Connect with Us

Nga Mitro Çela/ KU KA LINDUR KOÇO DEVOLE?!

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ KU KA LINDUR KOÇO DEVOLE?!

Publikuar

-

Shakaja e fundit e Koço Devoles
—Nga Kuçova apo Çarçova?-
-Alo…Koço! Kam bërë një esse.
-Ma dërgo! Kur të jem i lirë do ta këndoj!
-Pse edhe në karantinë nuk të del koha?!
-Unë Koço Devole, jam më i zënë tani pa punë, se sa kur bëj humor në skenë?!
Esse.
Babai im? Me zanat shofer.
Mamaja? Shumë pjellore. Kishte lindur 10 fëmijë.
Mes nate. Dialog:
Mamaja. Kujdes! Përdor frenat!
(Në atë mot, nuk kishte mbërritur në katund prezervativi.)
Babai: Pa merak. Frenat i kam top…
Erdhi orgazma… U dëgjua një obobo… dhe një psherëtimë lezeti…
Kaluan 9 muaj.
Dëda (gjyshja) dha sihariqin:
– Djalë!…
Nga katoi u dëgjua zëri i babait…
– Lopa e bëri viçin…
…Kaloi java. Ra telefoni.
-Alo…Biri im! Është i bukur humori kur e dëgjon. Por i rëndë, i rëndë shumë kur e shkruan! Në atdheun tonë mama, ka qindra poetë e shkrimtarë. Por numërohen me gisht ata që shkruajnë humor?! Dritëro Agolli, Filip Çakuli, Pëllumb Kulla dhe më i madhi Qamil Buxheli!Mendimi im për esse-në?
Së pari: ti thua babai mballosi mamanë? Ku është humori? Çiftet këtë zanat kanë: të mballosen sa kanë takat!
Së dyti: aksident! Me statistika 90 përqind e lindjeve vinë nga aksidentet. Pa aksidente nuk do gjenim asnjë kopil për be!
Së treti: Më gjej një katund ku bagëtitë dhe gratë nuk lindin në një ditë!
-Po zotrote, me seks humori je gatuar?
Ai:-Jo. Humori im, lindi pasi dola nga mitra. Në atë mot jetonim në Kuçovë. Nga materniteti në gjëndjen civile.
-Ku është humori?!
-Duro or i uruar! Kur më zunë sikletet, me letra, doli se kisha lindur në Çarçovë. Përmet?!
-E sajove për humor?
-E kam ruajtur pasaportën e vjetër. Bile e mbaj si hajmali ne xhep!
Hapi protofolin. Nxorri pasaportën. E vogël. Ma pak faqe. Ngjyrë vishnjë. E hapi.
Vend lindja:
Çarçovë?!
-Po ti paske lindur me këmishë! Ata që lindin në Çarçovë, plus mikun, marrin pasaportë greke!
-Humor apo do të tallesh?
-Ke besim tek Mitroja?
-Si tek perëndia!
-Dëgjomë dhe besomë? Bile: të ndaloj të flasësh. Ti je i madh në skenë. Por “aguridh”, në skenën e jetës! Pse të takon të jesh edhe shqipo edhe helen?
Në Çarçovë jetojnë minoritarë grekë. Unë kam mik kryetarin e komunës, Veli Mehmetin. Po e marr në telefon që tani:
-Alo! Si të kam Veli djali?Kur të vish në Tirane, të presim për drekë tek Sky: Koço Devole, Filip Çakuli
dhe Lad Kosta…
-Bisedën e dua treshe. -Tha Koçoja. -Nuk dua qe Filipi të talli menderen.
-Sa te takojmë Veliun, po të tregoj historinë si zbulova vendlindjen-Tha Koçoja.-
-Ti e di që më arrestuan në Itali. Demek për drogë! Ka kaur aq trim, si puna ime, që të shesi e blejë drogë?
-Me traget mbërrita në Bari. Gjeta një makinë për në Milano. Muhabet me shoferin. Në dorë mbaja si lodër një pult.
Na ndaluan dy policë. Një mashkull. Një femër. Mashkulli i tha shoferit:
-Dokumentat!
Femra më tha mua:
-Xhaxhi! Ma jep pak pultin!
Ja dhashë duke buzëqeshur.
Ajo shtypi dy sumbulla…Diçka kërciti dhe u hap një kuti.
Ruana Zot: mbushur me miell?
-Për petulla?!
-Jo. Për byrek!Pastaj skenari ishte i thjeshtë. Zgjatëm duart. Pranga. U futëm në rajonin e policisë.
-Ç’është kjo hata! -Fola unë me nerv.-Një pepino i vë prangat, për një pult, humoristit më të madh të trojeve tona?! Unë mendoj që proçkën ta ka bërë Partia Socialiste. Ti je demokrat i sahatëve të para. Duke të burgosur ty, Koço Devole, për drogë dëmtohej imazhi i demokratëve!
-Duke ndënjur me mua, qënke bërë edhe humorist, Mitro Xhani! Sa për kulturë. Kur isha ne birucë, u bë një peticion i firmosur edhe nga Fatos Nano, Ilir Meta, Berisha, Jozefina Topalli, Gramos Ruçi! Por mos më ndërhy kur llafos, si Vasilika -Filipit, kur tregon barcaleta!
-Parafytyro një birucë. Në mes. Tavolina. Mbushur me shkresa. Hetusi i çoroditur. Pyeti:
-Ku ke lindur?
-Në Kuçovë!
Polici zgurdulloi sytë, sikur kishte përpara qoftëlargun.
Polici:-Kush merret me drogë, është edhe mashtrus. Zyrtarisht ke lindur në Çarçovë?!
Ngrita supet. Herë e parë që e dëgjoja.
-Këtej do nisim hetimin?!-Tha italiani.-
Kaluan dy ditë. Më ftoi hetuesi. Jo në birucë. Në zyrë. Duke qeshur më tregoi për gabimin e gjëndjes civile në Kuçovë. Pastaj më pyeti:
-Kaq i madh je ti Koço Devole, sa peticionin e kanë firmosur të gjithë politikanët shqiptarë?!
-Politikanët qeshin kur unë dal në skenë. Por më zgërdhien kur më paguajnë. Çdo muaj marr 350 dollarë!
…Dhe u mbyll historia..
-Kaluan nja dy vjet. Do shkoja në Amerikë. Duhej viza. Në ambasadë më priti konsulli.
-Nuk merr vizë, pa e ndarë zyrtarisht ku ke lindur: në Kuçovë apo në Çarçovë?!
-Po halli? Përfundova në gjykatë. Bir o Mina! Duheshin dëshmimtarë. Te gjithë o të vdekur; o me një këmbë në varr! Pagova ca koqe leku. Fallcifikova ca dëshmi. Gozhda me goxhdë. Gabimi në gjendjen civile, u rregullua me fallcifikim në gjykatë!…
Erdhi për drekë edhe Veli Muhameti. U ulëm për kafe.
-Do e rregullojmë. Zyrat në Çarçovë u bënë shkrumb e hi në vitin 1997-të. Ti nuk e di. Por ke lindur në Biovishtë-fshat minoritar. Unë po flas me kryetarin e bashkisë në Konicë: qirja Prodromos (Maqi )Haxhifre. Jemi miq të vjetër…
Kaluan tre muaj. Në telefon Veliu.
-Çdo gjë ok. Bashkë me Koçon do hani drekë në Burizanë. Vend turistik afër Konicës…
Kaluam kufirin tek “Tri urat”. U ulëm në një bujtinë. Nga Konica kryetari kishte marrë një përkthyes. Veliu mungoi.
Na pyeti kryetari: dini greqisht
Unë: -Di vetëm fjalën :”Lefta”!
Kryetari: -Mos shko më tej.
Koço:-Kuptoj shumë. Flas pak!?
Kryetari: -Si quhen: Babai, mamaja, gjyshi, gjyshja, vjerri dhe vjerra?
Koçoja: Lefter. Anastasi. Jorgo. Penelope…
Kryetari: -Ti qënke më grek se sa unë. Do mbushësh ca formularë. Do vish në Konicë dhe do betohesh, siç betohen helenët! Hajt gëzuar…
U ndamë. Rrugës për në Tiranë i rraha krahët:
-Urime pali-kari!
-Po u betova për Greqinë, -tha Koçoja, -fshihet “pali” dhe mbetet K… me gërmë të madhe! Do dukem si iangjent i asfalisë?!
….Le ta harrojmë këtë histori.
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Protestë nga demokratët e Korçës/ Bashkë me Salianjin duam edhe Gridën

Publikuar

-

Nga

Përjashtimi i Ervin Salianjit nga komisioni “Ruli-Luli”, nuk është pritur mirë nga demokratët e Korçës, të cilët kanë filluar protestën.

Një ditë më parë, një grusht me njerëz u mblodhën për të brohoritur dhe për të kërkuar që Ervin Salianjin ta kenë aty patjetër.

Por, ka edhe një tjetër detaj.

Shumica e tyre bërtisnin për Ervinin, me shpresën se në zgjedhjet e ardhshme Lulzim Basha do të çontë bashkë me të edhe Grida Dumën. G.D.-në e famshme të Salianjit në parlament.

LEXO EDHE:  Incidenti në Landfillin e Sharrës/ Zhupa: Rama e Veliaj po fshehin pronarët e inceneratorëve, nuk do na ndalin

LEXO EDHE:  Gjendet një granatë në Laprakë/ Ndodhej pranë banesës së ish-komandatit të FNSH

Demokratët e Korçës mezi presin që Grida Duma të jetë pjesë e fuqishme e strukturave të PD-së, lokale, bashkë me Ervinin.

Të hanë, të pinë, të shajnë e të bëjnë çfarë të duan. Mjaft që ata të jenë bashkë në gjirin e partisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Satirë për të mos u humbur/ Ç’do thonë për Ramën një ditë pas 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Rama del në mbrojtje të Carlo Bolinos/ Sulmi i Metës skandaloz, çfarë dreqin do akoma…

Nga Agim Xhafka

Majko:- Më budalla nuk kisha ndeshur në jetën time. Ndaj i hapa rrugë kaq vjet.

Braçe:- Në asnjë mbledhje qeverie nuk mori pjesë. Se s’ia kishte haberin.

Shalsi:- Nuk vodhi me lezet siç premtuam.

Spiropali:- Skënderbeut ky t’i hajë kakën. As kalit nuk iu afrua.

Ulsiu:- Për pak morëm me qafë dhe Metën.

Ulqini:– Nuk më la të flisja njëherë pa do ia qr.

Ruçi:– Më vuri kryetar parlamenti pa më pyetur. Arrogant dhe i trashë.

Xhaçka:- Shyqyr që u prishën radarët se çdo dy minuta fiki, fiki më thosh.

Xhafaj:– Aq drogë sa kishte Surreli nuk kishte as Durrësi dhe as Vlora së bashku.

Tualeti:- Më detyroi 6 vjet që në 5 fjalë të thoja 6 gënjeshtra.

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku socialist e thotë publikisht/ Jam i përkohshëm në politikë

LEXO EDHE:  “Lëvizja për Ndryshim s’është krijuar për t’i prishur punë PD”/ Evald Serreqi thirrje qytetarëve

Gjiknuri:– Burrë legen, vetë na thosh vidhni vota, pastaj na inçizonte dhe ia çonte kasetat prokurorisë.

Fino:– M’u fry barku nga mashtrimet e tij.

Veliaj:- Na e mbushi Tiranën me kulla. Ec e prishi tani.

Lleshi:– Hidhu gaz helmues fëmijëve, më urdhëronte.

Balluku:– Shyqyr që theu qafën se në burg do përfundonim si parti.

Lame:– Donte të merrte edhe tapitë e tokave të Strugës. Budalla i lindur.

Top-Channel:- Theu qafën kryeministri më i paaftë dhe mashtruesi më i madh.

Klan:– Nga tani Shqipëria merr frymë lirisht.

Lorenci:- Një bq më pak.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Amerikani i “marrë” në Golem”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Publikuar

-

Nga

Amerikani i “marrë” në Golem/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Në Golem është një shkollë. Teknike. E lashtë me një histori amerikane.

Themelet e shkollës i hapi një amerikan: Charles Telford Erikson.

Në vitin 1908 Erikson erdhi në Tiranë. Turqit e përzunë në Elbasan. Bashkë me gruan dhe katër fëmijë. Ishte misionar i fesë protestante-evangjelist.

Zuri miqësi me Lef Nosin, Aqif Pashë Elbasanin.

Në vitin 1910 e përzuri nga Elbasani. U vendos në Manastir.

U kthye në Elbasan. Përsëri, person i pa dëshëruar, nga ushtria sërbe.

Në vitin 1919 shkoi në Koferencën e Paqes në Paris. Avokat i Shqipërisë tek Presidenti Willson. Delegat i “Vatrës” në SHBA.

Në vitin 1920 hapi dy shkolla për vajza: Në Tiranë dhe në Kavajë.

-Në vitin 1924 më ftoi Ahmet Zogu në vilën e tij në Durrës.-Kujton amerikani.- Më tha:

-Cilën shkollë do të hapësh tani?

-Institutin shqiptaro-amerikan për agrikulturë. Në Golem.

-Pse në Golem?-Pyeti Zogu.-

-Golemi është në qëndër: Tirana-Durrësi-Kavaja.- Karshi deti. Porti. Ka klimë dhe tokë të bekuar nga perëndia!

LEXO EDHE:  Sot u regjistrua numri më i lartë i fataliteteve/ Manastirliu: Virusi nuk parandalohet në spitale

LEXO EDHE:  Kabo “i pret krahët” Ramës dhe Bashës/ Nuk besoj te asnjëri

Në vitin 1926 u hap shkolla. Një pjesë të fondeve i dhuroi Presidenti amerikan. Gjeti 5-6 mësues amerikanë.

Shkolla kishte një fermë me 300 ha tokë. Dy traktorë. Makina korrëse. Në atë kohë ne fushat e Shqipërisë “sundonte” parmënda?!

Në vitin 1927 Erikson mbajti një fjalim me nxënësit dhe mësuesit:

-Çdo punë e nisur, duhet të ketë një ide. Shkolla jonë e ka idenë e saj:

-Të mësoni të mbani mirë shtëpinë tuaj! Përparimi i një kombi, nis nga lulëzimi i çdo shtëpie!

Po fati i shkollës?

Erdhi fashizmi.

Shkolla ndryshoi tabelën: “Arnaldo Musolini”. Ruajti përmbajtjen.

Erdhi komunizmi: shkolla e ruajti emrin e mirë.

Erdhi demokracia: shkollës ju vu kazma?!

Vjet qeveria dha 250 milionë lekë. U bë shkolla. Tërmeti rrënoi konviktin e rrënuar. Po bëhet ndërtesë e re. Në dilemë pronësia për tokën.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: