Connect with Us

Meta nxjerr foton nga Lezha/ Në Besëlidhjen e Skënderbeut

Politikë

Meta nxjerr foton nga Lezha/ Në Besëlidhjen e Skënderbeut

Publikuar

-

Meta nxjerr foton nga Lezha/ Në Besëlidhjen e Skënderbeut

Presidenti Ilir Meta ka uruar shqiptarët një të diel të mbarë, teksa pozon nga Lezha e Besëlidhjes së Skënderbeut.

“Nga Dibra e Kastriotëve, në Lezhën e Besëlidhjes së Skënderbeut.
Mirëmëngjes dhe të diel të mbarë për të gjithë!”, shkruan Meta.

Dje, kreu i shtetit ishte në Dibër ku mori pjesë në një ceremoni për 110-vjetorin e Kongresit të Dibrës, ndërsa sot radhën e ka Lezha.

Meta më vonë do të vizitoje Kishën e Prullit në Lezhë të vitit 1402, në kuadër të 30-vjetorit të rikthimit të besimit fetar në vendin tonë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Me Patozin kemi qëllime të përbashkëta”/ Topalli: Kandidoj në katër qarqe

Publikuar

-

Nga

Në një listë të përbashkët me Patozin?/ Topalli: Kemi rënë dakord që…

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli ka treguar nëse do të futet në zgjedhje me një listë të përbashkët me kreun e Bindjes Demokratike Astrit Patozi.

Ajo u shpreh se të dy kanë qëllime të përbashkëta dhe se kanë diskutuar, por ende nuk kanë marrë një vendin nëse do të dalin me një listë të përbashkët në zgjedhje ose jo.

Teksa ka deklaruar se partia e saj është në përfundim listave të kandidatëve për deputet për zgjedhje, Topalli shtoi se do të kandidojë në 4 qarqe dhe këtë e bën për të maksimilizuar votat.

“Jemi në përfundim të listave të kandidatëve, kemi patur përqendrim në zgjedhjen e emrave. Janë emra që do bëjnë diferencë. Të mos jenë të korruptuar. Besoj se sot ka nevojë për njerëz të pakorruptuar me integritet dhe që kanë kurajo për tu ngritur kundra politikanëve të korruptuar. Kemi diskutuar me Patozin kemi qëllime të përbashkëta por ende skemi vendosur nëse do dalim në lista të përbashkëta. Unë do jem në krye të 4 qarqeve për të maksimizu qarqet., 2 të parat e i kam në kokë por po mendoj për 2 të tjerët. Ndoshta kanë avancuar në marrëveshjet e nëndheshme. Se përjashtoj mundësinë”, tha Topalli  në një intervistë për Report tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Dështimi i Ramës është ulëritës”/ Vokshi: PD rriti pagat e mësuesëve

Publikuar

-

Nga

“Dështimi i Ramës është ulëritës”/ Vokshi: PD rriti pagat e mësuesëve

Ish deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka akuzuar qeverinë, sa i takon dështimit të sistemit arsimor në vend.

Në një dalje për media, Vokshi u shpreh se  PD gjatë kohës në qeverisje ka rritur maksimalisht pagat e arsimtarëve me 200%, ndërkohë që shton se qeveria Rama i ka trajtuar mësuesit si njerëz të dorës së dytë.

“Ne i rritëm pagat reale të mësuesve, për të gjithë kategoritë, në mënyrë të jashtëzakonshme. Mësuesit në gjimnaze, në shkolla fillore, në shkolla tetëvjeçare dhe edukatoret patën një rritje gjigande pagash gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike. Mesatarisht, rritja ishte mbi 2 herë më e madhe, mbi 200%, duke marrë parasysh edhe inflacionin e kohës.

Shikoni Edi Ramën! Dështimi i tij është ulëritës! Kjo që ka bërë këto 8 vjet Edi Rama, është qesharake, është tallëse dhe denigruese për mësuesit. Premtoi rritje të madhe të pagave, por rriti vetëm mashtrimet dhe propagandën.  Nga viti 2013 deri tani, duke llogaritur edhe inflacionin, rritjen e çmimeve çdo vit, pothuajse nuk ka rritje reale të pagave me Edi Ramën.

LEXO EDHE:  Meta në SHBA/ Merr pjesë në Samitin për problemet botërore të drogës

LEXO EDHE:  Lëvizjet e fundit të Metës/ Gjekmarkaj: Po bën një luftë frontale të dobishme

Mësuesit e dinë se nga kjo qeveri janë trajtuar gjthmonë si njerëz të dorës të dytë, të cilëve u janë dhënë thërrime në prag fushate elektorale. Kjo është arsyeja pse sindikatat e mësuesve kanë ngritur zërin për ketë mashtrim të Edi Ramës me të ashtuquajturën rritje të pagave. Ne inkurajojmë mësuesit të ngrenë zërin! Të thonë publikisht atë që na thonë në, atë që bisedojnë me njëri-tjetrin”, ka thënë Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tentativa për të tërhequr drejt partisë së saj, anëtarë të PD?/ Flet Topalli

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Topalli ftesë Mediut?/ Çdo kush që është kundër të treve…

Kryetarja e “Lëvizjes për Ndryshim” Jozefina Topalli, është pyetur lidhur me qendrimet e fundit të kreut të Partisë Republikane Fatmir Mediu.

Ajo u shpreh se kushdo që ka mundësi dhe është kundër 3 liderëve politikë, referuar këtu kryeministrit Edi Rama, kreut të PD Lulzim Basha dhe presidentit Ilir Meta, ka mundësinë të kontribuojë në zgjedhjet e 25 prillit.

“Se kam menduar, por çdo kush që është kundër të treve, ka mundësi për të kontribuar kundër këtyre të treve që kanë bërë vendin tonë me të korruptuar dhe të varfër”, tha Topalli në një intervistë për Report Tv.

Topalli  ka mohuar të ketë bërë tentativa për të tërhequr drejt partisë së saj, anëtarë të PD, duke theksuar se lidhjen e ka me qytetarët.

“Unë skam bërë asnjë tentative për ti hequr kujt asgjë, unë i drejtohem qytetareve. Lidhja ime është e pazgjidhshme me çdo demokrat dhe kontaktet në fushë i kam me të gjithë. Jeta ime është e lidhur me çdo demokrat dhe se nuk ka asnjë të përbashkët me liderin e republikë së re. Shantazhimi ndaj demokratëve ka ndodhur dhe ndodh edhe tani, por kjo nuk shton dozën e moralitetit mes tyre. Nuk mund të krahasosh raportet që ka pasur Berisha me aleatët dhe ata që ka Basha. Ka qenë një raport i bazuar në vota dhe ndershmëri dhe kjo ka kohë që nuk ekziston në kampin e drejtuar nga Basha. Unë jam indiferente nga kjo situatë dhe e di që janë në gjendje të bëjnë çdo gjë për të mbajtur karriget e tyre”, tha ajo../CNA.al

LEXO TE PLOTE