Connect with Us

10 shenjat që tregojnë se keni probleme me tiroidet

Shëndeti

10 shenjat që tregojnë se keni probleme me tiroidet

Publikuar

-

10 shenjat që tregojnë se keni probleme me tiroidet

Në SH.B.A. mbi 27 milionë njerëz kanë një lloj sëmundje tiroide dhe gratë kanë shtatë herë më shumë gjasa të preken nga burrat. Problemi është se rreth 60% prej nesh nuk janë të vetëdijshëm se kemi probleme me tiroide. Tiroidja juaj është e vogël, por ka një ndikim të fuqishëm në shëndetin tonë. Kjo gjëndër në formë fluture është gjëndra më e madhe endokrine dhe luan një rol të madh në metabolizmin dhe zhvillimin e trupit të njeriut.

Këtu janë 10 shenja që tregojnë se tiroidja juaj nuk po funksionon si duhet:

Depresioni. Nivelet e larta dhe të ulëta të tiroides shpesh janë sulme të mëdha në të gjithë funksionin mendor. “Studimet e përsëritura epidemiologjike kanë treguar qartë se nga një e katërta në një të tretën e të gjitha depresioneve janë në të vërtetë të lidhura me tiroide”, thotë Shames. Depresioni është një çështje jashtëzakonisht e zakonshme dhe miliona njerëzve gabimisht u jepen ilaqet kundër depresionit në vend të ilaçeve tiroide shumë më pak të kushtueshme dhe shumë më efektive. Të paktën 75-80% e depresionit pas lindjes ka të bëjë me tiroiden, shton ai.

Ndryshimet në tonin dhe pamjen e lëkurës. Hipotiroidizmi, ose tiroidja joaktive, ngadalëson qarkullimin e qelizave të lëkurës, duke e bërë lëkurën tuaj të ndjehet më e ashpër. Nëse lëkura juaj ndihet e lagur ose e ngrohtë, mund të vuani nga një tiroide tepër aktive, ose nga hipertiroidizmi.

Humbje ose shtim në peshë. Një tiroide tepër aktive mund të shkaktojë një humbje të konsiderueshme të peshës, sepse rikthen metabolizmin tuaj. Nga ana tjetër, hipotiroidizmi ngadalëson metabolizmin, duke e bërë të vështirë humbjen e peshës.

Mungesa e gjumit. Mungesa e gjumit po bëhet me shpejtësi një çështje kryesore në këtë vend, vëren Shames. “Asgjë nuk ngatërrohet me aftësinë tuaj për të bërë një gjumë të mirë të natës si një tiroide e ekuilibruar”, thotë Shames, një mjek praktikues i arsimuar në Harvard.

Dëshirat. Pavarësisht nëse është tepër i kënaqur me një ushqim të veçantë ose vuan nga një çrregullim i ngrënies aktuale, një çekuilibër themelor i tiroides shpesh anashkalohet. “Shumë shpesh është një faktor kontribues në shfaqjen dhe vazhdimin e një sëmundjeje që paraqet”, thotë Shames. “Në fakt, problemet e padiagnostikuara të tiroides janë një faktor shqetësues i shpeshtë, por shpesh i injoruar në abuzimin aktual të substancave dhe varësisë”.

LEXO EDHE:  Të babëzitur/ Shenjat e horoskopit që nuk kënaqen kurrë në shtrat

Kujtesa. Problemet me kujtesën janë në rritje në mënyrë dramatike – siç janë çështjet e tiroides. “Këto dy ngjarje janë të lidhura drejtpërdrejt”, thotë eksperti. “Të dy nivelet e larta dhe të ulëta të tiroides mund të shkaktojnë jo vetëm vështirësi me kujtesën e zakonshme, por simptoma të vërteta të çrregullimit aktual të deficitit të vëmendjes dhe madje edhe çmenduri. Shtë për fat të keq shumë e zakonshme që një personi të jepet diagnoza shkatërruese e sëmundjes Alzheimer kur ai në të vërtetë ka një tiroide çrregullim “.

Energji e ulët. Si hipotiroidizmi ashtu edhe hipertiroidizmi mund të rezultojnë në humbje dramatike të energjisë. Një tiroide tepër aktive mund të rrisë metabolizmin tuaj aq lart saqë trupi juaj përfundimisht përplaset, ndërsa një tiroide jo aktive ju lë gjatë gjithë kohës.

Tretje e dobët. Hipertiroidizmi shpejton gjithçka – përfshirë lëvizjet e zorrëve – kështu që ju vazhdimisht vraponi për në tualet pasi tretja juaj kalon në mbingarkesë. Në të kundërt, hipotiroidizmi mund të shkaktojë tretje të ngadaltë dhe kapsllëk.

Rënia e flokëve. Kjo mund të ndodhë si me çështje hiperaktive ashtu edhe me hipotiroide. Ndërsa rrallimi i flokëve është një shenjë e hipertireozës dhe ndodh në mënyrë të njëtrajtshme në të gjithë lëkurën e kokës dhe trupin, njerëzit me tiroide të dobët mund të humbin flokët në skajet e jashtme të vetullave të tyre.

Sytë e fryrë. Njerëzit me sy që duken të hapur në një vështrim me sy të gjerë mund të vuajnë nga sëmundja Graves, një lloj i hipertireozës që ndodh kur indet grumbullohen pas syve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Jemi të detyruar ta vazhdojmë këtë betejë”/ Brataj fjalë të ndjera për humbjen e kolegëve

Publikuar

-

Nga

“Jemi të detyruar ta vazhdojmë këtë betejë”/ Brataj fjalë të ndjera për humbjen e kolegëve

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka reaguar për ndarjen nga jeta të mjekëve Bledi Nini dhe Ibrahim Kaziu nga koronavirusi.

Brataj thekson se të dy këta mjekë ishin “profesionistë të vijës së parë, që shpesh herë harrojnë edhe jetën e tyre në shërbim të pacientëve, të njerëzve në nevojë”.

“Covid-19 nuk kursen as bluzat e bardha.
Trishtimi i humbjes të jetës së dy kolegëve, Dr.Bledi Nini dhe Dr. Ibrahim Kaziu, ditën e sotme është i papërshkruar. Profesionistë të vijës së parë, që shpesh herë harrojnë edhe jetën e tyre në shërbim të pacientëve, të njerëzve në nevojë. Ne jemi të trishtuar port ë detyruar ta vazhdojmë këtë betejë, ne jemi të nderuar që ishit pjesë e ekipeve mjeksore. Ju qoftë dheu I lehtë, dëshmorë të një lufte të zgjatur, por që një ditë do të përfundoj falë edhe kontributit tuaj, por me çmim kaq të shtrenjtë.
Ngushëllime familjeve dhe të afërmëve të tyre.“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eugena Tomini: Do rimbursohen edhe rastet e dyshuara kur tamponi del negativ

Publikuar

-

Nga

Covid në Shqipëri/ Shefja e epidemiologjisë: Shumë shpejt do të hiqet ritestimi

Eugena Tomin, drejtore e Epidemiologjisë në ISHP dhe anëtare e Komitetit Teknik të Ekspertëve duke komentuar rekomandimin më të fundit për të alternuar mësimin në arsimin para universitar me mësim online, tha se vlerësimi i specialistëve ka nxjerr në fokus se për këtë grup moshë ka përhapje të ulët të COVID-19.

Znj. Tomini theksoi se, është rekomanduar mësim në distancë e alternuar me mësim në klasa në varësi dhe të zonave gjeografike ku përhapja e virusit ndryshon. Mjekja tha se, grup mosha që ka përhapjen më të madhe të COVID-19 është 20-35 vjeç.

“Për sistemin parashkollor është vërtetuar është shumë herë më i ulët pozitiviteti. Është gjykuar sipas skenarëve të Ministrisë së Arsimit që të alternohet mësimi online me pjesëmarrjen fizike”, tha ajo.

Anëtarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve nga ana tjetër bëri të ditur se nuk do të ketë asnjë kufizim për sistemin parashkollor pasi për këtë grup moshë ka transmetueshmëri të ulët duke thënë se nga 5 deri në 15 vjeç kemi një pozitivitet që varion deri në 2%.

LEXO EDHE:  Ja pse nuk arrini të humbni peshë edhe pse jeni gjatë gjithë kohës në dietë

LEXO EDHE:  Të babëzitur/ Shenjat e horoskopit që nuk kënaqen kurrë në shtrat

Lidhur me shqetësimet për grumbullimin e shumë personave në stacionet e transportit urban, znj. Tomini këshilloi të moshuarit që të shmangin udhëtimet me autobus për të minimizuar kontaktet.

Për kapacitet e tre spitaleve COVID-19, znj. Tomini gjatë intervistës për Euronews Albania theksoi se aktualisht ka 15 deri në 18% të shtretërve bosh ndërkohë këtë javë pritet dhe hapja e spitalit covid-4.

Më pas faza tjetër do të jetë përfshirja e spitaleve rajonale, që aktualisht trajtojnë raste të formave të lehta të rasteve të dyshuara me covid.

Znj. Tomini tha se, rimbursimi i ilaçeve për rastet e dyshuara me coronavirus bëhen përmes recetave elektronike që plotësohen nga mjeku i familjes. Mjekja tha se rimbursimi ndodh edhe për rastet e dyshuara kur tamponi del negativ.

“Rimbursimi bëhet edhe në rastet negative për raste e lehta dhe të mesme. Është mjeku i familjes që e klasifikon rast të dyshuar. Rimbursimi bëhet përmes recetave elektronike, ku me anë të një kodi që i shkon pacientit merr medikamentet në farmaci”, përfundoi znj. Tomini.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Humbja e bluzave të bardha/ Reagon ashpër Arben Ivanaj: Nëse i doni mjekët…

Publikuar

-

Nga

Humbja e bluzave të bardha/ Reagon ashpër Arben Ivanaj: Nëse i doni mjekët…

Dr. Arben Ivanaj, Shefi Shërbimit të Hematologjisë, QSUT ka reaguar i revoltuar për humbjen e kolegëve të cilët luftuan me Covid-19, duke sakrifikuar dhe jetën e tyre.

Kështu kemi punuar dhe kur n’a kanë ofenduar, n’a kanë kërcënuar dhe kur politika ka hedhur baltë mbi ne, me të gjitha dështimet e saj, shkruan dr. Ivanaj në rrjetet sociale.

Nëse  i doni mjekët, krijojuni kushte të punojnë si në Europë, vijon më tej ai.

Doktora !

Boll se n’a n’xorret bojen, …boll !!! …gjithçka ka nje limit…nuk po “nxerrim gozhda me bythe”

…thjeshte po bejme punen tone, si gjithmone, …keshtu kemi punuar dhe kur n’a kane ofenduar apo n’a kercenojne me jete…dhe kur politika ka hedhur mbi ne te gjitha deshtimet e saja

….i doni infermiret, doktoret !? …krijojuni kushte te punojne si ne Europe, dhe ne te njeten kohe, kerkojuni llogari po si ne Europe…

..te nderojme dhe respektojme koleget tane qe humben jeten, te gjithe Ata, te cilet humben jeten ne kete epidemi….

LEXO TE PLOTE