Connect with Us

A po rrezikohet mbyllja e shkollave?/ Epidemilogu sqaron situatën

Sociale

A po rrezikohet mbyllja e shkollave?/ Epidemilogu sqaron situatën

Publikuar

-

“Arsimi në shpartallim”/ Shkollat ende pa regjistra 9 javë pas fillimit të mësimit

Pandemia e Covid-19 vijon të shoqërohet me rritje të infektimeve dhe viktimave, ndërsa Komiteti Teknik i Ekspertëve tha sot se situata e pandemisë është nën kontroll dhe nuk ka nevojë për panik.

Epidemiologu Artan Simaku gjatë një interviste në Euronews Albania tha se rritja e rasteve ka qenë e pritshme pasi stina e vjeshtës dhe e dimrit shoqërohen me ndërthurje të Covid-19 dhe gripit stinor.

Ai u shpreh se nga evidencat e deritanishme është konstatuar se shkollat parauniversitare nuk kanë ndikuar në rritjen e epidemisë në Shqipëri, ndërsa shtoi se nuk ka arsye për mbylljen e tyre.

“Që në fund të muajve të verës, dhe në fillimin të muajit shtator u parashikua që me ardhjen e vjeshtës dhe dimrit do të kemi rritje të rasteve dhe rëndim të situatës. Ishte parashikuar që gjendja do rëndohej. Aktualisht situata është nën kontroll. Në lidhje me shkollat, nga analizat që kemi bërë është vërejtur se nuk kanë patur ndikim në ecurinë e epidemisë në vendin tonë tani për tani. Për të parë efektet e masave izoluese duhet minimumi katër javë, kështu që edhe masa e mbylljes do të ndiqet me vijimësi situata për të parë efektet. Ka disa indikatorë që merren parasysh, është numri i shtrimeve dhe kapacitetet spitalore”, tha Simaku.

LEXO EDHE:  Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

Epidemiologu i njohur i tha gazetares Bruna Çifligu se virulenca e virusit nuk ka ndryshuar, por vazhdon të ketë të njëjtin intensitet. Sipas epidemiologut Simaku, virusi mund të izolohet vetëm nëse qytetarët do t’i respektojnë siç duhet masat anti-covid.

“Virulenca ka qenë e pandryshuar. Nuk i ka humbur virulenca virusit, ka qenë siç ka qenë tërë kohës. Në hyrje të pandemisë u hodh hipoteza se me ardhjen e verës do kemi ulje të transmetueshemërisë, gjë që nuk u realizua, dhe kështu kjo hipotezë u hodh poshtë. Ka qenë e njëjtë dhe vazhdon të jetë e njëjtë. Nëse respektojnë masat ulet transmetueshmëria, dhe ulet në mënyrë të dukshme. Nëse nuki respektojnë masat, shifra do të jenë të mesme dhe të larta”, tha ai./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shi dhe dëborë/ Zbuloni si do të jetë moti gjatë javës së ardhshme

Publikuar

-

Nga

Shi dhe dëborë/ Zbuloni si do të jetë moti gjatë javës së ardhshme

E hëna do të nis me mot kryesisht të vranët dhe më mesditë pritet të ketë kthjellime.

Të martën parashikohet të ketë reshje shiu, po ashtu edhe të mërkurë dhe të enjte, pritet një mot i kthjellët me reshje shiu të izoluara dhe lokale.

Nga fundi i javës do të rikthehen sërish reshjet e dëborës në zonat malore.

Postimi i plotë:

Java nis nesër me ditën e Hënë ndërsa moti parashikohet kryesisht i vranët e alternime afatshkurtra në mesditë kthjellimesh. Reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar dhe në kohë afatshkurtër në zonën e veriut deri të lartë. Në zonën e Alpeve, verilindje në lartësitë mbi 300 metër dhe juglindje mbi 800 metër do të ketë reshje tepër të dendura dëbore.

Gjatë orëve të para të 24-orëshit të ditës së Martë reshjet vijojnë me intensitet mesatar deri dhe të lartë në një pjesë të madhe të territorit. Pas orëve të mesditës reshjet humbasin intensitetin dhe bëhen të herëpashershme dhe intensitet të ulët. Në relievet malore në lindje të territorit reshje tepër të dendura dëbore te cilat gjatë ditës në zonën e veriut dhe jugut zbresin deri në lartësitë kodrinore 400-500 metër.

LEXO EDHE:  Shtohen rastet me Covid në shkolla/ Infektohet një tjetër mësues në Korçë, pozitiv dhe infermieri

LEXO EDHE:  Rastet pozitive nuk njohin ulje/ Ndërrojnë jetë nga Covid 4 persona

Dita e Mërkurë dhe ajo e Enjte parashikohen të kenë mot kryesisht të kthjellët dhe vranësira kalimtare e reshje shiu të izoluara dhe lokale.

Java mbyllet me ditën e Premte me rikthim të motit të vranët e reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët e lokalisht shtrëngata afatshkurtër. Duke nisur nga orët e pasdites reshjet bëhen të vazhdueshme me intensitet mesatar dhe të lartë në pjesën më të madhe të territorit. Përsëri reshje dëbore në relievet malore në lindje por me intensitet të ulët.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshje shiu dhe dëbore/ Ja si parashikohet dita e sotme

Publikuar

-

Nga

Reshje shiu dhe dëbore/ Ja si parashikohet dita e sotme

Ditën e sotme vendi ynë do të përfshihet nga një mot i paqëndrueshëm.

Reshjet e shiut do të jenë prezente të herëpasherëshme gjatë gjithë këtyrë ditëve, por për tu theksuar mbetet zona veriperëndimore dhe ajo jugore ku reshjet do të jenë intensive në intervale kohore nga 6 deri në 12 orë. Kjo situatë parshikohet të sjelli prurje të larta në lumenjt kryesorë të vendit (Drini, Buna, Vjosa).

Në veri-verilindje në latësin mbi 300 metra  dhe juglindje në lartësin mbi 800 metra reshje bore kryesisht ditën e diel dhe të henë.

LEXO EDHE:  Kufizimi i transmetimit të Covid/ Banka Botërore financon Shqipërinë me 15 mln euro

LEXO EDHE:  Deputeti “sypatrembur” nuk njeh Covidin/ Përdor qytetarët si “mish për top”

E gjithë kjo situatë do të shoqërohet me erë nga kuadrati i jugut me shpejtësi  mesatare 1-8m/sek,  e cila hera-herës stuhi ere përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore kryesisht me shpejtësi deri në 25-30m/sek. Deti i forcës 6-7 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Publikuar

-

Nga

“Dëmtimi i minares së xhamisë së Et’hem Beut”/ Myftiu hedh poshtë pretendimet: Lajm i pavërtetë

Gjatë ditës së sotme kanë qarkulluar në media disa foto që tregonin sëmtimin e xhamisë së Et’hem Beut në qendrën e Tiranës, sipasojë e punimeve të kryera aty pranë.

Por sipas myftiut të Tiranës, xhamia është drejt përfundimit të procesit të restaurimit të saj duke përfshirë të gjitha pjesët përbërese të saj.

Ai hedh poshtë lajmin se minarja e xhamisë është dëmtuar dhe se shumë shpejt ajo do u kthehet besimtarëve për të kryer adhurimet e tyre aty.

Në respekt të të gjithë besimtarëve, të cilët janë shqetësuar për xhaminë Et’hem Beu, pas disa lajmeve të pa vërteta që po qarkullojnë ditën e sotme, sqaroj se:

Xhamia Et’hem Beu është drejt përfundimit të një restaurimi të plotë dhe të detajshëm të saj. Nga minareja, çatia, afresket dhe deri te abdes-hanet. Restaurimi është bërë me kujdes dhe përkushtim të përkryer nga restauratorët, të cilët gjej rastin t’i falenderoj. Xhamia Et’hem Beu së shpejti, me ndihmën e Allahut, do t’u kthehet besimtarëve të kryeqytetit për të 5 vaktet e namazit” / shkruan ai në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE