Connect with Us

5 mënyra për të shpejtuar metabolizmin tuaj

Shëndeti

5 mënyra për të shpejtuar metabolizmin tuaj

Publikuar

-

Pavarësisht se çfarë diete ndiqni, nëse nuk hani ushqimet e duhura për trupin tuaj, do të jetë e vështirë, në mos e pamundur, të arrini qëllimet tuaja për humbjen e peshës.

“Ne mund të jemi duke ngrënë ushqime të shëndetshme, por në sasi dhe përmasa që nuk mbështesin qëllimet tona dhe madje mund të kenë një ndikim negativ në metabolizmin tonë,” thotë për Newsmax Jessica Cording, MS, RD.

Metabolizmi është një process që tregon saktësisht se sa energji (kalori) kërkon trupi juaj për të përmbushur funksionet themelore ditore të tilla si mbajtja e rrahjeve të zemrës suaj dhe tretja e zorrëve.

Në varësi të moshës dhe mënyrës së jetesës, niveli juaj bazë metabolik, ose BMR, përbën 40% -70% të të gjitha kalorive që përdorni në një ditë mesatare.

Meqenëse muskujt djegin më shumë kaloritë sesa dhjamin, sasia e muskujve që keni do të ndikojë në metabolizmin tuaj, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit. Kjo është arsyeja pse burrat, të cilët zakonisht kanë më shumë masë muskulore se gratë, zakonisht kanë një normë më të lartë metabolike.

Dhe metabolizmi nuk mbetet i qëndrueshëm gjatë gjithë jetës sonë. “Ne priremi të humbasim muskuj dhe të fitojmë dhjamë në të 40-at dhe më tej, dhe BMR-ja jonë zvogëlohet,” thotë Cording.

Për fat të mirë, ka gjëra që ju mund të bëni, dhe të shmangni për të mbajtur metabolizmin tuaj pa probleme:

1. Hani proteina në çdo vakt. Sipas Healthline, proteina rrit efektin termik të ushqimeve, ose TEF. Proteina shkakton TEF më të lartë, duke rritur normën metabolike në 15% -30%.

LEXO EDHE:  Tre arsye pse duhet të pini çdo ditë ujë me limon

2. Merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese. Kur nuk merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese, trupi juaj kalon në modalitetin e urisë, duke kursyer kalori për përdorim të mëvonshëm.  Cording këshillon të mos hani kurrë më pak se 1200 kalori në ditë.

3. Bëni një gjumë të mirë. Mungesa e gjumit largon hormonet tuaja të urisë, leptinën dhe grelinën.
“Kjo do të thotë që ju jeni më pak në një mendje me sugjerimet tuaja të urisë dhe plotësisë,” shpjegon Coming. Kjo ju shtyn të mbingopni dhe të kërkoni ushqime me kalori.

 4. Mos rrini pa ushqim për një kohë të gjatë. Lisa Lynn, autore e “The Metabolism Solution” dhe trainerja personale e Martha Stewart për vite me radhë, shpjegon se studimet tregojnë se të ndenjurit pa ushqim për më shumë se 14 orë në të vërtetë ngadalëson shkallën metabolike.
Nëse dëshironi të provoni ‘agjërim të përhershëm’ për të humbur peshë, synoni për periudha të shkurtra të mos ngrënies. Hulumtimet tregojnë se agjërimi për periudha më të shkurtra prej 6-12 orësh rrit metabolizmin tuaj me 14%.

5. Pini më shumë ujë të ftohtë. Lynn thotë se pirja e ujit është një nga mënyrat më të lehta për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të rritur aftësinë e djegies së dhjamit në trupin tuaj. Sipas Healthline, pirja e ujit të ftohtë djeg kaloritë duke e ngrohur deri në temperaturën e dhomës. Uji është gjithashtu një qetësues i shkëlqyeshëm i oreksit, kështu që Lynn sugjeron të pini një gotë 8-ons para çdo vakti dhe një midis vakteve./Përshtatur nga CNA.al

Burimi: https://www.newsmax.com/health/health-news/metabolism-calories-bmr-fasting/2020/11/20/id/997997/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Shkon në 60 milionë numri i të infektuarve në botë/ Covid-19 merr 1.4 milionë jetë njerëzish

Publikuar

-

Nga

Shkon në 60 milionë numri i të infektuarve në botë/ Covid-19 merr 1.4 milionë jetë njerëzish

Numri global i rasteve të konfirmuara të koronavirusit arriti në 60 milion të mërkurën, ndërkohë që ritmi i infektimeve të reja po përshpejtohet dhe Shtetet e Bashkuara po raportojnë shifra rekord shtrimesh në spital.

