Connect with Us

Studiuesit japin këshillën: Ky produkt rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme

Shëndeti

Studiuesit japin këshillën: Ky produkt rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme

Publikuar

-

Studiuesit japin këshillën: Ky produkt rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme

Studimi i fundit mbi mishin e kuq dhe të përpunuar zbuloi se këto ushqime rrisin rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe enëve të gjakut. Studimi zbuloi gjithashtu se mishi rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme.

Këto zbulime të fundit mund të duket se kundërshtojnë një studim të mëparshëm botuar në vjeshtë në Analet e Mjekësisë së Brendshme  që bëri tifozët e mishit të brohorisnin. Ky studim raportoi se studiuesit nuk mund të thoshin me siguri se ngrënia e mishit të kuq ose mishi i përpunuar shkaktoi kancer, diabet tip 2 ose sëmundje të zemrës.

Ky studim u lajmërua nga shumë si një dritë jeshile për të ngrënë ato ushqime pa u përdorur. Por shumë studime që erdhën më parë gjetën lidhje midis mishit të kuq dhe të përpunuar dhe dëmtimeve shëndetësore. Dhe organizata të mëdha shëndetësore, të tilla si Shoqata Amerikane e Zemrës dhe Shoqata Amerikane e Kancerit, ishin të shpejtë për të rekomanduar kundër mbushjes së suxhukut dhe mishit të tjerë në dietën tuaj. Në vitin 2015, një rishikim i dëshmive i Organizatës Botërore të Shëndetësisë arriti në përfundimin se mishi i përpunuar është një substancë e provuar që shkakton kancer dhe se mishi i kuq ka të ngjarë të jetë gjithashtu.

Hulumtimi i ri përfshiu gjashtë studime të mundshme për gati 30,000 të rritur. Një gjykim i ardhshëm është ai që ndjek njerëzit me kalimin e kohës dhe mbledh periodikisht të dhëna për shëndetin e tyre. Në këtë rast, pjesëmarrësit u ndoqën deri në 30 vjet. Studiuesit zbuluan se ata që hanin vetëm dy porcione mish të përpunuar në javë kishin një rrezik 7% më të lartë të sëmundjes së zemrës dhe goditjes në tru. Mishi i përpunuar përfshin mish ushqimesh, qen të nxehtë, bratëurst, sallam dhe proshutë. Njerëzit që hëngrën dy ose më shumë racione të mishit të kuq të papërpunuar – të tilla si viçi ose mishi i derrit – kishin një rrezik 3% më të lartë të sëmundjes së zemrës dhe goditjes në tru.

LEXO EDHE:  “Zero tolerancë”/ AKU bllokon 136 kg mish në Dibër, ndëshkohen 4 subjekte

Ngrënia e dy ose më shumë racioneve në javë me mish të kuq ose mish të përpunuar shoqërohej me një rritje të rrezikut prej 3% të vdekjes gjatë studimit. Peshqit dhe shpendët nuk ishin të lidhur me një rrezik më të lartë të ngordhjes. Sa më shumë mish të kuq dhe të përpunuar të hanin njerëzit, aq më i madh ishte rreziku i tyre për sëmundje të zemrës, goditje në tru dhe vdekje të parakohshme, tha Allen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Jemi të detyruar ta vazhdojmë këtë betejë”/ Brataj fjalë të ndjera për humbjen e kolegëve

Publikuar

-

Nga

“Jemi të detyruar ta vazhdojmë këtë betejë”/ Brataj fjalë të ndjera për humbjen e kolegëve

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka reaguar për ndarjen nga jeta të mjekëve Bledi Nini dhe Ibrahim Kaziu nga koronavirusi.

Brataj thekson se të dy këta mjekë ishin “profesionistë të vijës së parë, që shpesh herë harrojnë edhe jetën e tyre në shërbim të pacientëve, të njerëzve në nevojë”.

“Covid-19 nuk kursen as bluzat e bardha.
Trishtimi i humbjes të jetës së dy kolegëve, Dr.Bledi Nini dhe Dr. Ibrahim Kaziu, ditën e sotme është i papërshkruar. Profesionistë të vijës së parë, që shpesh herë harrojnë edhe jetën e tyre në shërbim të pacientëve, të njerëzve në nevojë. Ne jemi të trishtuar port ë detyruar ta vazhdojmë këtë betejë, ne jemi të nderuar që ishit pjesë e ekipeve mjeksore. Ju qoftë dheu I lehtë, dëshmorë të një lufte të zgjatur, por që një ditë do të përfundoj falë edhe kontributit tuaj, por me çmim kaq të shtrenjtë.
Ngushëllime familjeve dhe të afërmëve të tyre.“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eugena Tomini: Do rimbursohen edhe rastet e dyshuara kur tamponi del negativ

Publikuar

-

Nga

Covid në Shqipëri/ Shefja e epidemiologjisë: Shumë shpejt do të hiqet ritestimi

Eugena Tomin, drejtore e Epidemiologjisë në ISHP dhe anëtare e Komitetit Teknik të Ekspertëve duke komentuar rekomandimin më të fundit për të alternuar mësimin në arsimin para universitar me mësim online, tha se vlerësimi i specialistëve ka nxjerr në fokus se për këtë grup moshë ka përhapje të ulët të COVID-19.

Znj. Tomini theksoi se, është rekomanduar mësim në distancë e alternuar me mësim në klasa në varësi dhe të zonave gjeografike ku përhapja e virusit ndryshon. Mjekja tha se, grup mosha që ka përhapjen më të madhe të COVID-19 është 20-35 vjeç.

“Për sistemin parashkollor është vërtetuar është shumë herë më i ulët pozitiviteti. Është gjykuar sipas skenarëve të Ministrisë së Arsimit që të alternohet mësimi online me pjesëmarrjen fizike”, tha ajo.

Anëtarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve nga ana tjetër bëri të ditur se nuk do të ketë asnjë kufizim për sistemin parashkollor pasi për këtë grup moshë ka transmetueshmëri të ulët duke thënë se nga 5 deri në 15 vjeç kemi një pozitivitet që varion deri në 2%.

LEXO EDHE:  Studim/Njerëzit shqetësohen më shumë kur qan një fëmijë djalë sesa një vajzë

LEXO EDHE:  Studimi interesant/ Na thuaj sa të ka kushtuar dasma, të të themi kur do të divorcohesh

Lidhur me shqetësimet për grumbullimin e shumë personave në stacionet e transportit urban, znj. Tomini këshilloi të moshuarit që të shmangin udhëtimet me autobus për të minimizuar kontaktet.

Për kapacitet e tre spitaleve COVID-19, znj. Tomini gjatë intervistës për Euronews Albania theksoi se aktualisht ka 15 deri në 18% të shtretërve bosh ndërkohë këtë javë pritet dhe hapja e spitalit covid-4.

Më pas faza tjetër do të jetë përfshirja e spitaleve rajonale, që aktualisht trajtojnë raste të formave të lehta të rasteve të dyshuara me covid.

Znj. Tomini tha se, rimbursimi i ilaçeve për rastet e dyshuara me coronavirus bëhen përmes recetave elektronike që plotësohen nga mjeku i familjes. Mjekja tha se rimbursimi ndodh edhe për rastet e dyshuara kur tamponi del negativ.

“Rimbursimi bëhet edhe në rastet negative për raste e lehta dhe të mesme. Është mjeku i familjes që e klasifikon rast të dyshuar. Rimbursimi bëhet përmes recetave elektronike, ku me anë të një kodi që i shkon pacientit merr medikamentet në farmaci”, përfundoi znj. Tomini.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Humbja e bluzave të bardha/ Reagon ashpër Arben Ivanaj: Nëse i doni mjekët…

Publikuar

-

Nga

Humbja e bluzave të bardha/ Reagon ashpër Arben Ivanaj: Nëse i doni mjekët…

Dr. Arben Ivanaj, Shefi Shërbimit të Hematologjisë, QSUT ka reaguar i revoltuar për humbjen e kolegëve të cilët luftuan me Covid-19, duke sakrifikuar dhe jetën e tyre.

Kështu kemi punuar dhe kur n’a kanë ofenduar, n’a kanë kërcënuar dhe kur politika ka hedhur baltë mbi ne, me të gjitha dështimet e saj, shkruan dr. Ivanaj në rrjetet sociale.

Nëse  i doni mjekët, krijojuni kushte të punojnë si në Europë, vijon më tej ai.

Doktora !

Boll se n’a n’xorret bojen, …boll !!! …gjithçka ka nje limit…nuk po “nxerrim gozhda me bythe”

…thjeshte po bejme punen tone, si gjithmone, …keshtu kemi punuar dhe kur n’a kane ofenduar apo n’a kercenojne me jete…dhe kur politika ka hedhur mbi ne te gjitha deshtimet e saja

….i doni infermiret, doktoret !? …krijojuni kushte te punojne si ne Europe, dhe ne te njeten kohe, kerkojuni llogari po si ne Europe…

..te nderojme dhe respektojme koleget tane qe humben jeten, te gjithe Ata, te cilet humben jeten ne kete epidemi….

LEXO TE PLOTE