Connect with Us

Turqia zgjat kërkimet sizmike në Mesdheun lindor

Bota

Turqia zgjat kërkimet sizmike në Mesdheun lindor

Publikuar

-

Turqia zgjat kërkimet sizmike në Mesdheun lindor

Turqia tha se do t’i zgjasë deri më 29 nëntor punimet e kërkimit sizmik që po kryhen nga anija e saj “Oruc Reis” në një pjesë të diskutueshme të Mesdheut lindor, një hap që mund të shtojë tensionet në rajon.

Anëtaret e NATO-s, Turqia dhe Greqia janë në një mosmarrëveshje lidhur me shtrirjen e tabaneve të tyre kontinentale, me pretendime të kundërta ndaj burimeve të hidrokarbureve në Mesdheun lindor.

Mosmarrëveshja shpërtheu në gusht kur Turqia dërgoi anijen “Oruc Reis” në ujërat e pretenduara gjithashtu nga Greqia dhe Qiproja.

Anija pritej ta mbaronte misionin deri më 23 nëntor, por në një njoftim të autoriteteve detare turke të shtunën thuhej se anija do ta vazhdonte punën në një zonë në perëndim të Qipros për gjashtë ditë më tepër.

Ankaraja e hoqi anijen në shtator për të lejuar një zgjidhje diplomatike me Greqinë, por më pas e riktheu atë në zonë, duke shkaktuar një reagim me zemërim nga ana e Greqisë, Francës dhe Gjermanisë.

LEXO EDHE:  Thellohen përplasjet Turqi-Greqi/ Paralajmërimi i frikshëm i Erdogan

Presidenti Reccep Tajip Erdogan tha se Turqia ka vepruar me durim për çështjen e Mesdheut lindor, pavarësisht nga ato që ai i quajti provokime të Greqisë dhe të qipriotëve grekë.

“Akuzat e BE-së në lidhje me veprimtarinë tonë të vendosur kërkimore dhe shpuese në Mesdheun lindor për të mbrojtur të drejtat e Turqisë dhe interesat turko-qipriote nuk pasqyrojnë historinë, ligjin dhe realitetin”, tha zoti Erdogan në një fjalim./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Bilanci në Maqedoninë e Veriut/ Ja sa persona kanë rezultuar pozitivë në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Bilanci në Maqedoninë e Veriut/ Ja sa persona kanë rezultuar pozitivë në 24 orë

Maqedonia e Veriut ka kryer 3012 testime, nga të cilat 1242 persona kanë rezultuar pozitive.

Gjithashtu mësohet se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 29 pacientë.

Numri i të infektuarve me koronavirus në shtetin fqinj tejkalon shifrën e 1,000 infektimeve në ditë, ndërkohë që ka më shumë se 22,000 raste aktive të regjistruara.

LEXO EDHE:  Erdogan takohet me Merkel/ Mospërputhje të mëdha mes dy liderëve

LEXO EDHE:  Big Mama "çmend" Turqinë/Ja ndryshimi i saj drastik

Në Maqedoni ka vazhduar numri i madh i rasteve të infektuar me Covid-19, ndërkohë qytetarët ankohen se shërimi nga kjo sëmundje është tepër i shtrenjtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Merkeli paralajmëron ndryshim në barazpeshën globale prej pandemisë

Publikuar

-

Nga

Merkeli paralajmëron ndryshim në barazpeshën globale prej pandemisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se duhet të pyesim veten se ku do të përfundojë Evropa pas krizës. Në samitin digjital të qeverisë gjermane, kancelarja tha se Kina dhe Koreja e Jugut aktualisht po përjetojnë përsëri një rritje ekonomike. Njerëzit atje të gjithë mbajnë maska ​​dhe nuk ka demonstrata të jo konformistëve, theksoi Merkel.

Gjermania nuk mund dhe nuk dëshiron të përdorë të njëjtat mjete për të luftuar virusin si Kina me sistemin e saj të kontrollit. Sidoqoftë, duhet bërë një përpjekje për të qenë në gjendje të vazhdojmë teknologjikisht.

Ritmi i ngadaltë në ndryshimin digjital është një problem i madh, tha ajo. Kancelarja shpjegoi se urgjenca ende nuk njihet sa duhet në shumë fusha. Kjo çon në atë, që në një moment Gjermania thjesht të jetë e fundit që ecën në radhë.

Sovraniteti i të dhënave të ndjeshme

Kancelarja Angela Merkel kërkoi më tej që të gjitha vlerat tona të zbatohen edhe në botën digjitale. Mbi të gjitha, në botën e punës, shëndetit dhe etikës, theksoi ajo. “Humanizmi i shoqërisë sonë vetëkuptohet që duhet të mbetet edhe në botën digjitale,” tha kancelarja në Dortmund.

LEXO EDHE:  Nga Kastriot Myftaraj/ Pse amerikanët i tradhtuan ushtarakët që tentuan grusht shteti në Turqi, në 15 korrik

LEXO EDHE:  Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në të ardhmen, të dhënat do të jenë sa produkt ekonomik, aq edhe vlerë e shoqërisë. Merkeli paralajmëroi që në ruajtjen dhe shkëmbimin e të dhënave kaq të ndjeshme të mos bëhemi të varur nga korporatat e mëdha. Përkundrazi, ajo tha se qasja duhet të jetë që “Evropa mund të bëjë gjithçka, duke përfshirë zhvillimin me sukses dhe funksionimin e strukturës së saj të të dhënave”.

Republika Federale e Gjermanisë duhet të ketë sukses në garantimin e sovranitetit të saj të të dhënave, dhe kjo përfshin infrastrukturën e saj të të dhënave, u tha në samit.

Me këtë rast aty u paraqit projekti Gaia-X. Gaia-X është një infrastrukturë e të dhënave në rrjet, d.m.th. një e ashtuquajtur re e të dhënave, në një nivel evropian. Përfaqësuesi i Ministrisë Federale të Ekonomisë për Ekonominë Digjitale, Thomas Jarzombek, tha se përparësia e këtij projekti është ndërveprimi i tij. Gaia-X është konceptuar si alternativë ndaj ofruesve amerikanë dhe kinezë./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Alarm për bombë në spitalin Covid/ Policia rrethon zonën

Publikuar

-

Nga

Alarm për bombë në spitalin Covid/ Policia rrethon zonën

Stafi i Spitalit të Selanikut ku po trajtohen pacientët me koronavirus është alarmuar pas një telefonate.

Sipas mediave greke, një person ende i paidentifikuar telefonoi në numrin e emergjencës dhe tha se kishte vendosur një bombë në katin e tretë të spitalit, ku ndodhet pavioni i pacientëve me Covid-19.

Forca të shumta të policisë shkuan menjëherë në spital, dhe janë duke hetuar për zbardhjen e plotë të ngjarjes./CNA.al.

LEXO TE PLOTE