Connect with Us

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH-së/ Nëse nuk ndërtohet infrastuktura e nevojshme, do të ketë valë të tretë

Shëndeti

Paralajmërimi i frikshëm i OBSH-së/ Nëse nuk ndërtohet infrastuktura e nevojshme, do të ketë valë të tretë

Publikuar

-

I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, David Nabarro ka kritikuar reagimin e Evropës ndaj pandemisë së koronavirusit, duke thënë se vendet nuk arritën të përfitonin nga një qetësi vere në rastet për t’u përgatitur për valën tjetër.

Nabarro i tha “Solothurner Zeitung” në Zvicër se Evropa ka të ngjarë të preket nga një valë e tretë e pandemisë vdekjeprurëse COVID-19 në fillim të vitit 2021.

Ata humbën ndërtimin e infrastrukturës së nevojshme gjatë muajve të verës pasi vunë valën e parë nën kontroll. Tani ne kemi valën e dytë. Nëse ata nuk ndërtojnë infrastrukturën e nevojshme, ne do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Nabarro.

LEXO EDHE:  Propagandë me pandeminë/ Neritan Ceka: Masat e qeverisë janë ekstreme

Ai gjithashtu tha se Evropa kishte shumë për të mësuar nga vendet aziatike.

Për pak kohë, Evropa shijoi nivele të ulëta të infektimeve  gjatë verës, por ato po rriten përsëri. G

Një problem i madh, shtoi Nabarro, ishte se shumë pak vendimmarrës politikë kuptuan që virusi po përhapet në mënyrë eksponenciale më tepër aritmetike.

Në Azi, ndërkohë, numrat janë relativisht të ulët sepse njerëzit janë plotësisht të angazhuar, ata marrin sjellje që e bëjnë të vështirë për virusin.

“Ata mbajnë distancën e tyre, mbajnë maska, izolojnë kur janë të sëmurë, lajnë duart dhe sipërfaqet. Ata mbrojnë grupet më të rrezikuara”, tha Nabarro./CNA.al

Burimi: https://www.dw.com/en/coronavirus-who-warns-of-covid-19-third-wave-says-europe-failed-to-learn-from-asia/a-55690325

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Publikuar

-

Nga

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ka treguar mbrëmjen e sotme se kur do të vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19.

Pipero tha në emisionin “Real Story” se ka informacione që vaksina do të vijë në Shqipëri shumë shpejt.

Sipas tij, vaksina do të vijë në vendin tonë në fund të muajit dhjetor, ose në fillim të janarit të vitit që vjen.

LEXO EDHE:  Propagandë me pandeminë/ Neritan Ceka: Masat e qeverisë janë ekstreme

Kam disa informacione që po punohet paralelisht me disa drejtime për ta marrë vaksinën njësoj me vendet e tjera të Europës dhe besoj se vaksina në Shqipëri do të vijë shumë shpejt, mendoj në fund të dhjetorit, fillimi i janarit. Nuk do jetë për të gjithë, por për atë fashën më vulnerabël, besoj do vijë shumë shpejt”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina”/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Publikuar

-

Nga

"Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina"/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Mjeku Pëllumb Pipero, ka folur mbrëmjen e sotme për vaksinën e Covid-19 dhe u shpreh optimist për efektin e saj.

Piperio tha se nuk pret mrekullira nga vaksina, por theksoi se ajo është zgjidhja për situatën.

Infeksionisti theksoi në emisionin “Real Story” se vaksina është shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës.

Të gjithë mendojmë dhe besojmë se zgjidhje për situatën e pandemisë është vaksina, të gjitha masat e tjera janë ndihmuese.

Unë nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina, ne duhet doemos të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm. Janë dy injeksione, menjëherë pas injektimit të parë nuk do të thotë se ke imunitet.

Unë jam besimplotë. Nëse vaksina është mbi 65% efektive, është një vaksinë e mirë. Vaksina është shumë e sigurt, shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës dhe një relaksim i madh për botën mjekësore dhe për qytetarët”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Publikuar

-

Nga

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Ditën e sotme ministria e Shëndetësisë raportoi për 20 raste të reja me Covid-19 në qarkun e Beratit.

Mësohet se ndër personat që kanë rezultuar pozitivë është edhe Prefektja e Beratit Valbona Zylyftari.

Gjithashtu raportohet se pozitive kanë dalë edhe 2 kujdestare në Qendrën e Zhvillimit “Lira”, 1 sanitare në maternitet dhe 1 punonjëse në zyrën e Arsimit.

LEXO EDHE:  “Koronavirusi është një grip”/ Nard Ndoka: Ka qarkulluar prej vitesh në Shqipëri

Ndërkohë, këto nuk janë të vetmet raste me Covid në institucione, pasi janë raportuar infektime edhe në DVP-në Berat, në shkolla, në zyrat e OSHE-së, në filialin e Postës Shqiptare dhe në fasoneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE