Connect with Us

Efekti i masave anti-Covid/ Si po i neglizhojnë qytetarët?

Sociale

Efekti i masave anti-Covid/ Si po i neglizhojnë qytetarët?

Publikuar

-

Efekti i masave anti-Covid/ Si po i neglizhojnë qytetarët?

Prej muajit mars të këtij viti, vendi po përballet me virusin e rrezikshëm.

Pas daljes nga karantina, rastet e reja me Covid pësuan një rritje të ndjeshme. Vala e dytë e Covid, “trokiti” me ardhjen e vjeshtës duke sjellë kështu një numër të lartë të infeksioneve dhe viktimve. Duke analizuar situatën në të cilën ndodhet vendi, Komiteti Teknik i Ekspertëve, para disa disa javësh vendosi vendosjen me detyrim të maskës mbrojtëse në ambiente të hapura dhe të mbylluara.

Mirëpo, një numër i konsiderushëm qytetarësh nuk i binden këtij urdhëri. Cdo ditë Policia e Shtetit njofton për qindra gjoba të vendosur për qytetarët “rebelë”, madje nëpër rrethe, qytete apo fshatra larg Tiranës, kjo masë dukt gati e papërfillshme nga njerëzit. Duke vënë re një rritje shqetësuese të rasteve me Covid, ekspretët e shëndetësisë vendosën disa rregulla të reja anti-Covid.

Baret, restorantet dhe cdo aktivitet tjetër mbyllet në orën 22:00 në mënyrë që të njerëzit, kryesisht të rinjtë mos grumbullohen dhe të qendrojnë me orë të zgjatura nëpër ambiente të tilla për të mos u bërë vatër infeksioni.

Por sa efekektive është kjo masë?

Po të hedhim një sy nëpër lokale gjatë ditës e deri në orën 22:00 kur duhet të mbyllen, numri i njerëzve që i frekuentojnë është si në një ditë të zakonshme, sikur virusi të mos ekzistonte. Pra, sërish lokalet dhe restorantet mbeten një pikë e nxehtë e përhapjes së infeksionit.

LEXO EDHE:  Sërish shifra të larta në Kosovë/ Shënohen 10 viktima dhe qindra të infektuar me Covid-19

Mos lejimi i grumbullimeve me më shumë se dhjetë persona.

Mjafton të hedhim sytë nëpër autobusta e kryeqytetit për të kuptuar se ky rregull i vendosur nga ekspertët e shëndetësisë nuk ekziston.  Autobusat janë gjithmonë plot e përplot, nëpër stacione presin gupe të mëdha njerëzish që e kalojnë shpesh herë numrin dhjetë. Mos të flasim për qendrat tregtare të cilat tashmë që festat e fundvitit po afrojnë, kanë një dyndje të madhe njerëzish.

Edhe pse kudo maska është e detyrusheme, shumica e përdorin atë vetëm për t’i shpëtuar gjobës së policisë apo për tu lejuar të futen nëpër ambientet ku u kerkohet tek dera që ta vendosin. Kjo duket qartë nëpër rrugë, nëpër dyqane apo qendra tregtare, ku një numër i konsiderueshëm i qytetarëve mbajnë maskën të vendosur në mjekër dhe jo për të mbuluar gojën dhe hundën, duke u ekspozuar ndaj infektimit apo duke u bërë burim infeksioni për të gjithë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rikthehen ditët me diell/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Rikthehen ditët me diell/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Moti i paqëndrueshëm i kësaj të mërkure do t’i lerë vendin motit me diell dhe alternime vransirash.

Në orët e mëngjesit të ditës së enjte përveç rënies së temperaturave, në pjesën veriore parashikohet shi i dobët lokal.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, era do të fryjë nga juglindja e veriperëndimi e lehtë e mesatare në bregdet, shoqëruar me dallgëzim në det të forcës 3-4 ballë.

LEXO EDHE:  Pipero del kundër Ramës: Hiqi gjobat, shqiptarët janë gjobitur nga natyra

LEXO EDHE:  Pipero del kundër Ramës: Hiqi gjobat, shqiptarët janë gjobitur nga natyra

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 0°C deri në 10°C

zonat e ulëta 3°C deri në 18°C

zonat bregdetare 5°C deri në 17°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Varësia nga lëndët narkotike/ Mjeku Alban Haxhi tregon zgjidhjen e këtij problemi

Publikuar

-

Nga

Në programin shëndetësor të PD është edhe zgjidhja e problemit për abuzimin me lëndët narkotike dhe pijet alkoolike.

Doktor Alban Haxhi ka listuar disa pika për zgjidhjen e këtij shqetësimi ku listohen parandalimi dhe trajtimi i rastit.

Ai thekson se abuzimi me substancat narkotike dhe pijet alkoolike është një problem social që meriton vemendjen e duhur për të marrë rrugën e zgjidhjes.

Po e nis kete prezantim me disa pyetje…..

1. Kush nga ju sot ne rruge, ne pallat apo ambjentet pushimi, shkolla nuk ka pare te rinj qe konsumojne substanca narkotike? … Asnje!
2. Kush nga prinderit ne kete periudhe nuk eshte i frikesuar se femija i tij mund te bjere pre e nje substance abusive ne nje vend qe gjendet kudo?…..Asnje!
3. Askush nga ne te gjithe edhe ne momente te veshtira te njererzve qe na rrethojne qe kane rene ne gracken e ketyre substanca apo dhe alkolizmit kronik nuk ka gjetur zgjidhje per tu trajtuar apo risocializuar nga shendetsia jone aktuale apo risocializimi shoqeror. Eshte nje problematike kjo, per familjen shqiptare?…..Sigurisht po

Pergjigjet e ketyre pyetjeve shpjegojne mese miri ate qe une shoh cdo dite ne syte e te rinjve dhe familjareve me te cilet perballem si specialist shendeti…….
Ne perballemi me nje semundje te rende te nje shoqerie te pa mbrojtur sot ne kete kontekst duke hapur para te ardhmes tone nje varg te gjate te problematikave si aksidente, diagnoza te shtuara psikiatrike te te rinjve, vjedhje, vrasje, ulje te vigjilences morale dhe educative dhe deri humbje jete nga perdorimi I ketyre substancave.
Ajo qe une gjeta ne programin shendetsor te partise dermokratike eshte pikerisht implementimi dhe zgjidhja e ketyre problematikave shume te medha te shoqerise sone:

E para:
Forcimi i parandalimit te perdorimit te substancave abusive dhe alkolit nepermjet edukimit paraprak ne ambjente te ndryshme sic jane shkollat, ambjentet e punes dhe mediave duke sensibilizuar ne menyre te theksuar brezat e rinj mbi pasojat e shumta qe na ofrojne keto substanca dhe nga ana tjeter njohja e prinderve apo familjareve me simptomatologjine per te dalluar dhe parandaluar kete fenomen te femijet e tyre, apo familjaret e tjere te familjes.

E dyta:
Trajtimi me dinjitet i atyre pacienteve qe mund te kene rene pre e varesise ndaj tyre…. Krijimi i nje sistemi referues qe nga mjeku i familjes dhe tek specialist i kesaj fushe si dhe trajtimi afatgjate psikosocial i organizuar me qendra te edukimit social ne menyre qe keta te rinj apo familjare te varur nga to te rikthehen ne pjese normale dhe productive per familjen dhe shoqerine. Kjo kerkon dhe do gjeje zgjidhje ne programin tone shendetsor nepermjet trainimeve te stafeve mjekesore ,qe shpesh kane mungesa te dijeve ne kete sector, krijimit te qendrave educative pas detoksifikimit dhe grupeve anonim per alkolin.

E treta:
Kujt i ka rene rasti te perballet me keto lloj mjekimesh sot jane shume te shtrenjta dhe aspak te gjindshme ne treg! Programi jone ka ne plan te fuse ne skemen e trajtimit me rimbursim keto medikamente (ashtu si dhe shume te tjera te domosdoshme per rimbursim apo dhe me cilesore) dhe ti trajtoje keta paciente si te semure kronik te perkohshem deri ne rikthimin ne normalitet te tyre.
Pra e pare ne vija te pergjithshme vetem nga zgjidhja e ketyre problematikave do te kishim si shoqeri mijera te rinj dhe familjare te sheruar, do te kishim me pak aksidente, me pak vdekje me shume harmoni familjare dhe nje shoqeri me te shendetshme. Prandaj ne 25 prill votoni Partine Demokratike, votoni shendetin tuaj , te femijeve dhe familjes tuaj.
Faleminderit!
Dr. Alban Haxhi

LEXO TE PLOTE

Sociale

Manastirliu nxjerr shifrat/ Mbi 200 mijë gjyshe dhe gjyshër sot janë më të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Manastirliu nxjerr shifrat/ Mbi 200 mijë gjyshe dhe gjyshër sot janë më të mbrojtur

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu me anë të një postimi në rrjetet sociale nxjerr shifrat mbi fushatën e vaksinimit të moshës së tretë.

Manastirliu thotë se deri më tani janë vaksinuar mbi 200 mijë gjyshe dhe gjyshër që prej fillimit të muajit janar.

Ministrja thekson se është një lajm i mirë, pasi personat e vaksinuar mbi 70 vjeç janë më të mbrojtur nga Covid-19.

“Me lajmin e mirë se, më shumë se 200,000 gjyshe dhe gjyshër janë sot më të mbrojtur nga Covid-19”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE