VIDEO/ Barazim i parë në kampionat për Arsenalin, Pepe godet me kokë futbollistin shqiptar

-

Tifozët prisnin gola të shumtë dhe spektakël, por Leeds United-Arsenal u mbyll me rrjeta të paprekura. Vendasit dominuan takimin, edhe falë daljes me karton të kuq të Nicolas Pepe në minutën e 52-të.

Sulmuesi afrikan goditi me kokë shqiptarin Ezgjan Alioski dhe arbitri kryesor, pasi pa pamjet në VAR, i drejtoi të kuqen, duke lënë “Topçinjtë” me dhjetë lojtarë.

Ekipi i Marcelo Bielsas nuk rreshti së kërkuari golin e fitores, por Bernd Leno ishte në formë shumë të mirë. Miqtë u bënë të rrezikshëm vetëm në minutat e fundit, por Bakayo Saka gaboi përpara portës së Leeds.

Përfundimisht barazim 0-0, të dy skuadrat ndanë nga një pikë, të cilës më shumë iu gëzua ekipi i Mikel Artetës për mënyrën se si shkoi ndeshja.

Lampard mund t’i rikthehet sërish futbollit, gati të marrë drejtimin e një tjetër ekipi

-

Ish-trajneri i Çelsit, Frenk Lampard, është mes kandidatëve kryesorë për të zëvendësuar Roi Hoxhsonin në stolin e Kristal Palasit këtë verë.

Kontrata e teknikut veteran me londinezët skadon në fund të këtij sezoni dhe pavarësisht se ai u siguroi “Shqiponjave” një tjetër sezon në Premier Ligë, nuk është arritur asnjë marrëveshje për të rinovuar kontratën.

Sipas “The Telegraph”, legjenda e Çelsit është në krye të listës së dëshirave për të zëvendësuar 73-vjeçarin.

Lampard, i cili u shkarkua nga “Stamford Bridge” në janar, për t’i lënë vendin Tomas Tuhelit, ka shumë dëshirë për t’u rikthyer sa më shpejt në stolin e një skuadre tjetër të Premier Ligës.

Plas te Liverpuli, Mane refuzon t’i japë dorën Klopit

-

Fitorja 4-2 ndaj rivalëve të përjetshëm të Mançester Junajtid duhej të kishte kthyer humorin në ambientin te Livepruli, Por për çudi, situata te të kuqtë është shfaqur e tensionuar pasi tashmë duket se ka një përplasje mes një prej prej tre emrave më të rëndësishëm të kësaj skuadre në vitet e fundit, Sadio Mane, me trajnerin Jurgen Klop.

Në përfundim të ndeshjes, Klop hyri në fushë duke takuar çdo lojtar të skuadrës ë tij, ashtu si edhe kundërshtarët. Por kamerat filmuan Mane teksa refuzonte të takonte trajnerin, i cili mbeti i çuditur në ato çaste.

Klop u mundua ta shpjegonte këtë moment me faktin se nuk kishte shpjeguar para sfidës arsyen pse Mane e nisi ndeshjen nga stoli, duke i bërë vend Zhota në formacion në vend të tij.

“Nuk ka asnjë problem. Unë mora një vendim të vonë në stërvitjen para ndeshjes për të aktivizuar Diogon. Djemtë janë mësuar që u shpjegoj gjërat, por këtë herë nuk kisha kohë. Gjithçka është në rregull. Sadio ishte pak i inatosur, por vetëm kaq”, tha ai para gazetarëve duke u përpjekur që të minimizonte incidentin.

VIDEO/ Fitore shprese, Liverpool triumfon në “Old Trafford” pas shtatë vitesh

-

Kësaj radhe u luajt Manchester United-Liverpool, edhe pse tifozët vendas tentuan të krijonin sërish trazira. Sfida e prapambetur e Premier League, përfundoi 2-4 për skuadrën e Jurgen Klopp, që siguroi tre pikë shprese për objektivin Champions League.

“Djajtë e Kuq” e nisën më mirë takimin dhe në minutën e dhjetë kaluan në avantazh. Gol i Bruno Fernandes, i cili u ndihmua edhe nga devijimi i një mbrojtësi kundërshtar. “The Reds” reaguan dhe ia dolën të përmbysin rezultatin brenda pjesës së parë.

Në fillim Diogo Jota dhe më pas Roberto Firminho. Sulmuesi brazilian shënoi një tjetër gol në minutën e 47-të. United nuk ka asnjë objektiv në kampionat dhe po pret me padurim finalen e Europa League ndaj Villareal (26 maj). Gjithsesi, djemtë e Ole Gunnar Solskjaer shënuan një tjetër gol në mesin e pjesës së dytë me anë të Markus Rashford, por miqtë u përgjigjen me rrjetën e Momo Salah. Tre pikë të rëndësishme për Liverpool, që ia doli të rikthehet te fitorja në “Old Trafford” pas shtatë vitesh.