Connect with Us

Një tjetër intelektual i shtohet Lëvizjes për Ndryshim/ Jurgen Drrasati i bashkohet forumit rinor

Aktualitet

Një tjetër intelektual i shtohet Lëvizjes për Ndryshim/ Jurgen Drrasati i bashkohet forumit rinor

Publikuar

-

Një tjetër intelektual i shtohet Lëvizjes për Ndryshim/ Jurgen Drrasati i bashkohet forumit rinor

Lëvizja për Ndryshim po zgjerohet çdo ditë e më shumë, ku të rinj intelektual po i bashkohen kësaj force politike. Jurgen Drrasati është emri më i ri që i bashkohe Lëvizjes, në forumin rinor të saj.

Drrasati ka lindur në Shkodër dhe është arsimuar në Romë.

Aktualisht ai po studion në Universitetin “La Sapienza” për Shkenca Politike dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare.

“Jurgen Drrasati eshte nje tjeter i ri qe i bashkohet Levizjes per Ndryshim , ne Forumin Rinor te saj! Ai ka lindur ne Shkoder ne 1995.

LEXO EDHE:  “PD e dikurshme është kthyer në Republikën e Re”/ Topalli tregon çfarë ka ndryshuar nga dje sot

Ka bere liceun ne Rome . tani studjon ne Universitetin “La Sapienza” per Shkenca Politike dhe Marredhenie Nderkombetare.

Ai eshte aktivist politik si dhe eshte i angazhuar si vullnetar ne shoqata humanitare”, thuhet në njoftimin e Lëvizjes për Ndryshim./ CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Foto-lajm/ Xhemail Pasmaçiu alias Ylli Ndroqi dhe Mona urojnë Bajramin

Publikuar

-

Nga

Foto-lajm/ Xhemail Pasmaçiu alias Ylli Ndroqi dhe Mona urojnë Bajramin

Falja e Filter Bajramit është një nga ditët më të rëndësishme të besimtarëve muslimanë, pas një muaji sakrifice agjerimi.

Urimet kanë qenë të shumta në këtë ditë të shënuar, por nuk ka munguar as ajo e Xhemail Pasmaçiut alias Ylli Ndroqit dhe Monika Kryemadhit.

Pronari i RTV Ora që është sekuestruar nga shteti, i shoqëruar me bashkëshorten e tij dhe Mona së bashku me Endrit Brahimllarin kanë shkuar te Baba Mondi dhe i kanë uruar festën, ndonëse ky i fundit i përketë fesë bektashije.

LEXO EDHE:  “Qeveria po shpenzon për projekte elektorale”/ Melisa Braci: Buxheti i shtetit është në shkelje të ligjit

LEXO EDHE:  Mediu ftesë Patozit dhe Topallit/ Duhet të bëhemi bashkë që të rrëzojmë Ramën

Lidhjet e LSI me Xhemail Pasmaçiun alias Ylli Ndroqi janë shumë të hershme, dhe ata nuk mund të mos ishin bashkë për Bajram./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rezultati i zgjedhjeve/ Ylli Manjani tregon qarkun që mund të sjellë surpriza nëse rinumërohen votat

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve/ Ylli Manjani tregon qarkun që mund të sjellë surpriza nëse rinumërohen votat

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani thotë se rinumërimi është instrument që e përdor KQZ për të kuptuar a është vlerësuar drejt rezultati apo jo në ato raste ku rezultati është vërtet i ngushtë, duke sjellë rastin e Beratit ku mandati është ndarë për 77 vota.

Sipas Manjanit, nëse ka patur parregullsi rezultati mund të kthejë, por sipas Manjanit, Gjirokastra ku rezultatin e ka shumë më të theksuar, diferencat janë aq të mëdha sa nuk ja vlen të hysh në këtë procedurë.

Procesi i rinumërimit është proces hetimi, KQZ mund ta vendosë edhe pa kërkesën e partisë. Rinumërimi është instrument që e përdor KQZ për të kuptuar a është vlerësuar drejt rezultati apo jo në ato raste ku rezultati është vërtet i ngushtë. Nëse për 77 vota në Berat ikën një mandat këtu sigurisht rinumërimi mund të jetë një instrument për të kuptuar se ndoshta me të vërtet ka pasur parregullësi.

Po kështu ka një pretendim se në qendra votimi janë gjetur fletë votimi më shumë se votues. Këtu jemi para një pavlefshmërie e cila realisht ndikon në rezultat. Është një rast shumë më evident se Gjirokastra ku rezultatin e ka shumë më të theksuar, diferencat janë aq të mëdha sa nuk ja vlen të hysh në këtë procedurë. Sigurisht për efekt të transparencës publike mirë do ishte të ishte gjetur një mekanizëm për ta vlerësuar qoftë dhe për efekt të ndjekjes penale por në këtë rast KQZ është më shumë e fokusuar drejt rezultatit”, u shpreh Manjani për Ora News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Për herë të parë/ Italia emëron grua në krye të shërbimeve sekrete

Publikuar

-

Nga

Elisabetta Belloni është bërë gruaja e parë që do të udhëheqë shërbimet sekrete të Italisë. Kryeministri italian, Mario Draghi, njoftoi se ish-ambasadorja Belloni është zgjedhur në krye të Departamentit të Sigurisë së Informacionit.

Departamenti mbikëqyr shërbimet e huaja dhe të brendshme të inteligjencës së vendit dhe i raporton drejtpërdrejt Qeverisë italiane.

E lindur në vitin 1958, Belloni ka qenë një nga vajzat e para që i është bashkuar Institutit prestigjioz – dhe dikur ekskluzivisht vetëm për meshkuj – Massimiliano Massimo në Romë, ku ka studiuar edhe kryeministri Draghi.

Pasi ka shërbyer si diplomate në Vjenë dhe Bratislavë, ajo ka drejtuar njësinë e krizës në Ministrinë e Jashtme italiane nga viti 2004 deri më 2008. Gjatë asaj kohe, ajo është marrë me shtetasit italianë të vrarë ose të plagosur jashtë vendit, përfshirë kidnapimet në Afganistan dhe Irak, dhe ka mbikëqyrur operacionet e shpëtimit të italianëve të prekur nga cunami shkatërrues në Oqeanin Indian, në vitin 2004.

LEXO EDHE:  “Qeveria po shpenzon për projekte elektorale”/ Melisa Braci: Buxheti i shtetit është në shkelje të ligjit

LEXO EDHE:  “Kemi nevojë për një frymë ndryshimi”/ Të rinjtë i bashkohen lëvizjes së Jozefina Topallit

Emërimi i saj në pozitën e re u mirëprit nga politikanët italianë. “Një grua e guximshme”, tha kryetari i partisë Lega Nord, Matteo Salvini. REL

LEXO TE PLOTE