Connect with Us

U infektua me Covid/ Ndahet nga jeta ish-zv.kryeministri shqiptar

Sociale

U infektua me Covid/ Ndahet nga jeta ish-zv.kryeministri shqiptar

Publikuar

-

Humb jetën nga Covid, drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazhd

COVID-i i ka marrë jetën Bashkim Koplikut, ish- zëvendëskryeministër dhe ministër i Brendshëm i qeverisë së parë të Partisë Demokratike më 1992 dhe dy herë deputetë në parlamentin e Shqipërisë.

Mësohet se ai ishte shtruar në spitalin e Durrësit, por gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua e për pasojë u nis me avion drejt Italisë.

Bshkim Kopliku u lind më 15 korrik 1943 në Shkodër. Më 1962 – 1966 ndoqi Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike në Universitetin e Tiranës. Më 1966 – 1969 punoi si inxhinier elektronik në qendrën radiomarrëse të Kamzës, Tiranë. Më 1969 – 1970 u zhvendos nga Tirana në Shkodër për arsye politike.[1]

Ka qenë zëvendëskryeministër i Shqipërisë në periudhën 1992-95, deputet në Kuvendin e Shqipërisë në 1991-97, kryetar i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë në 1996-97, anëtar i kryesisë së PDSH në 1991-97, i dekoruar me “Urdhrin e Lirisë të Klasit të Parë”, nga Presidenti i Shqipërisë në vitin 1993, kryetar i Bashkisë Durrës (Komiteti Ekzekutiv Pluralist Durrës) në 1991-92, kryeinxhinier i URT Durrës në 1990, ka mbajtur pozicione të ndryshme drejtuese në fushën e elektronikës, por edhe dënim si punëtor për qëndrime “të gabuara” politike në 1975-76. Është autor i rreth 700 shkrimeve opinion në gazeta të ndryshme, etj. etj.”

LEXO EDHE:  A do t’u vijë turp ndonjë ditë?!/ Mjeku nxjerr të palarat: Rastet me Covid ulen dhe ngrihen sipas tekave të atyre që testojnë

I infektuar me Covid, ndahet nga jeta ish-zv/kryeministri në qeverinë e parë demokratike

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mero Baze humb nënën/ “Dje mendoi se u rrita boll për të më lënë vetëm!”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mero Baze ka lajmëruar ndarjen nga jeta të nënës së tij.

Teksa ka njoftuar ndarjen nga jeta të të ëmës, Baze ka treguar edhe një histori nga fëmijëria e tij. Mes rreshtash, gazetari shkruan se çdo moment kishte frikë se do ta humbiste, por ajo iku vetëm pasi ishte mjaftueshëm i rritur për të qënë pa të.

“Ikja e Nënës
Kur isha në klasë të gjashtë më thanë se nëna do të vdesi. Ajo kishte dy javë shtruar në spital dhe nuk po e shëronin dot.
Nuk kishte ndodhur ende ndonjë vdekje në familjen tonë dhe unë nuk isha shumë i qartë se çfarë ishte vdekja e lajmëruar e nënës.
Sapo mbaroi mësimi tek shkolla buzë rrugës, unë pash një makinë portabël nga ato që ngarkonin zhavor, dhe hipa sipër. Spitali ishte në një fushë në periferi të qytetit, rreth gjysëm ore me këmbë nga aty ku më la makina.
Arrita rreth orës 4 mbasdite në spital, në një ftohtë të hidhur dhjetori, kur nata po afrohej.
Mjekja roje më pa e çuditur për orarin dhe më pyeti se kë kërkon.
-Maman, -i thashë. Eshtë sëmur dhe do vdesi.
Ajo më pa e tmerruar.
-Kush të tha ty që do vdes?
-Kështu thonë të gjithë.
-Eja me mua.
Ajo nxitoi në dy koridorë të ngushtë dhe unë pas 1 minute ishte tek dhoma e saj.
Dhoma ishte e ngrohtë dhe ajo ishte veshurë me rroba me vija. Krevati ishte i pastër dhe nëna kishte një tubë llastiku të ngjitur tek dora.
Shtangu kur më pa mua dhe ende pa më ledhatuar, pyeti e alarmuar se më kë kisha ardhur dhe me kë do kthehesha.
E gënjeva që do rri nga daja në qytet dhe u qetësua.
-Çfarë i ke sjellë mamas, pyeti doktoresha që donte të nxirrte nga situata, duke menduar që unë kisha ardhur si vizitor me leje nga shtëpia në spital.
Hapa çantën e librave si i zënë në faj dhe aty nuk kishte asgjë.
Në moment nxorra fletoren e detyrave që mësuesi më kishte vënë notën “dhjetë” dhe ja zgjata mjekes në vend të mamas.
-Bravo,- tha mjekja. Mamaja do shërohet shpejt.
Më vonë kur mamja doli nga spitali dhe erdhi në shtëpi, dëgjova se mamaja vuante nga ulçera në stomak, ngaqë siç i kishte thënë Doktori nuk hante ushqim në rregull, në të njëjtin orar dhe ato që duhej.
Në fakt unë nuk e kisha parë nënën të hante kurrë. Unë nuk e di kur hante ajo. Kishte rritur gjashtë fëmijë me të ardhura mbijetuese. Ishte një kohë kur për ushqimin mund të shikoje ëndrra të bukura vetëm kur flije.
Ajo jetë ja kishte bërë cop stomakun, të cilin në atë kohë e konsideronin sëmundje të rënd.
Pastaj kohët ndryshuan dhe nëna jetoi shumë mirë.
Pas vitit 1991, kur jeta u përmirësua ndjeshëm, nëna nuk u ankua kurrë nga stomaku.
Nëna iku dje në moshën 92 vjeçe, pa asnjë sëmundje, dhe pa ndonjë breng për të gjithë ne që la pas.
Kisha një jetë të tërë që jetoja me frikën se ajo do vdiste dhe duket se frika ime e bëri të jetonte gjatë. Dje mendoi se u rrita boll për të më lënë vetëm”, shkruan Baze./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

A duhet të vaksinohen personat që kanë kaluar COVID? Epidemiologu: S’duhet të përfshihen në fashën e parë

Publikuar

-

Nga

A duhet të vaksinohen personat që kanë kaluar COVID? Epidemiologu: S’duhet të përfshihen në fashën e parë

“A duhet të vaksinohen ata që e kanë kaluar COVID-19?”

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, në një lidhje skype për emisionin ‘Real Story’ në ‘Neës24’ pohoi se personat që e kanë kaluar COVID-in kanë imunitetin kujtesë, ndërsa shprehu mendimin se kjo kategori nuk duhet të përfshihet në fazën e parë të vaksinimit.

“Nga pikëpamja e imunitetit, prej disa muajsh antitrupat zgjatësin. Kanë imunitetin kujtesë. Se sa muaj zgjasin ato, kjo u verifikua se zgjaste shumë më tepër se sa u mendua në fillim. Mund të shihni se kemi pasur dhjetra miliona raste në pranverë, dhe këto nuk janë risjellë si të sëmurë sërish. Këta persona mendoj se nuk do të jenë tek fasha e parë e atyre që do të vaksinohen”, tha Aliamehmeti.

Në këtë linjë ishte dhe mjeku infeksionist Pëllumb Pipero.

LEXO EDHE:  Rama nxori pamjet e krevateve bosh/ Albana Vokshi: Tallje e madhe me qytetarët

LEXO EDHE:  Rama nxori pamjet e krevateve bosh/ Albana Vokshi: Tallje e madhe me qytetarët

“Mund të merret me certifikatën e testit serologjik rregulli për udhëtim. Vendimi do të përcaktohet më vonë. Besoj se do të dali udhëzimi shumë shpejt. Shumë shpejt do të aplikohet dhe testi i shpejtë serologjik, për të parë nëse janë krijuar apo jo antritrupa. Nuk kemi ende evidencë për kohëzgjatjen e mbrojtjes. Do të na duhet që ata që e kanë kaluar sëmundjen dhe niveli iantitrupave ka rënë, duhet të vaksinohen. Kurse ata që kanë më shumë, të vaksinohen në një moment tjetër”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kush duhet ta marrë i pari vaksinën ndaj COVID-19/ Çfarë thotë kreu i Urgjencës Kombëtare

Publikuar

-

Nga

Kush duhet ta marrë i pari vaksinën ndaj COVID-19/ Çfarë thotë kreu i Urgjencës Kombëtare

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj  ka kërkuar që të durohet edhe 1 muaj deri në ardhjen e vaksinës ndaj COVID-19 në Shqipëri.

Brataj thekson se të parët që do të vaksinohen janë personat me sëmundjet bashkëshoqëruese, prandaj kërkon prej tyre që të mbrohen mirë deri sa të sigurohet vaksina.

Nga ana tjetër Pipero supozoi se vaksinën do ta marrin personat mbi 45 vjeç.
Ai parashikon që fillimisht në Shqipëri do të ketë një vaksinim të popullsisë në 10-20% kryesisht personat e rrezikuar dhe ata të shërbimeve publike.

”Jo vetëm mosha e tretë, njerëz me sëmundje shoqëruese do të jenë të parët. Të durojmë edhe një muaj, të mbrohen ata që kanë diabet, hipertension. Të mbrohen sepse ata janë më tërrezikuerit. Ata që kanë patologji bashkëshoqëruese, pastaj ne jemi 18 mijë punonjës.
Duhet të flasim me përqindje, 10-20% i garanton fashat në rrezik dhe shërbimet me publikun, shëndetësia, policia, ushtria, shkolla, arsimi. Gjithë kjo s’kalon 10% të popullsisë. Edhe për fatin e mirë nuk kemi një përqindje të madhe. Nuk kemi moshë europiane me 80, 90, 100 vjeçarë. Kemi disa avantazhe. Po ashtu kemi qenë gjithmonë te vaksinuar”- tha Brataj.

LEXO TE PLOTE