Connect with Us

8 ushqime të trurit për të luftuar depresionin, pagjumësinë dhe forcimin e libidos

Shëndeti

8 ushqime të trurit për të luftuar depresionin, pagjumësinë dhe forcimin e libidos

Publikuar

-

Ekspertët shpesh këshillojnë “ju jeni çfarë hani” për një arsye veçanërisht të mirë dhe të thjeshtë. Zorra dhe truri juaj janë të lidhur në mënyrë unike nga një nerv që mbart një “romancë të trurit”, sipas Dr. Uma Naidoo, një psikiatër ushqyes në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston. Naidoo, e cila është gjithashtu një kuzhiniere e trajnuar, shpesh u jep pacientëve të saj këshilla mendore nga këndvështrimi i ushqimit, sipas Today.

“Ushqimi mund të ndikojë patjetër në mënyrën se si mendoni, të ruani informacionin dhe të kryeni detyrat e përditshme”, thotë Tara Gidus Collingwood, MS, RDN, për Newsmax. “Hulumtimi tregon se ju mund të rrisni shanset tuaja për të mbajtur një tru të shëndetshëm edhe në moshën tuaj të vjetër nëse shtoni disa ushqime në dietën tuaj.”

Këtu janë disa shembuj:

Kos. Sipas Naidoo, kosi përmban kultura aktive të quajtura probiotikë që rrisin kimikatet e trurit për të ndihmuar në lehtësimin e depresionit.

Shafran i Indisë. Përbërësi aktiv në këtë erëz popullore është kurkumina. Collingwood thotë se ndihmon në mbrojtjen e trurit sipas studimeve mbi modelet e kafshëve. Naidoo thotë se kjo mbron nga dëmtimi toksik që mund të çojë në depresion, sipas Today.

Peshk. Peshqit e yndyrshëm, me ujë të thellë si salmoni dhe sardelet, janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat janë thelbësore për funksionimin e trurit, thotë Collingwood. “Nëse nuk hani peshk, omega-3 gjendet gjithashtu tek arrat, farat e kungullit dhe farat e lirit. Ju gjithashtu mund të merrni një shtesë prej 1.000 miligramësh, e cila është ajo që unë rekomandoj për pacientët. ”

Fig. Këto fruta biblike janë të pasura me vitaminë A, kalium dhe kalcium. Kërkimet nga shkencëtarët në Universitetin Rutgers në New Jersey zbuluan se fiqtë e thatë përmbajnë acide yndyrore thelbësore, si dhe disa fitosterole, të nevojshme për trupin për prodhimin e hormoneve seksuale. Sipas SFGate, kaliumi gjithashtu ndihmon në ushqimin e trurit tuaj.

LEXO EDHE:  Ekspertët/ Pirja e duhanit, rrezikon të shkaktojë depresion dhe skizofreni

Lëng qershie thekshëm. Pirja e një gote me 8 ons lëng qershie të thekshëm në mëngjes dhe në mbrëmje mund të jetë një mënyrë më e mirë dhe e sigurt për të trajtuar pagjumësinë sesa marrja e ilaçeve, sipas studiuesve në Universitetin Shtetëror të Luizianës. Qershitë e thekshme janë një burim natyral i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit-zgjimit.

Goca deti. Këto butakë kanë shijuar një histori të gjatë të të qenit afrodiziak dhe me të drejtë. Ato kanë shumë proteina dhe minerale si zinku, jodi dhe fosfori. Zinku është veçanërisht i rëndësishëm sepse shoqërohet me prodhimin e testosteronit dhe spermës. Por sipas Zoomer, hulumtimet tregojnë se hekuri dhe zinku që gjenden në goca deti gjithashtu përmirëson mprehtësinë dhe qartësinë mendore.

Çaj kamomili. Naidoo thotë se duke pirë një ose dy filxhanë çdo ditë nga ky çaj i shijshëm mund të të ndihmojë të relaksohesh. Ajo paralajmëron që duhet të kontrolloni me mjekun tuaj nëse jeni duke marrë hollues gjaku, qetësues dhimbjesh ose qetësues që mund të ndërveprojnë me çajin.

Vezët. Keqbërur prej kohësh për përmbajtjen e kolesterolit, vezët janë një ushqim i shkëlqyeshëm për të rritur kujtesën tuaj sepse ato gjithashtu përmbajnë kolinë, një vitaminë B e ngjashme me yndyrën që rrit funksionin njohës, thotë Collingwood. Naidoo shton se vezët mund të ju ndihmojnë të flini sepse janë të pasura me melatonin./CNA.al.

Marrë nga Newsmax

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Publikuar

-

Nga

“Numri i infektimeve është i ulët”/ Najada Çomo paralajmëron lehtësim të masave

Shefja e Spitalit Infektiv që është kthyer në Covid 1, Najada Çomo tha se lehtësimi i masave do të ndodhë, por se duhet të jemi të kujdesshëm për atë që ndodh brenda spitaleve.

E ftuar në “Frontline”, Çomo foli dhe për procesin e vaksinimit, duke theksuar se deri tani janë mbi 600 mijë qytetarë që kanë marrë dozat anti Covid.

Sigurisht që mund të ketë lehtësime. Jemi në një kohë kur mund të kemi reduktime të masave të marra, por duke qenë i vëmendshëm për çfarë ndodh brenda spitaleve. Numri është i ulët për ata që dëgjojnë, por për ne që jemi brenda nuk është i ulët.

Vaksinimi është një armë e madhe për t’u mbrojtur dhe mbi të gjitha për t’u mbrojtur nga format e rënda të virusit.

Efektet anësore kanë qenë minimaliste në grupet që janë vaksinuar. Më mirë të kesh disa efekte anësore si dhimbje muskulare, një temperaturë e moderuar, një dhimbje në vendin ku është injektuar vaksina, krahasuar me sëmundshmërinë e cila është problematike në një pjesë të rasteve. Vaksina krijon dhe një efekt psikologjik pozitiv tek njerëzit për t’iu rikthyer normalitetit, pasi në fund të fundit nuk është vetëm sëmundja, por dhe shumë aspekte që duan njerëzit.

Lehtësimi i masave? Nuk parapëlqej të flas për një gjë që nuk e di saktë. Besoj do vendoset shpejt nga Komiteti i Ekspertëve.

Janë mbi 600 mijë të vaksinuar. Ritmi që po ecën popullata shqiptare në procesin e vaksinimit, unë ndihem e gëzuar që njerëzit janë shumë koshientë, të bindur për të bërë vaksinën dhe ka shumë pak që e refuzojnë”, tha Çomo.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Publikuar

-

Nga

“Po hyjmë në zonë jeshile”/ Najada Çomo: Situata do përmirësohet nga qershori

Shefja e Infektivit Najada Çomo, deklaroi se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë.

Çomo thekson se këtë vit vendi ynë mund të presë turistë, duke shtuar se situata nga Covid do të përmirësohet nga qershori dhe më tej.

Kemi nga janari që kemi filluar vaksinimin. Ne lancojmë përditë numrin e të vaksinuarve, të të infektuarve dhe fataliteteve. Do jemi një vend, s’po them free, por do jemi vend që do kemi situatë mjaft të mire nga Covid në qershor e më pas dhe këtë gjë e tregojnë shifrat.

Vaksinat e bëra janë arma më e fortë. Shqipëria po hyn në zonë jeshile dhe urojmë të shkojë gjithçka në mënyrë pozitive. Situata është jo e lehtë, por drita jeshile është ndezur dhe duhet mbajtur e ndezur. Por, ky është virus tinzar, dhe duhet gjithmonë kujdes. Është një armatë e vaksinuar në vend dhe sidomos ata njerëz, që punojnë në hoteleri, në zona kyçe, pra ku ka përhapje të Covid”, tha Çomo.

Najada Çomo në një intervistë për Frontline nënvizon se virusi po eliminohet në mënyrë graduale, teksa thënë se mjekët kanë mirë-menaxhuar pandeminë.

LEXO EDHE:  Si ta përballoni depresionin pas pushimeve, dhe t’i riktheheni jetës së përditshme

LEXO EDHE:  Depresioni/ Kur buza qesh dhe shpirti qan

Virusi po eliminohet në mënyrë graduale. Kjo sepse një pjesë e mirë e popullatës është vaksinuar. Procesi i vaksinimit uroj që të ecë me këto ritme. Një nga armët e fuqishme të frenimit të sëmundjes, është vaksinimi. Kryeministri Rama ka meritë për përmirësimin e situates nga koronavirusi, unë besoj se është kryeministri i duhur dhe në kohën e duhur, që dha shumë për të përmirësuar situatën nga Covid.

Duhet të mos harrojmë se popullata shqiptare, njësoj si popullatat e tjera, ka edhe sëmundje të tjera. Pra, janë edhe sëmundje të tjera, që sjellin pasojën e humbjes së jetës. Është krejt e pamundur që të fshehësh një vdekje nga Covid. Nuk ka gjasa dhe arsye pse të fshehim vdekjet nga koronavirusi. Po ne jemi ende në luftë. Popullata nuk duhet të ketë frikë, por duhet të mos humbim vëmendjen. Ne kemi mirë-menaxhuar pandeminë. Jemi e do jemi deri në fund në gatishmëri për punë”, u shpreh Çomo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Infektimet vijojnë të mbeten të ulta/ Ja sa qytetarë kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 45 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. 

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gramshi, të moshave 60-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  Doni të shpëtoni nga depresioni? Filloni kërceni!

LEXO EDHE:  Depresioni/ Kur buza qesh dhe shpirti qan

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE