Connect with Us

PD nxjerr videon/ Xhaçka harrxhon 10 mijë euro për helikopter

Aktualitet

PD nxjerr videon/ Xhaçka harrxhon 10 mijë euro për helikopter

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Xhemal Gjunkshi ka denoncuar ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila sipas tij po harxhon 10 mijë euro çdo javë nga taksat e shqiptarëve për fushatë zgjedhore në Dibër.

Përmes një postimi teksa publikon edhe një video Gjunkshi thekson se teksa vendi po përballet me pandeminë dhe qytetarët e thjeshtë nuk kanë mundësi të kryejnë tamponin, ministrja përdor helikopterin si taksi private.

Ish-deputeti shtoi më tej se qytetarët duhet ta lërgojnë këtë qeveri që tallet me ta dhe i vjedh.

“Minisitrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka u zhvat shqiptarëve 10 mijë euro çdo javë, që të vijë me helikopter në Peshkopi për fushatë elektorale. Në vend që paratë të shpenzohen për të ndihmuar njerëzit në këtë kohë të vështirë, Olta Xhaçka përdor helikopterin e Ministrisë së Mbrojtjes për fushatën e PS në Dibër.

10 mijë euro çdo javë, prej gati një viti do të thotë që vetëm Olta Xhaka, për interesa pricatë partiakë, ka shpenzuar gati gjysëm milioni euro nga paratë e qytetarëve.

LEXO EDHE:  Astrit Patozit dhe Doktorit, për Çakallin që shqyen kopetë/Nga Elvi FUNDO

Është një shpërdorim skandaloz, që revolton çdo qytetar, i cili harxhon 100 mijë lekë për tamponin në privat, që blen vetë bombolën e oksigjenit, që rri me frikë në zemër, se nuk ka ku të perplaset.

Shpenzimet marramendëse të Olta Xhaçkës, që për punë partie përdor helikopterin si taksi private, revoltojnë çdo biznes që vuan mungesën e mbështetjes nga kjo qeveri. Na kushton më lirë t’i largojmë këta njerëz të pashpirt dhe të pafytyrë, që tallen dhe vjedhin qytetarët”, shkruan Gjunkshi./CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha akuza Metës/ “Tokat e SHPK-së, s’kanë për të pasur më shiun e pushtetit”

Publikuar

-

Nga

Habit Meta: Jam i detyruar ta respektoj Bashën

Sharlatanizmi në politikën shqiptare është kthyer në standart. Në këtë vorbull bën pjesë edhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, që ashtu si disa kandidatë, që ai ka përfshirë në lista, “përshtyjnë në vendin ku lëpijnë”.

Basha, po shkon në zgjedhjet e 25 Prillit, me koalicione parazgjedhore dhe paszgjedhore me partinë e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit.

Basha firmosi me LSI-në e Ilir Metës, pasi më herët e kishte akuzuar dhe nuk kishte lënë gjë pa thënë ndaj tij.

Ai iu kërkon votën demokratëve dhe qytetarëve, që më pas të qeverisë me një person, që simbol ka bllokun e zi, zarfet dhe korrupsionin dhe të cilin më herët e  ka “masakruar”, po nga i njëjti pozicion që ka edhe sot.

Kujtojmë se në vitin 2015, kryetari i PD-së Lulzim Basha deklaroi pas një vizite në Gjermani dhe Bruksel se kishin mbështetjen e ndër kombëtarëve, lidhur me aksionin politik që opozita kishte nisur në atë kohë, për të larguar Kryetarin e Kuvendit, Ilir Metën, nga posti i tij, për shkak të akuzave të deputetit Tom Doshit.

Sërish më vonë, në vitin 2017, kreu i Partisë Demokratike, Lulëzim Basha,  nuk e ka ndalur retorikën e tij akuzuese ndaj Ilir Metës.

LEXO EDHE:  Astrit Patozit dhe Doktorit, për Çakallin që shqyen kopetë/Nga Elvi FUNDO

LEXO EDHE:  Ruli konfirmon CNA.al/ Hiqen 30% e listës së 2017

Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet  e përgjithshme në vitin 2017, Basha është tallur me Metën, duke ia quajtur LSI-në si shpk.

 

“Le t’i bjerë sa të dojë Ilir Meta daulleve, s’ka për të pasur më shi për tokat e SHPK-së. Tokat e SHPK-së s’kanë për të pasur më shiun e pushtetit, kështu që le t’i bjerë sa të dojë daulleve”, është shprehur Basha, gjatë hapjes së fushatës elektorale në Kukës.

Me SHPK e Metës, Basha po pret të fitojë zgjedhjet, në një kohë që Meta është i humbur dhe i njollosur dhe pret të përballet me drejtësinë për të gjitha bëmat që ka bërë në karrigen e politikës, duke filluar që nga krijimi i dyshimtë i pasurisë deri tek aferat e tjera si ajo e bllokut te zi dhe tek floriri i Krrabës, për të cilin Meta akuzohej nga ish kryeministri Sali Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

100 dështimet e Ramës/ Basha tregon sa përqind e shqiptarëve kanë dhënë ryshfet për shërbimet bazike

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit një tjetër dështim të qeverisë Rama përgjatë këtyre tetë viteve.

Basha këtë herë ngre pyetjen se sa përqind e familjeve shqiptare janë detyruar të paguajnë ryshfet për të marrë shërbime bazike?

Dy janë alternativat që Basha ka vënë si përgjigje të mundshme 10 përqind ose 34 përqind e familjeve shqiptare janë detyruar të paguajnë para për të marrë shërbimet bazike në institucione.
Sipas Bashës, përgjigja është 34 përqind e familjeve shqiptare kanë dhënë para për të marrë shërbimet.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Topollaj i ç’jerr “maskën” PD-së dhe PS-së: Mos bëni kot…

LEXO EDHE:  “Zgjedhjet ishin farsë”/ Demokratët e Sarandës shuplakë Bashës

Ndërkohë Basha i referohet edhe të dhënave të Transparency International, ku sipas saj vendi ynë renditet i pari në rajon me një nivel ryshfeti prej 34 përqind./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plagosja e policëve/ SHÇBA zbardh ngjarjen, si nisi konflikti 

Publikuar

-

Nga

SHÇBA nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin ka arrestuar 1 punonjës policie dhe 3 shtetas të tjerë në lidhje me ngjarjen e djeshme, ku mbetën të plagosur 3 persona.

Sipas njoftimit të SHÇBA, në datë 13 prill 2021 në Qendër Mamurras, rreth orës 13:50, tre shtetas kanë goditur me sende të forta, një punonjës policie, i cili në kushtet e vetëmbrotjes ka nxjerrë armën e shërbimit dhe pasi i ka paralajmëruar ata, ka përdorur armën, në fillim duke gjuajtur në ajër dhe pastaj nga goditja me sende të forta e shtetasve, ka kryer qitje të pakontrolluar duke plagosur shtetasin N.V. dhe dy kolegët e tij, punonjësit e policisë I.Z. dhe F.LL.

Të plagosurit janë jashtë rrezikut për jetën dhe ndodhen në spital për kurim të mëtejshëm.
Ngjarja ka ndodhur pasi punonjësit e policisë të Stacionit të Policisë Mamurras, në orët e paradites, kanë kryer kontroll në ambjentet e një lokali në pronësi të shtetasit L.F. për aktivitet të paligjshëm në fushën e lojërave të fatit.

Gjatë ushtrimit të detyrës punonjësi e policisë kanë hasur në kundërshtimin e shtetasit N. V. (M.F), i cili është shoqëruar në ambientet e Stacionit të Policisë Mamurras. Pas sqarimit të situatës, personi është lënë i lirë.

Rreth orës 13:50, kur punonjësit e policisë kishin ndërrruar turnet e shërbimit, dy vëllezërit i kanë dalë përpara punonjësve të policisë me qëllim goditjen me mjete të forta. Ndodhur para këtij fakti, punonjësi i policisë D.M. ka qëlluar me armë duke plagosur personat e sipërpërmendur.
SHÇBA nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin ka kryer veprimet hetimore të nevojshme dhe në 13.04.2021 u bë arrestimi në flagrancë i 3 shtetasve:
– GJ. (G) F., 40 vjeç, lindur e banues në Mamurras;
– N.V. (M.F.), 36 vjeç, lindur e banues në Mamurras;
– R.S. (F), 31 vjeç, lindur e banues në Mamurras.
Arrestimi i këtyre shtetasve u bë për veprat penale “Goditje për shkak të detyrës” dhe “Kanosje për shkak të detyrës” në bashkëpunim.

LEXO EDHE:  Astrit Patozit dhe Doktorit, për Çakallin që shqyen kopetë/Nga Elvi FUNDO

LEXO EDHE:  Fokusi i partive në fushatë/ Mëhilli: PS me vaksinimin dhe rindërtimin, PD me mitingjet

Nga grupi i posaçëm hetimor u sekuestruan si provë materiale 3 gëzhoja nga arma e zjarrit në posedim të punonjësit të policisë D.M. si dhe automjeti tip “Porsche Cayen” me të cilin udhëtonin autorët e dyshuar të ngjarjes.

Gjithashtu nga tërësia e veprimeve hetimore dhe pasojat e ardhura nga përdorimi i armës së zjarrit, u bë arrestimi në flagrancë i punonjësit të policisë Inspektor D. M., 45 vjeç, me detyrë trupë shërbimi pranë Stacionit të Policisë Mamurras, për veprat penale “Plagosje e rëndë në kapërcim të kufijve të mbrojtjes së nevojshme” dhe “Plagosje e rëndë nga pakujdesia”./CNA.al

LEXO TE PLOTE