Connect with Us

Rekord i zi në Greqi/ Regjistrohen 108 viktima nga Covid-19 në 24 orë

Kosova & Rajoni

Rekord i zi në Greqi/ Regjistrohen 108 viktima nga Covid-19 në 24 orë

Publikuar

-

Shifra të frikshme në Greqi/ Mbi 1 mijë të infektuar brenda 24 orëve

Greqia ka regjistruar ditën rekord sa i përket numrit të viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Sipas mediave fqinje, mësohet se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 108 pacientë.

Asnjëherë më parë gjatë pandemisë nuk ishin shënuar mbi 100 viktima në ditë në Greqi.

Lajmi i mirë është se ka një rënie të shifrave të rasteve të reja, pasi sot janë rreth 2 mijë e 500 më pak se dje.

LEXO EDHE:  Akuzat e Bashës për fshehje të viktimave/ Rakacolli: Ka kaluar çdo cak njerëzor

Gjithsesi problematike mbetet situata në Selanik që sot ka pasur thuajse dyfishin e rasteve në krahasim me Attikën, rajonin kryesor ku gjendet shumica e popullsisë dhe kryeqyteti Athina./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi i ri.

Sipas IKSHPK-së, nga 1.375 mostra të testuara janë konfirmuar edhe 521 raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Në bazë të raportit, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 585 pacientë ndërsa raste aktive janë 13.505.

Me këto të dhëna, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 40.117, prej të cilëve 1.026 kanë vdekur ndërsa 25.586 janë shëruar.

LEXO EDHE:  Aksident tragjik/ Autobuzi përplaset me trenin, 19 të vdekur, mbi 50 të plagosur

LEXO EDHE:  Rekord të infektuarish nga Covid-19/ Humbin jetën 4 pacientë

Rastet e para me koronavirus janë shënuar në mes të muajit mars./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut shifra të larta/ Ministri i Shëndetësisë: Jemi të gatshëm për çdo skenar

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut shifra të larta/ Ministri i Shëndetësisë: Jemi të gatshëm për çdo skenar

Ministri i Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, ka folur për situatën shëndetësore në shtetin fqinj.

Filipçe deklaroi se gjendja në spitalet po stabilizohet dhe se pritjet janë që në periudhën e ardhshme të ketë më shumë të shëruar se sa të infektuar që kanë nevojë për trajtim në spital. Ai paralajmëroi se janë të gatshëm për çdo skenar të mundshëm.

Në takimin e sotëm me drejtorët e kovid-qendrave në Shkup kemi biseduar për gjendjen me virusin . Në repartet infektive ka vende të mjaftueshme. Gjendjen jemi duke e ndjekur nga dita në ditë dhe jemi të gatshëm për çdo skenarë. Nëse këto parashikime nuk realizohen kemi në dispozicion reparte të reja dhe kapacitete shtesë spitalore të cilat janë të gatshme të hapen”, theksoi ministri i Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

U cilësua si karikaturë/ Merret vendimi pas kritikave për shtatoren e Adem Jasharit në Prizren

Publikuar

-

Nga

U cilësua si karikaturë/ Merret vendimi pas krtikave për shtatoren e Adem Jasharit në Prizren

Shtatorja e Adem Jasharit që u vendos në Prizren më 28 Nëntor do të rimodelohet.

Lajmi është konfirmuar nga menaxhmeti i “Abi Çarshia” në Prizren, pranë së cilës është vendosur shtatorja e Adem Jasharit.

“Do të largohet përmendorja e Adem Jasharit për rikonstruktim dhe rimodelim të saj për shkak të kritikave të marra. Besoj se me shumë gjasë nesër ose më së largu gjatë kësaj jave do të largohet”, kanë thënë ata.

Nga menaxhmenti kanë theksuar se e njëjta skulpturë do të rimodelohet dhe se kjo do të bëhet nga një skulptor tjetër.

LEXO EDHE:  Akuzat e Bashës për fshehje të viktimave/ Rakacolli: Ka kaluar çdo cak njerëzor

LEXO EDHE:  Rekord të infektuarish nga Covid-19/ Humbin jetën 4 pacientë

“Ky është vendim i përbashkët me skulptorin e kësaj vepre. Nuk dihet se për sa kohë do të përfundojë rimodelimi”, kanë deklaruar për klankosova.

Shtatorja e Adem Jasharit e vendosur më 28 Nëntor në Prizren u cilësua si karikaturë, pasi nuk ngjason me pamjen reale të komandantit legjendar.

LEXO TE PLOTE