Connect with Us

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar

Bota

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar

Publikuar

-

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar

Ekspertët amerikanë e cilësuan të gabuar vendimin për reduktimin e pranisë ushtarake amerikane në Afganistan nga 4 mijë e 500 në 2 mijë e 500 trupa. Ata i bënë komentet e tyre gjatë një dëshmie të premten në Kongres. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carla Babb, sjell reagimet pas njoftimit për tërheqje, dhënë këtë javë nga Sekretari në detyrë i Mbrojtjes.

Pasi zëvendësoi disa nga drejtuesit kryesorë të Pentagonit, administrata e Presidentit Trump bëri një njoftim të rëndësishëm.

“Duke filluar nga 15 janari 2021, numri i trupave tona ushtarake në Afganistan do të jetë 2 mijë e 500”, njoftoi të martën Sekretari në detyrë i Mbrojtjes, Chris Miller.

Vendimi pothuajse përgjysmon numrin e trupave amerikane në Afganistan ndërsa kjo do të shënojë praninë më të vogël ushtarake të ShBA-së që nga fillimi i luftës në vitin 2001.

Por ndërsa bisedimet e paqes vazhdojnë, disa ekspertë paralajmëruan ligjvënësit se kjo lëvizje po zhbën avantazhin më të madh amerikan në negociata.

“Për mendimin tim, politika e tërheqjes njoftuar të martën ishte e gabuar. Vendimi i administratës është një variant i ngadalshëm dhe i kushtueshëm i dështimit”, thotë Stephen Biddle nga Këshilli për Marrëdhënie të Jashtme.

“Ne nuk po marrim asgjë në këmbim të tërheqjes. Ky është problemi me këto bisedime që nga fillimi. Duke biseduar me Talebanët pa praninë e qeverisë afgane, ata e dinin se ky është fillimi i negociatave për kushtet e dërozimit tonë“, tha Ruan Crocker, ish Ambasador amerikan në Afganistan.

Forcat amerikane mposhtën talebanët afganë më 2001 pas pushtimit që pati mbështetje të madhe publike e që pasoi sulmet terroriste të 11 shtatorit të kryera nga al-Kaida, udhëheqësit e së cilës po strehoheshin nga Talebanët. 19 vite më vonë opinion amerikan ndryshoi.

LEXO EDHE:  Shkarkohet Presidenti Ilir Meta

Zoti Trump fitoi zgjedhjet më 2016 me premtimin e tërheqjes nga konfliktet e huaja. Ligjvënësi Bradley Byrne thotë se njerëzit e distriktit të tij janë lodhur nga luftërat.

“Ata mendojnë se për 19 vite u vranë dhe plagosën mijëra amerikanë. Jetët e mijëra ushtarëve dhe grave të tyre u shkatërruan si dhe u shpenzuan miliarda e miliarda dollarë. Ndaj ata thanë mjaft. Ata me siguri mbështesin përpjekjen kundër terrorizmit. Pra nuk duan rikthimin e al-Kaidës”, tha Bradley Byrne, Ligjvënës republikan.

Por egziston një kontradiktë, thonë ekspertët, sepse ndryshe nga qeveria afgane që lufton al-Kaidën, Talebanët nuk kanë dhënë prova se nuk do të vazhdojnë të mbrojnë grupin terrorist.

“Për mua nuk është vetëm një çështje kundër terrorizmit, por edhe për parandalimin e përmbysjes së një qeverie”, tha Seth Jones nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Në mungesë të një marrëveshjeje paqeje, ekspertët dëshmuan se tërheqja e mëtejshme e forcave amerikane mund të zhvendosë ekuilibrin e pushtetit në fushatën ushtarake në favor të Talebanëve, duke ulur mundësitë e arritjes së një marrëveshjeje paqeje.

Ndërsa Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka prioritet kryesor luftën kundër koronavirusit, është e paqartë se si do t’i trajtojë administrata e tij pasojat e mundshme të këtij vendimi./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritet numri i infeksioneve ditore në Rusi/ Moska goditet rëndë

Publikuar

-

Nga

Ekipi kombëtar i Rusisë për luftën kundër koronavirusit njoftoi të shtunën për 17,906 raste të reja infeksionesh, më shumë se dyfishi i numrit ditor që nga fillimi i muajit qershor.

Më shumë se gjysma e infeksioneve të reja janë shënuar në Moskë, ku rastet janë trefishuar këtë muaj. Rritja e numrit të infeksioneve ka alarmuar zyrtarët të cilët kanë shtuar kufizimet me qëllimin pengimin e përhapjes së infeksioneve.

Moska, periferia e saj dhe dy rajone të tjera ruse dhanë urdhër këtë javë për vaksinime të detyrueshme për punonjësit në fushat e tregtisë, arsimit dhe sektorë të tjerë të shërbimeve.

LEXO EDHE:  Ende asnjë vendim për shkollat dhe turizmin/ Rama: Risku është i madh, javën që vjen do flasim

LEXO EDHE:  Çështja e “Shën Sofisë”/ Erdogan: Vendimi ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër!

Kryeqyteti rus ka mbyllur restorantet nëpër qendrat tregtare dhe ka kufizuar orarin e shërbimeve me porosi për restorantet dhe baret në mbarë qytetin.

Rusët janë shumë hezitues ndaj vaksinimeve ndërsa vetëm afro 12% e popullsisë ka marrë një dozë. Rreth 5.3 milionë raste janë raportuar në vendin me 146 milionë banorë. Rusia ka njoftuar për 128,911 vdekje, ndërsa ekspertët thonë se shifrat e infektimeve dhe vdekjeve mund të jenë më të larta./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata shëndetësore në Itali/ Ja sa raste me Covid janë regjistruar në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Situata shëndetësore në Itali/ Ja sa raste me Covid janë regjistruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në Itali ka përditësuar shifrat e të infektuarve me Covid-19.

Autoritetet e shtetit fqinj bëjnë me dije se në 24 orët e fundit kanë kryer 249,988 testime dhe nga këta kanë rezultuar 1,197 raste pozitive, ndërkohë që dje ishin 1,147 raste.

Gjithashtu kanë humbur jetën 28 të infektuar, ndërsa dje u regjistruan 35 fatalitete.

LEXO EDHE:  Hetimet për ish-ministrin/ Zhvillime të reja në dosjen ‘Tahiri’

LEXO EDHE:  Shkarkohet Presidenti Ilir Meta

Shkalla e pozitivitetit ka ardhur duke rënë, pasi sipas Ministrisë së Shëndetësisë italiane është 0.48%./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dita Botërore e Refugjatëve/ OKB: 82 milionë njerëz janë zhvendosur

Publikuar

-

Nga

Dita Botërore e Refugjatëve/ OKB: 82 milionë njerëz janë zhvendosur

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen e kufijve nga shumë vende për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ky është numri më i lartë i refugjatëve i regjistruar ndonjëherë.

Ajo që është mjaft tronditëse është fakti se gjatë dhjetë viteve të fundit numri i njerëzve që janë refugjatë ose janë zhvendosur me forcë është dyfishuar. Rreth 48 përqind janë fëmijë ose të rinj, kështu që ne vërtet kemi breza fëmijësh të cilët janë larguar nga vendet e tyre të origjinës”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisioner i Lartë i UNHCR-së.

OKB-ja njofton se në përgjithësi, 1 në 95 njerëz janë zhvendosur me forcë, duke përfshirë më shumë se gjysmën e popullsisë së Sirisë, si brenda vendit ashtu edhe jashtë. Sirianët përfaqësojnë grupin më të madh të të zhvendosurve ndërkombëtarisht dhe ekspertët thonë se nevojat e tyre janë të shumta.

Edukimi dhe shëndeti mendor janë çështje kryesore. Për shembull ne kemi shumë refugjatë sirianë të traumatizuar dhe ata nuk mund ta kuptojnë. Pra, ju duhet të punoni për shëndetin mendor, plus edukimin e tyre”, thotë Nancy Yarmout nga organizata “Rescue Me” .

LEXO EDHE:  Hetimet për ish-ministrin/ Zhvillime të reja në dosjen ‘Tahiri’

LEXO EDHE:  Flori Mumajesi flet për vendimin e vështirë për t’u shkëputur nga muzika: “Më mundon prej kohësh!”

Venezuelianët përbëjnë grupin e dytë më të madh, të njerëzve të zhvendosur me forcë.

Shumë prej tyre kanë shkuar në Kolumbi. Zhvendosja nga Amerika Qendrore është rritur 50 herë gjatë dhjetë viteve të fundit, me shumë refugjatë që drejtohen në veri për në Shtetet e Bashkuara.

Besoj se është me të vërtetë e rëndësishme të mendosh për refugjatët jo si një barrë për shoqërinë, por të mendosh për ta si konsumatorë dhe kontribues, sepse ata në të vërtetë shtojnë rritjen ekonomike … shtojnë zhvillimin ekonomik”, thotë Richard Albright, nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Numri i fëmijëve të pashoqëruar në vitin 2020 po ashtu ishte i lartë, sipas raportit të OKB-së. Dhe ndryshimi i klimës ishte një nga faktorët që shkaktoi zhvendosje të njerëzve në gjithë botën.

Nevoja për burime, ujë, tokë … Nevoja për ushqimin e bagëtive, për të shtuar të korrurat… Të gjitha këto preken nga ndryshimi i klimës, dhe çojnë në konflikt. Më pas konflikti sjell zhvendosje”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisioner i Lartë i UNHCR-së

Raporti i OKB-së tregon se 86 përqind e njerëzve të zhvendosur përtej kufijve janë pritur nga vendet në zhvillim./ VOA

LEXO TE PLOTE