Zyrtarët në Shtetet e Bashkuara, vendi më i prekur në botë, u kërkuan amerikanëve të qëndronin në shtëpi për festën e Falenderimeve, pasi numri në rritje i pacientëve me COVID-19 i po i vë në provë kapacitetet e spitaleve dhe të personelit mjeksor.

Shtetet e Bashkuara kanë raportuar 1 milion raste të reja me COVID-19 në më pak se një javë, me një numër total prej rreth 12.5 milion dhe me rreth 260,000 të vdekur.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raportuan të mërkurën 12,498,734 raste të koronavirusit, një rritje prej 165,282 nga një ditë më parë dhe thanë se numri i vdekjeve ishte rritur me 1,989 në 259,005.

Në shkallë botërore, infeksionet arrijnë në 60.005 milion ndërsa vdekjet në 1.4 milion.

U deshën vetëm 17 ditë për të kaluar nga 50 milion në 60 milion raste, krahasuar me 21 ditët që u deshën për të kaluar nga 40 në 50 milion raste. Rreth 580,000 raste janë raportuar çdo ditë gjatë javës së kaluar dhe rreth gjysma e të gjitha rasteve që nga fillimi i pandemisë janë raportuar në 70 ditët e fundit.

Në Evropë, 1 milion raste të reja u regjistruan për vetëm pesë ditë, duke kapur një total prej më shumë se 16 milion rastesh, përfshirë 365,000 vdekje.

Qeveritë në të gjithë Evropën po përpiqen të vendosin kufizime në jetën publike për të lejuar familjet të festojnë Krishtlindjet pa shpërthime të reja të virusit.

LEXO EDHE:  Tre arsye pse duhet të pini çdo ditë ujë me limon

LEXO EDHE:  Tre arsye pse duhet të pini çdo ditë ujë me limon

Ndërsa bllokimi në shkallë vendi në Angli pritet të përfundojë javën e ardhshme, Gjermania, Spanja dhe Italia kanë njoftuar kufizime gjatë periudhës së pushimeve.

Rajoni i Amerikës Latine ka numrin më të lartë të vdekjeve të raportuara në botë, që përfaqëson rreth 21% të të gjitha rasteve globale dhe mbi 31% të të gjitha vdekjeve globale të raportuara.

Javën e kaluar Brazili iu bashkua Shteteve të Bashkuara dhe Indisë si vendet e vetme që kanë regjistruar më shumë se 6 milion infeksione. Me gati 170,000 viktima të konfirmuara, Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në botë, raporton VOA.

Ndërsa India mbetet vendi i dytë më i prekur në botë me pothuajse 9.2 milion raste, ajo ka vazhduar të raportojë një ngadalësim të rasteve të reja në javët e fundit. India ka raportuar një mesatare prej rreth 44,000 rastesh në ditë gjatë javës së kaluar, shumë më pak se sa pika kulmore prej rreth 97,900 rastesh në mes të shtatorit.

Vendet e Azi-Paqësorit si Kina, Koreja e Jugut, Singapori, Australia dhe Zelanda e Re kanë treguar se marrja e masave të shpejta, në shkallë lokale dhe detyruese mund të ketë efekt në shuarjen e shpërthimeve të virusit.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pandemia Covid-19/ Mjekja shqiptare në Itali: Mos bëni ekzaminime të tepërta

Publikuar

-

Nga

Pandemia Covid-19/ Mjekja shqiptare në Itali: Mos bëni ekzaminime të tepërta

Pandemia e Covid-19 nuk po kursen asnjë vend dhe këtë e dëshmojnë shifrat e larta të viktimave, por edhe i të prekurve. Një situatë e tillë e agravuara raportohet edhe në Itali, ndërsa autoritetet kanë aplikuar masa shtrënguese në përpjekje për të frenuar përhapjen e pandemisë vdekjeprurëse.

Mjekja shqiptare në Milano të Italisë, Erseida Arra i tha gazetares Ilva Tare në Euronews Albania se infektimet me Covid-19 janë të larta, ndërkohë pohoi se lajmi i mirë lidhet me faktin se numri i pacientëve në terapi intensive është i qëndrueshëm.

“Numri i viktimave është i lartë, por dje ka qenë numri më i lartë i vdekjeve. Është vënë re një numër stabël në terapi intensive dhe janë rritur numri i pacientëve, të cilët po kryejnë izolimin në shtëpi, dhe kjo tregon se simptomat janë të mirëmenaxhuara në kushte shtëpie”, tha ajo.

Mjekja shtoi se në krahasim me muajin mars, njohuritë për virusin janë më të mirë dhe kjo ndihmon në trajtimin e pacientëve të infektuar me Covid-19.

“Sigurisht nga praktika që po shikojmë kemi një menaxhim më të mirë të simptomave, dhe nuk mund të them nëse virusi është më agresiv apo jo. Në mars ne nuk e njihnim virusin dhe cilat ishin karakteristikat dhe pasoja që ai linte në trup, ndërsa sot flasim për njohje të simptomave dhe terapia sipas nesh është më në shënjestër dhe terapia ndaj rasteve është më e mirë”, shtoi mjekja.

E pyetur mbi masat që ka aplikuar Italia për të frenuar Covid-19, mjekja shqiptare u shpreh: “Masat janë më të lehta, shkollat dhe çerdhet janë të hapura, disa aktivitete janë të hapura, pra gjerët esenciale. Dyqanet e fëmijëve janë të hapura, restorantet janë të mbyllura dhe baret janë të hapura nëse nuk konsumohet në vend. Sot nuk ka asnjë person që përdor maskën thjesht për ta mbajtur atë, por e përdorin me korrektësi. Qytetarët janë sensibilizuar dhe ndihemi më të lirë. Protokoll të mirëfilltë nuk ka”, theksoi doktoresha.

LEXO EDHE:  10 ushqimet që djegin më shumë kalori

LEXO EDHE:  Çfarë i ndodh trupit kur heqim dorë nga mishi

Mes tjerash ajo foli për vaksinën, ndërsa beson se aplikimi i saj do t’i japë fund pandemisë së Covid-19.

“Vaksina uroj shumë që të jetë një zgjidhje përfundimtare. Ka shumë teori, të cilat janë pak kundërshtare me njëra-tjetrën. Unë shpresoj që të bëhet zgjidhja e duhur për të mirën e popullsisë. Akoma nuk ka një plan të mirëfilltë, mendohet se vaksina të jetë gati në fund të janarit dhe janë të pasakta rrugët se ku do të aplikohet e para. Jemi në fazën fillestare në këtë”, shtoi ajo.

Në fund të intervistës në emisionin “Ilva Now” në Euronews Albania, mjekja Arra përçoi një këshillë për shqiptarët dhe kërkoi prej tyre të rujanë qetësinë dhe të shmagin terapitë e tepërta.

“Mendoj se duhet të jemi më koshientë dhe më të sigurt në vetvete. Në momentin që kemi një simptomë, shikoj që bëjnë skaner, radiografi, pa bërë një analizë të saktë që është një tampon dhe një analizë gjaku. Këto janë dy bazat kryesore që ne shikojmë kemi apo jo Covid. Të ruajnë qetësinë, nuk duhet të bëjnë analiza dhe ekzaminime të tepërta, ato që janë të nevojshme, njeriu qetësohet dhe bën terapinë përkatëse”, tha ajo./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Brataj flet për simptomat/ Ku ndryshon gripi stinor nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka valë të parë e të dytë”/ Brataj tregon sa do zgjasi situata e pandemisë

Me ardhjen e vjeshtës janë rritur edhe numrat e të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19, kjo edhe për shkak të virozave stinore.

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tha se ende nuk ka pasur raportime për viroza stinore.

Nuk ka raportim për gripin sepse nuk ka ardhur akoma. E rëndësishme është që është faza më kritike dhe domethënëse për vaksinimin nga gripi. Studimet kanë treguar se vaksinimi, i çfarëdolloji qoftë ndikon në imunitetin e norganizmit dhe pak a shumë dhe tek Covid-19 mund të ndikojë”, u shpreh ai në A2, ndërsa tregoi ndryshimin e gripit stinor nga Covid-19.

LEXO EDHE:  “Ujë dhe sapun”/Cilat janë VIP-at shqiptare që guxuan dhe u shfaqën pa make-up?

LEXO EDHE:  Durrësi nën ujë pas 10 minutash shi/ Xhaferraj nxjerr videon: Më keq se vendet në gjendje lufte

Nuk ka studime të sakta, por siç e kemi thënë gjithmonë, duke parë studimet mbi viruset, bakteret, vaksinat, thuhet se çdo vaksinë ndikon sadopak edhe tek sëmundjet e tjera. Një nga studimet e fundit në Japoni tregoi se dhe vaksina e tuberkulozit ka ndihmuar ku është aplikuar. Gripi është duke ardhur, dhe ka disa diferenca. Ka pak ndryshime por mund të dallohet. Kjo sëmundje është me temperaturë, dhimbje muskujsh, kollë të thatë, humbje e shijes, oreksit. Gripi ka sekrecione nazale dhe zgjat 3-4 ditë”, theksoi Brataj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE