi, shkruan se Rilindja i ka shpallur sot luftë frontale Republikës së re.

“Lajmi më i madh sot qenka se “Rilindja” i paska shpallur luftë frontale “Republikës së Re” në Kamëz dhe për këtë paska kërkuar ndihmën e SPAK-ut.

Por këta janë aq të lodhur, sa që edhe kur duan të zihen më gjithë mend me njëri-tjetrin, bëhen tmerrësisht qesharakë.

Ngaqë mund të gjenin një temë tjetër, por jo pikërisht ndërtimin e një thertoreje. Sepse i bie që po kacafyten se kush e ka bërë kasaphanën më të mirë, i cili, në fakt, nuk është se nuk qëndron si debat.

Dhe pyetja tjetër është se përse është pritur që Xhelal Mziu të kandidonte për deputet në Dibër, që të zbulohej se ai paska bërë shkelje dhe shpërdorim detyre, kur ishte kryetar bashkie, përpara gati dy vjetësh.

Por kjo nuk besoj se ka ndonjë vlerë të madhe për kasapët, që gjuajnë dhe presin me dorën e majtë.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga Covid-19/ Humbin jetën pesë persona

LEXO EDHE:  Siç nuk e keni parë/ Eni Vasili duke kërcyer me nipin

 

LEXO TE PLOTE