Connect with Us

VIDEO-Ky është sateliti që do të monitorojë ngritjen e nivelit të detit

Kuriozitete

VIDEO-Ky është sateliti që do të monitorojë ngritjen e nivelit të detit

Publikuar

-

VIDEO-Ky është sateliti që do të monitorojë ngritjen e nivelit të detit

Një satelit që do të jetë kritik për të kuptuar ndryshimin e klimës do të nisë të shtunën nga Kalifornia. Sentinel-6 Michael Freilich do të bëhet mjeti kryesor për matjen e formës së oqeaneve të botës. Të dhënat e saj do të ndjekin jo vetëm ngritjen e nivelit të detit por do të zbulojnë se si masa e madhe e ujërave po lëviz nëpër glob.

Sateliti i sofistikuar 1.3 ton do të ngrihet nga baza Vandenberg në 09:17 me kohën lokale (17:17 GMT). Sentinel është një përpjekje e përbashkët midis Evropës dhe SH.B.A. dhe do të vazhdojë matjet që janë bërë nga një sërë anijesh kozmike, të quajtur seri Jason-Topex / Poseidon, duke u kthyer në 1992.

Këto misione të mëparshme kanë treguar pa mëdyshje se nivelet e detit globalisht po rriten, me një normë që tejkalon 3 mm në vit gjatë periudhës 28-vjeçare. Dhe të dhënat e tyre më të fundit madje sugjerojnë se ka një përshpejtim në proces, me nivele të regjistruara që rriten me mbi 4 mm në vit.

LEXO EDHE:  Forcat e Armatosura zbresin në terren/ Monitorim në çdo lagje të Tiranës

Rreth një e treta e rritjes globale të matur të nivelit të detit në Tokë vjen nga zgjerimi i ujit që ngroh , nxitësi kryesor i së cilës është ndryshimi i klimës. Pjesa tjetër është kryesisht nga shkrirja e akullit .

Sentinel-6, si të gjithë satelitët para tij, do të përdorë një lartësimatës radari për të vlerësuar lartësinë e oqeaneve.Ky instrument dërgon një impuls mikrovalë në sipërfaqe dhe më pas llogarit kohën që duhet për të marrë sinjalin e kthimit, duke e shndërruar këtë në një lartësi.

Sidoqoftë, Sentinel-6 do të fluturojë me një aftësi shumë të përmirësuar, e cila do ta lejojë atë të shohë më qartë se çfarë po bëjnë detet përballë vijave bregdetare; dhe gjithashtu se si po sillen karakteristikat e ujit në brendësi – lumenjtë dhe liqenet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Jeta e fisit më të izoluar në botë/ Markezët që jetojnë në ishujt e Paqësorit

Jeta në një nga ishujt më të largët në botë, të cilat ende janë të banuara vetëm nga kolonët e saj origjinal fisnorë, është kapur në një seri fotografish mahnitëse.

Ishujt Marquesas ‘jashtëzakonisht të izoluar’ janë një nga civilizimet më të paprekura në botë, me banorët e tij dhe relativisht të paprekur nga bota e zhvilluar. Ishujt ndodhen në mes të Oqeanit Paqësor, 1,400 km (880 milje) nga destinacioni më i afërt turistik i Tahitit, në Polinezinë Franceze.

Dhe këto foto mahnitëse, të kapura nga fotografi me famë botërore Jimmy Nelson, tregojnë se si është jeta në ishujt, të cilët janë bërë një nga sekretet më të ruajtura në botë.

Jimmy, 53 vjeç, është i njohur për portretet e tij të fiseve dhe indigjenëve – dhe tani ka vizituar dy herë Ishujt Marquesas.Fotot e tij mahnitëse tregojnë pamjet panoramike të 12 ishujve nga të cilët vetëm gjashtë janë të banuar me peisazhet e tyre të gjelbërta, malore që frymëzuan romanin e famshëm të aventurave të Robert Louis Stevenson, Ishulli i Thesarit.

LEXO EDHE:  Vendimi që fut në dhe të 187 bizneset e internetit

LEXO EDHE:  Ekspertët japin alarmin/ Thatësira rrezikon prodhimin e energjisë

Banorët e ishullit, të njohur si Markezianë, kanë ruajtur një ndjenjë të pasur të trashëgimisë, duke kaluar nëpër ishujt e tyre kryesisht me kalë.

Dhe ato janë të mbuluara me tatuazhe domethënëse, fisnore me tatuazhe të ditëve moderne, siç i njohim ne, pasi kanë origjinën nga këto ishuj të izoluar, thotë Jimmy./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Objekte të ngrira në kohë/ Eksploruesi zbulon pamjet nga spitali i braktisur në Irlandë

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Objekte të ngrira në kohë/ Eksploruesi zbulon pamjet nga spitali i braktisur në Irlandë

Midis vitit 1810 dhe 1870, në Irlandë u ndërtuan 22 dhoma për pacinetë që kishin probleme të shëndetit mendor . Njëri prej tyre ishte Azili Lunatik i Qarkut Connacht, i njohur gjithashtu si Spitali i Shën Brigidit. I ndërtuar në Ballinasloe në County Galëay në 1833, spitali u mbyll në 2013 dhe ka qëndruar i braktisur që prej asaj kohe.

Një eksplorues urban i cili shkon me pseudonimin AdamX u fut brenda për të fotografuar strukturën boshe.  Fillimisht quhet Azil Lunatik i Qarkut Connacht , spitali u hap në 1833. Objekti ishte i dedikuar për trajtimin e “të çmendurve të shërueshëm “.

Interesimi i AdamX për fotografinë e çoi atë në eksplorimin urban në 2013. Ai zgjedh të mbetet anonim për shkak të punës së tij ditore në atë që ai e quan “një industri mjaft konservatore”.AdamX dëgjoi për Spitalin e braktisur St. Brigid përmes fjalëve në komunitetin e eksploruesve urbanë.

St. Brigid’s u krijua për të mbajtur 840 pacientë, por mbante 1,165 në 1900, sipas History Ireland. Njerëzit shpesh supozojnë se eksplorimi i ndërtesave të braktisura është rrënqethës ose shqetësues, por AdamX thotë se janë arratisje relaksuese dhe të qeta.

LEXO EDHE:  Monitoron shëndetin dhe kontrollon videolojërat me sy/ Kjo është pajisja më e re teknologjike

LEXO EDHE:  Monitoron shëndetin dhe kontrollon videolojërat me sy/ Kjo është pajisja më e re teknologjike

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- Ishulli që “strehon” një nga vullkanet më aktive në botë

Publikuar

-

Nga

I vendosur në brigjet e Italisë, i rrethuar nga ujëra blu të kaltër dhe plazhe me rërë të bardhë, ishulli Stromboli është parajsa e ëndrrave e një influencuesi instagrami.Por i ulur mes një ishulli të qetë me 300 banorë me kohë të plotë, ai është një bombë me sahat e vazhdueshme, të paktën kështu quhet nga banorët që jetojnë aty.

Për gati 90 vjet, vizitorët dhe ata që jetojnë në Stromboli janë mësuar me gjëmimet që shqetësojnë ishullin i cili ndodhet pranë detit Tirren.

Si më i largët nga shtatë Ishujt Eolian të Italisë, mali vullkanik vdekjeprurës ngrihet 924 metra nga deti dhe shtrihet më shumë se 1000 metra poshtë. Ekspertët besojnë se vullkani në Stromboli, pjesë e arkipelagut të Eolit, ka qenë në shpërthim gati të vazhdueshëm për të paktën 2000 vjet, me llavë flakëruese, hiri dhe shkëmb vullkanik që rregullisht dilnin nga koni i tij.

Por është e panjohura ajo që i mban banorët dhe mijëra turistë që frekuentojnë ishullin për të kapur një vështrim të vullkanit.

LEXO EDHE:  Votat e administratës, PD nis monitorimin/ Zbulohen porositë e Bardhit për degët

LEXO EDHE:  Afera e inceneratorëve/ Panariti ngre shqetësimin: A i monitoron qeveria? Djegin dioksina në 1000 gradë

Ishulli tërheq mijëra udhëtarë ditorë çdo vit, me turistë që ngjiten rregullisht në ecjen tre orëshe drejt vullkanit për të parë zjarrin e llavës .Është një pamje mahnitëse ditën apo natën, por viti i kaluar ka shërbyer si një kujtesë vdekjeprurëse dhe një fakt i asaj se si magjepsja mund të kthehet në fatale.

Ishulli është bërë më i njohur për shpërthimet spektakolare inkandeshente gjatë natës, të cilat prej kohësh kanë tërhequr vizitorë nga e gjithë bota dhe i kanë sjellë vullkanit nofkën “Far i Mesdheut”. Për shkak të aktivitetit të tij të vazhdueshëm, me të dhëna që datojnë 2000 vjet, vullkani është një nga më unikët në llojin e tij në botë duke u mundësuar vizitorëve mundësinë për të parë shpërthimet e tij. Nga buza e një krateri më të vjetër mund të qëndrojë vetëm 150-250m pothuajse drejtpërdrejt mbi krateret aktive./ CNA.al

LEXO TE PLOTE