Connect with Us

Bizneset afro-amerikane dhe pandemia COVID-19

Bota

Bizneset afro-amerikane dhe pandemia COVID-19

Publikuar

-

Anglia shtrëngon masat/ Deri në 10 mijë euro gjobë për ata që nuk vetizolohen

Në SHBA, pandemia e koronavirusit ka detyruar rreth 40% të bizneseve në pronësi të afrikano-amerikanëve të mbyllen që nga muaji shkurt, krahasuar me 17% të bizneseve në pronësi të të bardhëve. Për t’i ndihmuar ata, një firmë gjigante e pijeve freskuese ka nisur një program për të mbështetur 500 biznese restorantesh në pronësi të afrikano-amerikanëve gjatë pesë viteve të ardhshme.

Pronarja e një dyqani akulloresh në Washington, Karin Sellers është përpjekur ta mbajë gjallë biznesin e saj që nga muaji mars, kur pandemia goditi vendin. Kriza e shkaktuar nga COVID-i ka bërë që fitimet e saj të bien. Zonja Sellers shpreson të marrë ndihmë nga firma e pijeve freskuese Pepsico, e cila ka njoftuar një grant prej 10 milion dollarësh në mbështetje të restoranteve afrikano-amerikane.

“Mendoj se është diçka shumë e nevojshme për biznesin tim, prandaj do të doja të aplikoja për një grant. Kjo do të më lejonte të vazhdoj punën, të shikoj gjithashtu se sa funksionin modeli i biznesit tim dhe nëse ai mund të rritet edhe në kohëra të mira”, thotë pronarja e “Here’s The Scoop!”

Përfaqësuesit e kompanisë Pepsico thonë se nisma synon t’u japë pronarëve të restoranteve më shumë sesa thjesht një nxitje financiare. Programi i ri i krijuar në partneritet me Lidhjen Kombëtare Urbane, do t’u ofrojë bizneseve afrikano-amerikane kapital, trajnim dhe këshilla se si mund të rriten më tej.

“Ky është në thelb një program i përshtatur për këto restorante. Kryesorja është që secilit restorant t’i jepet një mbështetje varësisht nga faza e zhvillimit në të cilën ndodhet,” thotë Scott Finlow i kompanisë Pepsico.

Kompania do të fillojë të pranojë aplikime në fillim të vitit të ardhshëm, për të ndihmuar rreth 500 biznese në pronësi të afrikano-amerikanëve në 12 qytete gjatë pesë viteve të ardhshme.

LEXO EDHE:  "Kemi hyrë në fazën përmbyllëse të pandemisë"/ Pipero: Mund të kemi valë të dytë në vjeshtë

Pepsico thotë se të gjithë restorantet kanë vuajtur gjatë pandemisë, por në veçanti një kategori u përball me pengesa që u rënduan edhe më shumë nga COVID-i.

“Ka pabarazi historike dhe strukturore që ekzistojnë në biznesin e restoranteve, sidomos me bizneset e afrikano-amerikanëve. Këto pabarazi po dalin në pah më shumë nga ndikimi joproporcional i COVID-it,” thotë zoti Finlow.

Virginia Ali ka në pronësi restorantin Ben’s Chili Bowl ndër më të njohurat në kryeqytetin e vendit. Ajo thotë se mbështetja është më e rëndësishme se kurrë për pronarët e restoranteve afrikano-amerikane.

“Mendoj se do të ishte mirë, ne jemi mirënjohës për mbështetjen. Ne kemi qenë pjesë e këtij qyteti prej 62 vjetësh. Është e rëndësishme t’i mbash hapur këto restorante, janë pjesë e komuniteti! Kur pandemia të ketë mbaruar, ne ende duam që këto restorante të vazhdojnë punën në komunitetin tonë,” thotë Virginia Ali.

Para krizës, zonja Sellers bëri të pamundurën për të mbështetur të rinjtë që dëshironin të bënin karrierë në biznesin e restoranteve.

“Unë doja t’u mësoja të rinjve aftësi pune për të cilat ata kanë nevojë, si shërbimi i mirë ndaj klientit, edukimi i vetes. Gjithashtu do të doja t’u mësoja nga përvoja ime personale se si të drejtojnë financiarisht një biznes,” thotë zonja Sellers.

Për të qenë në gjendje të mësojë të tjerët, vetë zonjës Sellers tani i duhet një nxitje financiare që ajo shpreson ta marrë nga kompania Pepsico.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Maqedoninë e Veriut/ Regjistrohen mbi 400 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Varianti i ri i Covid i afrohet Shqipërisë/ Një i infektuar në vendin fqinj

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 2518 testime.

Nga këto testime, bëhet me dije se 444 persona janë diagnostifkuar me koronavirus.

Konkretisht në Shkup janë regjistruar 209 raste, në Kumanovë 26, në Tetovë 13, në Prilep 5, në Gostivar 12, në Shtip 8, në Manastir 8, në Veles 26, në Ohër 26, në Strumicë 8, në Kavadarc 32, në Strugë 11, në Kërçovë 10, në Sveti Nikollë 1, në Gjevgjeli 3, në Resnjë 1, në Kriva Pallankë 3, në Radovish 5, në Dellçevë 16, në Probishtip 3, në Vinic 3, në Demir Hisar 1, në Makedonski Brod 2, në Bogdanc 2, në Kratovë 3, në Demir Kapi 6 dhe në Pehçevë 1.

LEXO EDHE:  Qeverisja në pandemi/ Avokati Vishaj: Politikanët t’i kërkojnë falje shqiptarëve

LEXO EDHE:  Skenarët/ Ja çfarë mund të bëjë Donald Trump kur të largohet nga Zyra Ovale

Gjithashtu në 24 orët e fundit Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 894 pacientë të shëruar nga Covid-19, ndërsa 21 pacientë nuk kanë mundur të fitojnë betejën me Covid-19./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Merret vendimi/ Gjykimi në Senat ndaj ish-Presidentit Trump më 9 shkurt

Publikuar

-

Nga

Merret vendimi/ Gjykimi në Senat ndaj ish-Presidentit Trump më 9 shkurt

Ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve depozituan në Senat akuzën ndaj ish-Presidentin Donald Trump për nxitje të sulmit të dhunshëm ndaj Kapitolit, gjatë fjalimit para mbështetësve të tij më 6 janar.

Nëntë demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve, të cilët do të shërbejnë si prokurorë në procesin gjyqësor që do të zhvillohet në Senat, dorëzuan akuzën e shkruar duke përshkruar fillimisht të njëjtën rrugë që ndoqi turma e mbështetësve të zotit Trump ndërsa përleshej me policinë.

Me sjelljen e tij ndërsa ishte President i Shteteve të Bashkuara, në shkelje të betimit të bërë ndaj Kushtetutës për besnikëri në zbatimin e detyrës së Presidentit, si dhe për mbrojtjen dhe garantimin e Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, Donald John Trump u përfshi në shkelje të rënda ligjore e kundërvajtje duke nxitur dhunë kundër qeverisë së Shteteve të Bashkuara“, tha Jamie Raskin, ligjvënësi demokrat i cili kryeson grupin e ligjvënësve që do të shërbejnë si prokurorë të çështjes së ngritur ndaj ish-Presidentit.

Senati pritet ta nisë gjykimin më 9 shkurt. Udhëheqësit e Senatit ranë dakord ta shtyjnë fillimin e procesit gjyqësor ndaj zotit Trump, duke i dhënë kësaj dhome më shumë kohë për t’u përqëndruar tek axhenda legjislative e Presidentit Joe Biden si dhe miratimi i anëtarëve të Kabinetit të tij përpara se të shndërrohet në një arenë debati politik rreth ish-presidentit. Ekipi mbrojtës i zotit Trump do të paraqesë një përgjigje me shkrim ndaj akuzës më 2 shkurt.

100 senatorët do të shërbejnë si anëtarë të jurisë gjatë një procesi që mund të rezultojnë në skualifikimin e zotit Trump nga çdo mundësi për të kandiduar sërisht për postin e presidentit. Gjatë votimit për ngritjen e zyrtarisht të akuzës ndaj zotit Trump më 13 janar, demokratëve iu bashkuan edhe dhjetë republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve. Ngritja e akuzave nxiti reagimin e republikanëve që mbështesin zotin Trump.

Denoncova dhunën politike që vjen nga çdo kah i politikës. Por mos gaboni, e majta në Amerikë ka nxitur shumë më shumë dhunë politike sesa e djathta. Për muaj me radhë, qytetet tona u dogjën, stacionet e policisë u dogjën, bizneset tona u shkatërruan dhe demokratët nuk thanë asgjë! Tashmë disa kanë permendur metaforën se ishte presidenti që ndezi dhunën. Por demokratët e lanë flakën dhe zjarrin të digjej…!, tha ligjvënësi republikan i Floridës Matt Gaetz.

LEXO EDHE:  Meta tjetër thirrje Ramës/ Riktheju tani marrëveshjes së 5 qershorit, kriza ka pasoja

LEXO EDHE:  Koronavirusi dhe fëmijët/ Çfarë duhet të dinë prindërit

Që Senati të marrë një vendim për fajësimin e ish-presidentit Trump, do të duhen votat e 2/3 së anëtarëve të Senatit, thënë ndryshe demokratët do të kenë nevojë për mbështetjen e 17 republikanëve të kësaj dhome, një gjë që duket e vështirë duke pasur parasysh besnikërinë e vazhdueshme ndaj zotit Trump mes bazës konservatore të votuesve të Partisë Republikane.

Zakonisht seancat gjyqësore në Senat drejtohen nga kryetari i Gjykatës së Lartë. Por nisur nga fakti se procesi do të zhvillohet ndaj një ish-Presidenti, gjykimi në Senat pritet të udhëhiqet nga anëtari më jetëgjatë i kësaj dhome të Kongresit dhe ai është demokrati Patrick Leahy.

Zoti Trump është i vetmi president ndaj të cilit janë ngritur dy herë akuza për shkarkim nga Dhoma e Përfaqësuesve. Tashmë ai do të jetë gjithashtu i pari që do të përballet me një gjykim në Senat pas largimit nga detyra më 20 janar. Sipas gjetjeve të një sondazhi të agjencisë Reuters dhe kompanisë Ipsos publikuar të premten një shumicë e vogël amerikanësh besojnë se zoti Trump duhet të fajësohet e të ndalohet të mbajë funksione publike. Përgjigjet ishin pothuajse tërësisht në linja partiake, me nëntë në 10 demokratë që ishin pro fajësimit të zotit Trump të dënuar dhe me më pak se dy në 10 republikanë që ishin në të njëjtën linjë. Zoti Trump ka thënë se ai mund të rikandidojë në zgjedhjet presidenciale të 2024. Por fati i tij mund të varet nga kreu u republikanëve në Senat Mitch McConnell, pozicioni i të cilit ka të ngjarë të ndikojë tek republikanët e tjerë. Këtë javë zoti McConnell tha se turma që sulmoi Kapitolin ishte “ushqyer me gënjeshtra” dhe se ishte “provokuar nga presidenti e njerëz të tjerë të fuqishëm”./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Posti i sekretarit të Shtetit/ Senati konfirmon Antony Blinken

Publikuar

-

Nga

Posti i sekretarit të Shtetit/ Senati konfirmon Antony Blinken

Senati i Shteteve të Bashkuara votoi të martën dhe konfirmoi zotit Antony Blinken për postin e sekretarit të ri Shtetit. Pro emërimit të tij në këtë detyrë votuan 78 senatorë ndërsa 22, votuan kundër.

Gjatë një seance dëgjimore javën e kaluar, zoti Blinken tha se është i gatshëm të përballet me sfidat e ngritura nga Kina, Irani, Rusia dhe Koreja e Veriut. Ai tha se Kina “përfaqëson sfidën më domethënëse” ndaj interesave kombëtare të Shteteve të Bashkuara, ndërsa vuri në dukje se ekziston edhe hapësira për bashkëpunim.

Ka përplasje në rritje në këtë marrëdhënie; sigurisht konkurruese dhe megjithatë disa edhe bashkëpunuese, kur është në interesin tonë të përbashkët”, shtoi ai.

Zoti Blinken gjithashtu u zotua të ngrejë sërish moralin në Departamentin e Shtetit dhe trupin diplomatik. Zoti Blinken tha se ai e percepton pozitën amerikane jashtë vendit si një vend-udhëheqës që mbështetet tek “modestia dhe vetëbesimi”.

LEXO EDHE:  Meta tjetër thirrje Ramës/ Riktheju tani marrëveshjes së 5 qershorit, kriza ka pasoja

LEXO EDHE:  Meta tjetër thirrje Ramës/ Riktheju tani marrëveshjes së 5 qershorit, kriza ka pasoja

Zoti Blinken ka qenë zëvendës sekretar shteti gjatë administratës Obama dhe ka lidhje të ngushta me Presidentin Joe Biden. Ai ishte drejtor i stafit për Komisionin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, në periudhën kur zoti Biden kryesonte këtë panel, dhe më vonë u bë këshilltar i sigurisë kombëtare për ish-Nënpresidentin Biden.

Komisioni i Marrëdhënieve me Jashtë e miratoi kandidaturën e zotit Blinken me 15 vota pro dhe 3 kundër, duke e dërguar kështu për miratimin përfundimtar në Senatin e plotë./ VOA

LEXO TE PLOTE